ספק לניסויים - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ספק לניסויים

lior12

Recommended Posts

היי חברים .

אני רוצה לעשות מין ספק לניסויים שיש בו 5 V + ו - ו9 V + ו- ו12V +ו- וללד {נראלי צריך 3 V} ואני רוצה לעשות 2 חיבורים של מולקס נקבה

עכשיו כמה שאלות :

כדאי לעשות את זה מספק של מחשב ?

אם כן איך ?

ואם לא איך ?

ויעזור לי אם תמצאו לי סכמות של מעגלים הממירים את המתחים שכתבתי למעלה.

תודה , ליאור

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בספק של מחשב יש יציאות של 3.3V, 5V, 12V, ו -12V זה מספיק כמעט לכל פרוייקט אלקטרוני. ויש לך זרם יציב של כמה A בכל אחת מהמסילות החיוביות אפילו בספק גנרי

מתח של 9V - אתה יכול לייצר אותו אם מייצב ליניארי כמו LM317 מה 12V, אבל כמעט כל מעגל אלקטרוני שמיועד ל 9V יכול לעבוד אם שינויים קטנים אל 12V ישירות

מתח ללד - לא קיים דבר כזה. כדיי לחבר לד אתה חייב לתת לו זרם קבוע, לא מתח קבוע. זרם קבוע ניתן לקבל אל ידיי חיבור הלד _אם נגד מתאים_ למתח כלשהוא, אפשר 5V, 12V ו 220V - החלטה שלך

חיבורים - כל המתחים האלה כבר נמצאים בחוטים של הספק

3.3V :

שחור -

כתום +

5V :

שחור -

אדום +

12V :

שחור -

צהוב +

-12V :

שחור +

כחול כהה -

הדלקה וכיבוי של הספק : חיבור של ירוק אם שחור (וניתן לשלוט בזה אם טרנזיסטור מתוך המעגל שלך, כך שידליק ויכבה את עצמו אוטומטית)

מתח 5V נוסף שיש גם כשהספק מכובה (שימושי בשביל להפעיל את הרכיב ששולט בהדלקה וכיבוי של הספק) :

שחור -

סגול+

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הבנתי ממש :

אני ממשיך מתחיל בנושא של ספקים : איך אני מוציא את כל המתחים האלה ?

אני רוצה מין חיבור לכבל קרוקודיל לבננה ואז יש חיבורים של בננה נקבה ללד סתם עוד 3 וולט בערך וכמה מולקסים אני יקח ספק אולי ואני יבדוק... ושאלה קטנה ? מה זה נעלי כבל ? ואל תגיד לי אתה לא מבין תרד מזה. והדלקה וכיבוי אני ישים סתם איזה מתג .. ורק 12 יש + ו - ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל המתחים שיש בספק (כלומר : חוץ מ 9V או יציאת מתח לחיבור ישיר של LED) כבר נמצאים בחוטים שיוצאים מהספק, ומסודרים לפי צבע

הצבעים של החוטים הם :

שחור = - משותף של כל המתחים

כתום = + של 3.3V

אדום = + של 5V

צהוב = + של 12V

לכן למשל, אם אתה מנסה להפעיל מאוורר של 12V אתה מחבר את ה - שלו לשחור (ה - המשותף) וה + שלו לצהוב (ה + של 12V)

מתח של 9V אין בספק. ניתן להמיר 12V ל 9V אל ידיי מעגל חיצוני שתוכל לחבר לספק כשתצתרך - יש הרבה אפשרויות איך לבנות מעגל כזה, ואתה תוכל לעשות את זה גם בהמשך כי אתה לא צריך להתעסק בכלל אם הספק עצמו - כל המעגל מתחבר לספק מבחוץ

ברוב המקרים אתה לא תצתרך אותו כי כמעט שלא קיימים דברים שחייבים אך ורק 9V ולא ניתן להתאים אותם שיוכלו לעבוד אל 12V

אין דבר כזה "מתח ללד". לד צריך זרם קבוע, ואת זה אתה מקבל אל ידיי חיבור של נגד. את הנגד אתה תצתרך לבחור בכל מקרה בהתאמה ללד שאתה רוצה לחבר ולמתח שיש לך (ונגד אחר לגמרי אם אתה מחבר 2 לדים ביחד...), כלומר זה נגד שונה לכל מצב ולא משהוא אחד שמתאים בידיוק לכל הלדים

