בזיון החשמל שובר שיאים - צרכתם הרבה חשמל? תשלמו יותר. חסכתם בחשמל? תשלמו יותר(!) - עמוד 3 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בזיון החשמל שובר שיאים - צרכתם הרבה חשמל? תשלמו יותר. חסכתם בחשמל? תשלמו יותר(!)

ALÞHA

Recommended Posts

• תגובות 38
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אשתדל בקצר:

פשקווילים, מנסיוני האישי כילד וכנער בירושלים, הם צורת ביטוי מוקצנת הכוללת גם קללות והעלבה לשמה . המונח הזה, ספציפית, בעל קונוטאציות מאד שליליות של הגחכה, לעג לשמו כמטרה, הסתה וקללות. מילא "חופר" או "מגילות" זה בסדר. יש בזה גרעין אמת.

לגבי קליפורניה - נעשה מחקר על רמת זמינות השירות לפני ואחרי (כמה שעות במהלך השנה לא היה חשמל בשל תקלות לא צפויות, באחוזים). הוכח מיתאם בין ירידה בזמינות השירות לבין ניהולו כחברה עיסקית בלבד ללא מחויבות ממשלתית. וטרם הזכרנו את מערך הרכבות באנגליה אשר טרם "הפרטה" של חלק גדול ממנו היה סמל לדייקנות עילאית. יש תחומים שהפרטה בהם היא בעייתית מאליה, גם במדינות יותר מסודרות. מה שיקרה כאן ניתן רק לדמיין.

הפרטת שירותי אחיות בתי הספר היא דוגמא ליכולת הביצוע ואופן ה"הפרטה" של השלטון הזה וראשיו ובמיוחד אופן החשיבה וההתיחסות של ראש הממשלה. אל בלבל בין תיאוריה יפה (על הפרטה וכיוב"א) למציאות (של מה שקורה, קרה ויקרה בישראל).

לגבי השליטה של הפוליטיקאים - כנראה בגלל החלופה (אנארכיה וכאוס). בוודאי לא בשל איכות הפוליטיקאים. מאז בגין ופרס אין מדינאים בשורה הראשונה של ראשי הציבור אלא רק פוליטיקקים. וזה כולל גם את ראשי הציבור המחריד (הנקרא גם חרדי). כן, אני יודע שפרס בחיים אבל התכוונתי לעמדה ציבורית ביצועית. גם לגבי היושר של הפוליטיקאים - שמוזכרים בהמשך - כוונתי למניעיהם, הדיון בעמדותיהם וכד'. זאת לעומת אחרים. גם אם טועים (לדעתך או לדעתי) יש מקום לדיון עניני, לעומת אלו שאין מה לחפש אלא את הרפש המניע את עולמם.

מונופול טבעי - אכן, גודל השוק והמרחב לעומת היקף השירות. יש מושג כזה בכלכלה ובלוגיסטיקה. גם אופי השירות חשוב כלומר תשתית חיונית למדינה ותיפקודה הסביר. לגבי הסעודים - התכוונתי שוב לאופן בו הדברים נעשים בישראל. אני בכל זאת קצת מודאג מהאפשרות שמשאב אסטרטגי של המדינה, יהא בשליטה ולו חלקית של מי שמונע גם על ידי מניעים דתיים, הגוברים על שיקולים כלכליים, שיש בהם לפנות נגד קיום המדינה.

זה שמדינות גדולות מאיתנו החליטו על מערך החשמל כמשאב לאומי ומחייב שליטה אומר הרבה. לא כל החוכמה בעולם אצל ממשלתנו, למראה הביצוע כנראה שאף מעט לא.

לגבי האירועים של תחנות הכוח - היסטוריה לא כל כך רחוקה. לא בתיאוריה כלכלית מדובר אלא בתרגילי "כיפוף ידיים" שעשה האוצר על חשבון אזרחי המדינה, תוך התמדה בדרך הפעולה הרגילה של פגיעה בשירות לאזרח והסתה נגד אנשיו ואחר כך דרישה להפרטה בשל הבעיתיות שאותה גרם האוצר עצמו. דרך פעולה זו חוזרת על עצמה גם במקומות אחרים (כך התפתח משבר אחיות בתי הספר).

