מתגייס יום ראשון -כמה שאלות - עמוד 3 - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מתגייס יום ראשון -כמה שאלות

x-boy_24

Recommended Posts

• תגובות 80
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

x-boy_24 בהצלחה.

לפי דעתי כדאי לך לקחת מגבת ספייר שיהיה על כל מקרה - זכורים לי מהטירונות אנשים שהיו מפילים את המגבת שלהם למים כשהם באו להתנגב ואז נתקעו בלי... כשאתה חוזר הביתה ושם את המגבת שהשתמשת בה בכביסה אתה מוסיף אחת חדשה ואז בבסיס אתה משתמש בזאת שהייתה ספייר משבוע שעבר (אם יש לך לוקר אז אתה יכול להשאיר את החדשה בבסיס ולחזור הביתה רק עם המלוכלכת).

כדאי לך להביא כסף קטן למקרה שיש שם מכונות של שתיה קרה/חמה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה הולך לכיוון של תומכ"ל ביחידת שדה יש כמה דברים שכדאי לשקול בהמשך --

* מטען חירום לטלפון (על סוללות AA) - אם אתה יכול להזמין מ- זה סיפור של 20 ש"ח ועשוי להיות מאוד שימושי.

* אם לא תקבל מהיחידה שלך - לפחות סט אחד של ביגוד תרמי (גופיה ומכנסיים - לקנות תוצרת איכותית אבל רק במבצעים) - אתרע מזלי להיות בצריח נגמ"ש ביום סוער במיוחד ונרטבתי עד לשד עצמותי. המדים נזרקו על גג הנגמ"ש והתייבשו רק אחרי יומיים, הביגוד התרמי נשאר עלי והתיבש תוך שעתיים. יכול לשמש גם כבגד שינה בלילות קרים במיוחד. עדיף לקנות ביגוד תרמי בצבע ירוק זית מטעמי משמעת (שלא יעשו לך בעיות) ומבצעיות.

* גרביים נורמליות (לדוגמא - גרבי צמר מרינו עם שילוב של סיבים סינטטיים, אבל זה כבר לא סיפור זול)

* כנ"ל אם לא תקבל מהיחידה - כובע "בלקלווה" איכותי - כזה שמכסה את האוזניים והצוואר ורצוי דק יחסית ושניתן לשים עליו קסדה (ושיהיה בצבע שחור או ירוק זית כמובן).

* פנס איכותי (אם אפשר להזמין מ- או להביא מחו"ל עדיף), רצוי פנס ראש טוב - קשה להשיג כאלו בצבא אלא אם אתה בתפקיד יעודי.

* לדרמן או כלי רב שימושי אחר תרכוש רק אם תרגיש שאתה צריך אחד כזה באמת. לרוב אפשר להסתדר טוב מאוד בלי ומדובר בצעצוע לא זול.

* לא להביא ציוד יקר ערך לצבא עד שאתה מגיע ליחידת הקבע שלך.

* לא צריך ווזלין לשפתיים, משחות לפטריות, אקמול, קרם הגנה וכו'. יש הכל ובשפע במרפאה. כמו כן, אין דבר כזה שאי אפשר להגיע לחובש/רופא. המפקד, גם בטירונות, חייב לאפשר לך להגיע למסדר חולים. החובש חייב להפנות אותך לרופא אם אתה דורש את זה (או אם אתה פונה לחובש בשנית באותה בעיה).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^

מי בכלל אמר שהוא הולך להיות ביחידת שדה?

רק ברגע שהוא יסיים את ההכשרה שלו ישבצו אותו באיזו יחידה וגם שם לא בטוח שהוא יהיה עם אותה פלוגה\סוללה, יכול להיות שישלחו אותו בכלל להיות חמש צריח לדוגמה בתותחנים אבל חמש צריח של בבסיס האגד.

בקשר למטען הזה מניסיון הוא על הפנים, לפחות מה שאני קניתי מתי שהייתי בעופרת יצוקה, מהשק"ם.

