האם הכרטיס קול משפיע על הסאונד - אודיו וקולנוע ביתי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם הכרטיס קול משפיע על הסאונד

Tzion

Recommended Posts

כשאר מדובר ביציאה דיגיטלית?

לדוגמא לחבר פוטיסימו3 לרסיבר דרך היציאה הדיגיטלית או לחבר GTXP לאותו רסיבר דרך היציאה הדיגיטלית. האם יהיה הבדל בסאונד?

כי הרי במצב שמוצאים את הסאונד בצורה דיגיטלית, הוא לא עובר שום פיענוח או שינוי בכרטיס עצמו ופשוט יוצא ממנו אל הרסיבר (או כל דבר אחר..)

??? :P ???

מה דעתכם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן!

כשאתה משתמש ב spidif אתה מוותר רק על חוליה חלשה אחת בקרטיס קול -ה dac , ומשתמש ב dac של רסיבר או מגבר, שבדרך כלל הרבה יותר טוב.

כל שאר הרכיבים ואיכותם , וכמו כן התוכנה גם משפיעים על הסאונד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשאתה משתמש בSPDIF אתה יכול לשמוע שני דברים :

1) ערוץ AC3 או DTS

2) ערוץ סטיראו PCM,

במקרה הראשון לא יהיה הבדל בין שום כרטיס או מכשיר או מה שלא יהיה כי את כל העבודה עושה הרסיבר (או המגבר ברמקולים) ומה הכרטיס קול עושה זה רק מעביר את הקובץ הלאה לרסיבר (AC3 זה בעצם קובץ דחוס).

במקרה השני הסאונד אכן יהיה תלוי בכרטיס שמפיק אותו וישתנה מכרטיס לכרטיס.

עוד שתי הערות:

- תלת מימדי של משחקים לא יכול לעבוד דרך חיבור SPDIF עד כמה שידוע לי ומנסיוני.

- האם עדיין לא קנית מערכת לאחר כל כך הרבה זמן שאתה שואל כלכך הרבה שאלות ? :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

2) ערוץ סטיראו PCM,

עוד שתי הערות:

נכון, אבל אתה מקבל סטאריו בדגיטל (אתה לא מקבל אות אנלוגי דרך הכבל הזה)

ככה שהאיכות כמעט ולא תשתנה כי הכרטיסי קול מוציאים כמעט אותו "פלט" ומה שמשנה את איכות הסאונד זה

ה"תחנה האחרונה" בDAC וב"פרה הגברה" שהם עוברים (זה באנולגי שאין בחיבור דיגטלי)

ככה שאין הרבה הבדלים

צודק, בדרך הסאונד הוא בעצם אות סטאריו עובר קידוד בפרולוגיק 2ע"י הכרטיס (לא כולם)

מדובר על כך שDOOM3 שיצא בגרסתו הרשמית יכלול שלם בAC3. נחיה ונראה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1) ערוץ AC3 או DTS

2) ערוץ סטיראו PCM,

במקרה הראשון לא יהיה הבדל בין שום כרטיס או מכשיר או מה שלא יהיה כי את כל העבודה עושה הרסיבר (או המגבר ברמקולים) ומה הכרטיס קול עושה זה רק מעביר את הקובץ הלאה לרסיבר (AC3 זה בעצם קובץ דחוס).

עוד שתי הערות:

- האם עדיין לא קנית מערכת לאחר כל כך הרבה זמן שאתה שואל כלכך הרבה שאלות ? :)

האם בשימוש ביציאה דיגיטלי, בכל כרטיס שהוא, לא יהיה הבדל בסאונד?

ובסאונד של משחקים, שהקידוד הוא בכרטיס, האם יהיה הבדל בין שני הכרטיסים? (פורטיסימו3 וGTXP)

ולצערי אני לא מאלה שמחליטים לקנות משהו וזה אצלם אחרי יומיים...

בכל הזמן הזה אני חוסך כסף ואני גם עובד בפסח...

נקווה שאני אשיג את הכסף בקרוב...

נכתב ע"י com

צודק, בדרך הסאונד הוא בעצם אות סטאריו עובר קידוד בפרולוגיק 2ע"י הכרטיס (לא כולם)

מדובר על כך שDOOM3 שיצא בגרסתו הרשמית יכלול שלם בAC3. נחיה ונראה

אתה אומר שהסאונד של משחקים זה אות PL2??

