התייעצות לגבי פסיכומטרי לפני צבא - עמוד 3 - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

התייעצות לגבי פסיכומטרי לפני צבא

GaLmgnT

Recommended Posts

pAnAhI - מהשאלות שלך אני מבין שחסר לך הרבה מאוד ידע על המבחן (אפילו ברמה הבסיסית ביותר). מצד שני - יש לך המון זמן...

אז יש לי הצעה בשבילך: קח לך בתור פרוייקט לשנה הקרובה ללמוד בכוחות עצמך לבחינה. תתחיל בכך שתחפש מידע על הבחינה עצמה, תמשיך בבירור עם עצמך אילו נושאים יכולים לעניין אותך באוניברסיטה (ע"מ שתוכל לבדוק מהו הציון הרצוי לך) ולאחר מכן צור לעצמך תכנית אימונים שתתבסס על כל מה שאתה יכול להשיג חינם (אתרי אינטרנט, חומר מחברים וכו'). מכיוון שמדובר על זמן ארוך ביותר תוכל ללמוד ממש בלי לחץ. בסיום השנה - בחן את עצמך באמצעות סימולציה של המרכז הארצי (עד אז אתה כבר תדע מה זה) ותראה איפה אתה עומד ביחס לציון שאתה רוצה. אז תוכל להחליט באופן יותר מושכל מה לעשות - האם להשלים את החסר בלימוד עצמי או לקחת קורס מסודר. הניסיון שתרכוש במשך השנה הזאת יתן לך אינדיקציה על יכולות הלימוד העצמי שלך. מה אתה אומר?

אני יכול לתת לך נקודה טובה להתחלה - www.ezway.co.il - זה אמנם האתר של החברה בה אני עובד, אבל הוא נותן המון טיפים ומידע חשוב על המבחן + תרגולים חינם לכולם ובאמת שלא הייתי ממליץ לך עליו אילולא הייתי בטוח שהוא נותן מענה מצויין למי שנמצא בדיוק בנקודה שלך (אגב, אני ממליץ לך כמובן להיכנס גם לכל האתרים של כל המכונים, כפי שציינתי כבר קודם).

אגב, רציתי להעיר על משהו שד"ר פפו אמר קודם - כשאומרים שנדרשת בגרות נפשית בשביל ללמוד לפסיכומטרי לא מתכוונים לכך שהחומר מכיל שאלות שפתרונן דורש בגרות נפשית... הבגרות הנפשית נדרשת על מנת לשרוד את ההכנה התובענית הנדרשת כדי להצליח במבחן, בגרות שמתבטאת בהשקעה ולקיחת אחריות על ההישגים שלך, בניגוד לויתור עצמי וחיפוש אשמים אחרים בכישלון שלך.

לילה טוב!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 51
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

לומר שהציון הזה לא חשוב לשום דבר חוץ מקבלה זה לא לחלוטין מדויק, הציון יכול להקנות לך כניסה לתוכניות מצטיינים או קבלת מלגות על סמך ציוני כניסה.

ולפי זה ההשקעה הזאת של כמה חודשים, במשהו שממילא תצטרך לעשות, יכולה להיות שווה כמה אלפי שקלים ומעלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

pAnAhI - מהשאלות שלך אני מבין שחסר לך הרבה מאוד ידע על המבחן (אפילו ברמה הבסיסית ביותר). מצד שני - יש לך המון זמן...

אז יש לי הצעה בשבילך: קח לך בתור פרוייקט לשנה הקרובה ללמוד בכוחות עצמך לבחינה. תתחיל בכך שתחפש מידע על הבחינה עצמה, תמשיך בבירור עם עצמך אילו נושאים יכולים לעניין אותך באוניברסיטה (ע"מ שתוכל לבדוק מהו הציון הרצוי לך) ולאחר מכן צור לעצמך תכנית אימונים שתתבסס על כל מה שאתה יכול להשיג חינם (אתרי , חומר מחברים וכו'). מכיוון שמדובר על זמן ארוך ביותר תוכל ללמוד ממש בלי לחץ. בסיום השנה - בחן את עצמך באמצעות סימולציה של המרכז הארצי (עד אז אתה כבר תדע מה זה) ותראה איפה אתה עומד ביחס לציון שאתה רוצה. אז תוכל להחליט באופן יותר מושכל מה לעשות - האם להשלים את החסר בלימוד עצמי או לקחת קורס מסודר. הניסיון שתרכוש במשך השנה הזאת יתן לך אינדיקציה על יכולות הלימוד העצמי שלך. מה אתה אומר?