הוא עושה מלא בעיות לפעמים לא מטעין והוא מחזיק ממש קצת זמן.

חוץ מזה להיות בשטח במקסימום 21 יום וזה גם מוגזם. קפיצות קטנות פה ושם לתיקונים ומתי שיש אימון אז מיום ראשון בד"כ עד חמישי\שישי בבוקר.

אני לא הייתי ממליץ.

בגדים חמים, מומלץ בין אן תלך ליחידה שדה ובין אם לא, בלילות קר.

בגדים טרמיים זה זבל שלא שווה את הכסף שאתה משלם עליו.

תקנה חולצה בצבע זית\חאקי עשויה מפליז זה פשוט מטורף. יחמם אותך וישמור על החום גוף שלך בצורה מצויינת. בזמנו אז היה לי 3 כאלו הם די יקרים אבל באמת ששווה את הכסף.

בקשר למכנסים, תקנה גקטקס אין צורך בטרמי שוב זה חרא. אבל גקטקס איכותי לא כזה שנקרע לך תוך כמה לבישות. היו פעמים שהייתי לובש 2 גקטקסים באותו זמן.

לגבי גרביים, מה שתקבל מהצבא זה איכות ז', אז תשקיע ותקנה גרביים יחסית טבות. לא צריך להתפרע אבל אם יש כסף תקנה אגרבי סקיי, עם הנעלים הצבאית ש"סופגות" קור בחורף אתה תמות זה והפנים המקום שהכי קשה לשמור עליו חם בחורף אז אפשר ללבוש אפילו 2 זוגות גרביים.

וכמובן לדרמן מאוד מומלץ. בלי שום קשר אם תלך ליחידת שדה או לא.

דווקא בקשר לתרופות כן הייתי ממליץ לך להביא תרופות, לא משהו שאתה מקבל מרופא אבל כדורים נגד כאב ראש, כאב בטן מאוד מומלץ.

מהניסיון שלי עם הרפואה בצבא, חבל לך על הזמן זה סיפור מהתחת להתחנן לרופא\חובש שיתנו לך טיפול רפואי הולם.

וזלין ומשחות לא חייב להביא מהבית אבל אם יש לך מוצר שהוא טוב בשבילך תביא אותו, אל תסתמך על מה שהצבא נותן זה חרא של .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ג'וני - רשמתי אם הוא הולך ליחידת שדה.

מאחר שבתפקידי הנוכחי אני נוסע עם הדרגים באימונים אני רואה כמה ח*א החימושניקים של הגדוד אוכלים בשטח. אפשר להיות תקועים בשטח 3-4 ימים בקלות בלי שום גיחה לבסיס ואני מדבר על שגרה... המטען מיועד למקרי חירום, בדיוק לאותה שיחה אחת או שתיים שלא הצלחת לעשות לפני שהסוללה התפגרה... כאמור אם מזמינים מאיביי מדובר במשהו שעולה 20 ש"ח לכל היותר.

מניסיון מר וקר עם לילות קפואים ברצועת הביטחון ולילות קפואים לא פחות ברמת הגולן, בנגב וסתם בשטחים - אני ממליץ בחום על ביגוד תרמי שהיתרון שלו שהוא מחמם מאוד יחסית למשקלו ולנפח שהוא תופס וכמובן מתייבש במהירות אם הוא נרטב. תקנה סט אחד ותחליט. אני משתמש בנוסף גם בגופית פליז שמחממת מעולה, אבל החיסרון הוא שהיא פחות מנדפת זיעה ומתייבשת לאט יותר אם היא נרטבת. חיסרון נוסף הוא שמדובר בגופיה עבה יותר שיותר מגבילה את התנועות שלך.

