שאלה על עדשות ופתיחות צמצם - צילום דיגיטלי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה על עדשות ופתיחות צמצם

idofr

Recommended Posts

הי, קצת מפתיע אותי שעם כל הזמן שאני מצלם אף פעם לא הייתי מודע לצמצם כמו שאני מתחיל ללמוד בזמן האחרון.

בכל מיקרה השאלה היא כזאת

עם צמצם יותר פתוח יותר העומק שדה קטן, אנשים בעיקר מייחסים את זה לתמונות קרובות אבל האם נגיד אפשר לצלם תמונת נוף עם צמצם על 1.8? איך תיהיה התוצאה?

ועוד משהו, עדשות קיט (למשל לD5100) מגיעות עם F Number מקסימלי של 3.5, בהרבה מקומות אומרים שזה לא רע אבל גם לא טוב. מצד שני אם מסתכלים על שוק העדשות כמעט כל עדשות ה18-55 מגיעות עם אותו הערך. אז מה בידיוק כל הבלאגן?

אה ורק כדי להיות בטוח, זה שהערך המקסימלי הוא נגיד 3.5 לא מגביל אותי לערך מינימלי נכון?

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל עדשה והיעוד שלה... אני אענה על השאלות לפי הסדר...

לא הייתי מצלם נוף עם עדשת 1.8 כי העומק שדה בערך הזה נורא נמוך, ז"א שיהיה לך חלק אחד קטן בפוקוס וכל השאר מטושטש, וזה לא מתאים

לנוף...עדשת הקיט מגיע בצמצם 3.5 זה נכון כל העדשות קיט ככה אבל הכל עדשות הקיט הם עדשות זולות והאופטיקה (העדשה) לא הכי איכותית

של החברה... לדוגמה ניקון 17-55 צמצם 2.8 עולה פי כמה מעדשת קיט למרות שהיא באותו טווח אורך מוקד, גם ה 16-35 צמצם 4 עולה פי כמה

מעדשת הקיט...

מה שחשוב בעדשות זה איכות העדשה עצמה, הצמצם חשוב בשביל השימוש, העדשות משנות את איכות התמונה לפי הצמצם, ולכל עדשה יש

SWEET POINT שבה היא הכי חדה.. בעדשות לא איכותיות תהיה חייב לסגור סטופ או סטופ וחצי (לסגור צמצם ל 5.6 או 8) כדי לקבל את החדות

המירבית , ובעדשות איכותיות הם יהיו בשיא כבר מההתחלה או בסגירת חצי סטופ..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כלומר ה3.5 שמגיע לי עם הקיט הוא בעצם במיקרה הטוב 4? כי ראיתי לא מעט דוגמאות לצילום שיצא טוב גם ב3.5

ומעבר לזה גם ראיתי דוגמא לצילום נוף שיצא טוב עם צמצם של 1.8 או 2.2... משהו בסביבה, אני יחפש את התמונה ויעלה אותה

חשוב לי לציין שעמדתי לגביי בדיון הזה היא שאני כן רוצה להתפתח עם כל מיני סוגי עדשות אבל

1. שיהיו פרקטיות לצרכים שלי

2. אין מה לעשות, אין לי 700 ירוקים להשקיע בעדשה =/

עריכה - מצאתי, זה צולם על 50מ"מ עם צמצם בין 1.2-2 (כאשר הצלם הדגיש שהתאורה הייתה ממש גרועה) בנוסף יש את זאת, אותו 50מ"מ צולם עם 2.8.

אחד הדברים שחשובים לי לדעת זה אם כדאי לי לקנות עדשת פריים 50, בגדול הם נחשבות עדשות יחסית טובות ועם תמורה מצויינת למחיר אבל אני לא בטוח שזה מה שאני מחפש שכן כמעט על הצילומים שלי הם של נוף וכמעט לא של אנשים. אז נכון שעם תג של $100 לא ממש אכפת לי לקנות ולהשתמש לעיתים רחוקות יחסית אבל אם היא ממש לא טובה לתמונות נוף אז אין לי מה לעשות איתה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בצילום בתנאי תאורה קשים תמיד הייתי מעדיף להשתמש בעדשה עם צמצם 1.4 או 1.8, כי מאוד קשה לצלם תמונה בחושך בצמצם 4...

התמונה השניה צולמה בצמצם 2.8 כי ככל הנראה זה היה המפתח המירבי של אותה עדשה... והעלו אסא ל 6400 ...

השאלה היא מה אתה מגדיר צילום טוב? צילום שראיתה ברשת יכול להיות נראה טוב למרות שבפועל הוא יכול להיות רחוק מטוב...

בתמונות מוקטנות הכל נראה חד, אפשר לקחת תמונה שלא בפוקוס ולגרום לה להראות חדה...

