מקרנים זעירים- מי, מה, וקצת סדר בבלאגן. - אודיו וקולנוע ביתי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מקרנים זעירים- מי, מה, וקצת סדר בבלאגן.

nineball

Recommended Posts

ראיתי פה בזמן האחרון כמה שאלות לגבי מקרנים זעירים, וכל פעם התשובות שניתנו היו על סמך "שמעתי", "נראה לי" ושאר דברים שקצת מנותקים מהמצב בשטח, או שבכלל לא ניתנה תשובה הולמת, וחבל.

זה תחום שבמקרה עניין אותי ועקבתי אחריו מרגע שהופיעו המכשירים השמישים הראשונים, אני כרגע במקרן הזעיר השלישי שלי, אחרי שכל פעם רדפתי אחרי שדרוגים.

אז בקצרה-

יש כרגע בשוק 4 דורות של מקרנים שנמכרים במקביל, ומתחלקים ל 2 טכנולוגיות עיקריות:

DLP ו LCOS. מי שמעוניין בהסביר מקיף על כל אחת מהן מוזמן לקרוא בויקיפדיה, אני רק אציין את היתרון והחיסרון העיקרי של כל במקרנים הזעירים:

DLP

יתרונות עיקריים- צבעים טובים יותר, לא מבוסס על פנל כימי ככה שהצבעים לא משתנים עם הזמן.

חסרונות עיקריים- יקרה יותר, רזולוציה נמוכה יותר ביחס לגודל המקרן בגלל השימוש במראות פיזיות כדי לייצג פיקסלים.

LCOS

יתרונות עיקריים- רזולוציה גבוהה, מחיר נמוך, שבבים קטנים מאוד, יותר אפשרויות לבחירת מקור התאורה.

חסרונות עיקריים- כמו כל פנל גביש נוזלי, דוהה מעט עם הזמן (לא כמו LCD TN סטנדרטיים ביתיים. פנלי LCOS עמידים יותר), אפקט "רשת", ובמידה ומשתמשים בפנל עם זמן תגובה גבוה- גוסטינג. (מאוד לא נפוץ)

ולחלוקת המוצרים לפי דרגות-

במחירים נמוכים מאוד, של 100-200 דולר, יש בעיקר מקרנים עם תאורה חלשה של 10-20 לומן, חלקם עם נורה לבנה בודדת וחלקם עם 3 נורות בצבעי , לקשת צבעים רחבה יותר עם יותר גווני ביניים.

רזולוציות אופייניות- 640X480, 640X360

גודל אופייני- קטן יותר מאייפון 4.

מה אפשר להשיג מזה- באור, כלום. בחדר עם עור מעומעם, 20" שמישים (אבל עם תמונה רחוקה מלהיות "טובה"), בחושך מוחלט משהו כמו 45" שמישים שאפשר לראות עליהם תמונות או בצורה נחמדה. למה זה טוב- לחלוק מהפלאפון עם אנשים במידה ויש מקום עם פחות אור בסביבה, קליפים ביוטוב פה ושם אם אתם בחדר במלון עם נטבוק/טאבלט ומעדיפים תצוגה גדולה יותר. צריך לשים לב שמן הסתם הגודל השמיש שאפשר לקבל ממקרן 20 לומן הוא גדול יותר מהגודל השמיש שמקרן 12 לומן לדוגמה יתן.

דוגמה של המקרה- sapphire 101, עם 14 לומן, נורות , ורזולוצית VGA שנמכר ב 180~ דולר.

לא היה בבעלותי, אבל היה אצלי תקופה מסוימת.

הקרנה לדוגמה של כ 35" בחדר חשוך לחלוטין-

12066806.jpg

אלו יותר צעצועים, ואני מסכים מאוד עם מי שאומר שזה לא ציוד רציני ואין לו שימוש אמיתי.

הלאה, 200-350~ דולר

עוצמת תאורה אופיינית- 33 עד 80 לומן

גודל אופייני- משהו כמו גודל של S ועד לגלקסי NOTE בערך.

רזולוציה אופיינית- 800X600 למקרני 4:3, או 848X480 למקרני 16:9. יש יוצא דופן אחד שנותן 1024X600 בתקציב הזה.

