מאבק הדיור - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מאבק הדיור

guycnaan

Recommended Posts

פלא שלא פתחו על זה דיון. אני מקווה אישית שיווצר מספיק מסה ולחץ ציבורי כדי שהממשלה תחליט לנקוט ביוזמות שיאפשרו הורדת דמי השכירות של הדירות והפשרת קרקעות נוספות לבנייה.

ד"א שמתם לב שהסיקור התקשורתי מאוד מוטה נגד המאבק? מציגים את המחאה התל אביבית למשל כחבורת סטלנים בטלנים ואת הירושלמית כשל אקטיביסטים פוליטיים אנרכיסטים שמאלנים. משהו מאוד מסריח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מאוד תומך בעקרון המאבק הזה, אבל בפועל מי שארגן או לפחות מינף אותו הוא ארגון השמאל "ישראל שלי" (אתם מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק שלהם), ומטרתו האמיתית מבחינתם היא להשתלח בנתניהו כאשר עניין הדירות הוא רק תירוץ. המפגינים מוכנים לשכוח שהשתוללות מחירי הדירות החלה בקנדנציה של קדימה, או שהפיקוח על הקוטג' בוטל גם הוא בתקופתה. הם גם מוכנים לשכוח ששום ממשלה בישראל לא עשתה דבר בשנים האחרונות לשיפור מצבו של האזרח הקטן מבחינה אזרחית או כלכלית - לא ממשלה מהימין, לא מהשמאל ולא מהמרכז. ההפגנה אינה בעד דיור נגיש או שלטון שקשוב לצרכי האזרחים, אלא נגד נתניהו והליכוד ספציפית. לפיכך, למרות שמאבק על הדירות הוא מאבק צודק, את תמיכתי הם איבדו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעתי צריך היה לצאת למחאה ישר על הדיור ופשוט העדיפו על איזה קוטג' . מצב הדיור כל כך גרוע ומדובר על סוכמי עתק. אבל אנשים העדיפו תחילה על קוטג' :silly: .

מטריף אותי לשלם על דירה עכשיו,שרק לפני 5 שנים עלתה בערך כחצי .והשכן ממול שקנה בזמנו יתן לי חיוך כל בוקר ;D .

מפחיד לקנות עכשיו דירה שבעצם אולי תחל ירידה עוד 3 שנים.. או אף יותר .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המחירים לא יכולים להמשיך לעלות בעוד שהמשכורת נשמרת אותו דבר ואף יורדת, מתישהו יהיה פיצוץ ואז כולנו נסבול - השאלה מתי זה יקרה.

הקוטג' הייתה מחאה לא פחות חשובה - הצרכן הישראלי הראה ליצרניות שאי אפשר לעשות כל מהשעולה על רוחן והן מצדן יפסיקו עכשיו להתייחס בזלזול לכל הצעת חרם שאספה כמה אלפי חברים בפייסבוק, וזה כמובן פתח פתח למחאות עתידיות על דברים יקרים בצורה פראית (שוק הסלולר אהם אהם).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין פתרונות קסם. נתניהו מנסה, ובצדק, לצמצם את מידת הבירוקרטיה בממ"י על מנת להפשיר קרקעות לבנייה ביתר קלות.

על פי מה שאני יודע יש בנייה של פחות מחצי מהדרישה ליחידות דיור. קחו את הריבוי הטבעי, זוגות שמתגרשים, ילדים שעוזבים את הבית,

סטודנטים, עולים ארצה (תראו מה הצרפתים עשו עם כל היורו שהיה להם). כך אתם מקבלי כ-45,000 יח"ד בשנה לעומת קרוב ל-20,000

שנבנים כל שנה בפועל.

יש מחסור בדיור ועל כן המחירים גבוהים. אנשים משכירים ומוכרים במחיר גבוה כי זה מה שאנשים מוכנים לשלם. תבדקו בלוחות, עיתונים ומתווכים

יש הרבה פחות דירות בשוק ממה שהיה לפני 7 שנים. קבלנים היו בונים בניינים ולא מוכרים את כל הדירות.

תראו מה קורה היום - מראים בחדשות אנשים קונים דירות במגדלים כמו לחמניות, אפילו לא בטוחים מה שטח הדירה ובאיזה קומה.

יש למספיק אנשים מספיק כסף לרכוש דירות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלא יבלבלו במוח.

אם רק רוצים אפשר לעשות הרבה הרבה הרבה יותר, ומהר.

להפשיר קרקעות לבניה, עם העדפות למגדלי מגורים.

לחייב לבנות כמות מסוימת באחוזים של דירות המתאימות גם לפלחי שוק פחות רווחיים.

לתת הנחות גדולות במיסוי ואפילו החזרים מלאים לרוכשי דירות שבאמת זקוקים לסיוע.

להרחיב משמעותית את הפעילות של עמידר ואת כמות הדירות שלהם, ולהנגיש אותם לכל הזכאים.

אם אני לוקח עכשיו מפות ומתחיל לסמן איזורים מתאימים למגדלי מגורים אני יוצר מסלול מהיר לפיתרון כולל ומהיר.

כל השאר מעניין לי את הציפור הלאומית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעבר הלא רחוק היה מקובל לבנות דירות פשוטות 2/2.5/3 חדרים. היום בונים פרוייקטים יקרים שהדירה הכי צנועה מינימום 4 חדרים + מרפסת + חניה תת קרקעית + מחסן + חניה על הקרקע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המחירים לא יכולים להמשיך לעלות בעוד שהמשכורת נשמרת אותו דבר ואף יורדת, מתישהו יהיה פיצוץ ואז כולנו נסבול - השאלה מתי זה יקרה.

