הסבר על פורמט וידאו mkv ואיכותו - כרטיסי מסך - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הסבר על פורמט וידאו mkv ואיכותו

Animor

Recommended Posts

שלום,

אני מקווה שאני שואל בפורום הנכון לגבי ה-mkv או קבצי בכללי, לא מצאתי פורום מתאים יותר והנחתי שכאן יש מבינים בפורמטי .

1. על פי מה מוגדרת איכות הוידאו: האם על פי הרזולוציה או גודל הקובץ?

2. מה משמעות ה-bit rate?

3. נתקלתי במשהו מוזר, שני קבצי mkv של אותו וידאו:

- הראשון בגודל 5.36GB,

רזולוציה 1920X816,

Overall bit rate : 8205 Kbps

24 FPS

- השני בגודל 8.7GB,

רזולוציה 1920X814,

Overall bit rate : 11815 Kbps

24 FPS

ממה נובע ההבדל המשמעותי בגודל הקובץ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. על פי שניהם ועוד כמה פאקטורים.

2. הכוונה היא לנתונים פר שנייה, זאת אומרת ש- bitrateXthe length of the movie in seconds=the filesize of the movie

3. יכול להיות מכמה דברים, אתה צריך להבין שיש כמה קידודים לוידאו. קידודים הכוונה לדרכי הכיווץ של אותו .

למשל קידוד ב- h264 יהיה מכווץ יותר טוב מ-xvid. ויש גם קידודים שמאבדים מאיכות התמונה ויש שלא. בקיצור תורה שלמה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Mkv זה לא פורמט. Mkv זה קונטיינר. קונטיינר מכיל שתי פורמטים -

אודיו - ,ac3,aac וכו׳. זרם זה מכיל את הסאונד והקול בסרט

וידאו- h264,vp4,xvid וכו׳ זרם זה מכיל את הוידאו, התצוגה.

יש פורמטים מתוחכמים יותר ויש פחות. לדוגמא הmpeg הראשון נחשב טיפש יחסית- הוא פשוט שומר את התמונות לשנייה איך שהן. לעומת זאת, פורמט מתקדם כמו h264 בנוי חכם ומתקדם יותר- כל תמונה מבוססת על התמונה שקודמת לה ועוד מספר פטנטים. ככה גודל הקובץ קטן יחסית לאיכותו.

לגבי השאלות שלך

1. גם וגם. רזולוציה גבוהה משפיע על איכות התצוגה במסכים גדולים בהתאם. גודל הקובץ נובע מהביט-רייט (bit rate) (ראה שאלה 2).

2. ביט רייט בתרגום חופשי זה קצב ההזרמה של הנתונים. בעברית פשוטה זה אומר כמה בייטים (נפח) מושקעים בכל שניה בסרט. ככל שמושקעים יותר בייטים בכל שניה בסרט- האיכות גדלה בהתאם. וגם גודל הקובץ.

3. הסיבה העיקרית היא הביט- רייט. כמו שהסברתי למעלה- ככל שהביט- רייט גבוהה יותר ככה גודל הקובץ הכולל יעלה.

עוד דבר שמשפיע הוא הפורמט של הוידאו. יכול להיות שהסרטים בפורמטים שונים ודבר זה משפיע על גודל הקובץ- כמו שהסברתי למעלה.

חשוב לציין שנתונים אלה חייבים לבוא מן המקור, אחרת יכול להיות שהם מוטעים. לדוגמא, אם הורדתי בביט רייט מסוים ואני בעזרת תוכנה מתאימה אכפיל את הביט רייט שלו- איכות הקובץ לא תשתנה, רק הגודל שלו.

ככה גם לגבי רזולוציה- בהגדלת רזולוציה התמונה בסך הכל נמתכת ולא באמת תיראה איכותית יותר על מסך גדול (יש היום תוכנות שיודעות לשפר את איכות התמונה עם הגדלת הרזולוציה- אבל זה סיפור אחר.)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התשובות!

משהו לא ברור לי לגבי הביט רייט: אם יש לי רזולוציה מסוימת, FPS מסוים, ופורמט מסוים (נניח h264) - האם שלושת אלה לא מחייבים ביט רייט ספציפי? אני אנסח אחרת: אם שלושת הפרמטרים הנ"ל קבועים, ממה יכול לנבוע הבדל בביט רייט כשמדובר על אותו סרט?

אלא אם כן יש כמה סוגים של h264... בדוגמה שנתתי קודם, הקובץ הגדול יותר נקרא DTS.x264-CHD

הקובץ הקטן נקרא x264.DTS-LTT.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל לדוגמאות שהבאת.

X264 זה גם פורמט, כמו H264. אם אני לא טועה הX הוא גרסה מעט מתקדמת וקומפקטית יותר מהH.

הDTS זהו פורמט האודיו.

CHD וLTT זה השמות של קבוצות השחרור שעיבדו את הסרט והפיצו אותו בפיראטיות.

ביט-רייט נקבע לפי ההחלטה של הקבוצה המשחררת ואין לו קשר (ישיר) עם שאר הפרמטרים.