מה אפשר להשיג מזה- בגלל שטווח התאורה רחב, צריך להיות ספציפי יותר. מאלו שמציגים 33 לומן באור אפשר לקבל משהו כמו 25" שמישים עם איכות סבירה, ו 55" בחושך בערך.

מאלו שבסביבות ה 50 כבר אפשר לקבל באור 30-35" שמישים ובחושך משהו כמו 70 עם תצוגה נחמדה.

למה זה טוב- הכל חוץ מטקסטים קטנים. לכל המקרנים יש או VGA או ככה שאפשר לחבר אותם למחשב ולראות או להציג מצגות, או לקונסולה כדי לשחק, ועוד.

דוגמה-

Optoma PK301 מחובר ב ל PS3 בזמן משחק, דוגמה מקרייסיס 2, גודל מסך בערך 74", עוצמת התאורה של המקרן 50 לומן.

המכשיר הזה היה בבעלותי בערך שנה, השתמשתי בו הרבה לפרקים של סדרות, משחקים מדי פעם, וסרטים שרציתי לראות בגדול. זה אחלה דבר להחזיק בחדר, לא ממש ישמש כמקרן ביתי, אבל כפי שניתן לראות, בהחלט פרקטי ושמיש. לאנשים יש נטיה לפסול את המכשירים האלו ישר שרואים "50 לומן", וחבל.

באותה קטגוריה, 80 לומן. הגודל שאפשר לקבל מזה הוא בערך 40" שמישים באור ו 80-85 בחושך.

דוגמה, AAXA P4 שנמצא אצלי זמנית כרגע

התפריט הראשי באור, הקרנה של בערך 72"

440319.jpg

תמונה עם גוונים בהירים וחלשים יותר מתוך הטריילר של שודדי הקאריביים, אותו גודל הקרנה-

70512203.jpg

לא שמיש בעליל באור בגדלים האלו.

ואותה התמונה בחושך-

99916380.jpg

פה זה כבר מתחיל להיות בהיר מספיק בשביל שימוש רציני בסרטים. למי שאין בבית טלויזית LCD או פלזמה של 42" ומעלה או אין לו מקום לאחת, ומדי פעם רוצה לראות סרט בכיף עם מסך גדול, אפשר לקנות של 50-80 לומן ב 300-350 דולר ברזולוציה של 848X480, לתפוס קיר לבן, ולקבל תמונה בהירה וחדה של 60" שתציג גם גוונים כהים בצורה מעולה. אלו מאיתנו שפחות תובעניים יוכלו להנות מתמונה של 80" ואפילו קצת יותר.

שימו לב רק שהמצלמה באנדר-חשיפה בשביל למנוע ממנה לאסוף יותר מדי אור ולהראות את ההקרנה בצורה בהירה מדי ולא מציאותית. התמונה במציאות בהירה בערך ב 10% ממה שרואים פה, זה הכי קרוב שהצלחתי להגיע. ניתן למתוח את התמונה בעוד 10-15" והתוצאה עדיין אחלה.

והקטגוריה האחרונה במה שניתן לקרוא להם "מקרנים זעירים"- עד כ 500 דולר.

עוצמת תאורה אופיינית- 150-300 לומן

גודל אופייני- גודל של הארדיסק 3.5" או מעט קטן יותר, משקל של 400-700 גרם.

רזולוציות אופייניות- 1024X768, 1280X720, 1280X800

פה כבר מדובר על מכשיר שמיש לכל מטרה ובגדלים רציניים.

מה אפשר לקבל מזה-

תמונה טובה של 60-65" בכיף באור, ולא רק "שמישה", אלא טובה. מהסוג שאפשר לחבר מחשב ולהשתמש בכל פונקציה שרוצים בלי תלונות.

ובחושך? תמונה סופר חדה ובהירה של 90", תמונה טובה של 130-150", והמגזימים יכולים לקבל גם תמונה שמישה לחלוטין ב 180 עד 200".

מצוין לקולנוע ביתי אמיתי, גם אלו שהקדישו חדר שלם ויש להם קיר בגודל 100" להשתמש בכולו, וגם מי שרוצה להושיב חצי משפחה לראות סרט בבת אחת, כל מה שצריך זה משטח לבן והיידה.

