ציפי לבני הראשונה להכנס לקואליציה - כנראה שרת המשפטים - עמוד 3 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ציפי לבני הראשונה להכנס לקואליציה - כנראה שרת המשפטים

הדוד משה

Recommended Posts

• תגובות 58
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

נתניהו ינצל את כל הזמן המותר לו בחוק להקים ממשלה , והוא יבקש את הזמן הנוסף , אבל לא בגלל שהוא חושש , אלא בגלל שהוא מבין בפוליטיקה , ואני לא מאמין שהוא יקח סיכון ללכת לבחירות חוזרות .שלא לדבר על זה שהיחידים שירוויחו מזה זה המפלגות של החרדים , ששם תמיד הולכים כמעט כולם לבחירות , כי הם מוחזקים ברצועה קצרה מאד , כי אחוז הבוחרים יירד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני יודע שזה עצוב, אבל לאיזה מפלגת "לגאסי" יש אידיאולוגיה בימינו?

וזו לדעתי הסיבה שהעבודה בקאנטים, הליכוד נחלש מאוד ויש עתיד קיבלה כל כך הרבה. אני פשוט טוען שאין דבק שיחזיק אותם מחוברים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בנט אולי. מאיפה יגיעו מצביעים נוספים ללפיד? מהתנועה? אני אישית חושב שיש עתיד תימחק (לחלוטין או סטייל קדימה) בבחירות הבאות בכל מקרה.

מנתניהו, מעוצמה לישראל ז"ל, עם שלם ז"ל, אולי אפילו קצת מלפיד ומש"ס.

הוא אולי יתחזק בקצת, אבל לפיד הוא זה שבבחירות חוזרות יכול לקחת את כל הקופה.

הרבה אנשים חושבים שבגלל שללפיד אין ניסיון והוא עם אנשים לא קשורים הוא יימחק. אני חושב שזה ממש לא נכון.

סה"כ הוא נאבק על רפורמות עמוקות בהרבה מקומות ואני מאמין שהציבור אוהב את זה והוא יתמוך בו למרות הכל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא יודע איך להגיד את זה באופן ברור יותר: כמה קולות יש ללפיד במליאת הכנסת? 1. לא 19, 1. שאר הקולות הם של חברי מפלגתו, שעל רובם אנחנו לא יודעים כלום. למעשה, על חלקם הציבור ממש לא ידע כלום במלוא מובן המילה לפני הבחירות, כי גם הסקרים האופטימיים ביותר עבורו לא חזו ללפיד 19 מנדטים ולכן הרשומים במקומות האחרונים כלל לא סוקרו ע"י התקשורת... ועכשיו, לפי הסקרים האחרונים לאור הקושי של נתניהו בהרכבת הקואליציה, העם המטומטם רוצה להכניס לכנסת עוד כ10 אישים אנונימיים לחלוטין. איך הם יצביעו? איך חלקם יתפקדו בתור שרים? אף אחד לא אומר שהם יתפקדו רע, ומעטים עוד יותר טוענים שהם יתפקדו יותר רע מכמה מהשרים הנוכחיים - אבל מבחינה פוליטית נטו, אף אחד לא יודע לאיזו מדיניות יש לצפות מאותם חברי כנסת אם הם יקבלו את משרד התחבורה, הבריאות או אפילו האוצר. הם חתול בשק במלוא מובן המילה.

לאור האמור, עצוב לי מאוד שרבים מאזרחי מדינת מעדיפים חתול בשק על פני הפוליטיקה הקיימת... או שהם פשוט לא שמאלנים (או מטומטמים) מספיק בשביל להצביע מר"צ או חד"ש 2, הידועה בשם "העבודה", אבל מצד שני שמאלנים מדי (או מפחדים מדי מהכיפות הסרוגות, באדיבות רוב התקשורת) בשביל להצביע לבנט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש גם את האפשרות שלציבור נמאס מהקיים ומוכן להמר על אנשים אנונימיים כמו שמהמרים על מספרים בלוטו.

פשוט בוחרים ומחזיקים אצבעות.

באיזשהו מקום אפשר להבין את זה. יאוש טוטאלי מהאשפה המוכרת שמוצצת משכורות ובקושי טורחת להתייצב בכלל להצבעות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש גם אפשרות שרוב האנשים פשוט לא מבינים שום דבר בפוליטיקה , כלכלה , ממשל ופשוט לא מתעניינים בשום דבר שהוא חשוב או שלא מבינים אותו , והם אלה שמחליפים מפלגות ודעות כמו גרביים.

וזה לא רק הבוחרים של לפיד , אלא גם של הליכוד , העבודה (אני מתערב שיש אחוז גבוה של נשים , יחי השוויון...) , הבית היהודי ועוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כי אצל בנט רוב הרשימה הם לא חתול בשק?