לגבי עובדי הנמל - זה אכן לא הגיוני שנהג של סירת גרר ישתכר 40 אלף ש"ח ומלגזן 25 אלף כי הוא בן דוד של ראש הועד. אבל משום מה אתה שוכח כי הנמל "הופרט" (לפי דברי מי שפירק את רשות הנמלים לנמלים נפרדים) . מי שמתהדר בכך שבעצמו הפריט ושבר את המונופול של הנמלים (במיוחד הועד החזק שלהם) וכעת יש תחרות ביניהם והכל בסדר הוא ראש המשלה הנוכחי. אני מבין כי כעת השירות טוב יותר, השחיתות נעלמה, העלויות ליבואנים ירדו, העובדים משתכרים שכר הוגן ולא מושחת, הקבלה לעבודה והקידום שם רק לפי כישורים וללא קשר לנפוטיזם, אין כלל ועד עובדים עם ראש מושחת המנצל הנמל לטובתו האישית, ואין כלל פעילות פוליטית של אירגון בחירות ל"מרכז" מסוים מאד. אם אתה קורא כאן השפרצת עודפי סרקאזם - אתה צודק, בהרבה מתגובותי זה בא לביטוי.

לגבי לוביסטים - אנחנו רואים באופן שונה את הגדרת המושג. כאשר נציג ועד מגדלי הבקר נפגש עם שר החלקאות ומנסה להשפיע למען מגדלי הבקר, זה מקובל. כאשר לוביסט שזו מלאכתו כלומר לסרסר ולספסר בתעמולה, שהיום מוכר בקר ומחר פלאפל, עושה זאת זה לוביזם.

על שביתת פקחי שדות התעופה - היות וזה שירות חיוני ברמה אסטרטגית של המדינה, הכניס אנשי מחיל האויר ומהיום למחר הוציא צו נשיאותי שמפטר את כולם ומקבלם חזרה לעבודה בתנאים מוגדרים. במקביל גם מינה בודק לטענותיהם (לא ועדה להשתקת פיות) שקיבל סמכויות ביצוע בלי הרבה ביורוקרטיה להסדיר מה שנמצא ראוי וצודק.

הקפיטליזם הליברלי הוא אידאולוגיה וגם שיטה. הבעיה באופן המימוש כאן ועכשיו. כמו כל אידיאולוגיה יש צורך בהתאמה ובפשרה כדי להגיע לובת מכנה משותף הגדול ביותר האפשרי. התיחסות לכך כאל דת ואמת בלבדית מנוגדת לכל פשרה ומגיעה לכפיה בפני עצמה. קפיטליסטית או קומוניסטית (עם כל ההבדל באמצעים).

הגדרת "סוציאליזם חזירי" מוזרה שכן קומוניזם או קפיטליזם יכולים להגיע לכדי חזירות. מה שבאמצע - שאני.

הכל שאלה של הקצנה. לא נראה לי שהמצב בארצות סקנדינביה ובפינלנד גרוע כל כך. נדמה לי שמצב האזרח שם מכל בחינה שתרצה טוב מאשר בישראל (למעט אולי מאחוז התאבדויות גדול בפינלנד, אבל את זה מייחסים לשעות החושך הארוכות בחורף ;) ).

לגבי השקעה של הבעלים - כוונתי כי הממשלה/האוצר משקיעים ונרשם במאזן החברה כחוב להחזירו או כהשקעה של החברה להשיבה לבעליה. החברה לא יכולה להשקיע ברמה כזו אלא כזרוע ביצועית של האוצר. זה בסדר על פניו כי האוצר/הממשלה זה הבעלים.

לגבי חלוקת המשאבים של השלטון קביעת מטרות וסדר יום - אכן כמוך אינני מסכים עם הרבה מהדברים הנעשים. מן הסתם גם אינני מסכים עם חלק מהמטרות להן אתה כן תרצה להפנות משאבים ולהפך. אז מה? ראש ממשלה נבחר הוא ראש ממשלה נבחר. ניתן להשפיע ולשכנע והדרך במדינה דמוקרטית היא לבחור במפלגה שאדם חושב שראשיה יממשו מדיניות קרובה יותר לליבו. אם אדם נגד סיבסוד הפלאפל מן הסתם יבחר במפלגה שראשיה מתנגדים לסבסוד בכלל. אם הוא בעד סיבסוד הגבינה אבל לא הפלאפל, יבחר בזו שראשיה בעד סיבסוד סלקטיבי וינסה להשפיע עליהם לבחור בגבינה. או יקבל את המצב ככורח מחוייב מציאות.

אפשר גם בדרכים אחרות, ובאחת מהן ניסו בנובמבר 1995 , אבל אינני חושב שזה מביא טוב למדינה, אלא רק נזק.

