האם אפשר לתבוע בעלות על פרוייקט שהעתיקו ממך? - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם אפשר לתבוע בעלות על פרוייקט שהעתיקו ממך?

Dimka

Recommended Posts

שלום כולם,

לא מזמן יצא פטנט על פרוייקט שבניתי בתור הנדסאי (פרוייקט גמר), עליו לא רשמתי פטנט...

מתברר שזה המוסד החינוכי שבו למדתי וכמובן הכריחו אותי להשאיר את ספר הפרוייקט שלי שם - נראה שפשוט לקחו את הרעיון משם ובנו מחדש את הפרוייקט.

יש לי כמובן ספר פרוייקט, תיאורים וסרטוטים ואפילו מערכת בנויה אפשר גם להוציא מידע על זה ממשרד החינוך (כהוכחה שלא עכשיו כתבתי).

האם שווה לי לתבוע על דבר כזה?

מדובר בפרוייקט מטעם "יזמים צעירים" ולכן גם הבעיה המוסרית...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מבחינה כרונולוגית:

1. חשבתי על רעיון ובניתי פרוייקט (כדרישה בלימודי הנדסאי).

2. הספר נשאר באותה מכללה (זו הייתה דרישה של המכללה).

3. אחרי כמה שנים, באותו מוסד לימודי, הוציאו פרוייקט זהה (נראה שמצאו את הספר שלי...), ורשמו עליו פטנט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מבחינה חוקית רישום פטנט פועל לפי "מי היה הראשון שהגיש את הבקשה", ולא מעניין אותם אם אתה כבר "חשבת על זה פעם בעבר" אבל לא טרחת לרשום פטנט.

מצד שני, אם תוכל להוכיח שהם גנבו ממך את הרעיון (לא רק הרעיון העקרוני אלא צורת הביצוע, כלומר תוכן הפטנט עצמו) - בית המשפט ככל הנראה יפסוק לטובתך, אני מאמין.

מצד שלישי, קשה לי לראות אותך מצליח להוכיח שהם גנבו את זה ממך. הם תמיד יוכלו להגיד שזה צירוף מקרים.

הסיכוי היחיד שלך הוא לנסות לדובב את הנוגעים בדבר, עם אמצעי הקלטה נסתר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הספר פרוייקט מתעד הכל, אבל מן הסתם המעגל יהיה קצת שונה (עברו 5 שנים מאז, דברים חדשים צצים ובפרוייקט התעקשו שנשתמש ברכיבים מסוימים).

אבל שיטת עבודה והמטרה שלהם זהה.

הפרוייקט שלי בארכיון של משרד החינוך, זה לא נחשב לרשמי? (לא היה לי כסף עד כה לרישום פטנט, זה אלפי שקלים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל מה שיענו לך פה יהיה נחמד ולא מחייב, למה שלא תפנה למקצוען (עורך-דין) שיפתור לך את הדילמה?

כמובן שתיפרד מכמה מאות שקלים על הייעוץ אבל התשובות שתקבל יהיו הרבה יותר מקצועיות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם ההמצאה תועדה בצורה רשמית, לאף אחד אין זכות פטנט עליה.

יש סיכוי שלמוסד לימודים יש זכות על פטנט שהמצאת בזמן לימודיך (כמו שלמקום עבודה יש זכות).

אבל אם פרסמת אותו לפני בצורה כלשהי (לדוגמא הצגת בכנס מקצועי זה גם נחשב), אתה יכול למנוע מהם את הזכות.

אם תגיש בקשה לרשם הפטנטים הפטנט שלהם יתבטל עד תום ההליכים (יכול לקחת שנים)

אני אשלח לך אימייל של עורך פטנטים שאני מכיר שיענה לך בחינם במייל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא בטוח, אני יודע שלמעביד יש זכות על פטנטים של העובדים שלו, אני לא זוכר עם המוסד, אבל כנראה שלא.

ושוב, אם ההמצאה פורסמה, אי אפשר לרשום עליה פטנט

שלחתי לך ה"פ

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במקום עבודה זה ככה תמיד, כל המצאה בזמן עבודה בנושא העבודה, צריך ליידע את המעסיק, אם תוך 6 חודשים הוא לא מראה התעניינות היא שלך.

(רואים שאני זוכר משהו מהקורס)

+אני זוכר במעורפל משהו שאומר שאוניברסיטה זה כמו מקום עבודה, אבל אין לי מושג באיזה הקשר זה נאמר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...