לכן מה שאתה אמור לעשות זה להשתמש במתחים הרגלים 5 ו 12V שיש בספק (ה 3.3 נמוך מידי בשביל חלק מהלדים ולכן לא תמיד מתאים), ובכל פעם שאתה מחבר לד פשוט תחבר ביחד איתו את הנגד המתאים

בחישוב פשוט אתה יכול למצוא איזה נגד צריך לאיזה לד : למשל

לד כחול בבהירות רגילה - מחברים ל 5V אם נגד 180 ohm, או ל 12V אם נגד 820 ohm

לד כחול בבהירות גבוהה - מחברים ל 5V אם נגד 100 ohm, או ל 12V אם נגד 470 ohm

לד אדום בבהירות רגילה - מחברים ל 5V אם נגד 680 ohm או ל 12V אם נגד 2.4K ohm

לד אדום בבהירות גבוהה - מחברים ל 5V אם נגד 330 ohm או ל 12V אם נגד 1K ohm

יש גם אתר שמאפשר לחשב את הנגדים המתאימים למתח ולכמות של לדים שאתה רוצה + מצייר לך את המעגל. http://led.linear1.org/led.wiz

אתה יכול למצוא תנינים וכו בחנויות של רכיבים אלקטרוניים

אני לא ממליץ שתחבר תנינים לספק כי ממש קל לגעת אם התנינים אחד בשני או בגוף של הספק וכך לקצר אותו

במקום זה תחבר טרמינלים (פס כזה של חיבור של חוטים אם ברגים מהסוג שמשתמשים בחשמל של 240V) - הם נוחים לשימוש וניתן לחבר אליהם תנינים, אבל הם מספיק סגורים כדיי שלא יהיה לך איזה קצר בטעות

נעל כבל - אם פירקת פעם מכשירי חשמל של 240V מכיר את החיבור הזה שאיתו חוטים מתחברים למפסקים וכו ? (שלמפסק יש חלק שטוח אם חור ולחוט יש חיבור מתכתי שמתחבר לזה) - החיבור שיש על החוט נקרא נעל כבל / push on / spade

יש כמה צורות של חיבורים דומים (לולאה לחיבור לבורג, סתם צינור לחיצה כזה כדיי לעשות את הקצה של החוט קשיח וכו) שמתחברים לקצ של החוט בלחיצה, לכולם קוראים לפעמים "נעל כבל" אבל הכי נפוץ שמתכוונים לחיבור השטוח

להפעלה וכיבוי של הספק תחבר סתם מפסק כלשהוא בין הירוק (שנמצא בחיבור הגדול שמיועד ללוח) לין אחד מהחוטים השחורים

או שתחבר אותם קבוע ביחד (שהספק יעבוד כל הזמן) ותכבה אם המפסק שיש לספק מאחור או תוציא אותו מהחשמל - מה שבכל מקרה הייתי ממליץ בזמן שהספק לא בשימוש

כאמור יש + ו - לכל המתחים. ה - הוא החוטים השחורים והוא משותף לכל המתחים, ה + שונה (צבע שונה לכל מתח)

יוצא דופן הוא ה -12V (מינוס 12V, כלומר 12V הפוך) שבו ה + וה - הם הפוכים. במתח הזה בלבד ה + הוא שחור וה - הוא כחול כהה. ב 12V הרגיל (שבו אתה אמור השתמש בדרך כלל), שחור הוא - וצהוב הוא +

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי ענית לי על הרבה אבל יש לי עוד כמה :

1.הבנתי שיש ל12 ול5 + ו - נפרד {בספק שכנראה אאני יקנה} ו3.3 יש + אז לבננה נקבה איך אני מחבר את המינוס ?

2.מה זה טרמינלים ? {תתן תמונה}

3.לגבי 9 וולט אני יוותר לא כזה שימושי היום ...

4.לגבי לד אין לי תמיד להגיע לחנות לקנות נגד אפשר לפצל את ה3.3 לעוד 3.3 {לשני חיבורים כאילו} ולשים שם לד של 3V ?