ג'וני - אם אני אומר שתרופות מסוימות נמצאות במרפאה, אז תאמין לי שאני יודע על מה אני מדבר, ביחידות סדירות בכלל לא חסר דבר. אין שום בעיה לקבל אקמול, חומרים נגד שפשפות/פטריות וכו'. בתור חפ"ש בסדיר גם היה לי קושי להגיע למרפאה, אבל היום אני יודע שאפשר לקבל מה שצריך אם יודעים איך וממי לבקש. לכן גם כתבתי מה שכתבתי לגבי הדרך שבה ניתן להגיע אל רופא היחידה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני בתפקידי בצבא הייתי עם החימושניקים בשטח, אני יודע מה הם עושים שם ולרוב זה לא הרבה, כשיש תקלה באים ומסדרים כל שאר הזמן יושבים בנמג"ש ונחים.

שמע בשגרה (ז"א אימון) יורדים ל4-5 ימים נכון ללא גיחות לבסיס אבל יש חבר'ה שכן חוזרים ובכיף מביאים לך ציוד.

אנחנו לא מדברים על חפ"שים בטירונות אלא על פלוגה מבצעית.

וגם אם כן מדובר בפלוגה של טירונים הקשר ביניהם לחימוש הוא אפסי, החימוש עובד מול המפקדים של הפלוגה ועושים מה שבראש שלהם.

בנוסף באימון אתה לא משאיר פלאפון דלוק בלי סוף, מכבה ומפעיל מתי שצריך לבצע שיחה.

בסופו של דבר אני רואה את הדבר הזה כביזבוז כסף טוטאלי. לא שווה שום שקל שאתה משקיע על זה.

גם לי יש ניסיון קר במדבר בחורף, שלג ברמת הגולן והקור הבלתי נסבל בדרום של נוב 07.

כן הטרמי מתייבש מהר מאוד, אבל הוא סופג זיעה.

כשאני לובש את הטרמי אני לא מרגיש שינוי בין חולצה ארוכה לחולצה טרמית.

בקשר לחולצות הפליז יש היום בעובי סביר בהחלט שעושה את אותה העבודה.

בנוגע לתרופות, אני מדבר איתך מניסיון. בתור חפ"ש ובתור מפקד.

אקמול אין שום בעיה לקבל אבל האקמול הזה לא מועיל בכלל. יופי שדחפו לך עכשיו 10 כדורים של אקמול.

אני מכיר את המלאי תרופות שהצבא מקבל ומתי נותנים ולמי.

וכשאתה טירון הרבה יותר קשה לקבל את מה שאתה רוצה, יש לך מסדר חופ"ל "כאוב לי פה כואב לי פה" יופי טופי קח אקמול. סע.

הצבא לא מספק לך 10 סוגים שונים של תרופות נגד כל דבר.

תלך לחובש פלוגה שלך הוא יתן לך את אותו האקמול הרופא יתן לך. אין שום הבדל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ג'וני, הייתי חפ"ש, הייתי מפקד (בסדיר ובמילואים) והיום אני בעוונותי רופא גדודי במילואים.

כך שאני יודע בדיוק מה יש במרפאה ואיך אפשר להשיג את זה. אם הבחור רוצה להשקיע את ממונו ברכישת אקמול ומשחה נוגדת פטריות ולחסוף עלויות אלו מתקציב משהב"ט, שיבושם לו.

לגבי החימושניקים, זה כנראה תלוי באופי היחידה והפעילות, יצא לנו להיות באימון שהחימושניקים קרעו את התחת במשך שלושה ימים רצוף, קמו ראשונים והלכו לישון אחרונים וביום האחרון נתקעו בשטח בזמן שהאחרים כבר היו אחרי פריקת הכלים ובהתארגנות לקראת יציאה. זה עוד היה במסגרת של מילואים. שכל אחד יעשה את השיקול שלו.

בנוסף - אל תשכח שהטלפון הפרטי שלך עשוי לשמש לתיאומים לוגיסטיים שוטפים ואין לך את הפריביליגיה לכבות אותו.