ברמה האישית בוודאי שכן, אבל להם יש לפחות אידאולוגיה מאחדת כלשהי. אם הם יקבלו את האוצר אני יודע שהם לא ינסו להקים כאן סוציאליזם, ואם הם יקבלו את מה שהוצע עכשיו לציפי אני בטוח שהם לא יגנו התנחלויות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כי התוכנית של נתניהו לא ישימה (בכוונה)

מדובר על גיוס בגיל 23,

אתה יודע כמה מקבל כל חודש חייל נשוי עם ילד?

למה אתה חושב שהיא לא יישימה? בגלל העלות? אז כמה לדעתך יעלה לכלוא אלפי חרדים בכל שנה (מחזור גיוס חרדי הוא בגודל של כ- 8,500 איש)? כמה יעלה לבנות את אותם בתי כלא? כמה יעלה לשלוח גדודים (ותצטרך לפחות גדוד) של ממ-צדיקים לשכונות החרדיות כדי לתפוס את המשתמטים, כשמולם אלפי מתפרעים עצבניים?

תמיד עדיף לנסות להגיע לפתרון שהצד השני מוכן לקבל, גם אם בלית ברירה. עם ההצעה של הליכוד כנראה שהחרדים יוכלו לחיות (בקושי), עם ההצעה של לפיד הם לא יכולים, כי הם חוששים שגיוס בגיל צעיר יחסית יגדיל את הסיכויים ל"התפקרות".

יש יתרון אחד גדול להצעה של הליכוד על פני זו של לפיד: את ההצעה של הציכוד אפשר יהיה לבדוק כבר בעוד שנה. מספר החרדים שמתגייסים לא גדל בהתאם לתוכנית? פורשים מהקואליציה. את התוכנית של לפיד אפשר יהיה לבדוק רק בעוד חמש שנים, עד אז החרדים יקבלו פטור מוחלט. מאח שכרגע מתגייסים כ- 15-20% מכל מחזור גיוס חרדי, המשמעות שהיא שהמצב יכול להיות אפילו גרוע יותר בשיטה של לפיד! ואם בבחירות הבאות מספר המנדטים של יש עתיד יהיה נמוך בהרבה, למשל כי המוני מצביעיו לא הבינו את הדקויות של תוכנית השיוויון בנטל שלו ויתאכזבו שאחרי כך וכך שנים מספר החרדים שמתגייסים בכלל לא עלה, החרדים כבר ידאגו לבטל אותה ונישאר רק עם הפטור ואז מה השגנו?

אגב, הבעיה העיקרית במתווה יעלון היא שהבחירה אם להתגייס או לא נשארת בידי האברך והסנקציה היא תקציב ישיבות שאף פעם לא באמת יצליחו לקצץ (כל עוד החרדים בממשלה). בקיצור מכבסת מילים.

למה? מה בדיוק המפלגות החרדיות יכולות לעשות נגד התוכנית הזו פרט ללאיים בפרישה, ואז אפשר להחמיר את הנסקציות כי הן לא היו בפנים כדי לאזן אותן? ברגע שהקואליציה לא תלויה בחרדים (ליכוד+יש עתיד+התנועה+קדימה = 70 מנדטים) יכולת הסחיטה שלהם קטנה בהרבה.

חכמים. עד כמה שאני רואה מפלגת יש עתיד היא מפלגת "מצב רוח". שינוי, הגמלאים וקדימה היו כאלו ונעלמו. ל

יש כמה דברים שיכולים להביא לנפילת יש עתיד:

פילוג פנימי. אם המפלגה תיכנס לקואליציה, לחלק מחבריה, שדעותיהם קרובות יותר למרץ מאשר לליכוד, תהיה בעיה להצביע עם הממשלה. זוכרים מה קרה למפלגת העבודה בקדנציה שעברה?

אכזבה. לפי התוכנית של לפיד, בחמשת השנים הקרובות יהיה לחרדים פוטר. איך בדיוק יסבירו למצביעים מדוע ארבע שנים אחרי הבחירות (בהנחה שהכנסת תשרוד את מלוא הקדנציה), החרדים עדיין לא מתגייסים?

אני יודע שזה עצוב, אבל לאיזה מפלגת "לגאסי" יש אידיאולוגיה בימינו?

לביבי, ששם את ליבני אחראית על המו"מ ומוכן לתת לשלי יחימוביץ' את האוצר.

