איזה מחיצה יותר עדיף fat32 או ntfs??? - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איזה מחיצה יותר עדיף fat32 או ntfs???

baraksaar

Recommended Posts

אני חושב שהתשובה הזו תכסה את כל הנושא (לקוחה מתוך מדריך שנכתב בימים אלה...):

מערכות קבצים

Windows XP יודעת לעבוד עם שתי מערכות קבצים עיקריות FAT32 ו NTFS

מהי מערכת קבצים?

מערכת קבצים היא הצורה בה מערכת ההפעלה כותבת את הנתונים למדיה אליה היא פונה.

כל מערכת הפעלה עובדת עם מערכת הקבצים המתאימה לה, וכל מערכת קבצים מותאמת לחומרה אליה היא פונה.

מערכות הפעלה ישנות כדוגמת DOS עבדו עם מערכת קבצים מאד פשוטה ומוגבלת שנקראת FAT16.

מוגבלת מכיוון שלא ניתן לתת בה שמות ארוכים לקבצים, אין לה אפשרויות מובנות לניהול נתונים ואבטחה והיא תומכת בגדלים יחסית מאד קטנים של מחיצות.

מערכות לינוקס למשל עובדות עם מס' מערכות קבצים שונות לגמרי בתפיסה הטכנולוגית שלהן (יחסית למערכות קבצים של מיקרוסופט) וייחודיות להן, יש מס' מערכות קבצים כאשר המתקדמות והנפוצות הן Ext2fs ו Ext3fs.

במקרה שלנו צריך לבחור בין שתיים:

FAT32 מערכת קבצים ישנה יחסית ולכן מצד אחד יותר פשוטה ומהירה ונתמכת ע"י מערכות הפעלה שונות (לינוקס למשל, במקרה שתרצו להתקין אחת כזו במקביל) אבל מצד שני יחסית מוגבלת מבחינת גודל, אבטחה ואפשרויות תחזוקה מובנות.

NTFS מערכת הקבצים החדשה יותר ולכן מצד אחד יותר מתקדמת ועם יכולות מובנות מאד מתקדמות, אבל מצד שני יותר כבדה מבחינת ניצול משאבים ונתמכת (אם בכלל) בצורה מאד מוגבלת ע"י מערכות הפעלה ישנות יותר מ 2000 ומערכות הפעלה לא "מיקרוסופטיות".

בזמן ההתקנה של XP תידרש לבחור לאיזו מערכת קבצים לפרמט את המחיצות שלך.

השאלה: איזו מערכת קבצים לבחור?

התשובה: זו שמתאימה לך.

ואיך יודעים? ישנם מספר הבדלים חשובים בין שתיהן -

אם אתה מתכוון ליצור מחיצות גדולות מ 32 גיגבייט בחר בNTFS כי בהתקנה של XP לא ניתן ליצור מחיצות FAT32 יותר גדולות מזה (ישנן דרכים אחרות, אבל הן חורגות מנושאי המסמך הזה).

לNTFS יש תכונות אבטחה, ביצועים ואמינות מתקדמות ומשוכללות שאינן קיימות בFAT32.

אם מותקנת לך מערכת הפעלה נוספת במקביל על המחשב (אני מתכוון לציין את האפשרות של התקנת מס' מערכות הפעלה כמה פעמים במסמך הזה, אבל הסבר על מה זה ואיך ולמה לעשות את זה לא יופיע כאן), שאינה תומכת בNTFS (כמו 98 או לינוקס) לא תהיה לך גישה למחיצה שמפורמטת בNTFS ממערכת ההפעלה הזו, אבל כן תהיה תמיכה מלאה בFAT32.

מיקרוסופט ממליצה להתקין על מערכת הקבצים NTFS כי רק כך ניתן לנצל את כל התכונות המתקדמות של .

ככל שהמחיצה גדולה יותר, כך הביצועים עם FAT32 יהיו איטיים יותר מסיבות טכניות של מבנה מערכת הקבצים. עם NTFS לא תהיה ירידה בביצועים על מחיצות גדולות כי היא בנויה מראש לעבודה עם מערכות קבצים גדולות.

אם אין לך שמץ של מושג על מה דיברתי בחמש הנקודות הקודמות, פשוט בחר בNTFS.