לדבריך: "פשוט נראה כי השורה התחתונה של התגובות שלך היא משהו בסגנון של "הליכוד והקפיטליזם זה נורא, אם רק אני או ככמותי היו מנהלים פה את המדינה הכל היה יותר טוב" אשיב: מה שנראה אינו בהכרח מה שקיים במציאות. הליכוד דהיום הוא באמת מאד רע, ולא בגלל שנתניהו בראשו אלא גם באשמת נתניהו שבראשו. חלק גם באשמת הפיכתו לבסיס לכל מיני דברים כמו הגבריאלי ושאר ישרי דרך שכאלו. זכור את התשובה שקיבלה לימור ליבנת ששאלה אם נבחרו כדי לחלק ג'ובים. הקפיטליזם המבוקר והמערכת הקפיטליסטית המשולבת בבלמים חברתיים מתאימים אינו דבר רע כלל וכלל, נהפוך הוא. הקפיטליזם הליברלי הקיצוני בסגנון הדתי כפי שממומש על ידי נתניהו מביא נזק למדינה. זה נאמר למרות הנטיה הידועה אצל חסידי נתניהו לראות בו אישית את מהות המדינה וביקורת על מדיניותו או אופן פעולתו או רפיסותו מתפרשת כאמירה נגד המדינה, הציונות, עם ואלוהים.

אם אני או רק אלו שחושבים כמוני היו מנהלים את המדינה המצב היה גרוע. צריכים להיות מספיק אנשים שחושבים שונה האחד מהשני כדי לנהל נכון המדינה. או כמעט כל ארגון גדול. בזמנו הייתי דווקא חסיד גדול של "איפכא מסתברא" במערכת בה עבדתי. עשה .

הגוף המקצועי העליון לנושאי החשמל - מה כאן הגיון מעגלי? הגוף המקצועי העליון בקביעת תקני בטיחות בחשמל (הסמכות המיעצת הבכירה למכון התקנים), הגוף המקצועי לקביעת תכני הדרכה ובחינה בעניני חשמל, מרכזת את המידע על כל החשמלאים בעלי רשיון במדינה (בפעם האחרונה שהתקשרתי מסרתי מספר זהות ושם ראו בדיוק דרגת רשיון החשמל שלי ובאיזה ענינים אני מורשה או לא לבצע עבודות ולאשר), מרכזת את כל הבחינות והבדיקות הנוגעות לעניני חשמל בועדות התיכנון הארצית והמחוזיות, מרכזת את הקשרים המסחריים של בעניני החשמל עם מקבילות דומות בעולם, ועוד ועוד . מקווה שכעת זה מובן וברור עד כמה תהיה בעיה בפירוק החברה והפרטתה, במיוחד כפי שזה נעשה בישראל.

אי אפשר ל"הפריד" מבחינת איזורים. כל הארץ אחת שאחרת לא היה גבול להפסקות החשמל. באירופה חצי אירופה מדינה אחת מבחינה זו (מכירת חשמל של גרמניה לצרפת ברגעי צורך וכו', לכן יש חשיבות לתקנים מאוחדים).

לגבי רשות החשמל והתימחור שלה - נכון, אתה צודק. יש בעיה. . אחת מהבעיות למיטב ידיעתי וכדוגמא בלבד, מחיר החשמל מתומחר ביצור השוטף אבל חובות של רכישת שתי טורבינות מגרמניה בפריסת חוב לעשרים שנה לא מתוחשבת במחיר להחזר החוב כי זה משרד האוצר עושה.

לגבי שכר העובדים - זה לא בדיוק יכולתם להזיק אלא חוסר יכולת ראשי הממשלות ב-30 השנים האחרונות לקחת אחריות ולהיות מנהיגים. הכל בהסכמים חתומים ומאושרים על ידי האוצר (למעט חריגות שהמבקר מחייב להחזיר וזה נעשה או בקצב החילזון או בהסדרים אחרים).

עקום? אידיוטי? נכון. טיפשי ומנוגד לכל הגיון ניהולי בריא של חברה? נכון. בדיוק כך. האם הפתרון הוא פירוק החברה והפרטתה כלומר העברת נתחיה במחירי "זנות" לכמה משפחות מראשי הכלכלה בישראל? ואולי שיפור ותיקון המצב הקיים במקום זה יביא יותר תועלת?

לגבי הנוסטלגיה - אכן מנהיגים של פעם, כולל בן גוריון, וכולל כאלו שלא היו בשלטון אבל הנהיגו קהל אוהדיהם, הסתכלו על המדינה גם בעוד 50 שנה וכיוונו מעשיהם בהתאם. הפוליטיקאים של היום בקושי יודעים להסתכל אל סוף הקדנציה, רובם מוגבלים באופק שלהם אל מהדורת החדשות הקרובה. ההדרה של חלק מהציבור מהשיח המדינה ידועה. אם היא היתה דרך נכונה, למה להשמיץ אותה? אם היתה דרך לא נכונה ולא נאותה, למה לאמץ אותה כאשר המודרים של אז (לדעתם) נמצאים בעמדת היכולת?

