מה דעתכם על מהגרים לא יהודים שעולים לישראל - עמוד 4 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה דעתכם על מהגרים לא יהודים שעולים לישראל

stone cold

Recommended Posts

הם הביאו אותם כאן, לרוב בלי תכנות משפחה או "בטעות". מה אתה רוצה? לעשות להם הפלה בגיל 4? מה הילדים עושים פה? מה שאתה עשית כשהיית ילד. משחקים בחול בגן של סימה.

אני לא מאשים אותם, אני רק אומר שהם מהווים בעיה אבל לך גם ככה לא אכפת מהארץ אז הדיון איתך מיותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 111
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

אני לא מאשים אותם, אני רק אומר שהם מהווים בעיה אבל לך גם ככה לא אכפת מהארץ אז הדיון איתך מיותר.

כאן אתה טועה. אכפת לי מהמדינה הזאת יותר מאשר להרבה מאד אנשים כאן. מה שבטוח זה שאני מיואשת ממנה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברור שהת'רד הזה לא עוסק בהגירה/עליה, יהודים/לא יהודים. הענין

כאן להשתלח במי שהגיע לכאן ואינו יהודי. היות ומי שנמצא בעין סערת התקשורת בהקשר זה

הם המגיעים מארצות ברמה"מ לשעבר, ברור שנושא הת'רד הוא אנשים שהגעו לכאן מארצות אלו,

ומהווים מוקד ואובייקט לכל מי שראה בחלום שלו את הקב"ה בעצמו מדבר

אליו וממנה אותו להיות מגן האמונה היהודית ומצילה בארץ הקודש.

(כך התחילו מלחמות הצלבנים, שהרגו - יחסית - יותר אנשים מאשר מתו במלחמת העולם השניה).

באברבנאל יש כמה כאלו ששומעים קולות מיצורים עילאיים. משום מה רק

את אלו שמאמינים שנמסרה להם - אישית - השליחות האלוקית להציל את העם

טרם מאשפזים שם.

ברור גם לכל מי שלמד משהו בחייו שמדינת דת היא מתכון לכשלון לכלל אזרחיה, ובמקרה שלנו מתכון להשמדת המדינה ורוב אזרחיה היהודים. היות ומדינת קיימת לא בזכות מאגרי נפט טבעי או מחצבי יהלומים בלתי נידלים, הרי שהקשר עם המפותחות שבעולם המערבי חיוני להישרדותה. ביסוס דת - כל דת שהיא - כגורם דומיננטי בשלטון ובניהול המדינה (ומדינה זה בעצם ארגון אזרחי מעצם מהותו) מנוגד לתפיסת העולם ולגישה של כל מדינות העולם איתו לישראל חיוני הקשר הזה. פיתוח "אל המעין" במקום "אל הטכניון" ישמוט ברמה הלאומית את המשאב היחידי שהמדינה יכולה להתחרות בעזרתו מול כלכלת העולם, דהיינו היכולת האנושית והרמה המדעית והטכנולוגית. מכך שמי שטוען למדינת דת - טוען בסופו של דבר להשמדת המדינה. הדוגמא הקיצונית לכך הם אותם אנשי נטורי קרתא שביקרו אצל אחמדיניג'אד, אלא שהם לא מסתירים את שאיפתם.

מדינת קמה להיות מקלט לכל יהודי שירצה בכך. חוק השבות נועד לאפשר זכויות יתר בכנניסה למדינה של יהודים. היות ובמהלך השנים התקימו נישואים בין בני דתות שונות, וכדי לא למנוע מיהודי מלהגיע לכאן בגלל אהבתו לבן/בת זוג לא יהודים, נקבע כי החוק חל גם על בני משפחה הנקובים בחוק. מי שרוצה אחרת - שיאבק לשנות את החוק, שישכנע מספיק חברי כנסת שישנו את החוק. אין לאיש זכות לדבר סרה באנשים עצמם, שהגיעו לכאן בזכות ולא בחסד.

המונח "עליה" מתיחס ליהודים המגיעים לכאן מנימוקים של אידיאולוגיה ציונית. מונח שהומצא ע"י אבות התנועה הציונית כדי לסמל -באמצעות המינוח - כי הגעה לארץ יש בה מעלה גדולה. דברים דומים עושים היום אנשי פירסום, בבוחרם מילים שיצרו קונוטציות מסוימות למוצר, שירות או אידיאולוגיה (כמו לדוגמא שמושג "שלמות" בפי מטיפי הסיינטולוגיה).