מתקני הגיבוי האלו באמת לא שוס גדול, מצד שני הם עולים 3 דולר כולל משלוח...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה לכולם .

ואתם לא הראשונים שאומרים לי לנסות לצאת מחיל החימוש .

הבעיה היא שאני לא יכול לצאת .

בגדים חמים ?

עכשיו קיץ למה אני צריך בגדים חמים ?

וכול מה שאתה מדברים עליו זה אחרי הטיורונות או בזמן הטירונות ?

אני מדבר על האימון בשטח .

אני מביא את התרופה נורופן נגד כאב ראש(ונגד כאב בכללי) ועוד יש לי מין סוכריות נגד כאבי בטן .

והרבה אומרים לי שצריך להביא אולר .

למה צריך אולר?

צריך אותו עכשיו או אחרי הטירונות ?

אוקיי אני ייקח איתי 2 מגבות וכול מקרה .

וכמה כסף להביא בידיוק ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^ בגדים חמים כי בלילה קר (לא יודע מה המזג אויר בבה"ד 20 אבל עדיף לך להיות מוכן לכל מקרה).

אולר זה בחירה שלך, אני ממליץ לך לחכות עם זה עד אחרי היציאה הראשונה שלך ואז להחליט אם לקנות או לא. בכל מקרה בטח יהיו שם כמה עם אולרים אז אם באמת תזדקק תוכל לבקש ממישהו.

לגבי כסף קטן נראה לי ש 20-25 ש"ח זה מספיק (יספיק לך גם אם תקנה פחית כל יום). זה רק כסף קטן למכונות, כדאי לך להביא עוד כסף לשק"ם עצמו לקנות אוכל, ממתקים, סיגריות, וואטאבר...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בגדים חמים, לפחות בטירונות אני די בטוח שלא תצטרך. קיץ וחם. במקסימום תרגיש אתה צריך משהו יותר חם לערב/לילה או משהו, תביא בשבוע השני.

בכללי, גטקס וגופיות ארוכות זה הבסיס. קניתי לצבא זוג גטקס וגופיה טרמים, אני לא יכול להגיד שהם עשו הבדל משמעותי. היו לי כמה גופיות שרוול ארוך עבות בצבע ירוק והן היו הכי טובות.

כפפות וכובע גרב זה מומלץ, אני קניתי זוג כפופות דקות שחורות רגילות שאפשר למצוא בכל מקום והיו לי מלפני עוד כפפות פליז עם אצבעות חתוכות. אני לא זוכר מה בדיוק ההוראות של מתי מותר ואסור להתשמש בכפפות דקות, אבל אם מותר, הכפפות פליז על הכפפות השחורות זה נהדר. כובע גרב, כמו שנאמר מעלי. בזמני היו מחלקים כפפות וכובעי "בלקלווה" מגעילים מצמר סוסים שבמקרה הטוב נמצאים בשירות משנות ה70' - לא מומלץ!

פלאפון - המלצה שלי, אם יש לך טלפון יקר ומשוכלל, תמצא תחליף זול ועמיד לפחות לזמן הטירונות. הנוקיות הריבועיות מלפני שנתיים שלוש מצויינות לצורך העניין, גם מבחינת זמן בטריה וגם מבחינת דאגה למה שיקרה לו.

אולר - בטירונות הייתי מעדיף להמנע, אפילו שזה יכול להיות מאוד שימושי. בכלל בטירונות עדיף להיות עם כמה שפחות דברים יקרים וחשובים. אתה מתאקלם למצב חדש, מתרוצץ כל היום, אולי ישן פחות, קל מאוד לאבד דברים או לדברים להיגנב. בכל מקרה, אני חסיד לדרמן עוד מהטיולים למדבר בגיל 16, מת עליהם, אבל אתה יכול ללכת על כל אולר מבוסס פלייר מחברה טובה (victorinox למשל), לדעתי. אתה תמצא כבר מליון שימושים לו.