לגבי הלכידות החברתית - כן. אתה צריך לממן את לימודי הפילוסופיה של הבת שלי ואני צריך לממן את לימודי הקולנוע של הבן שלך. כלומר, שנינו צריכים לממן את הכל, ביחסים או סדרי עדיפויות שנקבעים על ידי מי שבחרנו בהם לקבוע זאת ( או שהצליחו להביא עצמם לעמדה כזו גם אם לא בדיוק נבחרו). כמה פקולטות לרפואה וכמה להנדסת כימיה וכמה לפילוסופיה של העתיקה. זה נקרא "מדינה וחברה". ההתנערות המוחלטת מכך מביאה בהכרח לניכור ולהרס מרקם חברתי שלם שלמעשה בזכותו הצלחנו עד כה.

לגבי הקיבוצים - מענין שלמתנגדי הרעיון הקיבוצי לא היתה חלופה כאשר המדינה השתמשה בקיבוצים למשימות לאומיות שונות. גם התמוטטותם היתה בעיקר לאור מדיניות ה"כלכלה הליברלית: של 400 אחוזי אינפלציה מעורבת בטיפשות ובחלמאות ניהולית של ראשי המערכת הקיבוצית. זה בתוספת לנטיה הטבעית שלא האדם לאינדיבידואליזם וחמדנות שבמידה רבה היתה תחת שליטה באותן קבוצות ובמידה רבה מטופחת היום ללא שליטה.

חזירי - שכמה בעלי כוח, אותן משפחות הון מחוברות שלטון, עושקות ככל האפשר בלא גבול.

זאבי - שזה נעשה בזדון ובמודע בפגיעה בחלקים גדולים והולכים של האחרים, בלא איכפתיות.

זה לא אומר שהחלופה היא קומוניזם רצחני (שגם זו צורה של קיצוניות דתית). זה רק אומר שנדרשת מערכת בלמים ואיזונים בכל תחום.

הכל ביחד - עידוד הגישה של "מה איכפת לי ממך שתמות בצד הדרך אני ממהר לתענוגות שלי". חוששני שבקרוב מאד נגיע גם לגישה של "למה שאלך לגולני למות בשביל החזיר הנצלן שבגללו לאמא שלי אין אוכל בבית". כאשר קבוצה שלמה של לוחמים בצנחנים עורקים בגלל מצב כזה הרי שהכיוון ברור ומסוכן לקיומנו. חושב שהגזמתי בחזיון האפוקליפטי הזה? ההיסטוריה מוכיחה שלא כל כך. עדיף שאגזים לכוון הזה מאשר להפוך ממנו.

אם היית מבין רוסית הייתי מפנה אותך לשירו של ולדימיר ויסוצקי על האדם הנופל מעבר לסיפון .

ובאיזכור זה של ויסוצקי אסיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמעט ולא קראתי דבר מהבלוקים טקסט העצומים שהולכים פה.

רק מעט בשביל להבין במה כל אחד תומך ולמה.

הפרטה לא תפתור שום בעיה.

היא רק תיצור בעיות חדשות מהסוג שרואים בחברות גדולות השולטות על משאבים ותשתיות חיוניות.

יש מי שחושב שהשכר והתנאים של עובדי חברת החשמל מוגזמים ושצריך לפרק אותם ולשים בהם פרופורציות.

מי יעשה את זה ? מי?!!!!

אותם אלו שמורידים את השכר והתנאים של כל המשק לרמות בזיוניות ועושקים את העובדים וכלל הציבור ?

החברים של הממשלה הקבלנים שעושים עבודות ציבוריות ומעסיקים עובדים עם תנאים בניגוד לחוק ?

אולי עדיף לא לגעת בחברת החשמל ורק לפקח שלא יגזימו בהגזמות.

לפחות ההגזמה טובה לעובדים.

עדיף הגזמות שכר פרמידה שבה מנהלים עושקים את העובדים והציבור כמו בכל חברות הטייקונים ?

יותר מדי הפרטות הפכו לתפסת מרובה לא תפסת.

אני אומר אם זה עובד באופן סביר לא צריך לקחת סיכונים מיותרים.

אפשר להתמודד עם נושא החשמל בישראל גם בלי לזנות בהפרטה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...