והנה קצת דוגמאות מהמקרן הנוכחי שבבעלותי, QUMI Q2 של VIVITEK. רזולוציה 1280X800 ו 300 לומן. המקרן פה ב 75% בהירות, אני פשוט לא צריך יותר בשביל להעביר את הנקודה שלי. גודל ההקרנה- 88".

תפריט נגן המדיה באור-

2345806.jpg

אותה תמונה מהטריילר של שודדי הקאריביים 4 באור-

99355375.jpg

ובחושך-

6415517.jpg

-שימו לב, הסרט ב 1280X560, ונמתח ל 1280X800 בגלל שנגן המדיה המובנה של המכשיר לא עושה לטרבוקס אלא מותח על כל שטח התצוגה, ולא חיברתי את המכשיר למחשב בשביל ההקרנה, זה למה יחס הגובה/רוחב קצת מוזר.

ושוב תזכורת- מדובר ב 88" , 75% תאורה, ומצלמה ב under-exposure ככה שהתמונה האמיתית אפילו בהירה ב 10%. אולי אני אצלם בהמשך כמו זה של ה PK301 להמחשה.

וסתם בשביל הקטע, הדגמות טקסט-

אותו גודל הקרנה (לא הדף עצמו), טקסט בגופן 10 מקובץ PDF

91836562.jpg

אותו גודל הקרנה, טקסט מקובץ TXT בגופן 8-

37564125.jpg

אפילו גופן 8 עדיין מפוקס וקריא לחלוטין. מקורו של הטשטוש הקל במצלמה, המינולטה הותיקה שלי לא אלופה בצילום בחושך.

אז בשורה התחתונה-

לפני שממהרים לפסול את המכשירים האלו בגלל עוצמת התאורה בפרטים היבשים או תגובות מאנשים סקפטיים שבחיים לא ראו אחד כזה אפילו- תתנסו בהם בעצמכם, ותראו אם זה מתאים לכם.

כנקודת התחלה, עוצמת התאורה שנורות ה LED במקרנים האלו פולטות לא יכולות להימדד באופן זהה לנורות הקונבנציונליות במקרנים הגדולים.

100 לומן של LED בהירים ובעלי נוכחות חזקה יותר מ 100 לומן של מסורתי. גם במקרנים הגדולים יותר, חלק מהחברות כבר התחילו להשתמש ב LEDים עוצמתיים- סדרת ה signature של CASIO לדוגמה, אלו מקרנים בגודל מלא (אבל קומפקטיים יחסית) עם נורות LED שמוציאות 1500 לומן. התוצאה טובה בהרבה משל מקרני 2000 לומן מסורתיים.

בנוסף, ב LED, לבן זה לבן. לא צהוב ממש ממש ממש בהיר שמנסה להיות לבן. הצבעים טובים יותר (תלוי גם בפאנל של המקרן כמובן ובהגדרות, אבל אני מדבר על עניין תיאורטי), אין במקרני DLP מבוססי LED גלגלי צבעים ואפקט קשת, פליטת החום וצריכת החשמל נמוכים יותר, רוב המקרנים הזעירים האלו שקטים עד חרישיים, וכמובן, היתרון הגדול ביותר- אורך חיים של 20,000-30,000 שעות לנורות ה LED, בניגוד ל 5000 במקרה הקיצוני במקרנים מסורתיים.

אז בפעם הבאה שמישהו אומר לכם "זה צעצוע", "זה לא רציני", "אי אפשר לקבל מזה תמונה טובה" וכו'... כדאי לראות בעיניים שלכם קודם. לא מעט אנשים בארה"ב ואירופה עברו לבסס ביתי על מקרני HD זעירים, הגיע הזמן לנפץ את הסקפטיות גם פה.

אם למישהו יש שאלות, ה Q2 פה, וה P4 יהיה פה לפחות בשבועיים הקרובים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 34
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

:xyxthumbs::yelclap:

תודה רבה!

אני באמת התעניינתי במשהו בסגנון למרפסת המקורה בבית שלי (בלילה אבל לא בחושך מוחלט).

משהו שאפשר להוציא תוך שניה החוצה למרפסת ליד הטאבלט ולהקרין סרט לילדים/לחבר'ה בלי להתחיל להזיז של ~1000$

האחרון כבר יקר מדי לדעתי כי הוא כבר לא רחוק במחיר ממקרני 720P לא רעים בכלל.