fungiman, אני לא חושב שאף אחד מתווכח שבמקרה של בעיה רפואית לא יהיה ציוד מספיק או כוח אדם מיומן לטפל בכל חייל. מה שאני אומר לפחות (ואני חושב שגם אחרים) זה בטירונות עדיף לבזבז את ה50 ש"ח האלו על הטאלק, אקמול, איזה משחה נגד שפשפת ואולי חבילת פלסטרים, מאשר להתחיל להתעסק עם מסדרי חופ"ל וכאלו. אח"כ בהצבת הקבע יש את כל זמן שבעולם לקבל כל מה שצריך מבחינה רפואית מהצבא, ה50 ש"ח האלו יהיו כאין אפס על לסוף השירות.

דבר אחרון, אני אגיד מראש הצבא זה חרא, אני אומר את זה בתור קצין בסדיר ועכשיו במילואים. יש מצבים שהם חרא, יש מפקדים שהם חרא, יש חיילים שם חרא, יש הוראות שהן חרא, יש תפקידים שהם חרא ויש זמנים שפשוט הכל חרא. אבל, יש שני דברים שצריך לזכור:

א. לכולם זה קורה, אתה לא מיוחד. גם הרמטכ"ל מתעסק בהרבה חרא. לא צריך לקחת את זה קשה.

ב. מה שחשוב זה האנשים סביבך, גם בתפקיד הכי טוב שאתה יכול לחשוב עליו, יכול להיות שיש לך מפקד בנזונה, אנשים סביבך שלא עוזרים או שאתה פשוט מרגיש תקוע רחוק מהחברים/חברה/משפחה. בגלל שאתה לא יכול לשלוט מי יהיה איתך בשירות ואיך תסתדרו, אין טעם לדאוג לגבי זה.

אני מאחל לך להיות עם אנשים טובים ובהצלחה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סלט, הבעיה היא שמלש"בים והוריהם מתפתים לרכוש חבילות גיוס במאות ש"ח, כאשר מרבית הדברים מסופקים על ידי הצבא. לא יודע אם שווה או לא שווה להתעסק עם מסדרי חופ"ל ומרפאה, רק ציינתי שכל הציוד הנ"ל קיים וזמין מאוד. בנוסף לזה, אם יש לחייל בעיה רפואית שמפריעה לו, רצו שהחובש/רופא לפחות ידע מזה.

לציין לגבי ביגוד תרמי, שבסדיר היו לי גופיות וגטקסים עבים "רגילים" וכל פעם שנרטבתי הייתי אומלל. בהמשך כמילואימניק כשהתקציב השתדרג ואני הזדקנתי (ונמאס לי לסבול לחינם) הרשתי לעצמי לעבור לביגוד תרמי וההבדל מורגש. כנ"ל גרביים ששודרגו מהגרביים הדפוקות הרגילות לגרביים "טכניות" (צמר בשילוב סיב סינטטי) עם שיפור אדיר. כאמור לא מדובר בציוד זול, אולם היתרון שלו שהוא נשאר איתך לאזרחות.

לגבי כפפות - לפחות בעת נסיעה או עבודה על רק"ם אתה אמור להיות עם nomex סטנדרטיות שנותנות הגנה מינימלית מקור אבל מצד שני מאפשרות גם עבודה סבירה עם כלים, נהיגה ותפעול . כפפות שמשלבות אפשרות לעבודה נוחה ביחד עם הגנה ראויה מקור הם עסק יקר...

כלי רב-תכליתי (לדרמן) טוב עולה המון בארץ, במיוחד שאם כבר קונים אחד כזה רצוי לקנות מתוצרת טובה (לדרמן, גרבר, ויקטורינוקס) וגדול יחסית הכולל פלייר. מומלץ לבקש ממישהו שמגיע מארצו של הדוד סם שיביא לך במתנה משהו בסגנון של Leatherman Wave. אני אישית לא הייתי רוכש צעצוע יקר כזה לפני שהייתי נוכח שיש לי צורך בו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...