בקיצור, חוץ ממספר מקרים מיוחדים NTFS היא מערכת הקבצים המומלצת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רק תיקון קטן לדעה הרווחת... FAT32 בדרך כלל יותר מהירה מ-NTFS... הסיבה היא שהטבלה נשמרת בתחילת הדיסק, ואין כתיבת לוגים על כל הפעולות שנעשות... בכל מקרה, אני הייתי מציע לוותר על השיפור הקטן הזה במהירות ולהשתמש ב-NTFS, מאחר ויותר קל לשחזר ממנה קבצים שנמחקו/ פורמטו/ נהרסו בתקיעה פתאומית של המחשב (שלא לדבר על אפשרויות , דחיסה וכו'). אם אתה בוחר לכונן של מערכת ההפעלה שלך ב-NTFS, כדאי שיהיה לך גם איזה שהוא פתרון לטיפול בבעיות (כמו Recovery Console\ WinPE\ NTFSDos), מאחר והדיסקט הישן והטוב של win98 לא יכול לעזור לך איתה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תיקון לתיקון -

גם NTFS רושמת את הטבלה בהתחלה, אבל היא שומרת גיבוי של הטבלה בסוף המחיצה, מה שמצד אחד אולי מאיט קצת את העסק, אבל יעיל לאין שיעור כשמשהו בטבלת הקבצים נדפק.

דרך אגב, ניתן לבטל את פונקציית הindexing, חלק מהלוגים ואת הפונקציה שמסמנת date modified לקובץ כדי להאיץ ביצועים.

וכמו שרשמתי - ככל שגודל המחיצה עולה, כך גם עולה היעילות של NTFS מול FAT32.

שמתי לב רק עכשיו שלא רשמתי שם את עניין הboot מדיסקט - כשאתה עובד עם NTFS, אתה לא יכול אח"כ להעלות את המחשב מדיסקט דוס פשוט כי הוא לא יראה את המחיצה.

כמו שmoooshe כתב - כדאי שיהיה איזה פיתרון לתיקון בעיות בהישג יד (בד"כ CD ההתקנה של מספיק אבל בענייני טיפול בתקלות אין כזה דבר להיות יותר מידי זהיר)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הייתי הולך על FAT32 כי:

איך נפטרים מווירוס שהדביק את כונן C שהוא גם במקרה לגמרי NTFS ?

ב99% מהפעמים בדיקה בsafe mode תספיק.

ב1% הנותר גם העובדה שיש לך מחיצת FAT לא תעזור לך.

ואם אתה מתעקש, לא כ"כ קשה לבנות דיסק WINPE עם סורק עדכני.

מה גם שהרבה מאד יחסית ישנים (כמו צ'רנוביל הידוע לשימצה) הורסים רק מחיצות FAT ולא יודעים לפגוע במחיצות NTFS, מה שמחזק את הטענה שNTFS יותר בטוחה גם בתחום הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הדרך הנוחה ביותר להכין דיסק של WINPE היא בעזרת Bart's WinPE Builder.

www.nu2.nu/pebuilder/

כדי להכין דיסק בסיסי מספיק להריץ את התוכנה שלו על מערכת שמריצה XP, אבל באתר יש הסברים איך להוסיף תוכנות (כמו למשל סורק הוירוסים שנמצא בתוך קבצי העדכון של mcafee או ad-aware) ואיך להוסיף תוכנות שלא נתמכות כברירת מחדל בpe builder.

לוקח קצת זמן אבל מאד מאד יעיל.

דרך אגב - הגירסה הנוכחית של הpe builder הזה, או למען האמת של כל win-pe אחר שתמצא לא תומכת בעברית, כלומר, אם יש לך XP באנגלית התוכנה תיבנה דיסק בצורה מושלמת, רק לא תוכל לטפל בקבצים שהשמות שלהם בעברית בתוכנות מסויימות.

אני חושב (אני לא בטוח) שלא תוכל לבנות דיסק pe ממערכת שהיא בעברית (תפריטים בעברית וכו'), אבל שווה לנסות.

לגבי dos-ntfs - הנה תוכנה אחת שעושה את זה http://www.bootdisk.com/files007/readntfs.zip

ובכלל, כנס ל www.bootdisk.com תלמד שם המון

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...