5.אם אני חותך את החוטים לבננות איך אני מפצל לעוד 2 / 4 מולקסים ? {נקבה}

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1 למה אתה רוצה חיבורים שונים ל + ול - ? אתה תצתרך לחבר את שתיהם למעגלים שלך, באותה צורה

אני עדיין לא ממליץ להשתמש אם תנינים ובננות שמחוברים קבוע לספק כי הם פתוחים וממש קל לגעת איתם אחד בשני (או בגוף של הספק) ולקצר אותו

2 תמונה

4 יש הבדל גדול מאוד בין לדים לכמעט כל רכיב אלקטרוני אחר. הם עובדים בצורה שונה מידי

רוב הרכיבים האלקטרוניים הם רכיבים של _מתח קבוע_. צ'יפ של 5V, מאוורר של 12V וכו. במקרה של המאוורר כתוב אליו 12V ו 140mA. המאוורר הוא רכיב מתח קבוע. והמתח הקבוע הוא 12V. זה אומר שאם אתה תחבר אותו ל 12V, הוא יקבע בעצמו שהזרם יהיה 140mA - הוא לא יקח סתם פתאום 1000mA

לדים (ומעט מאוד רכיבים "פשוטים" אחרים - כמעט אין) הם של _זרם קבוע_. גם אליהם כתוב למשל (סתם דוגמה לד כחול רגיל) 3.2V ו 20mA. אבל המשמעות שונה לגמרי.....

לד לא יכול לשלוט בזרם של עצמו. זה אומר שאם אתה תחבר לד של 3.2V ל 3.2V יקרו דברים שונים לגמרי ממה שהיה בדוגמה של המאוורר

המתח שכתוב אל הלד הוא "מתח פתיחה". מתחת למתח הזה הוא לא יעבוד בכלל (בשונה מהמאוורר למשל, שיעבוד אבל חלש יותר). מעל המתח הזה הוא יתחיל לעבוד, אבל בלי כל יכולת לשלוט בזרם שלו - הוא יעביר כל זרם שהמעגל מסוגל לתת לו, עד שמשהוא יישרף - בדרך כלל הלד עצמו

כלומר, יתכן שתחבר ללד 3.19V והוא לא יידלק, או תחבר 3.21V והוא יעשה פלאש בהיר ויתפוצץ

אוליי זה סותר את הניסיון שלך אם לדים וסוללות. למה ? לסוללות יש תכונה שהמתח שלהן יורד כשמעמיסים אותן. בסוללה חלשה הלד שאתה מחבר לסוללה שיש לה מתח "קרוב" מוריד קצת את המתח שלה כך שהוא יהיה בדיוק אל הגבול. זה לא יקרה אם מקור מתח שיכל לתת יותר זרם - ספק כוח ואפילו סוללה של פלאפון. הזרם יהיה גבוה והלד יישרף מהר מאוד

לכן ללדים יש דרך אחרת להפעיל אותם : מוסיפים במעגל רכיבים נוספים, שקובעים ללד "מבחוץ" את הזרם שלו (ולא את המתח). אם למשל הלד שלנו הוא 3.2V, ניתן לתת לו כל מתח שהוא גבוה יותר (ומאפשר הדלקה) : 5V, 12V, ואפילו 220V. אבל חוץ מהלד מצמידים לו נגד - שיקבע מה יהיה הזרם של הלד. הנגד יקבע שהלד יקח 20mA, והלד יקח 20mA ויעבוד בצורה יציבה. (במצב הזה המתח של הלד יתייצב לבד אל 3.2V, היתר ילך לנגד)

את החיבור של הלד לנגד עושים בטור : כמו בדוגמה כאן : http://led.linear1.org/1led.wiz

5 תשתמש אם טרמינלים, וכך תכל לחבר לכל יחידה 2 חוטים (או יותר) ביחד מאותו צד וכך לעשות "המשך" של החיבור. זה יכול לעבוד גם אם בננות אבל לא בכל הבננות יש מקום ליותר מחוט 1

