סוללה מסוגלת לפרוק כמות מוגבלת של זרם? - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

סוללה מסוגלת לפרוק כמות מוגבלת של זרם?

pAnAhI

Recommended Posts

שלום לכולם. רציתי לשאול האם סוללות לצורך העניין עם קיבולת דיי גבוה כמו זו לדוגמא http://www.ebay.com/itm/12V-Rechargeable-Li-po-Battery-for-CCTV-Cam-6800mAh-2-/250971461871?pt=US_Rechargeable_Batteries&hash=item3a6f1098ef#ht_3459wt_1110 מסוגלות לספק זרם של 3A למשך זמן ממושך או שיש להן מגבלה של כמות אמפרים מסויימת שמעבר אליה, לא משנה כמה הצרכן "יבקש", הסוללה לא תשחרר..

אשמח אם תשפכו לי אור על הנושא, תודה =]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 49
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אני מאוד לא בטוח בתשובה שלי, אבל לדעתי יש ההגבלה על הזרם, אבל לא מכיוון שהסוללה לא תצליח לייצר את הזרם אלה מכיוון שהיא לא תעמוד בזרם, תתחמם/תנזל/לא יודע מה ופשוט תפסיק לעבוד..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לבטריה יש התנגדות פנימית שמשפיעה על כמה זרם היא יכולה להוציא בזמן נתון, והוא מצויין בתור xC. לרוב בבטריות פולימר-יון הערך יהיה 0.5C, 1C, 1.5C, 2C. ב 1C הכוונה שהבטריה יכולה להוציא במקסימום את הקיבולת שלה כפול אחד. 2C המקס' הוא הקיבולת של הבטריה כפול 2, וכך הלאה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסוללות מתוכננת לספק 6.8Ah, היא תצליח להתמודד עם 2A.

השאלה האמיתית היא האם היא באמת 12V 6.8Ah...סוללות כאלה הן די כבדות וגדולות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המגבר : http://www.ebay.com/itm/320861635038?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2648#ht_5448wt_1110

הסוללה שתוכננה במקור : http://www.ebay.com/itm/12V-Rechargeable-Li-po-Battery-for-CCTV-Cam-6800mAh-2-/250971461871?pt=US_Rechargeable_Batteries&hash=item3a6f1098ef#ht_3411wt_1110

סוללה יותר גדולה שרשום עליה נתון בעייתי קצת שעכשיו שמתי לב : http://www.ebay.com/itm/Multi-Funcion-Portable12V-9800mAH-Li-ion-Rechargeable-Battery-Power-Supply-Tube-/270931986468?pt=US_Rechargeable_Batteries&hash=item3f14ce0824#ht_6215wt_916

"max current output 1A"..

כדאי לנסות להשתמש בסוללה כזאת בכל זאת? או ללכת על משהו אחר? כי הדבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו זה LEAD ACID ומזה רציתי להתחמק.. מה לעשות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קח למשל סוללה LEAD ACID רגילה שיש בכל UPS :

http://ritar.hu/doc/RT1275.pdf

קיבול :

הקיבול של הסוללה הוא 7.5Ah, אבל תחת תנאים מסוימים בלבד : פריקה במשך 20 שעות והפסקת הפריקה כשהמתח יורד ל 1.75V לתא (10.5V לכל הסוללה)

היינו מצפים שהיא תחזיק 7.5 שעות ב 1A, שעה ב 7.5A, חצי שעה ב 15A וכו.... אז זה לא נכון. ככל שפורקים את הסוללה בזרם גבוה יותר, הקיבול שלה שניתן לניצול קטן יותר. הטבלה למטה מראה כמה היא באמת תחזיק במהירויות פריקה שונות : לפי הטבלה ב 15A היא תחזיק לא חצי שעה שהיינו רוצים אלא משהוא כמו 10-15 דקות

פקטור שני זה : לפי מה אנחנו מחליטים שהסוללה ריקה ? כלומר לכמה המתח אמור לרדת ? אם פשוט נשאיר אותה מחוברת נניח למנורה עד שהמנורה תיכבה, לא בטוח שנוכל אחריי זה להטעין את הסוללה מחדש - זה יכול להרוס אותה תוך פעם אחת. חייבים להחליט שהסוללה ריקה ולהפסיק את הפריקה בשלב מסויים = כשהיא יורדת למתח מסויים. ניתן לאפשר לה להיפרק למתח נמוך יותר (וממה שרואים בטבלה, לא מרוויחים מזה הרבה זמן נוסף), אבל זה משפיע בצורה קריטית מאוד אל אורך החיים של הסוללה - פריקה עמוקה יותר = אורך חיים קצר יותר, ועוד יותר חמור אם לא טוענים אותה מיידית אחריי סיום הפריקה אלא נותנים לה לעמוד כמה זמן כשהיא ריקה