שאני מדבר על צילום טוב אני מדבר על צילום שאפשר להגדיל תמונה ל 100% ולראות פרטים...

אם אתה מצלם בעיקר נוף הייתי ממליץ לך על הסיגמה 17-70 2.8-4 או לחפש 18-50 2.8 של סיגמה או אחרות...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה המחירים של העדשות האלה? האם מהתמונות שהעלתי אתה יכול להמליץ לקנות את העדשה שאני מדבר עליה? (הרי היא בסך הכל עולה $100, מספיק לי שהיא תיהיה מועילה פעם ב שהיא תיהיה שווה את הכסף)

אני חושב שאם אני יקנה עדשה נוספת מהקיט (שלדעתי היא לא רעה בכלל) אני יקנה אותה רחבה יותר מהמספרים שאתה מדבר עליהם, החלום שלי הוא 10-24 אבל הן יקרות אשששש אז אולי בעתיד קצת.

ובכל מיקרה המפתח המירבי של העדשה בתמונה השניה הוא 1.8, אני מניח שהוא העלה קצת כדי כן להכניס יותר פרטים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה מצלם בעיקר נוף, תקנה חצובה טובה.

צילומי נוף בד"כ מצלמים מעל חצובה, עם מפתח צמצם אופטימלי (לאיכות מיטבית, על פי העדשה הנבחרת, בעדשות קיט לרוב מדובר סביב F=8) ופוקוס בנקודה היפרפוקלית (או באינסוף). צילום נוף אופטימלי יהיה עם ISO מינימלי וזמן חשיפה כמה שצריך. צילום מעל חצובה גם מאפשר מיסגור חשיפה להשגת תוצאות אופטימליות או ל-HDR (לחובבי הז'אנר).

אין אורך מוקד "נכון" לצילומי נוף, התפיסה שצילומי נוף מחייבים עדשה רחבה מאוד היא מוטעת. עדשה צרה לדוגמא יכולה להיות שימושית בהבלטת פרטים מסוימים על רקע נוף מרוחק.

אם אתה ממש חובב צילומי נוף, תתחיל מחצובה, תצלם עוד כמה חודשים עם עדשת הקיט (אתה תופתע מכמה חדות ניתן להוציא ממנה בשימוש נכון) ותחליט לאיפה אתה ממשיך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה, חצובה יש לי ובדרך כלל היא איתי אבל לא תמיד, בסך הכל לקחת זה יחסית קל, חצובה זה קצת יותר סרט ולכן לפעמים צריך להתפשר/לאלתר.

רק שאלה אחת על כל זה - מה זה מיסגור?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מיסגור - bracketing - הכוונה בדרך כלל לצילום סדרת תמונות בחשיפות מעט שונות (כמעט תמיד בדרך של שינוי זמן החשיפה) מתוך כוונה להשיג חשיפה אחת אידיאלית (או לחילופין - לבניית תמונת HDR).

בסך הכל לקחת זה יחסית קל, חצובה זה קצת יותר סרט ולכן לפעמים צריך להתפשר/לאלתר.

צילום נופים הוא תחום מאוד טכני. צילום נוף טוב נמדד לא רק באיכות בחירת הנושא והקומפוזיציה, אלא גם בדיוק החשיפה ואיכותו הטכנית. תעשה את השיקול שלך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

fungiman - אתה טיפה מסבך אותו כנראה שהוא עוד לא בHDRים..לצילומי נוף לא הייתי קונה עדשת פרים, לא בגלל הצמצם ובמיוחד לא בטווח 50ממ.

לצילומי נוף אני משתמש בעדשת 10.5ממ עין הדג (ומיישר אותה) או בעדשת 14ממ בשביל באמת לתפוס נוף...

יש לי עדשת 30ממ צמצם 1.4 אבל אולי צילמתי איתה נוף פעם אחת כאשר הייתי על הר וצילמתי כלפי מטה.. אבל זהו...

ב100$ תקנה לך חצובה טובה וקלה וזה ישפר לך את התמונות יותר מכל עדשה שתחזיק ביד...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. מפתח הצמצם המירבי של עדשה אינו ערובה לאיכותה.

2. אין מניעה לצלם כל דבר בכל דרך - השאלה מה תהיה התוצאה שתפיק.

3. מה ש"אומרים" על העדשות שלך לא רלוונטי בעליל למה שתעשה איתן.

4. לכל עדשה יש מפתח צמצם מקסימלי ומינימלי. (מפתח מקסימלי נגזר מהזכוכיות, מינימלי מעלי הצמצם בלבד)

ממליץ שתשחק קצת עם מחשבון עומק שדה והמצלמה, ותבין את השפעות המרחק על עומק השדה.

נוסף - קרא על מרחק היפרפוקאלי כדי להבין כיצד אפשר לצלם תמונת נוף גם במפתח צמצם גדול.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...