לא נראה לי משתי סיבות:

*סאונד של משחקים מקודד בפורמט שנקרא EAX

*והGTXP יצא לפני שהיה קיים PL2 (Tני חושב כך..)

וגם אם לא, אז בטוח שהיו משחקים שתומכים מ5.1 ערוצים, לפני יציאת הPL2, ובמצב כזה הכרטיס לא יכל לעשות להם PL2 כי זה לא היה קיים...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דבר ראשון בהצלחה עם הקנייה והעבודה,

דבר שני כל עוד תעביר AC3 או DTS לא יהיה שום הבדל בשום כרטיס, לגבי ערוץ סטיראו רגיל שיכול לעבור דרך חיבור ה SPDIF (שזה כל השאר חוץ מAC3 או DTS, וכמובן הוא עובר בצורת PCM דיגיטלית), אני חושב שכן יהיה הבדל בין חומרות שונות (אני לא יודע אם הכרטיסים שהזכרת מבוססים על אותה חומרה או לא) כי הסאונד עובר קומפוזציה במעבד והמעבד קול סה"כ עושה הרבה חישובים פנימים ופילטרים אינטגרלים והוא זה שמכין בסוף קובץ PCM ליציאה החוצה בניגוד לAC3 שמוכן באולפן ולא ע"י הכרטיס, ומוציא שרמתו תהיה לפי מה שמתכנניו החליטו. הDAC זה לדעתי לא הדבר היחידי שעושה את ההבדל בין כרטיסים באנלוגי. אבל אפשר להגיד שבדיגיטלי ההבדל יהיה קטן יותר מאשר באנלוגי - זה בטוח :) , אבל עדיין ההבדל יהיה קיים.

לגבי המשחקים - הם כמובן לא מקודדים בPL2 ומאז הדריברים החדשים לצערנו גם לא בPL1 , הוא התכוון שתוכל להפעיל את אופציית הPL2 ברסיבר כשמשחקים בדיגיטלי (כי בדיגיטלי יש רק 2 ערוצים) אבל זה יהיה רק אפקט ולא משהו כיווני , אם המשחק היה מקודד ב PL1 או PL2 (כמו UNREAL לדורותיהם) אז כן היה אפקט כיווני אם מפעילים PL1 או PL2 ברסיבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל הכרטיסים האלה לא יכולים להוציא AC3... וגם AC3 (א DTS) לא יכולים לצאת ביציאה דיגיטלית, כי הם 6 ערוצים..

וגם אם הכרטיס יכל לפענח AC3 אז נראה לי שהיו הבדלים בין הכרטיסים השונים, כי זה נעשה במעבד בכרטיס ובכל כרטיס זה שונה..

זה כמו שAC3 יוצא שונה בין רסיבר לרסיבר, כי לכל רסיבר יש מעבד צליל אחר (DSP)...

ד"א מה זה PCM?

ובדיגיטלי בכלל לא נעשה שימוש בDAC.. ;)

ומה זאת אומרת שאם המשחק לא יהיה מקודד בPL אז זה יהיה "רק אפקט ולא משהו כיווני"?

למה הכוונה באפקט, ולמה הכוונה במשהו כיווני?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עשית מיקס אדיר בפסקה הראשונה שלך ולא הבנתי כלום , רק ,דיגיטלי עקרונית מוגבל בכמות הערוצים שתיכננו לו - זה לא מעביר ערוצים אלא מידע - כמו קובץ, וכמובן שהוא מעביר AC3 , AC3 עובר אך ורק בדיגיטלי אם הוא מפוענח ע"י הרסיבר. אם הוא מפוענח בכרטיס - אז תצתרך לחבר לכרטיס 6 רמקולים, או רסיבר שיש לו 6 כניסות ניפרדות (אבל זה דבילי לעשות את זה ברסיבר שתומך בAC3).

PCM זה תצורה בסיסית של ערוץ קול דיגיטלי - דיגיטלי לא דחוס - תקרא לזה WAV.

כמובן שאם מעבירים PCM בצורה דיגיטלי לא נעשה שימוש ב DAC של הכרטיס (אבל בסוף מופעל ה DAC של הרסיבר).

כדאי שתחפש ברשת על קידוד פרולוגיק ופרולוגיק 2 כדי להבין - כי זה פשוט מייגע להסביר ויש המון מידע ברור על זה ברשת.

