שאלה בנוגע לחוקיות מניעת כניסה מחנות ציבורית - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה בנוגע לחוקיות מניעת כניסה מחנות ציבורית

Titan123

Recommended Posts

אהלן,

יש לי סכסוך עם בעלים של חנות מסויימת כבר תקופה ארוכה וכל פעם שאני מתקרב לאיזור הוא עושה לי פרצוף וזורק פה ושם איום קטן.

כבר הצעתי לו לעמוד מאחורי האיומים אבל כנראה שהוא רק יודע לדבר. הוגשה נגדו תלונה על איומים בעבר ונראה שזה לא מספיק לו.

החנות ממוקמת באיזור שאני נמצא בו לפחות כמה פעמים בשבוע ובסביבת חברים ופשוט מרגיש לי לא נעים עם כל האווירה מצידו.

הייתי צריך לקנות מוצר כלשהו שידעתי שנמצא בחנות שלו ורציתי להכנס לקנות(נו אז מה אם אנחנו בסכסוך? הייתי צריך מוצר שיש רק לו) והוא אמר לי צא מפה לפני שאני מזמין לך משטרה על השגת גבול או משהו כזה.

רציתי לדעת אם בתור הבעלים של החנות יש לו זכות להגיד לי לא להכנס ובעצם לא לרכוש בה שום דבר? זאת אכן חנות פרטית אך ציבורית לקהל הרחב, לא?

(נצא מנקודת הנחה שזו חנות לציוד ספורט)

תודה רבה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 43
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

כל עוד הוא משלם שכירות ואת כל מה שמסביב, המקום יכול להיות חנות באותה מידה שזה יכול להיות בית, הוא אכן יכול למנוע ממך להיכנס (כל עוד לא מדובר על אפליה שאסורה בחוקי מדינת , כמו דת/גזע וכו') ובמידה ותיכנס בכוח לתבוע אותך על השגת גבול.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תיהיה גבר ואל תתיחס לאיומים של אידיוטים.

ואם אתה צריך משהו תבקש מחבר שיקנה.

מבחינה חוקית כל עוד החנות היא בבעלות פרטית ולא שייכת לגוף ממשלתי או שמקבל כסף מהמדינה והרקע הוא לא גזעי זוהי זכותו של בעל החנות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תיהיה גבר ואל תתיחס לאיומים של אידיוטים.

ואם אתה צריך משהו תבקש מחבר שיקנה.

מבחינה חוקית כל עוד החנות היא בבעלות פרטית ולא שייכת לגוף ממשלתי או שמקבל כסף מהמדינה והרקע הוא לא גזעי זוהי זכותו של בעל החנות.

אם הוא "יהיה גבר" הוא ידאג גם לא לממן את אותו בעל חנות ולא לבקש מאף אחד לקנות בשבילו.

והוא ינסה למצוא מקום אחר לקנות בו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תבואו בלילה תישרפו לו את החנות , תבוא אליו תנו לו מכות וכל זה תעשו עם מסכות , תאמין אפילו להשלשין עליכם הוא לא.

עכשיו לפיתרון יותר הגיוני

1. אל תתיחס מי הוא בכלל תשלח אותו חזק ותאמין לי הוא לא ידבר איתך

2. תיצא איתו ראש בראש תפרסם עליו בכל מקום ותעשה פירסום שלילי , מצידך לך לעיתונות ,תוך זמן קצר הוא יתחנן שתפסיק

3.למה הוא מאיים עלייך דברים כאלו לא קוראים סתם ,דבר איתו כ גבר אל גבר ותפסיקו לריב כמו ילדות קטנות

4. תתלונן לרשויות , לגביי שכירות אנשים לא צודקים אם פתחת עסק ציבורי מטרתך לשרת את כולם ולא לסנן זה כבר אפליה. זה לא מקום פרטי.

אני היתי מנסה מי 3 וממשיך מי שם.

ואני לא מבין אם אתם לא אוהבים אחד השני למה אתה מנסה לקנות אצלו רק מתוך פרינציפ לא היתי קונה שם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

4. תתלונן לרשויות , לגביי שכירות אנשים לא צודקים אם פתחת עסק ציבורי מטרתך לשרת את כולם ולא לסנן זה כבר אפליה. זה לא מקום פרטי.

זו ממש לא אפליה. אפליה זה אם הוא יתלה שלט "כל מי שקוראים לו יונתן לא יכול להיכנס לחנות", או "כאן לא מוכרים לחילונים" (שלט שראיתי באמת).

אם יש לך סכסוך עם מישהו אתה רשאי להוציא אותו משטח שנמצא בבעלותך. זה יכול להיות בית, זה יכול להיות חצר, זה יכול להיות חנות.

