[שאלה] איך אפשר לעשות "שלט" למאוורר ג'נרי? - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

[שאלה] איך אפשר לעשות "שלט" למאוורר ג'נרי?

J.Dog-Christ

Recommended Posts

אהלן, יש לי מאוורר ג'נרי לחלוטין 120MM שעובד באיזה 2500RPM או 3000, עושה סופות טורנאדו במחשב אבל עושה רעש כמו מתקפה גרעינית.

חשבתי לסדר לו איזה שלט שאני אוכל להגביר אותו ולהנמיך לפי הצורך.

אני מבין קצת באלקטרוניקה, ולכן חיפשתי קצת בעצמי והגעתי למסקנה [שאני לא בטוח שהיא נכונה] שאני צריך פוטנציומטר של 100 OHMS ונגד של 1K OHM.

מישהו יכול לאשר לי שאני צודק? ואם כן --- מאיפה אני יכול להשיג את החלקים הללו? [מעולם לא קניתי פוטנציומר או נגד ואין לי מושג מאיפה אפשר לקנות דברים כאלו]

-ג'ו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם יש לך מאוורר כזה מפלצתי, יש לנו בעיה קטנה

אם זה היה מאוורר קטן, שצורך מעט זרם, היה אפשר לחבר פוטנציומטר בטור (אם כי לא מומלץ - אבל יעבוד)

כאשר אתה תפיל זרם רציני יותר (כמו המאוורר שלך) על הפוטנציומטר - אתה מפעיל עליו עומס גדול , שאני מסופק אם הוא יעמוד בו (הוא ככל הנראה ישרף לך)

לכן, אם יש לך קצת ידע באלק', נסה להכין מעגל טרנזיסטורי, יותר מסובך, אבל עושה את העבודה כמו שצריך

ותמיד יש את האפשרות של "לקנות".. (היום זה כבר לא כזה יקר..)

בהצלחה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה שהוא ישרף אם אני שם נגד של 1K OHM?

אני רק מנסה להבין איך כל זה עובד אני מבין באלק' בצורה בסיסית מאוד, והמאוורר צורך 0.25 אמפר על 12V זה לא כזה מפלצתי.

בכל מקרה, איפה אפשר להשיג את כל הרכיבים הללו? מישהו יכול לעזור לי בנידון?

-ג'ו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עשיתי את מה שאתה מציע רק עם 4 מאווררים והפוטנציומטר נשרף לאחר יומיים

אני מאמין שאם אתה תחבר אותו למאוורר אחד בלבד לא תהיה בעיה מקסימום ילך הפוטנציומטר

עניין של כ10 שקלים בסה"כ

בכל מקרה אם זה לא יעבוד תוכל להכין מעגל עם נגדים ומפסקים שכל מפסק יספק רמה שונה של התנגדות

זה מה שיש לי עכשיו וזה מחובר על מספר מאווררים וגם עובד סבבה למרות שאם פוטנציומטר זה

יותר יעיל ונוח אבל לא היה לי כוח לחבר כל מאוורר בנפרד לכל פוטנציומטר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לבחור מעליי

אני צריך את זה רק למאוורר אחד, כל שאר המאווררים שלי שקטים מאוד.

מאיפה אני יכול להשיג את הרכיבים הדרושים [פוטנציומטר\נגד] ואם אפשר איזה דיאגרמה [ציור] אפילו ב"PAINT" איך אני אמור לבנות את זה.

והאמת, אם אתה גר באיזור הצפון, יש מצב שאני אשלם לך על הרכיבים ואתה תעזור לי להרכיב את כל הסיפור?

-ג'ו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לבחור מעליי

אני צריך את זה רק למאוורר אחד, כל שאר המאווררים שלי שקטים מאוד.

מאיפה אני יכול להשיג את הרכיבים הדרושים [פוטנציומטר\נגד] ואם אפשר איזה דיאגרמה [ציור] אפילו ב"PAINT" איך אני אמור לבנות את זה.

והאמת, אם אתה גר באיזור הצפון, יש מצב שאני אשלם לך על הרכיבים ואתה תעזור לי להרכיב את כל הסיפור?

-ג'ו

בעיקרון אני גר בקריות והייתי עוזר לך בשמחה אבל אני ממש חנוק בזמן אני לומד תואר ראשון ואין לי כמעט זמן פנוי

אבל אשמח להדריך אותך אם בטלפון ואם במיילים אתה יכול לשלוח לי לפרטי במידה ויש לך שאלות

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא רצוי לממש מעגל כזה עם נגד משתנה בלבד ! (אני לומד הנדסת חשמל ואלקטרוניקה במיקרה..)

מה שכן רצוי הוא להשתמש בנגד משתנה וטרנזיסטור MOSFET למשל, כאשר הנגד המשתנה ישמש כאן כמחלק מתח בעצם.