לכל המפלגות הוותיקות יש. אלא מה, צריך לדעת להפריד בין אידאולוגיה למציאות. כל עוד אין למפלגה שלך יותר מ- 60 מנדטים (וחברי כנסת מאוד ממושמעים), אתה לא יכול לממש את האידאולוגיה שלך בשלמותה. לכן אתה צריך להתפשר. עדיף להתפשר קצת וליצור קואליציה עם מפלגות שקרובות אליך, אבל אם אין ברירה, הולכים גם עם מפלגות רחוקות יותר. זו רק שאלה של מחיר. כי 100% זה אידאלי, אבל גם זה 50% יותר טוב מכלום.

מאחר שנראה לי שהרבה אנשים לא מבינים מה בעצם קורה כאן, להלן הסבר:

זוכרים מדוע ממשלת נתניהו הראשונה נפלה? בגלל פרישה של מספיק חברי כנסת מהקואליציה, רבים מהם מחוגי הימין שכעסו על הסכם חברון. ומה הלקח מזה? שממשלה צרה יחסית לא יכולה לשרוד הרבה זמן ושכדאי שמפלגת השלטון תהיה מרכזית יחסית בעמדותיה מבחינת חברות הקואליציה, כלומר שיהיו מפלגות משמאל למשלגה העיקרית ומפלגות מימין לה, שיוכלו לאזן זו את זו.

זה מה שעבד בממשלה היוצאת, כשהימין הקיצוני נשאר בחוץ ובמקומו נכנסו מפלגות שמאל מתון. התוצאה היא שזו הממשלה שכיהנה את הזמן הרב ביותר מאז ממשלת בגין הראשונה! בחירות תכופות הן לא רעיון טוב כל כך, גם בגלל עלותן (יום הבחירות עצמו עולה כרבע מיליארד, אובדן תוצר בגלל יום השבתון הוא עוד שני מיליארד בערך ולכו תדעו כמה אובד כשהממשלה משותקת לכמה חודשים עד להקמת ממשלה חדשה ועד שהשרים החדשים משתלטים על המשרדים שלהם) וגם בגלל שהפוליטיקאים מראש לא מתכננים לטווח של ארבע שנים כדי שיוכלו להציג הישגים לבוחרים עוד לפני, כשהבחירות יוקדמו.

אז מה ביבי רוצה לעשות? לאזן את המפלגות שקל לו להכניס לקואליציה (החרדים, הבית היהודי) במפלגות מהצד השני (קדימה, יש עתיד). הליכוד היא מפלגת ימין מתון חילונית-מסורתית. השותפות הטבעיות הן ימניות יותר (הבית היהודי), דתיות יותר (החרדים והבית היהודי) או גם וגם. צריכים מפלגות חילוניות יותר ושמאלניות יותר כדי לאזן אותן. עם כל המפלגות האלו (ואולי בתוספת של התנועה), אין מפלגה שיכולה להפיל את הממשלה אם תפרוש. החרדים לא יהיו מרוצים בגלל גיוס תלמידי הישיבות (סביר להניח שיהדות התורה ממילא לא תיכנס)? לא נורא, אפשר בלעדיהם. הבית היהודי לא יהיו מרוצים בגלל התקדמות בתהליך המדיני? לא נורא, אפשר בלעדיהם. התנועה לא מרוצה בגלל חוסר התקדמות בתהליך המדיני? לא נורא. יש עתיד פורשת כי ללפיד ממש בא להיות ראש ממשלה כבר עכשיו? לא נורא, עדיין יש רוב. בשיטה הזו, יכולת הסחיטה של שאר המפלגות פוחתת.

וזה בדיוק מה שלפיד ובנט רוצים למנוע. למה להם לאפשר מצב שבו אחד מהם לא יוכל להשיג כל מה שירצה כדי שלא יפרוש? אם החרדים בפנים, אפשר לוותר על אחת משתי המפלגות האלו. אז הם מתעקשים שהחרדים היו בחוץ. במצב הזה, בכל פעם שללפיד או לבנט יהיה גירוי בראשכים, ביבי יצטרך לגרד להם או שלא תהיה לו קואליציה. הליכוד יהיה מפלגת השלטון רק דה יורה, בפועל לפינט יהיה ראש הממשלה.