לחדר ביתי אני מתכנן משהו ברמה אחרת - VIEWSONIC PRO8200 שהוא FULLHD עם מעל 1600 לומן.

~800$ בחו"ל אבל צריך מישהו שיביא אותו :nixweiss:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האחרון נועד בעיקר למי שרוצה להזיז את המכשיר הרבה או לסחוב אותו איתו, ולהתפשר כמה שפחות על איכות וגודל הקרנה. אין ממש מקרנים אחרים עם אותה רזולוציה ועוצמת תאורה באותו גודל (16X10X3 ס"מ). חוץ מזה שהוא גם כן מקרן 720P לא רע בכלל...

למי שלא צריך כ"כ ניידות ורוצה משהו פחות או יותר קטן אבל יותר קבוע במקום יש Optoma ML500, עם 500 לומן ואותו מודול DLP (אותה רזולוציה, אותה ניגודיות והכל), בסה"כ 89 דולר יותר, וגם טרחו להכניס את הספק כוח פנימה, ככה שלמרות שהוא שוקל 1.1 קילו ויש קטנים יותר ממנו בקטגוריה, הוא לא דורש לבנה חיצונית, אלא רק כבל חשמל רגיל ודק.

אלו מבחינתי 2 הסוסים המנצחים במחיר הזה, לניידות אמיתית ה QUMI, למחיר/תמורה וגודל עדיין קטן ה ML500.

אה, ונ.ב- את ה Q2 שלי ממש לא קניתי ב 500 דולר. השנה היה מוצלח ;D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

עלתה סקירה מקיפה בעברית על ה qumi q2 וה aaxa p4 באתר ישראלי כלשהו.

:facepalm: עדיין לא הסירו את הצנזורה?

בכל מקרה אנשים... ממליץ ללכת ולחפש את הביקורת של SCORN בתור אחד הדברים המעניינים ביותר שקראתי בזמן האחרון על מקרני מיני... בתור אחד שראה כמה מהמקרנים שהיו לו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

רזולוציה טבעית: 640X480

אני לא בטוח באיזה גודל פונט לרשום את ה "לא" המתבקש. אל תנסה לקנות מקרן נייד בפחות מ 300 דולר, ואם אתה ממש ממש חייב, אז את זה-

http://www.aaxatech.com/products/p3_pico_projector.htm

הצבעים שלו לא הכי בעולם, אבל בטח שיותר טובים משל ה FAVI ושאר דרעקים, והרזולוציה שלו מעולה. זו תמורה מדהימה למחיר.

dandy23- לא הייתי סומך על זה שבקיץ יצא, ה Q2 הגיע באיחור של 3 חודשים מה "השקה" להפצה מעשית. יש לי הרגשה שזה יקרה שוב, ב vivitek יושבים חבורת אהבלים בכל הנוגע לשיווק......

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על המבוא המעניין SCORN. כאחד שקרא לפני מס' חודשים את הכתבה שאופק רשם (אאל"ט על ה-P4) בפורום מקביל אני חייב לציין שהתחום הזה מרשים אותי מפעם לפעם. אני רק הבנתי שמבחינת ניידות בת'כלס (בלי חשמל) המכשירים לא מחזיקים מעבר לסרט סטנדרטי של שעתיים וחצי-שלוש.

הייתי שמח להמלצה/לדעת אם קיים מקרן HD (לא בהכרח נייד/קטן/אלחוטי) ב-300 דולר בערך (אפשר גם קצת צפונה, אך הכוונה למקרן פשוט וזול שיתן תצוגה ב-HD. אם קיים, יהיה מצוין!).

ראיתי של BENQ וVIVTEK ועוד כמה חברות יש מס' מכשירים לא רעים שעונים על הדרישה הזו סביב ה-400 דולר.

תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

lol

גמני קראתי בהנאה את הכתבה שלך פיקה, good stuff :xyxthumbs: ממש חיממת אותי על הQumi2, נראה מכשיר נהדר.

Dandy23, אתה יכול להרחיב טיפה לגבי הנסיון שלך איתו? באיזה תנאים (מרחק, תאורה) אתה משתמש בו?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...