המונח לתנועה של אנשים המגיעים למדינה אחרת לבנות חיים חדשים טובים יותר, או מסיבה אחרת, הוא "הגירה".

מי שהגיע לכאן מתוך מניע אידאולוגי ציוני - בין אם הוא יהודי ובין אם לאו - הוא עולה.

תנועת אנשים והגירה היתה תמיד במאתיים השנים האחרונות, מ/אל מדינות רבות. ארצות הברית נבנתה כמדינת הגירה, בזכות ההגירה ממדינות שונות שהביאה לשם אנשים בעלי אמונות, דתות, מקצועות, כישורים, יכולות ואמצעים שונים ומגוונים. העירוב הזה הוא שאיפשר להם להגיע להיות מעצמה כלכלית.

כאשר בתחילת המאה ה 19 הגיעו מעל מיליון אנשים מאירלנד לארה"ב הם נמלטו מהרעב באירלנד. תרומתם לחברה ולכלכלה האמריקאית ידועה. כך גם ההגירה האיטלקית (למרות אירגוני הפשע, שבדיעבד תרמו גם הם לכלכלה ולהנעתה). גם יהודים רבים הגיעו לשם, בחיפוש חיים טובים יותר למשפחותיהם. הנכונות של החברה לקבלם וראיית החברה בכללה את המהגרים כתרומה למדינה הם שסיעו ליהודים להקלט ולבסס עצמם במולדתם החדשה, בסופו של תהליך לתרום לכלכלת ולחוזק המדינה שבעתיים.

המונח 'הגירת עבודה' מוכר לכל מי שלמד משהו במדעי החברה. זו הגירה של אנשים המחפשים עבודה, לפעמים בתחילה בעצמם לתמיכה במשפחתם שנשארה מאחור ולפעמים עם משפחתם. במשך השנים רבים מהם מתערים בארץ מושבם והדור השני - הילדים - הופך להיות כחלק ממרקם החברה בה יושב. למדינה אחראית שאינה אוסף פלאנגות שטופות הבלי דת (כפי שאנחנו הופכים לאט לאט) יש אחריות מלאה לאנשים אלו ולהתיחסות השיוויונית וההוגנת כלפי כל פן בחייהם האזרחיים היום-יומיים.

בשנים שעד לנפילת חומות הברזל של הגוש הקומוניסטי, הגיעו לכאן מארצות אלו בעיקר (אך לא רק) עולים, על רקע אידאולוגי. כמו כל בעלי אידיאולוגיה, היתה להם נכונות לשאת בעול כלכלי רב למען אידיאולוגיה זו.

עם שינוי המציאות הגיאו-פוליטית, הגיעו למדינת לא רק עולים אידואולוגיים אלא גם עולים שבחירתם בישראל היא כורח הנסיבות יורת מאשר מאבק אידיאולוגי, וגם מהגרים רבים. במהלך השנים הרבות היו באותן ארצות נישואי תערובת רבים, וכמובן שרבים מבני העולים לא נימולו כהלכה (לא לשכוח, היו תקופות בהן מילת בנים כפעולה דתית נשאה בחובה מאסר ארוך מאד בשדות קולימה. להערכתי אין אפילו אחד מהפעורים הכותבים כאן שבאמת מבין על מה אני מדבר.). הביקורת המושמעת על אנשים אלו וכנגדם מוכיחה בעיקר את הבורות של המשמיעים אותה, את חוסר היכולת האינטלקטואלית שלהם לבחון מצבים ונסיבות שלא במסגרת הצרה של אמונתם הדתית. למדינת ישראל אחראיות מלאה לאנשים אלו, להתיחסות שיוויונית והוגנת כלפי מי שאינו עונה על הגדרת "יהודי" על פי ההלכה, מכל היבט ובחינה של חייהם היום-יומיים. זה צריל לכלול גם את אפשרויות הנישואין, הקבורה וכל היבט אחר.

לשם כך יש לתמוך בהפרדת הדת מהמדינה, כמקובל במקומות רבים בעולם שם הדת משגשגת אמנם אבל חיים אזרחיים שלמים מתנהלים במקביל לחיים הדתיים, לא במקומם ולא על חשבונם. במניעה היחידה לכך, ההתנגדות האמיתית לכך, היא אבדן שליטה וכוח של ממסד רבני. פוליטיזציה של הדת והזנייתה תוך חיים על רווחיה כאחרון הסרסורים, לא יותר מכך.