הזרם פריקה המקס' של הסוללה נקבע אל ידיי תהליכים של הרס של הסוללה. לסוללה הזאת למשל יש 2 זרמים מקס' :

זרם פריקה מיידי (בטבלה למעלה) = 72A במשך 5 שניות מקס'

זרם פריקה מתמשך = כ 30A (פשוט הנתון המקס' מהטבלה למטה)

מה שמגביל את הזרם ב 2 המקרים זה התחממות של מוליכים (והתכה של הפלסטיק שצמוד אליהם) או ייצור גזים בסוללה (שמפרק את החומרים שלה בכללי, והבועות של הגז שנוצרות מרחיקות את החומצה מהלוחות וכך מקטינות את השטח של הלוחות שעושה משהוא)

אם רוצים אורך חיים ארוך מהסוללה, רצוי לא להתקרב בכלל למקסימום מהטבלה - לא לזרם פריקה מקס' ולא לזמן המקס' של הפריקה בזרם הזה. חוצמזה תביא בחשבון שהנתונים הם לסוללה חדשה, הקיבול של יורד ככל שהיא ישנה יותר. ולכן תיקח אם מקדם ביטחון גבוה

כל זה דיי נכון לכל ולא רק ל LEAD ACID

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסוללות מתוכננת לספק 6.8Ah, היא תצליח להתמודד עם 2A.

השאלה האמיתית היא האם היא באמת 12V 6.8Ah...סוללות כאלה הן די כבדות וגדולות.

אתה טועה, 6.8Ah זו הקיבולת ולא ה Discharge Rate.

@11010010110 לכל יש את המאפיינים החשמליים שלה, וללא Datasheet בלתי ניתן "לשער" נתונים כאלו או אחרים. ריקה / מלאה וכל מיני הגנות וירקות אחרים מובנים כבר בתוך החבילה עצמה בסוללות LiPo ע"י מעגל חשמלי זעיר (אני לא מדבר על תא בפני עצמו, אלא על Packs).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הקיבול ו discharge rate של קשורים אחד בשני. בכללי לסוג של ניתן לכתוב ב C זרמים שונים כך למשל אם הסוללה היא 2Ah אז זרם 10A הוא 5C וכו. רוב הסוללות מתמודדות ללא בעיה עד 1C (ובדרך כלל כמה C), ולכן ניתן לאמר דברים כמו של 6.8Ah תוכל להתמודד אם 2A. זה פחות מ 0.3C

מעגל ההגנה של Li Ion נותן הגנה, אבל האם אנחנו מעוניינים בכלל להגיע למצב שצריך את ההגנה שלו ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וזה בדיוק מה שאמרתי קודם לכן:

לבטריה יש התנגדות פנימית שמשפיעה על כמה זרם היא יכולה להוציא בזמן נתון, והוא מצויין בתור xC. לרוב בבטריות פולימר-יון הערך יהיה 0.5C, 1C, 1.5C, 2C. ב 1C הכוונה שהבטריה יכולה להוציא במקסימום את הקיבולת שלה כפול אחד. 2C המקס' הוא הקיבולת של הבטריה כפול 2, וכך הלאה.

סוללה של 6.8Ah ככל הנראה בהחלט תתמודד עם 2A, אבל לא בהכרח ב 6.8Ah כמו שמישהו אמר קודם לכן.

ותתפלא, לא חסר באיביי ובכל מיני מקומות עם DR של חצי C. בכלל לא הייתי ממליץ לקנות סוללת Lipo מאיביי - אתה לא יודע מה אתה מקבל מבחינת קיבולת, DR, CR, הגנות למיניהם וכו', וכמעט תמיד לא תקבל Datasheet. אף אחד לא רוצה שהפרוייקט שלו יתלקח סתם פתאום. ההרכב החומרי של פולימר-יון הוא מסוכן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה זה C? עד כמה שאני מכיר (ואני מודה, אני לא מכיר את הנושא יותר מידי לעומק, ההיכרות שלי עם הנושא היא רק מהבגרות בפיזיקה) התנגדות מודדים באוהם (Ω), הC היחיד שאני מכיר בהקשר זה לסימון מטען, קולון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...