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי הלד הבנתי , עדיין לא הבנתי אני רוצה כדי שיהיה נוח להוציא בננות נקבה פשוט להוציא אותם דרך טרמינלים? ולא הבנתי איך לפצל את המולקסים? ואני רוצה כאילו שיהיה לכל מתח + ו- אז איך אני מוציא את ה+ והמינוס ? כי נגיד יש לי ואני רוצה לתת לו מתח יש לו + ו-?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה מחבר את החוטים מהספק לטרמינלים - נניח אתה חותך צמה 1 של מולקסים מהספק ושם טרמינלים על 4 החוטים שיוצאים מהספק (תשאיר את כל הפס של הטרמינלים ביחד רק תחבר את 4 החוטים ל 4 טרמינלים)

עכשו מהצד השני תוכל לחבר לטרמינלים חוטים כדיי להוציא מתח - נניח אם אתה רוצה 12V אז תחבר את ה - לשחור וה + לצהוב

אם אתה רוצה מולקסים (אין לספק צמה נוספת ?) תחבר בחזרה את מה שחתכת דרך הטרמינלים, כל חוט לאותו צבע

לטרמינלים ריקים (מהצד הריק) ניתן לחבר תנין ולפעמים אפילו בננות כשהבורג פתוח עד הסוף

הדוגמה של הרמקול לא במקום - אל ידיי חיבור למתח DC אתה תקבל רק קליק בהדלקה ובכיבוי + אוליי תשרוף אותו. את הרמקול מחברים ליציאה של מגבר (שיש בה + ו - אבל לא מתח DC קבוע כמו בספק אלא מתח משתנה של הצליל)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממש לא הבנתי לגבי ה+ ו- כי לכל דבר יש + ו מינוס נגיד אני רוצה לחבר לד ל12 V אני צריך לחבר אחד למינוס אחד לפלוס ?

עוד שתי שאלות :

אני רוצה להוסיף לדים למאוורר לחבר אותו עם מולקס או לפיצול עם 12 V ?ואיך אפשר לחבר לדים למאוורר ? כי החוט גם יתחיל להסתובב עעל המאוור ואז יהיה ליפוף שיגיע לקריעה של החוט ?

ואני רוצה לעשות מעגל של 4 לד 3.5 וולט 20MA חוץ מנגדים לעשות מולקס או פיצול ל12 V ?

ולמולקס צריך נגדים ? ואיך מחברים למולקס?

תודה תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממש לא הבנתי לגבי ה+ ו- כי לכל דבר יש + ו מינוס נגיד אני רוצה לחבר לד ל12 V אני צריך לחבר אחד למינוס אחד לפלוס ?

כדי שמכשיר חשמלי יעבוד אתה חייב לסגור מעגל, משמע לחבר לו גם פלוס וגם מינוס.

אני רוצה להוסיף לדים למאוורר לחבר אותו עם מולקס או לפיצול עם 12 V ?ואיך אפשר לחבר לדים למאוורר ? כי החוט גם יתחיל להסתובב עעל המאוור ואז יהיה ליפוף שיגיע לקריעה של החוט ?

אתה מחבר את הלדים אל הגוף הסטטי של המאוורר ולא אל הלהבים... אתה עושה פיצול של הקווי מתח ככה שהמאוורר מקבל 12v וגם הלדים מקבלים את המתח הזה עם חיבור לנגד מתאים. (אני לא מצפה שתבין את זה מקריאה ראשונה, יש מדריכים שמסבירים איך לבצע את החיבורים בראש הפורום)

קישור

המולקס הוא בסך הכל חיבור 12v עם מחבר מסויים, ברגע שאתה מוציא את המחבר הזה הוא הופך להיות קו מתח עם 12v.

אתה יכול לבחור איך אתה מעדיף להתחבר, עם הפלאג הזה או להוציא אותו ולהתחבר אל החוטים.

אז השאלה אם צריך לחבר למולקס נגדים או לא היא כללית מידי, אם אתה רוצה לחבר צרכן שדורש פחות מ 12v אז צריך, אחרת לא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבנתי על ה+ ו- ידעתי את זה התכוונתי למשהו אחר אבל בדקתי. גם הגוף של המאוורר יסובב את החוט ?

וקניתי ספק לעבודה הזאת שהגיע לא עובד עובר מתח ללוח PCB {בדקתי עם קצר קל בבית של 230V} והמאוורר לא פועל וגם המולקס לא מוציא 12 V לפי הצבעים אני מחר יתקשר לחנות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...