במהלך השנים הוכח חד משמעית כי עליה/הגירה של אנשים מארצות מזרח אירופה (הגוש הקומוניסטי, בעיקר ברה"מ לשעבר) מביאה תועלת רבה ללא שיעור לכלכלת המדינה והתפתחותה. זאת בשל הערך הרב של השכלה, בעיקר טכנולוגית - מדעית, שהביאו איתם אנשים אלו בזכות השיטה שעודדה אנשים ללמוד ולהתפתח ולא להשאר בדל"ת אמות אתניות שלהם. גם בגוש מדינות אלו, המדינות/רפובליקות היחידות שהתפתחותן לא היתה תואמת את זו של האחרות, היו מדינות בהן הדת (המוסלמית) זכתה למעמד גדול יותר בחיי האנשים.

לגאות הכלכלית של אחרי 1967 תרמו במידה רבה מאד עולים מברה"מ ומפולין שהגיעו בשנים 1968-1969 כתוצאה מרדית יהודים בארצות אלו באותה תקופה. להצלחה להתאושש אחרי 1973 תרמו מאד העולים מברה"מ שהגיעו בשנים 1972-1974.

לגאות הכלכלית של שנות התשעים המאוחרות 1994-1998 אחראים במידה רבה העולים והמהגרים שהגיעו ממדינות אלו בתחילת הגל הגדול מברה"מ לשעבר. כל זאת בזכות הגישה שהיתה נהוגה במדינות אלו בעבר, לפיה השכלה חייבת להיות חינם וברמה גבוה, לפיה ספר פיזיקה עולה פרוטות, לפיה כל ילד יודע מי היה יבגני אונייגין או לרמונטוב והרוב גם יודעים בע"פ לא מעט.

לפיה כאשר לוקחים 8 מקומות מתום 10 בתחרות מדעית בין לאומית מצטערים ששאר השניים לא נקטפו.

שימו לב לשמות ולמוצא של מעשית כל - כמעט כל - מי שמייצג את המדינה באיזו תחרות מדעית טכנולוגית וכד' בעולם, בעשור האחרון. כולם כמעט יוצאי מדינות ברה"מ לשעבר.

זה גם בגלל שמפא"י עשתה בשנות החמישים אפליה נגד המרוקאים? (כמונח ובהשאלה, לא כמוצא מוגדר).

וטרם נכנסתי לשאלות אחרות, כמו שאלת היותו של אדם מספיק יהודי כדי להיות מועלה על הרכבת לטרבלינקה אבל לא מספיק כדי לחיות בארץ כאדם מן השורה לכל דבר.

למי שכל כך דואג לעתיד היהודי ולעתידו של העם היהודי ומשום כך מעדיף למונע ממי שאינו יהודי כהלכה מלהגיע לכאן או לחיות כאן כאדם, אזכיר שבארה"ב עולם הישיבות משגשג ופורח למרות שהעדפה דתית אסורה בחוק. איש לא מעלה בדעתו להתלונן.

ולמי שצריך אזכיר עוד כמה יהודים טובים וכשרים על פי ההלכה, שאולי היה כדאי שהם יגיעו לכאן מברה"מ ולא אלו שאמנם לא יהודים כהלכה אך תורמים למדינה הרבה יותר. הם זכורים לכל, ולא לטובה, אך אין ספק ביהדותם הטהורה.

היו אלו טרוצקי (לב דוידוביץ' ברונשטיין), הנריך יאגודה (אחראי לרצח 10 מיליון בני אדם, יהודי כשר כהלכה), לזר כגנוביץ' (הסטאליניסט האמיתי היחידי), רייכימן (מעוזריו של יאגודה).

כפי שכתב אדם נבון בעבר: מסתבר שהיהודים, כשהם נופלים בשבי אידיאולוגיה משיחית, יכולים להיות מהרוצחים הגדולים ביותר שידעה האנושות - כמו בני כל עם אחר. מכאן שההתנשאות הזו קצת, וזו המעטה, לא בדיוק במקומה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רגע, לא הבנתי אתה בעד או נגד חוק השבות? משום שאתה אומר שצריך הפרדה בין מדינה לדת וחוק השבות הוא הרי הקשר הכי חזק בינהם.