בעקרון כשמקליטים פרולוגיק אז מחביאים בתוך שני ערוצים רגילים עוד שני ערוצים (בPL1) ע"י מטריצות . לא תקבל את האפקט - אם לא תעשה את החישוב בהקלטה עצמה. - לכן המשחק או הכרטיס צריכים לקודד את הסאונד ל PL1 או 2 בכדי להשמיע ערוצים נוספים כמו שצריך - הפילטר לא "ממציא" לך ערוץ היקפי מכלום או מערוץ שלא הוקלט מראש בעצם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צריך לבדוק לעומק על מה שאמרת על ההבדלים בסטאריו דיגיטלי

אני לא בטוח בקשר למה שאמרת בקשר לעיבודים שהסונד עובר דרך החומרה של הכרטיס

אני לא בטוח שהוא עובר שם בכלל עיבוד

צריך לבדוק את השפעה של העיבוד במרכאות של החומרה

אני לא חושב שממש קים עיבוד כזה והכרטיס בעצם מעביר את האודיו הדיגיטלי כמו שהוא מוציא AC3

(כמובן אם אנחנו לא שמים את הכרטיס על איזהאפקט או איקוליזר, מן הסתם)

זהו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צודק , זה באמת דבר שצריך לבדוק לעומק , אני פשוט חושב שמבחינת איכות ואמינות הסאונד שיוצא כפלט מהכרטיס לא הגיוני שההבדל בין הכרטיסים השונים זה רק הDAC, סה"כ את הפלט שעובד בPCM בונה הכרטיס עצמו (זה לא שהוא תחנת ממסר לקובץ WAV) בניגוד ל AC3 ששם מועבר קלט AC3 בצורה שבא הגיע מוקלט ממקום אחר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כאילו מה שאתה אומר זה שלא קיים הבדל בצורה דיגיטלית, כאשר המידע המועבר הוא AC3 או DTS (וכדומה) שמוקלטים ומוכנים מראש והכרטיס קול פשוט מעביר אותם הלאה. (ד"א זה נוגע גם לפרו-לוגיק?)

וקיים הבדל כאשר הערוץ המועבר בצורה דיגיטלית הוא סטיראו "פשוט" (לדוגמא שיר) או כל דבר אחר אבל שם הכרטיס קול "בונה" את קובץ הPCM בעצמו, וזה לא משהו שמוקלט מראש...

ולפי מה שאתה אומר על פרו-לוגיק, אז גם וסדרות בטלויזיה צריכים להיות מקודדים בפרו לוגיק כדי שיהיה אפשר להנות מסאונד הקפי...

אבל מה קורה כאשר זה לא מקודד לפרו-לוגיק?? ???

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציון :

פיסקה ראשונה - כן הבנת נכון . לגבי הפרולוגיק - לא לא מדובר בכלל בקובץ דיגיטלי , תחשוב על זה כמעין אפקט שהוסיפו לערוץ סטיראו ,וכשמשמיעים את האפקט הזה למעבד פרולוגיק הוא יודע כבר "לחלץ" את הערוצים שהושתלו בערוץ סטיראו , אם לא הושתלו שום ערוצים (ז"א לא קודד לפרולוגיק) אז במקרה שמפעילים את מעבד הפרולוגיק - תהיה נטייה של כל הסאונד לעבור לכיוון הסנטר רובו יישמע דרך הסנטר (זאת אחת הסיבות שלא שומעים בפרולוגיק), אם יש הרבה סטיראו אז ישמע גם מסוים משני הקידמיים , ובקיצור הפרדה כמעט אפסית של הסאונד , לפעמים המעבד יצליח לעשות עבודה מסוימת שהיא נורמאלית בצלילים מסוימים ואכן ישמעו משהו בד"כ הד מרמקולים האחוריים אבל זה לא משהו רציני, סה"כ אתה בטח יכול להבין שאי אפשר להמציא ערוצים שלא הוקלטו מראש. בכל מקרה זה משהו שצריך לשמוע בכדי להבין - אל תשבור את הראש בשאלות , לא סתם אומרים שכל העניין של מערכות סטיראו זה "שמיעה".

בכל מקרה קידוד פרולוגיק זה משהו מאוד שונה ממשהו שתוכל להבין לא מדובר בדחיסה ולא מדובר בצורה דיגיטלית של (תוכל גם להפעיל פרולוגיק מאות סטיראו שבא מטרנזיסטור או קסטה עתיקה) זה עניין אנאלוגי של מטריצות וטבלאות גלים (שכמובן מחושב בצורה דיגיטלית - אני מאמין :) ).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...