אני אומר שאתה צודק ב 100% בנוגע לעובדה שאין לי מושג ירוק ובדיוק בגלל זה אני מתחיל לחקור מעכשיו כדי שכל זה לא יקרה בשניה האחרונה. אני אוהב לדלות מידע מאנשים שיודעים :D

אני חושב גם שאתה צודק בכך שאני צריך ללמוד על הנושא ולהבין מה המצב איתי אבל בדבר אחד אני לא בטוח שאתה צודק.

מה מזיק לי להתאמץ עוד קצת ולשאוף לכמה שיותר גבוהה? אומנם בשביל מקצוע X או Y זה לא תמיד הכרחי אבל אם אפשר למה לא? אולי זה הפדנטיות שקיימת אצלי אך מה שבטוח? אני לא רוצה לפסוח על חומר שיכול להביא לי נק' נוספות לציון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^ לא נכון.

במידה ואתה שולט במתמטיקה תיכונית בסיסית - הקורס לא מלמד אותך שום דבר מיוחד. שיטה כזו או שיטה אחרת, ניתן לקרוא עצמאית גם בספר הקורס שקנית ממישהו יד שנייה. (אני אישית לא התחברתי לאף אחת מה"שיטות" שהיו בספרים, והעדפתי לפתור בדרך שאני מבין, אבל זה כבר אינדיבידואלי)

QWERTY היקר,

באמת שאין לי עניין בויכוח מהסוג הישן והטוב של "כן נכון, לא נכון, כן נכון..."

אני לא יודע מה הרקע או הניסיון שלך בנוגע לבחינה הפסיכומטרית, אצלי זה מקצוע. זה אמנם לא אומר שאני תמיד צודק, אבל קשה לומר שניסיון (עשיר) אינו רלוונטי.

שפר עליך מזלך ואתה משתייך כנראה לקבוצה לא גדולה של אנשים שיכולה להגיד משפטים כמו "שיטה כזו או שיטה אחרת, ניתן לקרוא עצמאית...", או "העדפתי לפתור בדרך שאני מבין...".

גם אני משתייך לקבוצה הזו ולכן גם אני חשבתי פעם בדיוק כמוך. אז מה השתנה מאז? רק כמה אלפי תלמידים שראיתי מול העיניים, עובדים קשה בשביל להבין מה שלך מובן מאליו...

מקווה שהבהרתי את עצמי.

בטוב!

[br]פורסם בתאריך: 19.06.2010 בשעה 23:06:13

... אבל בדבר אחד אני לא בטוח שאתה צודק.

מה מזיק לי להתאמץ עוד קצת ולשאוף לכמה שיותר גבוהה? אומנם בשביל מקצוע X או Y זה לא תמיד הכרחי אבל אם אפשר למה לא? אולי זה הפדנטיות שקיימת אצלי אך מה שבטוח? אני לא רוצה לפסוח על חומר שיכול להביא לי נק' נוספות לציון.

לא יודע מה מתוך דברי נתן לך את הרושם שאתה לא צריך לשאוף לכמה שיותר גבוה... אבל אני באמת חושב שמה שאתה צריך לעשות עכשיו זה להתחיל את עבודת המחקר שלך בנושא. בקרוב תדע הרבה יותר.

יאללה, אני נאלץ לפרוש בשיא.

לילה טוב!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא לימדתי לפסיכומטרי, אם כי יצא לי להכיר מס' מדריכים מקרוב.

עשיתי את המבחן פעמיים (אם כי עברו מאז כמה שנים טובות), פעם ראשנה כתלמיד תיכון ופעם שניה לקראת סוף השירות הצבאי שלי, נעזרתי בספר בלבד בכל פעם (כל פעם של חברה אחרת, לא זוכר וכבר לא רלוונטי אחרי כל כך הרבה שנים) - הספר כלל בתוכו את כל החומר שצריך למבחן. ידע שמאוד יכול לעזור - ידיעת השפה העברית והאנגלית ברמה גבוה (מגיע ביקר מקריאה של ספרות יפה בשפות הנ"ל) וידע בסיסי בתורת הקבוצות ולוגיקה (בנוסף כמובן למתמטיקה תיכונית ברמה טובה).