בקשר לארה"ב, במאה ה19 עוד היה צורך במהגרים משום שהיה מספיק שטח ומספיק משאבים שהיו צריכים לנצלם, גם אצלנו זה היה ככה במיוחד לפני קום המדינה שהיה צורך ביתרון דמוגרפי. כיום זה לא המצב כאשר יש צפיפות ומדינה שלא יכולה לטפל באזרחיה, אז בטח שלא במהגרים. לגבי עובדים זרים, לי אישית אין בעיה להיות פועל בניין או חקלאי, חבל שלהרבה אנשים יש בעיה עם והשוק הזה ממילא מלא בעובדים זרים שמוכנים לעבוד בחמש שקל לשעה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חתול, העלית דמעה על לחיי. באמת. חשבת פעם על קריירה בתור עיתוני? כותב טורים לעיתון/אתר אקטואלי? זה תפור עליך. אתה יודע מה? רוץ לממשלה, הקול שלי כבר בפנים.

בנוסף להישיגים המדעיים של עולי הגוש הקומוניסטי, אל תשכחו כמה עולים מייצגים אותנו בתחרויות ספורטיביות. לא יודעת למי יצא להיות בתכנית אימונים של ספורטאים, אבל מרבית המאמנים ששולטים בארץ הם עולים מברה"מ, כך גם מורים למוזיקה, אמנות ומחול. רבים מהמורים בקונסרבטוריון בעיר שלי למשל, תלמידים שלהם ייצגו את בתחרויות ברחבי העולם והביאו גביעים (או מה שלא מחלקים בתחרויות מוזיקליות). לצערי הרב, בחו"ל הם ותלמידיהם זוכים ליותר הכרה מכאן. מתי קראתם פעם אחרונה שמקהלה ישראלית זכתה במקום ראשון בתחרות בינלאומית? גם לא תקראו, כי תרבות כנראה כבר לא בראש מענייני רבים. אני שמעתי במקרה, כי היו לי 2 חברות במקהלה כזאת שכל חודשיים שלושה היו נוסעות לאירופה לעוד ועוד קונצרטים ותחרויות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ובכן, אף אחד לא מפקפק כאן בהישגים של הקהילה הרוסית בארץ, אבל יש להם גם את החסרונות שלהם....

אומנם עלייה מברה"מ לשעבר היא עלייה איכותית עם חינוך ותרבות (חוץ מכמה שהביאו את תרבות הסכינאות והשחיתות מברה"מ...) המניעים שלה הם בדיוק כמו אלו של כל מהגרי העולם השלישי - כסף, בעוד שמהגרים מצפון ארה"ב ומערב אירופה כמעט כולם עולים מטעמי ציונות\רחמים\אנטישמיות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ובכן, אף אחד לא מפקפק כאן בהישגים של הקהילה הרוסית בארץ, אבל יש להם גם את החסרונות שלהם....

אומנם עלייה מברה"מ לשעבר היא עלייה איכותית עם חינוך ותרבות (חוץ מכמה שהביאו את תרבות הסכינאות והשחיתות מברה"מ...) המניעים שלה הם בדיוק כמו אלו של כל מהגרי העולם השלישי - כסף, בעוד שמהגרים מצפון ארה"ב ומערב אירופה כמעט כולם עולים מטעמי ציונות\רחמים\אנטישמיות.

ברכותיי, זו אחת התגובות היותר מפגרות שראיתי :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אכן, ובגלל זה רבים מן העולים, שבארץ מוצאם התפרנסו בכבוד כרופאים או מנהדסים, מוצאים את עצמם בעבודות שחורות בשכר רעב ונשארים פה. כי הם רצו כסף קל.

