פרוייקט קירור שקט(מאוד!) למחשב עם OC לQ6600 [מארז sonata3] +תמונות! - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

פרוייקט קירור שקט(מאוד!) למחשב עם OC לQ6600 [מארז sonata3] +תמונות!

stojakovic

Recommended Posts

טוב כפי שאתם ודאי יודעים אנחנו פה רודפי בצע ולרוב כשקונים מעבד לא מספיק לנו המהירות (למרות שדוגרי זה כן מספיק)

ואנחנו מוסיפים לו מהירות ע"י OC.. בחינם(!!) -- הבעיה המרכזית עם OC זו כמות החום הגדלה,

לכן צריך יותר טוב וקירור יותר טוב הרבה פעמים משמעותו יותר רעש.. (חוץ ממים שזה יקר משמעותית...)

אבל רעש אנחנו לא אוהבים(החלק השפוי מאתנו לפחות) וכאן אנחנו בבעיה..

אני התחלתי פרוייקט לפני כמה זמן שהמטרה שלו הייתה להמהיר את הQ6600 שלי עד ל3GHZ או יותר ובתנאי שהקירור יהיה יעיל ושקט מאוד.

אני דיי רגיש לרעשים ובנוסף המחשב נמצא בתוך החדר שלי ככה שאני מעדיף שהוא כמה שיותר שקט..

ואז התחלתי את הפרוייקט-- נקודת הזינוק לא הייתה כל כך טובה מכיוון שהמארז שברשותי , sonate 3, מקורר לא כל כך טוב..

הוא מגיע רק עם מאוורר אחד מאחורה שכדי לשנות את המהירות שלו צריך פתוח את המארז(המאוורר עצמו טוב- tricool120)

הנה המאוורר, באדום מוגדל האפשרות לשליטה על המהירות:

1.jpg

בנוסף יש במארז אפשרות להוסיף רק מאוורר אחד נוסף מקדימה!! הצדדים והתקרה אטומים לגמרי!!!

מצד אחד לא טוב לקירור אבל מצד שני מעולה נגד רעש!

תראו איך המארז אטום:

2.jpg

המארז גם מגיע עם ספק לא מודולרי... (אבל מצוין)!

בנוסף היה לי כ.מ של albatron עם מובנה של זלמן שלא רק שהיה רועש גם לא קירר משהו בכלל...

הקירור המדובר:

3.jpg

הייתי מיואש אבל עם תקציב של קצת פחות מ500 שקל יצאתי למשימה!!

אז בהתחלה סידרתי את הכבלים בצורה מושלמת..

הכוונה היא שאין כבל אחד שחוצה את המארז; כולם עוברים 'מאחורה' או צמודים לדפנות המארז באמצעים כאלו ואחרים..

לצערי אין לי מהעבודה הזו:(

לאחר מכן חשבתי איך אני אחבר מאווררים איכותיים שאני אוכל לשלוט עליהם למארז בנוסף לכ.מ..

החלטתי לקנות fan controller bay של scythe (שמעכשיו נקרא לו פשוט קונטרולר)

שמגיע עם אפשרות לשליטה על 4 מאוורים בנוסף לניתור על 4 טמפ' שמועברות ע"י חיישנים שאתה שם איפה שאת רוצה...

4.jpg

הנה תמונה של החיישן טמפ': (יש 4 כאלה בעיקרון והגיעו גם עוד כמה ספייר..) :

5.jpg

חיכיתי שהקונטרולר יגיע כדי לראות אם הוא יתאים למארז שלי, כי יש לי במארז דלת לפני החריצים של הכוננים ולקונטרולר יש חוגות בולטות..

מהתכתבות שלי עם scythe הבנתי שאורך החוגה הוא ס"מ אחד ולאחר קצת מדידות לא מדויקות שיערתי שהוא יתאים

וכשהקונטרולר אכן הגיע נדהמתי לראות שהוא.. אכן מתאים!!

6.jpg

שמחתי מאוד ומיהרתי להזמין את הרכיבים הבאים: 3 מאווררי זלמן 120ממ שראיתי מחמאות עליהם באיזושהי ביקרות

(נראה לי מקישור כאן באתר איפשהו...) וקירור של AC , accelero s1 rev.2 לכ.מ!!!

7.jpg

8.jpg

את הדברים חיברתי בצורה הבאה:

את המאוורר של המעבד למקום הראשון בקונטרול'ר,

את הaccelero על הכ.מ במקום הקירור המקורי ועוד מאוורר 120 אחד על הaccelero שמחובר למקום השני בקונטרולר.

בנוסף, מאוורר 120 מכניס אוויר המחובר למקום ב3 בקונטרולר,

ועוד מאוורר מוציא אוויר (במקום המקורי של אנטק) שמחובר למקום הרביעי בקונטרולר.

