שאלה תיאורטית בנושא עדשות - צילום דיגיטלי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה תיאורטית בנושא עדשות

alexbmw

Recommended Posts

זות אומרת שנגיד ואני רוצה עדשה יחסית רחבה ועוד אחת שהיא יותר לכיוון הטלה ,עדיף שהרחבה תהיה עם כמה שפחות אורך מוקדי בין המצב המקסימלי למינימלי ?

אבל מה אם גמישות ?

אגב למה זה יותר גרוע שיש הרבה אורך מוקדי (כאילו ברמה של איכות התמונה והמכניקה של העדשה )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבין לאן אתה חותר..

אם אתה רוצה עדשה רחבה ועדשת טלה אז תקנה עדשה רחבה ועדשת טלה..

תכנון של עדשות אולטרה-זום הוא מסורבל יותר מעדשות עם "פחות זום" או כמובן עדשות קבועות, ולכן גם האיכות האופטית בהתאם (ובטח שבמחירים הנמוכים שבהם משווקים עדשות "אולטרה-זום").

מה זאת אומרת מה עם הגמישות? הכל טוב מה איתך? ברור שהיא נפגעת, תחליט מה אתה מעדיף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קצת יותר פירוט:

תיאורטית - זה היה עדיף.

אבל מה ? החיים אינם תיאוריה.

עדשה כזו תהיה כבדה יותר, מסורבלת יותר, בעלת תכנון מסובך יותר - מה שמוביל לאופטיקה פחות מוצלחת כי היצרניות צריכות לעשות גם חישוב עלות תועלת.

לפעמים גם התכנון התיאורתי לא מאפשר עדשה איכותית מלכתחילה...

יש 18-270 של טמרון שמכסה את הטווח הזה. יש לה כמובן את חסרונותיה. והרבה מהם. ייתרון: היא גמישה מאוד. (למשל לטיול כשלא רוצים לסחוב את כל הציוד)

יש עוד סופרזומים של יצרניות שונות...

במחיר של העדשות הללו, אפשר לרוב לקנות סט איכותי יותר וזול יותר המורכב מכמה עדשות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבנתי ,בגלל שהמנגנון של העדשה מסובך יותר בעדשות כאלו ,הוא יותר יקר לייצור בצורה איכותית ,לכן בסופו של דבר הן מוציאות תוצאות גרועות יותר .

טוב תודה רבה ,קצת הפקת לקחים לעתיד ,זה הכל .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה מתחיל להתעניין במחשבות על רכישה, הנה קלישאה שימושית: זול = יקר.

לרוב עדיף לקנות פחות עדשות, אבל שיהיו איכותיות, ותהנה מהן, מאשר לכסות טווח בעדשות זולות.

עדשות טובות ישמשו אותך גם בעתיד הרחוק. אנשים עדיין משתמשים בעדשות איכותיות משנות ה80 וה70.

עדשות זולות - תרצה להחליף יום אחד כי הן יגבילו אותך, ותגלה שסתם בזבזת כסף.

תתחיל בלחשוב איזה ציוד אתה מרגיש שחסר לך היום. לא בטוח שאתה בכלל צריך 18-300.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא אל דאגה ,אני כבר מצוייד ,יש לי את עדשת הקיט 18-55 ,עוד אחת רגילה של 50mm f/1.8 ,ועוד 17-85 ,אבל היא קצת דפוקה (כאילו היא עובדת ,אבל היא לא יורדת לפחות מ20mm ,אולי אפילו טיפה יותר ,בגלל זה התעניינתי גם בעדשה רחבה) .

וכן אני צריך עדשה באזור ה300 mm ,ואחת רחבה (פחות מ18 mm ) ,עכשיו לפי מה שהבנתי מכם (והאמת היא מה שידעתי מהתחלה ,אבל הייתי צריך אישור ) עדיף לקנות אחת איכותית עם טווח קטן יחסית (או בכלל אחת קבוע ).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עדשות איכותיות בטווחי הקיצון שציינת (18 ו-300) עולות הרבה כסף (תלוי ביצרן - אבל בכל מקרה מדובר ב-500 דולר ומעלה). לא משנה מה אם תבחר בזום או פריים.