כאמור - כל החומר נמצא בספרים ביחד עם תרגילים. חומר ומידע נוסף נמצא היום באתרי האינטרנט של החברות השונות (מה שלא היה כשעשיתי את המבחנים שלי ב-94 וב-98) כאשר חלקו ניתן בחינם.

לימוד עצמי יעלה לך כ-300 ש"ח בסך הכל לעומת 5K-6K לקורס מלא (שלא יהיה ספק - הקורסים המוזלים גם נותנים פחות - אין מתנות חינם). אם אתה שקדן ומיומן בלימוד עצמי - אין שום הוכחה שקורס יתן לך יתרון במבחן, אני אשמח אם פסיכומטריקס יספק הוכחה כזאת. מה שכנראה תורם הכי הרבה לשיפור הציון הוא חזרה על המבחן, כך ששווה להבחן עכשיו פעם ראשונה.

תלמד באופן אגרסיבי, תזכור שאתה מתמודד לא מול עצמך אלא מול אנשים אחרים שמתמודדים איתך על מס' המושבים המוגבל בפקולטה.

כשלמדתי למבחן השני שלי הייתי זקוק לציון מאוד גבוה, חישבתי שאני חייב להביס (מבחינה סטטיסטית) כל אחד מ-100 האנשים בערך שנבחנו איתי באותו יום באותה קומה של הבניין, חשיבה תחרותית שכזאת תתרום לך מאוד למוטיבציה ללימוד עצמי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

fungiman

ע"פ מה שאני מבין ממך, עדיף לעשות את הקורס פעמיים. פעם ראשונה בכדי להבין מה קורה ופעם שניה בשביל לבוא ולהוציא את המק' וללמוד מהטעויות ומהנסיון של הפעם ה 1.

אבל אם הייתה צריך לבחור בין אם לעשות לפני הצבא אוא אחרי, במה היית בוחר?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אישית חושב שהיתרון הכי גדול בקורס הוא המסגרת שהוא מספק, קביעת מסגרת עצמית זה דבר הרבה יותר קשה

בנוגע לשיטות אני חושב שאני מאוד מסכים עם פסיכומטריקס,

אומנם לעצמי לא ראיתי תועלת גדולה מידי בשיטות של הקורס אבל ראיתי מספיק שבלי שנעזרו בכל דבר שנתנו להם

אני אישית עשיתי פסיכומטרי אחד בתיכון ופסיכומטרי לקראת סוף הצבא

בראשון לקחתי קורס ובשני למדתי לבד

אז לדעתי דבר ראשון ברור שאין שום טעם לקח קורס פעמים, אחרי שלמדת שיטות זה רק עיניין של תרגול

אבל הקטע היותר משמעותי בפסיכומטרי השני שעשיתי היה שעכשיו ראיתי את המטרה שלשמה אני עושה את זה, זה היה הרבה יותר קרוב

ואם מישהו הוא אוהב לדחות דברים כמוני יהיה לו הרבה יותר קשה לעשות את הפסיכומטרי בי"א, הוא לא יראה טעם ללמוד כי זה לא רלוונטי

(בערך כמו שעכשיו אני לא לומד למבחן שיש מחר, כי אני יודע שיש לי מועד ב :-\ )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

LOL כואב לחשוב שאני אחד כזה שדוחה דברים ומארגן ת'זמן לא בצורה הכי נכונה (בערך מאותה סיבה..)... ועוד חשבתי על באמת לעשות בי"א.

אבל אני כן אקח את עצתו של מי שאמר לי להתחיל את זה כפרויקט מעכשיו למרות שאין לי כ"כ מטרה מסוימת שלשמה אני צריך את הפסיכומטרי חוץ מהעובדה שאני יודע שאני מתישהו אצתרך...

(אני כ"כ רואה את עצמי דוחה את זה עד אינסוף רק כי יש לי הרבה זמן...)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עשיתי את הפסיכומטרי שלי אחרי הצבא, ואני מאד מרוצה.