כפי שאמרתי מקודם החלפתי את המאוורר המקורי כי לא יכולתי לחבר אותו לקונטרולר והשינוי של המהירות שלו היה מסורבל מדי לטעמי...

אוקיי, אז בהתחלה החלפתי את הקירור המקורי של הכרטיס מסך עם הaccelero... הוצאתי את הקירור המקורי... וחשכו עיניי (חח... סתם),

אבל ברצינות, המשחה הטרמית פשוט נמרחה בצורה מזעזעת!!

כשאני חושב על זה, יכול להיות שזו הסיבה לטמפ' הגבוהות... הנה קבלו של הכרטיס בלי הקירור..

9.jpg

שימו לב למריחה המחרידה:

10.jpg

כפי שאתם יכולים לראות כל המשחה נזלה לצדדים והגיע עד לפינים האלה מהמתכת.. רקח לי יותר מחצי שעה לנקות את זה( בלי הגזמה)

בעזרת ספריי לחץ, כהל, טישו ומה לא?! והנה התוצאה:

11.jpg

נקי ויפה

לאחר שניקיתי התחלתי להרכיב את הקירור , נתקלתי ב100 בעיות באמצע אבל עברנו את כולם...

למשל- בתמונה הבאה יש למטה מן פס שחור שחייבים להוריד אותו כדי להדק את החיבורים לקירור אז אחרי שהרכבתי את הקירור הייתי צריך לפרק,

להוריד את הפס ולהרכיב את הקירור שוב...

12.jpg

כאן כבר חיברתי מאוורר לaccelero בעזרת אזיקונים:

אני חייב להודות שהמאוורר הרבה יותר יציב ממה שחשבתי שיהיה.. הוא ממש מוחזק במקום כמו שצריך!!

13.jpg

14.jpg

בהמשך חיברתי גם את 2 המאווררים, אחד שיוציא אוויר ואחד שיכניס..

אבל בזה לא תמו מעלליי!!! זוכרים את 4 החיברים של הקונטרולר למדי טמפ'?! למרות שלא היה כל צורך ממשי בהם החלטתי לחבר אותם

ולנסות להיעזר בהם להשגת מדידות שישקפו את החום במארז במידה כזו או אחרת...

אז: את המד הטמפרטורה הראשון הצמדתי לאחד הזכרונות (בחלק פנימי, ככה שהמאוורר לא בדיוק עליו)

את המד הטמפ' השני הצמדתי לקירור של הכ.מ

את ה3 חיברתי לגוף של הגשר הצפוני ואת ה4 חיברתי לדיסק הקשיח.

ניתן לראות בתמונה הבאה איך חיברתי את המד טמפ' לaccelero, ממש מאחורי החיבור לGPU!!

15.jpg

כאן ניתן לראות איך הסלבתי את החוט של המד טמפ' והחוט של המאוורר של הכ.מ בתוך צינור השקייה של גינה..

16.jpg

כאן רואים את 2 מדי הטמפ' שמחוברים לזכרונות ולגשר הצפוני:

17.jpg

ו..זהו!! סיימתי!!! עכשיו רק נשאר לי להדליק את המחשב ולראות שהכל עובד (רמז: הכל עובד אחרת לא הייתי יכול לכתוב את זה עכשיו)

הנה קצת של כל המערכת בסוף:

18.jpg

19.jpg

אפשר פה לראות את כל הכבלים שעוברים מאחורי הדיסק הקשיח:

20.jpg

הנה הקונטרולר בסוף התהליך:

21.jpg

ולתוצאות:

לצערי הרב אין לי טמפ' של המעבד לפני התהליך אבל הטמפ' לא היו ממש גבוהות אם כי לא היה שום OC...

כרגע המערכת על OC של 600מגה-הרץ (2.4GHz @ 3GHz ) ללא שום העלאת מתח.. (אני יכול להמשיך בכיף בהזדמנות..)

הזכרונות על 1000MHz בערך (טיפה יותר).. בדיקת יציבות הכל עבר נקי והכי חשוב שקט!!! כמה שקט?

המאוורר של המעבד על 1200RPM מתוך 2500 אפשריים והמאווררים האחרים על 900RPM מתוך 1800 אפשריים...

ככה שאתם יכולים לתאר לכם שדיי שקט... רק בשקט מוחלט אני שומע את המחשב אבל ככה בכלל לא..

כשאני משחק במשחקים כבדים כמו call of duty crysis או אני פשוט מגביר את העוצמה של המאוורר של הכ.מ,

הרעש לא מפריע לי כי אני בכל מקרה משחק על ווליום וכ.מ רק כמו קרח... (לא ממש כמו קרח זה רק ביטוי.. כן..)