רק שזה לא יעבוד. הרי מה משותף ליש עתיד ולבית היהודי, שתי מפלגות שדי טחנו זו את זו במהלך מערכת הבחירות? השיוויון בנטל? נו, הרי אין לנו בעיות גדולות יותר, כמו איראן, שבדיוק פורסם שעומדת במרחק של מספר חודשים בודדים מהכנת מספיק אורניום מועשר לבניית פצצה ראשונה, מכינה צנטריפוגות שיכולות להגדיל בצורה משמעותית את התפוקה ובונה כור שיכול להפיק פלוטוניום, כמו סוריה, שבכל רגע יכולה להתפרק, כמו מצרים, שעומדת על סף קריסה כלכלית ושהופכת ליותר עויינת מיום ליום, כמו יו"ש, שם הפלשתינים הולכים ומחממים את השטח, כמו הממשל בארה"ב, ששוב רומז שהתקפה על תוכנית הגרעין האירנית גרועה יותר לדעתם מאשר פצצת גרעין אירנית, כמו המיתון שאנחנו נמצאים על סיפו (או כבר בתוכו, תלוי את מי שואלים), ואפשר עוד להמשיך - לא, מה שחשוב זה השיוויון בשטל. וזה כל כך חשוב, שאפשר להמתין חמש שנים עד שיזוז שם משהו... בינתיים, מה יקרה כשמשהו ישתנה בתחום המדיני? הרי המפלגה של בנט נמצאת ימינה מהליכוד וממש לא תאהב התקדמות במו"מ עם אבו מאזן ולעומתם, המפלגה של לפיד דורשת התקדמות כזו (לפיד חושב שאולמרט הציע יותר מידי ובו בזמן חושב שאפשר להגיע להסדר. כנראה שאם נציע פחות, מי שדחה את ההצעה הקודמת פתאום יסכים). אז איך אורית סטרוק ואלי בן דהן יצביעו עם יעל גרמן ועפר שלח?

כלומר החבילה הזו תתפרק די מהר. רק שאז, לא יהיו בקואליציה מפלגות אחרות שחברי הכנסת שלהן יוכלו לשמש במקום אלו של המפלגה שתפרוש. כלומר הממשלה תיפול בזעזוע הראשון. אפשר כבר לדעת מתי סביר שזה יקרה - כשאובמה יגיע בעוד כחודש. אם יחליטו לעשות מחוות לפלשתינאים, הבית היהודי עלולה לפרוש, אם יחליטו שלא, יש עתיד עלולה לפרוש. כמובן שאם כל אחת מהמפלגות תדע שאם היא פורשת, הממשלה תמשיך להתקיים ולא רק זאת, אלא גם שתנוע לכיוון שאותה מפלגה מתנגדת לו (עוד יותר ימינה במקרה של יש עתיד ושמאלה במקרה של הבית היהודי), הסבירות שתפרוש קטנה בהרבה.

ומה עם ההתחייבויות ההדדיות של בנט ולפיד שלא להיכנס אלא זה עם זה וללא החרדים? טוב, אמינות ופוליטיקה חדשה הן סיסמאות נחמדות, אבל בפועל אין מאחוריהן שום דבר. הרי כבר הזכרתי את ההתקפות של לפיד על בנט ושל בנט על לפיד לפני הבחירות, לאן הן נעלמו במסגרת הפוליטיקה החדשה? ומה עם הדרישה של בנט לשנות את ההסכם הקואליציוני שנחתם עם לבני, איך זה מסתדר עם האמינות? מה עם ההתנגדות של לפיד להיות "עלה תאנה" בממשלת ימין קיצוני (כשהוא זה שהגדיר את הבית היהודי כמפלגת ימין קיצוני) או ההתחייבויות של בנט שבכל מקרה הוא נכנס לקואליציה עם הליכוד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לאור האמור, עצוב לי מאוד שרבים מאזרחי מדינת מעדיפים חתול בשק על פני הפוליטיקה הקיימת... או שהם פשוט לא שמאלנים (או מטומטמים) מספיק בשביל להצביע מר"צ או חד"ש 2, הידועה בשם "העבודה", אבל מצד שני שמאלנים מדי (או מפחדים מדי מהכיפות הסרוגות, באדיבות רוב התקשורת) בשביל להצביע לבנט.

בנט רק מוכיח שוב ושוב שהוא נתניהו צעיר וקירח יותר.

הקשר של בנט לבין ימין/אידיאולוגיה שואף לאפס.

תן לזה עוד קצת זמן ותראה איך הוא הופך לחברם הטוב ביותר של מר"צ.

בנימה אחרת, אני מת שישראל תלך לבחירות שניות כי יש סיכוי כי "עוצמה" כן תכנס או יש סיכוי ריאלי כי לפיד יהיה ראש ממשלה.

אני לא מסכים עם מילה ממה שלפיד אומר אבל הוא לפחות לא מזגזג..

(כמובן שביבי יסכים להכניס את החמאס לקואוליציה לפני שהוא ילך לבחירות חוזרות)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלא יעלמו מעל המפה. אף קואליציה לא תצרף אותם אבל הם גם לא יצטרפו לאף קואליציה. הם נאמנים לקו שלהם.

אם תבדוק את העבר של אריה ומיכאל תגלה שהם הצליחו לחוקק והצליחו להשפיע. אתה גם תראה חברי כנסת שאשכרה באו למליאות ועשו את המוטל עליהם ולא רק חיממו כסא במשך 4 שנים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...