מס' אבוגדרו, כיצד הגיעו אליו ? - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מס' אבוגדרו, כיצד הגיעו אליו ?

OR007

Recommended Posts

מעניין אותי לדעת כיצד הצליח אותו מדען להגיע לחישוב - 23^10 * 6.0221367

מהו המס' עצמו ומשמעותו אני יודע, אך בכל זאת מעניין אותי לדעת כיצד חקר את הנושא והגיע לכך.

בתודה מראש

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הוא הגיע לקבוע הזה באמצעות תוצאות של ניסויים וקירוב לא רע.

הרי בסך הכל הוא לא ספר אטומים אחד אחרי השני אלא הגיע לקירוב טוב באמצעות מספר ניסויים חישוביים.

בד"כ רוב הקבועים במקצועות הפיזיקה הוא תוצאה של קירובים באמצעות ניסויים.

בד"כ ממציא פיזיקאי מסויים נוסחה כלשהיא ומנסה למצוא את הקשר בין רכיבי הנוסחה, הקשר הזה הוא הקבועים.

דוגמה לקבוע מעניין נוסף הוא קבוע פלאנק, שבעצם נוצר על מנת למצוא את הקשר בין אנרגית הפוטון לתדירות הגל - נוסחה שבכלל המציא אינשטיין ופלאנק עשה את העבודה השחורה של "גילוי הקשר" באמצעות ניסויים איסוף תוצאותיהם והצבה במשוואה.

כך גם נעשה בחישוב קבוע אבוגדרו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יופי, אני רוצה לדעת מהם אותם הניסויים (בכלליות כמובן, להרחיב על דבר כזה כאן יהיה בלתי אפשרי)

עריכה -

זה עדיין לא עונה לי על הניסויים עצמם שנערכו במטרה לגלות את המס' הזה.

אולי תספר מה משמעותו של המספר.

אולי יש פה חברה שבחיים לא שמעו על אדון אבוגדרו. ::)

עריכה: אתה פסחת על השאלה שלי כרגע. :-\

בקצרה -

אמדאו אבוגדרו (1776-1856), כימאי ופיסיקאי איטלקי; בשמו המלא, לורנצו רומנו אמדאו קרלו אבוגדרו, רוזן קוארניה וצ'רטו (Lorenzo Romano Amadeo Carlo Avogadro, Conte de Quaregna e Cerreto); פרופסור לפיסיקה מתקדמת באוניברסיטת טורינו. ניסח את החוק (הקרוי על שמו) הקובע כי בלחץ ובטמפרטורה נתונים, לגזים שונים שנפחם שווה יש מספר שווה של מולקולות. לצורך ניסוח חוק זה טבע אבוגדרו את המונח "מולקולה ".

מספר המולקולות בכמות גז שמשקלה בגרמים הוא כמשקלו המולקולרי של הגז (מו?ל) - קרוי "מספר אבוגדרו", והוא אחד מקבועי הכימיה: 6.0221367 x 1023. חוק אבוגדרו נוסח ב-1811, אבל הוא נעשה מקובל על הכימאים רק ב-1858, לאחר שכימאי איטלקי אחר, סטניסלאו קניצרו (Stanislao Cannizzaro), התקין מערכת פורמלית של כימיה המבוססת עליו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...