ברוסיה משפחתי חיה לא רע בכלל, אמא שלי רופאת שיניים, אבא שלי מהנדס. פה, אמא שלי מנקה ואבא שלי חתך את האצבעות בתאונת עבודה (נגרות) ונאלץ לעבוד בתור שומר במחסן בלילות. באותה מידה אני יכולה להגיד שהעליה מצפ' אפריקה לא הביאה שום דבר טוב חוץ ממופלטות, ובאו לפה כי חשבו שהכל פה יהיה פרוס לפניהם כמו שטיח אדום בפני המלך (במקום לעלות בעליות הראשונות ולעזור לבנות פה משהו) אבל אז אני אצא גזענית. :nixweiss:

ואם עולים ממערב אירופה כ"כ נאורים, אז אנא הסבר לי, מדוע כל הצרפתים מסתגרים בשכונות היוקרה שלהם, מסרבים לדבר עברית ומתייחסים לכל מי שאיננו צרפתי כאילו היה נחות מהם/ירד אתמול מהעץ. ואל תגיד לי שגם רוסים ככה, כי לרמה כזאת של אנטיפאטיות, אגואיזם ונרכיסיזם איש עוד לא הגיע. ועוד לא התחלתי לדבר על אמריקאים... ::)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתור צבר

שהעיר שלו "נכבשת" יותר ויותר

על ידי צרפתים אמריקאים ודרום אמריקאים

אני חייב להגיד שהדרום אמריקאים ברובם בסדר גמור ונחמדים מאוד

אבל הצרפתים והאמריקאים מצד אחד מחפשים שרות ברמה גבוה מאוד

אבל מצד שני רוצים לשלם כמה שפחות

תרבות באמת מגעילה

יש לך אנשים שקונים דירות יוקרה ברעננה

אבל לשלם 5 שקל יותר לגנן מציק להם

וכן זה עד כדי כך

ככה שמבחינתי פחות מציק לי יהודי או לא יהודי

מה שחשוב לי זה האופי

שצרפתי עשיר מיתווכח על מחירים כמו מסעודה מידמונה

אתה מבין שיש פה עניין של תרבות מסריחה (אני מדבר על דברים קטנים כמובן -לא השקעות ענק)

דרך אגב הרוסים העשירים אולי קרים

אבל לא מיתווכחים על המחיר

ומשלמים טוב ובזמן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אכן, ובגלל זה רבים מן העולים, שבארץ מוצאם התפרנסו בכבוד כרופאים או מנהדסים, מוצאים את עצמם בעבודות שחורות בשכר רעב ונשארים פה. כי הם רצו כסף קל.

ברוסיה משפחתי חיה לא רע בכלל, אמא שלי רופאת שיניים, אבא שלי מהנדס. פה, אמא שלי מנקה ואבא שלי חתך את האצבעות בתאונת עבודה (נגרות) ונאלץ לעבוד בתור שומר במחסן בלילות. באותה מידה אני יכולה להגיד שהעליה מצפ' אפריקה לא הביאה שום דבר טוב חוץ ממופלטות, ובאו לפה כי חשבו שהכל פה יהיה פרוס לפניהם כמו שטיח אדום בפני המלך (במקום לעלות בעליות הראשונות ולעזור לבנות פה משהו) אבל אז אני אצא גזענית. :nixweiss:

ואם עולים ממערב אירופה כ"כ נאורים, אז אנא הסבר לי, מדוע כל הצרפתים מסתגרים בשכונות היוקרה שלהם, מסרבים לדבר עברית ומתייחסים לכל מי שאיננו צרפתי כאילו היה נחות מהם/ירד אתמול מהעץ. ואל תגיד לי שגם רוסים ככה, כי לרמה כזאת של אנטיפאטיות, אגואיזם ונרכיסיזם איש עוד לא הגיע. ועוד לא התחלתי לדבר על אמריקאים... ::)

אם חייתם כל כך טוב שם אז למה לעלות ארצה? גם בגלל אנטישמיות? קומוניזם?

לא אמרתי שהעולים האירופאים\אמריקאים הם "נאורים", ואני מאמין שרובם כיום עולים ארצה רק בגלל אנטישמיות.

ולמה הם מסתגרים\לא לומדים עברית\מתנשאים? כי המצב הכלכלי שלהם נותן להם את הלוקסורה לשמר את עצמם כפי שהיו בחו"ל ללא צורך להתערבב יותר מדי עם האוכלוסיה בארץ. (דרך אגב יש מספיק עולים רוסים שרואים את השפה שלהם והתרבות שלהם כעליונה לזו של ומשמרים אותה, במיוחד המבוגרים שבינהם.)

ועוד שאלה אחת, אם הייתם עולים מארה"ב או אירופה ורואים לפניכם מיליוני אזרחים ישראלים שחיים כמו עכברושים בזמן שאתם התרגלתם לחיי נוחות, לא הייתם מרגישים עליונות מסוימת? ככה זה בני אדם.