יש כאן בעיה קטנה מכיוון שלא תקבל "שליטה לינארית" , ז"א שסיבוב של הנגד המשתנה ישנה בצורה לא לינארית את ה RPM..

אבל בשביל לפתור את זה צריך לעבוד קצת יותר קשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^^

תשמע לבחור שמעלי (שוב) ;)

10 שקלים עבור פוטנציומטר זה קצת יקר הייתי אומר

בכל מקרה, אם אתה מעוניין בנגד בלבד (או פוטנציומטר)

תבקש אחד עם הספק גבוהה יותר (בנגד רגיל זה יבוא לידי ביטוי בנגד "עבה" יותר)

או תקנה פנל, ותחסוך את כל העניין של ההרכבה

עלות החומרים (פוטנציומטרים, מופסטים, לדים וכו') תגיע לעלות פנל בסיסי מוכן

אם אתה לא מעוניין לקנות, אלא להכין אחד, זה כבר משהו אחר..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא רצוי לממש מעגל כזה עם נגד משתנה בלבד ! (אני לומד הנדסת חשמל ואלקטרוניקה במיקרה..)

מה שכן רצוי הוא להשתמש בנגד משתנה וטרנזיסטור MOSFET למשל, כאשר הנגד המשתנה ישמש כאן כמחלק מתח בעצם.

יש כאן בעיה קטנה מכיוון שלא תקבל "שליטה לינארית" , ז"א שסיבוב של הנגד המשתנה ישנה בצורה לא לינארית את ה RPM..

אבל בשביל לפתור את זה צריך לעבוד קצת יותר קשה.

בשרטוט הנגד הוא לא של פוטנציומטר אלא נגד רגיל וזאת מכיוון שפוטנציומטר לא יחזיק וישרף כמו שכתבתי למעלה

השרטוט הזה עובד בעזרת נגדים קבועים ומפסקים מה שקורה כשכל פעם שתפעיל מפסק מסויים אתה תאיץ את מהירות המאווררים מכיוון שאז המתח יצטרך לעבוד דרך פחות נגדים המערכת מופעלת אצלי בבית כבר קרוב לשנה בלי שום בעיות על 4 מאווררים עלויות כ30 שקלים

כמו שכתבתי למעלה למאוורר אחד יתכן שיספיק לך פוטנציומטר שזה גדיף מכיוון שאז השליטה מדויקת יותר השאלה האם זה יחזיק אני מאמין שכן במקרה הכי גרוע והוא לא יחזיק אז הפסדתה 5-10 שקלים לא סוף העולם

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אקנה פוטנציומטר + אחד ספר מראש, יש לי עשר שקלים לבזבז.

בכל מקרה, אם אחד יישרף אני אצטרך את עזרתך שוב מור, כי השרטוט נראה לי מעניין אבל לא מובן בעליל :silly: [אני לא כזה גאון באלקטרוניקה, לפחות לא בחלק הזה של אלק'..]

ועוד שאלה של טמבל PP: אחרי שקניתי את הפוטנציומטר, איך בעצם אני מחבר אותו למאוורר? :lol:

שאלה אחרונה: היות שאנחנו גרים קרוב אחד לשני בסך הכל, איפה בקריות יש חנות טובה לאלקטרוניקה שבה אני אוכל להשיג את החלק הנ"ל?

-ג'ו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אקנה פוטנציומטר + אחד ספר מראש, יש לי עשר שקלים לבזבז.

בכל מקרה, אם אחד יישרף אני אצטרך את עזרתך שוב מור, כי השרטוט נראה לי מעניין אבל לא מובן בעליל :silly: [אני לא כזה גאון באלקטרוניקה, לפחות לא בחלק הזה של אלק'..]

ועוד שאלה של טמבל PP: אחרי שקניתי את הפוטנציומטר, איך בעצם אני מחבר אותו למאוורר? :lol:

שאלה אחרונה: היות שאנחנו גרים קרוב אחד לשני בסך הכל, איפה בקריות יש חנות טובה לאלקטרוניקה שבה אני אוכל להשיג את החלק הנ"ל?

-ג'ו

טוב אז את לפוטנציומטר יש 3 רגלים אתה צריך לחבר את ה12+ לרגל הימנית או השמאלית זה לא משנה ולרגל האמצעית אתה מחבר לפלוס של המאוורר

את המינוס(שחור) אתה מחבר כרגיל כמו שהוא

בנוגע לחנות טובה זה אני לא מכיר יותר מידי חנויות אבל לא חסר כל חנות אלקטרוניקה תספיק לך זה לא שווה את הנסיעה תלך למקום שהכי קרוב לך העלויות זה שקלים בודדים

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...