המשכורות גם עולות, אם כי כמובן לא באותו קצב כמו מחירי הדירות. אבל הדיור הוא רק חלק מהבעיה.

יש מספיק אנשים שלא רוצים לגור במרכז אבל אין להם ברירה כי רק שם יש עבודה. מספיק שהממשלה תדאג לייצר מקומות עבודה בפריפריה ו/או תדאג לתחבורה ציבורית נורמלית (אל המרכז וממנו, לא בתוך גוש דן) וכבר המצב ישתפר פלאים.

כמובן שיש עוד הרבה מה לעשות כי גם המחירים בפריפריה עלו בצורה לא הגיונית בשנים האחרונות. אבל אלה רק דוגמאות לדברים שישפרו את המצב שאפילו לא קשורים ישירות לדיור...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מעבר לבירוקרטיה במינהל מקרקעי . הם פשוט מנסים מזה שנים, למקסם את הרווח בהוראת משרד האוצר.

כבר מזמן ממשלה בישראל מוגבלת מאוד במה שביכולתה לעשות בנוגע למשרדי ממשלתה שלה, וגופים שלכאורה בשליטתה. (הנמלים, חברת החשמל וכו')

אם מחר ישנה הצעת חוק בנושא כלכלי מהותי שבשליטת המדינה, החוק בשלב מסוים עובר לועדות מקצועיות בראשות פקידים בכירים במשרדים השונים. אם אותם פקידים לא רוצים את החוק, הוא לא יעבור. ישנם הרבה שיטות לקבור אותו עד שתקום כנסת וממשלה חדשות והחוק יעלם מעצמו.

זה קורה מסביבנו כל הזמן.

מדובר בשלטון הפקידים. הפקידים מחליטים. הפקידים מטרפדים.

(רואים את זה עד לעליון)

עריכה: למי שלא צפה, מומלצת הקומדיה הבריטית משנות ה80-90, כן אדוני השר, וכן אדוני ראש הממשלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הפקידים לא שולטים אם הממשלה לא נותנת להם לשלוט.. הפקידות היא גוף שמיועד ליישם את החלטות הממשלה.

הסיבות לכך שהממשלה נותנת למשרד האוצר לקבל החלטות בהתאם לתחשיב כלכלי קר, היא שהיא תלויה בו. האיזון הופר מזמן. משרד האוצר הוא השולט בברזים ומחליט מתי ואם להעביר תקציבים גם לאחר שעברה החלטה ממשלתית להעביר תקציב כזה או אחר.

מה שדרוש לדעתי הוא שידוד מערכות. שינוי מחשבתי ברמה של המבנה ועיצוב מערכת מחדש שתשים לוחות זמנים עם אחריות אישית להם. משמע: אם החלטה ממשלתית עברה, התקציב יעבור לייעודו תוך X זמן (בין שבוע לחודשיים למשל) ואם יהיה איחור - או שהאחראי (גם אם זה מנכ"ל משרד האוצר) יחטוף קנס גבוה (שהוא ישלם ולא המשרד שלו) או שהוא יושעה לפרק זמן קבוע בחוק, והסגן שלו ייקח את תפקידו לפרק הזמן הזה. עבירה חוזרת תעלה את הקנס או שתגרום לפיטוריו.

ככה יהיה יותר קל להעביר תקציבים לייעודם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רגע, איך משרד האוצר אמור לעבוד אם לא בתחשיב כלכלי קר?

נניח שהתקציב הממשלתי הנוכחי הוא 20 מיליארד ש"ח. הכנסת מעבירה עכשיו חוק שכל אזרח במדינת שהכנסתו פחותה מ80K בשנה, מקבל מהמדינה מענק דיור של 200 אלף ש"ח - מהיכן יגיע התקציב לחוק זה אם לא מ"תחשיב כלכלי קר"? עוד מיסים באופן אוטומאטי והגדלת תקציב המדינה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המאבק שלנו הוא על יוקר המחייה. כל אחד יכול וצריך לתרום למאבק הזה כמה שהוא יכול.

המאבק התחיל באמת בקוטג' כסמל אבל הוא על כל העושק הנורא הזה בארץ.

אל תדברו בלשון עבר. המחאה מעולם לא הפסיקה מאז החרם על הקוטג'. היא ממשיכה וצוברת תאוצה.

לא תראו את זה ישירות בתקשורת. כנסו לדף החרם ושם תוכלו לקרוא עוד על כל העוול בארץ.

הכוח הוא אצלנו ותמיד היה. כל הטייקונים נהנים מהכסף שלנו אז למה לא לעשות משהו בנידון?

יש מה לעשות, תמיד היה מה לעשות. הטייקונים טובים מאוד בהרדמת הציבור. אל תתנו לזה יד.

נלחמים בכלים שיש לנו. כל פעם קרב אחד. נכון להיום ההתמקדות היא על תנובה.

לא קונים מוצרי תנובה. יש חברות אחרות ומי שחייב תנובה שישתדל כמה שפחות.

זה לא המאבק "שלהם" זה המאבק שלנו וכולנו צריכים לעשות קצת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני נלחם בתנובה (במידת האפשר) כבר שנים.

זה מצחיק איך שעכשיו עם מלחמת הקוטג', הדבר הופך מזילזול וגיחוך, למלחמה צודקת ובעלת חשיבות.

זה כאילו המדינה הזאת מלאה באנשים שרואים אחרים מנהלים מאבק צודק, ואומרים: תראו את המשוגע הזה נלחם מלחמה שאי אפשר לנצח.

ויותר מאוחר הם אומרים: תראו את המשוגעים האלה, הם בחיים לא ינצחו את הענקים.

ואחרי כמה שנים: בואנה מה קורה פה, הם הולכים לנצח... ואללה אני שמוק.

שמוק מי שלא תומך במאבק צודק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...