ד"א - לא תמיד לעדשות פריים יש יתרון על זום וכל מקרה לגופו -

מקרים ידועים הם הניקון 24-70/2.8 שעדיפה על ה-28/2.8 מבחינה אופטית או ה-17-35/2.8 הידועה שלהם שגם עולה על ה-28 וה-20 הקבועות.

במקרה של פנטקס - הפנטקס/טוקינה 12-24/4 לא נופלת מה-15/4 (או מה-14/2.8 אם כי איטית בסטופ).

מקרים מעניינים אחרים הם הסיגמא 300-800/5.6 (קיימת לניקון, קנון וסוני) והניקון 1200-1700/5.6-8 ששתיהן לא נופלות באופן משמעותי מעדשות פריים בתחום זה הן מבחינת חדות והן מבחינות מהירות (אם כי במחיר של גודל ומשקל).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה על הדוגמאות .

אם כבר יש קהל לשיחה ,אז יש לי עוד שאלה ,אם אני מתכנן בעתיד לשדרג לגוף full frame ,האם כדאי לרכוש רק עדשות ef בלבד ? גם אם השדרוג מתוכנן בעוד מספר שנים ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה צריך לשאול את זה את עצמך, לא אותנו..

עדשות שמתאימות ל-FF יעלו לך יותר, ישקלו יותר, וברוב המקרים יציגו איכויות אופטיות ובניה טובות יותר (אך זה לא מחייב!).

לעומת זאת עדשות שמתאימות לקרופ בלבד יעלו פחות, ישקלו פחות, אך אם תעבור בעתיד ל-FF תצטרך להיפטר מהן.

ההחלטה מה אתה מעדיף לעשות זאת החלטה שלך..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התשובה נעוצה בעיקר בתשובה לשאלה: האם אתה באמת תעבור לFF, ומה מגביל אותך במצלמת CROP הנוכחית שלך שיגרום לך לעבור...

אם אתה עונה לעצמך שאכן ברור שתעבור, ויש משהו קונקרטי שחסר לך (ולא סתם עיניים גדולות, כי זה FF...) חבל לקנות עדשות EFS...

לידיעה (ולא כדי לעצבן ולהתנצח מה טוב יותר...) : בניקון, אגב, אפשר להשתמש בעדשות DX על FF (מוותרים על כמות פיקסלים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסיבה לעבור לff בעתיד ,באמת קטע של השתדרגות ,כמו שעוברים ממצלמות גשר למצלמות dslr ככה גם עוברים מחיישן crop לחיישן 35 mm (אם וכאשר זה אפשרי מבחינת כסף).

מה לא מספיק בעדשות ,כבר רשמתי ,חסר לי קצת רוחב ,כי יש לי עדשה שמספקת את זה (אם כי לא הכי טוב ) אבל היא תקולה ,וגם חסר הרבה זום ,כי באמת העדשה שמגיע אצלי הכי רחוק מגיע ל85 mm ,ולפעמים זה פשוט לא מספיק לי .

הסיבה שאני מבקש פה יעוץ היא בעיקר פיננסית ,כי לדעתי יהיה חבל לקנות עדשה בעלות גבוה שבעוד כמה שנים אני לא העשה בה שימוש ,לעמות זות יהיה גם חבל לזרוק הרבה כסף על עדשה יקרה רק בשביל התאמה לעתיד ,בגלל זה אני שואל מה הייתם עושים.

בקשר לניקון ,כן אם הייתה לי את הבחירה כנראה והייתי עובר ,אבל חבל לי כי יש לי אבא עם מספר לא מובטל של עדשות שאני יכול לעשות בהם שימוש לעיתים ,לכן חבל לבזבז את האופציה הזו (אגב יש לי גם ניקון ,אבל לא פסגת הטכנולוגיה ,בטח שלא שווה בשביל להיות עיקרית כרגע ,אגב הניקון שיש לי עכשיו זו הd40 ,שהיא נחמדה אבל כמו שאמרתי לא פסגת הטכנולוגיה).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יכול להגיע הרבה יותר רחב עוד על הCROP שלך. אם זו הסיבה היחידה, אני לא הייתי עובר, אלא קונה עדשה רחבה.

אל תשכח שכשתעבור לFF הטלה הרחוק שלך "יקטן" למימדיו המקוריים, כיוון שהיום יש לך הכפלה של 1.5, כך שלמעשה גם הטלה שלך יהיה קצר יותר...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...