ברכותיי, זו אחת התגובות היותר מפגרות שראיתי

יעזור לי מאוד אם תנמק בבקשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברוסיה משפחתי חיה לא רע בכלל, אמא שלי רופאת שיניים, אבא שלי מהנדס. פה, אמא שלי מנקה ואבא שלי חתך את האצבעות בתאונת עבודה (נגרות) ונאלץ לעבוד בתור שומר במחסן בלילות.

יש הבדלים בתפיסת העולם ובגישות התרבותיות בין כל העדות, בין כל העליות. נכון הוא, עובדתית, שבתקופה הזו של 1990-1998 הגיעו לכאן גם אנשים שגם שם, ברוסיה, היו מוצאים עצמם בשולי החברה הנורמטיבית, וזה במספרים שטרם הכרנו כאן. יחד עם זה גם הגיעו לכאן עולים בכלל במספרים שטרם הכרנו (חוץ מאשר בשנה וחצי הראשונות לקיום המדינה). הבחינה צריכה להעשות כאחוזון באוכלוסיה הכוללת. גם בבחינה זו רואים כי אחוז אלו שהגיעו ולא כל כך ראויים לשבחים גדול מאשר היה בעליות קודמות מברה"מ. לכך יש סיבות מספר, היותם יהודים או לא יהודים על פי ההלכה אינה אחת מהן וליהדות כהלכה אין קשר להיותם פושעים/שתיינים/וכו' או פרופסורים ברפואה ומהנדסי . פשוט, האפשרות לצאת היתה קיימת באופן שלא היתה קיימת לפני כן. האפשרות להגיע לקמום אחר ולנסות המזל היתה יותר מציאותית מאשר בשנים קודמות. פושעים ורוצחים ושתיינים יש גם בין יהודים כהלכה, חוזון הזונה העבריה התגשם כבר מזמן.

אני זוכר כיצד, כאשר הגעתי לארץ, התגוררנו באותה מעברת צריפים כמו עולים מארצות אחרות כולל מרוקו, טוניס, עירק וכד' וגם רומניה, איטליה, ברה"מ, פולין וכויב"א. השכנים שלנו, משפחה מטוניס בת 8 נפשות כאשר אב המשפחה חסר כל השכלה רלוונטית, יושב כל היום בפתח הצריף וממתין לנציג הממשלה לחלוקת הסעד. האם המסכנה עוסקת בעיקר במירוץ אחר הילדים ובטיפול בהם, ואחר כך מנסה להשתכר כמה גרושים בנקיון. לראשו לא מגיע קמצוץ רעיון לנסות ללכת לעבוד בנקיון יום שלם כדי להפחית העול על אשתו ולהביא עוד לחם הבית, כי הוא היה שם גבר מכובד שעסק במלאכה מכובדת (מסחר זעיר בסדקית) והוא הרי גבר לא אשה שיתעסק בנקיון.

כמון שעברית לא ידעו (למעט התפילה) כך שההשתלבות היתה כואבת מאד מאד. הילדים היו דור ראשון לעוני בישראל והיום איני יודע מה עלה בגורלם.

אמא שלי, אחות מוסמכת במקצועה, השאירה אותי בחסות עולה אחרת מברה"מ והלכה שעה שלמה לכל כיוון ברגל, כדי למצוא עבודה במרפאה שכונתית באיזור מרוחק. עברית ידעה קצת מהבית, כי בבית של אנשי בית"ר ובני תנועת ז'בוטינסקי חדורי שליחות ציונית לומדים עברית גם כך וגם כחלק מההכנה לעליה לישראל. גם לומדים מקצוע שניתן לעסוק בו גם בארץ חדשה, כראיה עתידית. כמו תמיד אצל ילדים, למדתי עברית מהר מאד והקפדתי לשבת בערבים עם אמא שלי ולסייע לה בלימוד השפה. ( אפרים קישון כתב על המדינה היחידה בה הילדים מלמדים את הוריהם את שפת אימם).

אבל לא פעם שמעתי מהילדים של השכן שלי שהממשלה ומפלגת המערך השמאלנים האלו הביאו את ההורים שלהם בכוח לכאן והכריחו אותם להיות עניים וחסרי השכלה ובגלל זה עד יום מותה לא ידעה האם קרוא וכתוב בעברית..............................

