צריך הסברים קצרים על מכפלה של מעבד, ומהירות באס.. - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

צריך הסברים קצרים על מכפלה של מעבד, ומהירות באס..

SuB

Recommended Posts

אני רוצה לנסות לעשות OC מתישהו ולא הבנתי מה זה מכפלת המעבד ומהירות באס שאותם אמורים להעלות ב-OC. אשמח אם תתנו הסברים קצרים. והאם FSB קשור לנושא? אם תוכלו לכתוב משהו גם עליו.. 8)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי שאלה קטנה האם העלאת FSB יכולה לפגוע בHD או בכרטיס מסך בגלל שמעלים את המיהירות לגשר הדרומי גם.

הבנתי שיכולה להיות פגיעה - האם יש אפשרות להעלות FSB בלי להעלות את המירות לPCI וAGP

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חברים! למה אתם סוטים מהנושא?!?

אני ציינתי למעלה שקראתי את המדריך המלא לאוברקלוק ולא הבנתי שם כלום על המכפלה ומהירות הבאס... ???

זה לא מפורט שם גם מי יושדע מה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נו, הבנאדם שואל, תענו לו, התושבה לא כזאת מסובכת

ה"באס" זה ה FSB, או fornt side bus שזה ערוץ הנתונים בין המעבד לזכרון ומה שבעצם קובע את מהירות הלוח-אם, כאשר הלוחות היום נעים בין 133, 166, ו200. בפנטיום 1 זה היה 66 ופנטיום 2 100 - הכל כמובן במגה-הרץ, וזה אומר בעצם כמה "מחזורים" כלומר פעולות בשניה הלוח מסוגל לבצע - 166 מגה הרץ=166 מיליון פעולות בשניה.

המעבד פועל על מהירות שעון מסוימת (מה שקוראים המהירות של המעבד, למשל 2.4 גיגה הרץ = 2.4 מיליארד פעולות בשניה.) כדי להתאים את מהירות המעבד למהירות הלוח משתמשים במה שנקרא "מכפלה" כלומר מספר הפעולות שהמעבד מסוגל לעשות בכל מחזור של הלוח-אם, ע"י החישוב הזה מקבלים בעצם את מהירות המעבד

למשל מעבד 2.4 גיגה יפעל על של 200 מה"ץ במכפלה של 12.

12 * 200 = 2400.

או על של 166 מה"ץ

14.5 * 166 = 2400.

לצורך אובר-קלוקינג אתה יכול להשתמש בשתי אופציות - להעלות את מהירות המעבד ע"י העלאת המכפלה (לדוגמה בלוח אם של 200 מה"ץ אתה מעלה את המכפלה של המעבד ל14 ואז מקבל 14*200=2800 מה"ץ), או להעלות את ה"באס" (12 * 210 = 2500), כשאתה מעלה את מהירות הבאס אתה בעצם מעלה את המהירות של כל לוח-האם, כולל כל ההתקנים שעליו, מה שיכול לגרום בעיות בכרטיסים שונים שעדיין פועלים על מהירות נמוכה, לכן יש מה שנקרא "נעילת מהירות" שדואגת שהכרטיסים יעבדו במהירות הרגילה שלהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסבר מצויין! תודה רבה רבה! ואם כבר ענית כל כך יפה, אז שאלה על מכפלה כשעושים -

למה אני רואה שאנשים מורידים את מהירות המכפלה ומעלה את הבאס? מה זה נותן זה רק מאט לא?

ובקשר לנעילת מהירות איך עושים את זה? דרך תוכנה כלשהי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למעשה זה לא נכון כי העלאת מכפלה מעלה את רוחב הפס של המחשב שלך כלומר המחשב מסוגל להעביר יותר נתונים באותו זמן

תיקון - העלאת הFSB היחס של 1:1 מול הזיכרון מגדיל את רוחב הפס.

וכדי לאפשר מקסימום FSB בדרך כלל יש צורך להוריד במכפיל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תיקון - העלאת הFSB היחס של 1:1 מול הזיכרון מגדיל את רוחב הפס.

וכדי לאפשר מקסימום FSB בדרך כלל יש צורך להוריד במכפיל.

לא הבנתי למה התכוונת... אתה יכול להסביר? (אתה או משיהו אחר לצורך הענין...)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ה FSB הוא המהירות שבה עובד ערוץ הנתונים של המעבד מול הזכרון, בתיאוריה לפחות, למעשה זו המהירות שבה עובד המעבד מול בקר הזכרון, שיושב בנורתברידג. בקר הזכרון עובד מול הזכרונות בערוץ "אחר" וזה בעצם "מהירות הזכרון" בתקן PC, כלומר זכרון PC2700 - זהו זכרון שמסוגל לעבוד מול הבקר במהירות של 333 מה"ץ (זכרון "מכפיל" את המהירות, לכן ערוץ של 166 מה"ץ נותן בעצם 333).

כדי למנוע "פקקים" בתעבורת הנתונים רצוי להתאים את מהירות הזכרון למהירות הבאס, כלומר FSB של 166 יעבוד הכי טוב עם זכרון 333 מה"ץ, מהירות באס של 200 מה"ץ מתאימה לזכרון 400 מה"ץ וכן הלאה, בביוס בד"כ יש אפשרות להתאים את מהירות הזכרון למהירות הבאס, אבל צריך להשתמש בזכרונות שיכולים לעבוד במהירות כזאת. אם אין התאמה כזו, והבאס הוא יותר מהיר מהזכרון למשל, בקר הזכרון פשוט לא יקבל את המידע מהזכרונות במהירות מספיקה, ואז המעבד "מבזבז" מחזורים כשהוא מחכה למידע, אם מהירות הבאס איטית יותר מהזכרון, בקר הזכרון "מוצף" במידע, ואז חלק מהמידע פשוט "נזרק" והבקר צריך לבקש אותו מהזכרון בשנית.

כאשר עושים , העלאת מהירות לוח אם, מעלה את הביצועים הכוללים שלו - כלומר גם את מהירות הזכרונות ושאר ההתקנים, אבל מצב זה יכול לגרום שהמעבד "יומהר" יותר מדי ולא יהיה יציב - לכן אם המחשב לא יציב לאחר שהעלת את הבאס, תנסה להוריד את המכפלה, ולראות האם זה הלוח-אם,הזכרון או המעבד. כאשר המטרה היא לשחק עם הכיוונן של זה עד שתגיע למערכת הכי יציבה שאפשר, כלומר באס הכי גבוה שיש, בהתאמה למהירות הכי גבוהה שיש, ואז המכפלה הכי גבוהה שיש.

בקשר לנעילת מהירות להתקני ה PCI ו AGP, זה מתבצע בביוס, בד"כ אוטומטית, למרות שיש אפשרות לבטל את זה (לא שממש צריך לבטל את זה).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושב שהתחלתי להבין... דוגמא:

אם המעבד שלי זה P4 2400 MHZ והמחשב שלי הוא ללא OC (לפי הביוס נראה לי שמהירות הבאס שלי היא 133 MHZ) זאת אומרת שהמכפלה של המעבד היא ~18 ?

ויש לי זיכרונות PC2700 אז אני יכול להעלות את הבאס רק עד ל-166? כאילו זה מה שמומלץ?

ובמכפלה אני לא צריך לגעת?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יכול לעלות את מהירות הבאס ל166mhz אולי הזכרונות יחזיקו גם ה175+- אם הם איכותיים

אתה לא יכול לגוע במכפלה של מעבדי הפנטיום 4 כי היא נעולה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...