אין ספק שבצבא אתה מקבל משמעת עצמית גבוהה יותר, יותר כיוון לגבי התחום שאותו אתה רוצה ללמוד ולכן מציב לך מטרה אמיתית ולא וירטואלית של -"כמה שיותר גבוה", אתה משקיע בדיוק 4 חודשים של קורס בצורה מרוכזת (אפילו עבדתי במקביל) וזה הכי יעיל לדעתי עבור רוב האנשים.

עכשיו לבזבז זמן על ללמוד לבד, ללמוד ללא מסגרת שזה קשה פי כמה, אתה לא יודע בדיוק איפה אתה עומד ביחס לאוכלוסיה..לדעתי פסיכומטרי זה דבר שמאד בעייתי לעשות לבד.

והעניין שאם בסוף לא תקבל את הציון שרצית אז כל הזמן בגדול הלך לפח.

אם תעשה את זה לא טוב לפני הצבא כי לא תשקיע מספיק, אחרי הצבא אתה לא תזכור כלום וזה כאילו בזבזת את זמנך.

ודבר אחרון, אפילו מבחינה חברתית הפסיכומטרי זה דבר נחמד, רוב האנשים אחרי ובראש טוב, אני זוכר שכל ערב שהיה בו את הקורס היינו הולכים אחרי זה לבירה כמה חבר'ה טובים. זה אחלה של דבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שוב פעם -עובדות. חזרה על המבחן שנית היא הדבר שנמצא כמעלה את הציון באופן המשמעותי ביותר.

מאחר שאם לא לוקחים קורס, העלות של המבחן היא לא גדולה, אני ממליץ לך לעשות מבחן לפני הצבא - הציון מספיק? אתה פטור מהכאב ראש הזה. לא מספיק? לפחות נחשפת למבחן וגילית את הכשלים בשיטת הלימוד שלך - אולי אתה זקוק לקורס, אולי אתה צריך להיות יותר ממוקד אבל יכול להסתדר לבד - הלקחים האלו שווים הרבה.

מה שתרם לי במבחן השני היה בעיקר העובדה שהפקתי לקחים מהלימוד שלי למבחן הראשון, זאת בנוסף לבגרות הנפשית שצוברים בצבא (לא כולם ד"א) וכן ידע שצברתי "מהצד" במתמטיקה דיסקרטית שגיליתי שעזר לי באופן יוצא דופן. סך הכל 60 נקודות שיפור (נקודות מאוד משמעותיות בתוך תחום ה-700) שלפחות חלק מהם נבעו מהעובדה שכבר עשיתי את המבחן בעבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה שוכח לכלול בעלות המבחן את הזמן שאתה לא עובד בו.

למשל אדם שעושה 3 פעמים פסיכומטרי, גם אם כולם בלי קורס בפועל הוא מבזבז על זה כמעט שנה שלמה שבה הוא יכל לעבוד שבחישוב מהיר יכול להתבטא בסכום לא מבוטל.

הכסף של הקורס הוא כסף קטן ביחס לזמן אתה לא עובד בו (אם קורס של 4 חודשים עולה 6000 במקרה היקר ביותר- משמע קצת יותר מ1000 ש"ח בחודש, גם עבודה של פעם פעמיים בשבוע מממנת את זה.)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה לא לעבוד בתקופת הלימוד למבחן? תעבוד 8-9 שעות, תלמד 6 שעות (גם בסופי שבוע וכך ישאר גם קצת זמן לבלות) - ככה במשך חודשיים - אתה תכסה את כל החומר כפעמיים.

PSU - אתה גם יוצא מנקודת הנחה, שאינו מוכחת, שהקורס יחסוך לאותו בחור מבחן חוזר. כמו כן לא יודע לגביך, אבל 6000 ש"ח זה הרבה כסף בשביל רבים מהאוכלוסיה.

זאת עוד - גם הקורס עולה בזמן יקר, הן בזמן הקורס עצמו, הן בלימוד עצמי ("שיעורי בית"). אם אתה לומד בקבוצה ואתה נמצא מעל הממוצע הקבוצתי, אתה עשוי לגלות שחלק מהשיעורים הם בקצב איטי מדי לטעמך, אם כבר מדברים על ניצול נכון של זמן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בקיצור, אם אתה יכול ללמוד לבד(אני בטוח לא יכולתי) שווה לך לנסות לבד.