מכר שפגשתי בבנק הדם בתל השומר, היה "שם" רופא מכובד. בגלל בעיות שפה לא הצליח לעבור בחינות הרישוי, עבד בתחילה כסניטר ורוחץ מבחנות בבנק הדם, אחר כך התחיל לעבוד כמי שלוקח דם מתורמים. שאלתי אותו פעם אם הוא לא מרגיש בבעיה בכך ששם היה רופא מכובד וכאן רוחץ מבחנות. תשובתו לימדה אותי: הגעתי כמהגר לארץ חדשה לא בשבילי, אלא כדי שלבת שלי יהיה סיכוי טוב יותר.

(היום הוא רופא בבנק הדם ועוסק גם במחקר בהמטולוגיה).

והכל ענין של ציפיות והנכונות להשקיע בהשגתן. יש עוד דוגמאות רבות להבדלים בגישה ובראיית המציאות ובהתאם לכך בהתנהגות.

דתו של אדם לא רלוונטית לכאן, רק החינוך שלו. כשקוראים את דבריו של זה שרוצה לבעוט את כל הגויים, אני לא מבין מדוע אחרים חושבים שיהודים הם דוגמא לחוכמה.

[br]פורסם בתאריך: 20.01.2007 בשעה 15:43:28

אם חייתם כל כך טוב שם אז למה לעלות ארצה? גם בגלל אנטישמיות? קומוניזם?

(דרך אגב יש מספיק עולים רוסים שרואים את השפה שלהם והתרבות שלהם כעליונה לזו של ומשמרים אותה, במיוחד המבוגרים שבינהם.)

עולים מכל מיני סיבות ובכל מיני נסיבות. הנסיון לתת כותרת אחת ולתייג בתווית אחת את העולים הוא פטתי ובוודאי לא נבון. יש הבאים בגלל מחשבה שישראל היא המדינה הנכונה לחיות בה בעבור היהודים (רק לא יודעים שכאן יגידו שהם גויים רוסים. זה ששם אמרו להם יהודי מסריח מספיק היה מבחינתם לחשוב שכאן מקומם). יש הבאים כי שמעו שכאן בני אדם טובים שמתיחסים טוב לאחרים (רק לא יודעים שזה בדיוק ההפך, כלומר מתיחסים רע לאחרים במיוחד אם הם גויים רוסים). יש הבאים כי רוצים לשפר מעמד כלכלי, יש המוכנים לרדת מאד במעמד הכלכלי כי מעריכים שלילדיהם יהיה סיכוי טוב יותר לעתיד הרחוק.

יש גם כאלו שאחרת היו מוצאים עצמם מאחורי סורגים, ושם זה מאד מאד לא מומלץ לבריאות. כאלו היו גם יהודים על פי ההלכה, גם יהודים על פי מה שמקובל להניח ברוסיה, וגם נוצרים בהכרתם הדתית וגם אתאיסטים בהכרתם הדתית.

אז מה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ועוד שאלה אחת, אם הייתם עולים מארה"ב או אירופה ורואים לפניכם מיליוני אזרחים ישראלים שחיים כמו עכברושים בזמן שאתם התרגלתם לחיי נוחות, לא הייתם מרגישים עליונות מסוימת? ככה זה בני אדם.

זה לא עניין של הרגשת עליונות

זה עניין של נימוס ויתחשבות

עובדה שדרום אמריקאים עשירים בדרך כלל נותנים יחס טוב ומשלמים טוב

ולצרפתים בדרך כלל יש יחס מגעיל

לי לא איכפת שבן אדם א לא אוהב אותי

לי איכפת היחס

רוסים עשירים לפחות לא קמצנים

ואחד הדברים הגרועים זה להיות עשיר וקמצן

לדעתי אם אתה קונה מוצר או שרות אתה עדין צריך לשמור על כללי נימוס ויתחשבות

ושאני קונה מוצר או שרות(לא קורה הרבה בשנים האחרונות) אני עדין נחמד למלצר\מוכר וכו

אם מישהו רוצה לחסוך שיעשה תעבודה בעצמו \יקנה סחורה יותר זולה וכו

אבל שאתה בה לעשות גינה בבניין שהדירות הכי זולות בו עולות 300 אלף דולר

ודירים עושים לך בעיות על 5 שקל בחודש יותר לכל שכן

שבסיכום יוצא איזה 50 שקל יותר לכל הבניין זה מעצבן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...