אני מבין למה אתה חושב ככה ואנסה להסביר יותר טוב-

שאר הנתונים בהחלט משפיעים משמעותית על גודל הקובץ. הביט רייט קובע את מידת ההשקעה בכל שניה בסרט. אם שאר הנתונים יהיו יותר גבוהים, ידרשו יותר נפח ואנחנו רוצים לשמור על איכות טובה- נצטרך להעלות את הביט-רייט.

סרט של 720P יצטרך להיות עם ביט-רייט יותר גבוה מסרט 480P כדי לשמור על אותה האיכות.

בגלל המורכבות של הסיפור בד"כ כשמקודדים סרט מחדש לא נוגעים ברזולוציה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי, אז רק לוודא שהבנתי נכון: גם אם הרזולוציה, ה-FPS והפורמט זהים, עדיין יהיה הבדל באיכות אם הביט רייט שונה?

ניסיתי לראות אם יש הבדלים בין שני הסרטים, והאמת שלא הצלחתי. אפילו צילמתי את המסך כאשר שני הסרטים ב-pause באותה שנייה... התמונה מצורפת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יכול להיות שיהיה הבדל באיכות אם הביטרייט שונה, ויכול להיות גם שלא. או שיכול להיות שלא תשים לב להבדלי האיכות (כי היא מספיק טובה גם ככה).

זה תלוי גם בפרמטרים אחרים - יכול להיות אפילו שהקובץ עם ביטרייט גבוה יותר יהיה דוקא באיכות נמוכה יותר, זה מושפע מאיכות המקור, הגדרות הקידוד וגורמים נוספים. אפשר לומר שקידוד קובץ לכמה שיותר איכות בכמה שפחות ביטרייט זו סוג של אומנות ויש כאלה שמתמחים בה.

עריכה: צילום המסך שלך חסר ערך, כי הוידאו אמור להיות 1080P, אבל הוא מוצג בגודל קטן משמעותית כדי להתאים לגודל החלון (כלומר התמונה עברה הקטנה ע"י הנגן) ובמצב כזה הסיכוי לראות הבדלים שואף לאפס.

X264 זה גם פורמט, כמו H264. אם אני לא טועה הX הוא גרסה מעט מתקדמת וקומפקטית יותר מהH.

תיקון קטן: H264 זה הפורמט, X264 זו תוכנה "מקודד" שבה משתמשים כדי ליצור H264 (יש גם אחרות, זו הנפוצה ביניהם והיא בקוד פתוח). בין אם כותבים H264 או X264 הכוונה לאותו דבר בדיוק (ואפשר לקרוא לזה גם AVC).
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אנימור, שים לב שכתוב OVERALL BIT RATE , זאת אומרת שהביט רייט שכתוב שם כולל גם את הביטרייט של האודיו.

אז אולי יכול להיות סרט אחר הוא עם 7 ערוצים והסרט השני רק עם 2 ערוצים או הבדל באיכות בסאונד.. כמו שאתה רואה זה דבר מאוד דינאמי ומורכב.

עוד אפשרות שאתה לא רואה הבדל זה אולי בגלל פיענוח וניגון נחות של המחשב, מסך לא מספיק טוב וכו'

yonizaf תודה על התיקון :) בגלל זה כתבתי אם אני לא טועה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה. OVERALL BIT RATE נלקח מקובץ ה-NFO של הסרט. אני לא יודע אם זה באמת מדויק...

בכל אופן, נתקלתי בבעיה מוזרה עם קבצי MKV, שקשורה ל-Audio:אני משתמש ב-VLC במחשב נייד, שמחובר לרסיבר בכבל . ב- בחרתי כשמע את ה-DTS באנגלית, אבל משום מה הוא הוציא סטריאו לרסיבר.נכנסתי להגדרות ע"י קליק ימני, וראיתי שהוא באמת על סטריאו. בחרתי 5.1 ערוצי שמע, אבל הרסיבר עדיין מזהה רק 2 ערוצים.מה יכולה להיות הבעיה? הבעיה היא בהגדרות ה-, או אולי בלאפטופ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצאתי את הבעיה ואת הפיתרון :)

הבעיה הייתה במחשב הנייד: בתצורת קול של ה- הייתה אופציה רק לסטריאו, לא 5.1 ולא 7.1. באתר של לא היה שום דרייבר עדכני, פשוט ביזיון של תמיכה ושל דרייברים!

הלכתי לאתר של nvidia, שאפילו זיהה אוטומטית שיש לי כרטיס מסך 105M. הורדתי את הדרייבר החדש ועכשיו ה- יודע להוציא 7.1 ערוצים!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מחשבים ניידים נמכרים כ"קופסה סגורה", והיצרן נותן באתר שלו שירות לכל הדרייברים. הנחתי שאפשר לסמוך על הדרייברים של . זה כמו שלא עדכנתי לצ'יפסט, אני אפילו לא יודע של מי הלוח אם בנייד שלי.

אבל לא נורא, העיקר שעכשיו זה עובד :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...