מקום נחשב ציבורי רק אם הוא מוגדר כך מתוקף חוק.

אפילו רופא בבי"ח ציבורי, שכפוף למדינה ומקבל ממנה כסף, יכול לסרב לטפל במישהו בגלל סכסוך אישי, ולהעביר אותו לרופא אחר. על אחת כמה וכמה אדם פרטי. בעל מקצוע לא מחויב מתוקף חוק להציע את שירותיו. הוא רק מחויב לא להפלות הפליה פסולה את מבקשי השירות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חנות היא לא "עסק ציבורי", אלא מקום פרטי לכל דבר.

אם תפתח את הדלת של הבית שלך ותכריז שמותר לכולם להיכנס, זה הופך את הבית שלך למקום ציבורי? לא. זה מקום פרטי שפשוט מותר לאנשים להיכנס אליו.

במקרה כזה, מותר לך לבחור למי אתה רוצה לתת להיכנס ולמי לא, כל עוד לא כרוכה בעניין אפליה שנוגדת את חוקי המדינה.

בנוגע לדברים האחרים שאמרת, "פרסום שלילי" ושטויות, על מה בדיוק הוא יעשה פרסום שלילי? יש לו סכסוך אישי עם בעל החנות, זה עושה את החנות פחות טובה בדרך כלשהי? פרסום שלילי ושקרי יוביל לדבר אחד- תביעה מצד בעל החנות, שבה הוא ינצח ב 5 דקות.

בקיצור, אין פה טעם לנסות "לצאת גבר". הולכים לקנות במקום אחר וזהו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי שטח ציבורי/פרטי - נדמה לי שהחוק בישראל נוטה יותר לכיוון הציבורי מאשר פרטי - לצערי לא הצלחתי למצוא את לשון החוק.

ציטוט קטן מתוך איזשהו מאמר שהיה לפני כמה חודשים בYNET בנושא דומה - זה מדבר על קניון ולא על "סתם" חנות, אך נדמה לי שהעיקרון הינו זהה. אם מישהו יכול להביא את לשון החוק בנוגע לשטחים מסחריים(נדמה לי שהם מוגדרים כ"פרטיים שמיועדים לשימוש ציבורי" ולכן הם נבדלים מ"בית פרטי").

למרות שלעיתים נראה כי החוק בישראל מגן יותר על זכויות הרכוש מאשר על זכויות האזרח, על הקניונים חלים כמה חוקים שמטילים צל של ספק על הגדרת מרכזי הקניות האלה כ"שטח פרטי".

אבל אם הקניון הוא מקום פרטי, מדוע חל עליו החוק האוסר על אפליה באספקת מוצרים ושירותים בכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, שלמעשה מחייב אותו להכניס לקרבו כל אדם ללא אפליה? החוק הזה חל במוצהר על מקומות בבעלות פרטית, ש"מיועדים לשימוש ציבורי". לרבות, קניון.

חוק נוסף החל על הקניון "הפרטי" הוא החוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים. כן, מסתבר שיש מן מקום מופלא כזה שאין לעשן בו כי הוא מוגדר בחוק כמקום ציבורי, ואין לצלם בו כי הוא מקום פרטי. ולא, לא מדובר בבסיס צבאי. זהו הקניון.

ישנם מקומות רבים שהם ציבוריים למחצה, ויתכן שהקניון הוא אחד כזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

על פי לשון החוק , גם חנות היא "מקום ציבורי".

בחוק לאיסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים (התשס"א-2000) מצויין בדיוק מה נכנס להגדרה של הפליה:

מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי או הורות.

הבעיה היא שפותח הדיון מסוכסך עם בעלי החנות (מסיבות שלא ידועות לנו) ולכן זה לא נכנס תחת ההגדרה של הפליה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

על פי לשון החוק , גם חנות היא "מקום ציבורי".

בחוק לאיסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים (התשס"א-2000) מצויין בדיוק מה נכנס להגדרה של הפליה:

מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, מעמד אישי או הורות.

הבעיה היא שפותח הדיון מסוכסך עם בעלי החנות (מסיבות שלא ידועות לנו) ולכן זה לא נכנס תחת ההגדרה של הפליה.

הגשתי בעבר תלונה נגדו על איומים.

אז יש לו הזכות להוציא אותי מהחנות? אין שום עילה לתביעה נגדו?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הגשתי בעבר תלונה נגדו על איומים.

אז יש לו הזכות להוציא אותי מהחנות? אין שום עילה לתביעה נגדו?

גם הגשת נגדו תלונה וגם לחייב אותו למכור לך משהו?? על פניו נראה מצב בעייתי מאוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...