אם אתה כמוני, אז אתה תשב ברוב השיעורים ותבהה בתקרה אבל תהיה לך מסגרת דרכה תוכל לראות ולהבין את החומר בצורה טובה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הי חבר'ה,

נאלצתי להתפנות קצת לעיסוקי וחזרתי... אני רואה שבינתיים המשיך פה הדיון בנושא "קורס - כן או לא?" האמת שאין לי עוד המון מה להוסיף מעבר למה שכבר אמרתי. בסה"כ ניתנו כאן מספר טיעונים נכונים לכל צד ולדעתי מה שהכי חשוב לזכור זה שגם אם כולנו בני אדם, לא לכולנו מתאימה אותה הדרך ולא לכולנו אותו סדר עדיפויות. אנסה לסכם את הדברים החשובים לדעתי, כיוון שאין לי עניין להיכנס לויכוח אינסופי: מצד אחד, מי שיחליט לוותר על קורס יצטרך לאסוף חומר לימוד לבד, לתכנן לוחות זמנים ולעמוד בהם, לבצע תחקור עצמי ולהחליט על סדר העדיפויות לתרגול ללא עזרה או הכוונה. הוא יפספס את התובנות וההפנמה שנוצרת בכיתה כתוצאה מהאינטראקציה עם המדריך, העזרים הויזואליים (בקורסים שמשתמשים) והתלמידים האחרים בכיתה כמו גם את אפקט התחרותיות, שעבור תלמידים רבים מהווה את אחד הטריגרים המשמעותיים להשתפרות. מצד שני, אולי הוא בכלל לומד יותר טוב לבד מספרים וסיטואציה כיתתית מוציאה אותו מריכוז? ואולי הוא מספיק שקדן וממושמע ואוהב להתחרות רק בעצמו? ואולי הוא בכלל לא יכול להרשות לעצמו להוציא כמה אלפי שקלים עכשיו? עבור רוב האנשים זה לא מעט כסף. אין כאן עובדות מוחלטות – לתשומת ליבך, איש הפטריה... צר לי לאכזב, אך אין לי הוכחות מדעיות שקורס עוזר להעלאת הציון וגם אי אפשר להוכיח דבר כזה מדעית, בדיוק כפי שה"עובדות" שציינת הן לא עובדות. חזרה על המבחן מעלה את הסיכוי לשיפור הציון? האם אפשר לשפר את הציון במבחן בלי לבצע שוב את המבחן? לפי אותו היגיון אפשר גם להגיד שהדרך הכי טובה להעלות את הסיכוי שלך להתקבל לאוניברסיטה היא להירשם ללימודים – עובדה ש-100% מאלה שהתקבלו נרשמו...

יתכן שבמקצוע שלי, בו אני פוגש על בסיס יומי אנשים שאין לי שום ספק שהיו הולכים לאיבוד ללא קורס (וכן, פה ושם גם כמה שהיו מסתדרים בלעדיו), יותר קל לי להבין את חשיבות ויתרונות הקורסים. עדיין, חשוב לי שיהיה ברור שאני לא בא לשכנע אף אחד להירשם לאף קורס, ולראיה – ההמלצה שלי לבחור ששאל היתה לנצל את הזמן שלו כדי לבדוק האם הוא מסוגל לעשות זאת לבד, ורק אם הוא מגיע למסקנה שלא – אז ללכת על קורס (לצערנו, לא לכל אחד יש מספיק זמן כדי לבדוק את זה).

אשמח לענות על שאלות נוספות בתחום הפסיכומטרי (ופחות אשמח להיכנס לויכוחים היפותטיים שכולם צודקים בהם...).

בטוב!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פסכומטריקוס, אל תתחכם. הנתונים הרשמיים של המרכז הארצי להערכה מתיחסים לשיפור הציון בין מבחן למבחן (טל"ח, ר"ל - חזרה על המבחן) כנתון המבוסס המשמעותי ביותר לשיפור בציון. זה הנתון ואתה יכול לעשות איתו מה שתרצה.

לאור זאת וכן לאור העובדה שכתלמיד תיכון זמנו בידו, אני אומר שאין לו הרבה מה להפסיד אם הוא ייגש למבחן אחרי לימוד עצמי אינטנסיבי. הצליח? חסך לעצמו כאב ראש לאחרי השחרור. הצליח פחות? הפסיד רק כמה מאות ש"ח ויוכל להפיק לקחים לקראת הסיבוב הבא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...