והטמפ'... 35-40 במנוחה (לא לשכוח שזה בOC והמאוורר על פחות מחצי עוצמה) ובמאמץ הטמפ' נעות בסביבות 50-55 מעלות..

{בדיקת מאמץ בחסות s&m וקריאת טמפ' בחסות realtemp}...

בקשר להמשך OC אולי בעתיד כרגע טוב לי מה שגם אני לא רוצה לעלות מתחים מה שיגרור סיבוב יותר מהיר של המאוורר מה שיגרור רעש...

בטמפ' של הכרטיס מסך ההבדלים הכי גדולים! 35 במנוחה ועד 70 במאמץ... זאת לעומת 50 במנוחה ועד 95 (!!!) במאמץ

לפני השינויים...

זהו.. אני סיימתי פה- הפרוייקט הוכתר כהצלחה!!! - לסיום קבלו תמונה של המסך הסקסי שלי חחח..

22.jpg

יאללה תגיבו מה אתם חושבים על הפרוייקט ואם יש לכם שאלות, בכיף!

ואם מישהו בantecTRIcool 120 או של זלמן לGT8800 או fanmate2 (שלא ציינתי אבל הוא היה מחובר למאוורר של המעבד),

תמורת תשלום סימלי, שיגיד!!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פרוייקט נחמד, אני במקומך הייתי קודח בדלת של המארז להכניס אוויר (לשים של מאוורר יענו).

האמת חשבתי על זה אחי, אבל יש עם זה כמה בעיות...

קודם כל אין לי כלים.. מה שגם אין לי שום נסיון עם כאלה דברים... חוץ מזה יש לי רק דלת אחת במארז ואם אני דופק אותה אין לי סיכוי להשיג דלת חדשה.. וזה גם היה מוסיף עוד רעש..

ובלי קשר, אני לא צריך עוד בכלל.. המחשב שלי קר מספיק ואם נגיד אני ארצה עוד אני פשוט יכול להגביר את המהירות של המאווררים...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הטמפרטורות שיש לך בחיישנים ששמת בכרטיס מסך גשר צפוני ודיסק קשיח הם כמו בחיישנים שאתה כבר מקבל עם המחשב ?

כלומר אם בחיישן של הכרטיס מסך הטמפרטורה 60 במאמץ אז כמה בחיישן ? גם 60 ? הוא מדייק כמו חיישן של הכרטיס מסך ?

כל הכבוד על כל הפרוייקט הזה.

ולכמה מגיע מעלות הS1 במאמץ עם הכרטיס מסך שלך ?

ביקורות מראות שללא הקירור הזה הוא 50-80 ועם הקירור הזה זה 40-55 אתה אומר שאצלך זה 35-70 ? זה הרבה במאמץ לא ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הטמפרטורות שיש לך בחיישנים ששמת בכרטיס מסך גשר צפוני ודיסק קשיח הם כמו בחיישנים שאתה כבר מקבל עם המחשב ?

כלומר אם בחיישן של הכרטיס מסך הטמפרטורה 60 במאמץ אז כמה בחיישן ? גם 60 ? הוא מדייק כמו חיישן של הכרטיס מסך ?

כל הכבוד על כל הפרוייקט הזה.

ולכמה מגיע מעלות הS1 במאמץ עם הכרטיס מסך שלך ?

ביקורות מראות שללא הקירור הזה הוא 50-80 ועם הקירור הזה זה 40-55 אתה אומר שאצלך זה 35-70 ? זה הרבה במאמץ לא ?

תראה אחי, בקשר לחיישנים, על הזיכרונות ועל הגשר הצפוני אין חיישנים שבאים עם המחשב ככה שאני לא יכול לדעת כמה הם מדייקים. אבל על הדיסק קשיח והכ.מ אני יכול להגיד לך שהתוצאות דיי קרובות. כלומר, החיישנים שאני הדבקתי מראים בערך 5 מעלות פחות.. העניין הוא שגם אם הכרטיס במאמץ או במנוחה או לא משנה מתי החיישנים מראים כ5 מעלות פחות ככה שאני יכול לדעת בעצם מה באמת קורה ע"י הוספת 5 מעלות לקריאה בקונטרולר... חוץ מזה שאני בקושי מסתכל על המעלות שם כי המחשב קריר רוב הזמן ואין לי טעם לבדוק כל הזמן..

בקשר לטמפ' של הS1 אתה צודק אחי, אני טעיתי, התכוונתי לרשום 35-60.. יצא לי בטעות 70.. והטמפ' מגיע ל60 בגלל שהמאוורר הוא לא על כל העוצמה. אם אני מעלה אותו עד הסוף זה עוד יורד...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...