שאלה לגבי PFC - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה לגבי PFC

MONO

Recommended Posts

ציטוט מהאתר:

PFC - ראשי תיבות של Power Factor Correction

ה-Power Factor הוא מצב שבו בזרם גבוה יש איבוד של זרם ואז נוצר ה-Power Factor.

Power Factor פאסיבי עומד על כ-70% (או 0.7) ואקטיבי עומד על כ-90%-99% (או 0.9-0.99)

נתון זה חשוב יותר כאשר משתמשים באל פסק (UPS) שכן ניטרול (או קירוב לניטרול) של ה-Power Factor

מוריד את ההספק המדומה (נמדד ב-VA - Volt Amps כלומר וולט אמפר) שצריך בשביל אותו המחשב.

מס' שאלות הבנה:

1) "ה-Power Factor הוא מצב שבו בזרם גבוה יש איבוד של זרם" - כמה זרם אובד באחוזים?

2) "Power Factor פאסיבי עומד על כ-70%" -כלומר שהוא מתקן 70% מהסטיה שנוצרה (כלומר מה-Power Factor)?

3) "נתון זה חשוב יותר כאשר משתמשים באל פסק (UPS)" - למה זה עוד חשוב, אם בכלל?

4) לסיכום - באיזו מידה חשוב שיהיה לספק APFC? במידה מועטת/בינונית/גבוהה?

יעזור לי מאד להבין את הנושא כי אני מתלבט בנוגע לבחירת ספק וכל פעם אני נתקע עם העניין הזה.

ועוד שאלה בנוגע לאל פסק - אם אני מתכוון לקנות אחד כזה, אז בעצם אני מקבל הגנות שונות למחשב מפני עליות /ירידות מתח וכיוב' זה אומר שבעצם אני מיתר (כלומר הופך למיותר) את ההגנות שקיימות בספק?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. תלוי בערך ה-Power Factor Corrector שיש בספק כוח

בהיעדר כזה ערך ה-PF עומד על כ-0.6 (או 60%), זה אומר כ-40% איבוד זרם

2. אכן

3. צריכת חשמל, אבל זאת השפעה יחסית זניחה כי היא לאורך זמן, לעומת קנייה של UPS בעל הספק VA גבוה יותר שזאת השפעה כספית יותר כבדה ויותר נקודתית

4. תלוי מאוד בתיכנונים. אם יש UPS בתכנון, אז PFC אקטיבי יצדיק את עצמו מיידית, במיוחד כזה בספקים יותר חזקים כמו FSP 400W GLN או Enermax Liberty 400W שיש להם גם יעילות גבוהה.

UPS אינו מגן על החשמל שיוצא מהספק כוח

מהסיבה הבאה:

UPS מקבל חשמל בתצורה של 220V AC ומוציא תצורה זהה

ספק כוח מקבל חשמל בתצורה של 220V AC ומוציא חשמל בתצורות של 3.3V, 5V ו-12V, כולם DC

ז"א שיש המרות שונות בספק הכוח

ההמרות הנ"ל גורמות לאי-יציבות מתח, ולסטיית מתח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תשמע אחי, שיחקת אותה עם התגובה המהירה והמלומדת. תודה, עזרת לי מאד.

אז ככה, הבנתי שה-APFC בעצם נותן לי אפשרות להסתפק באל פסק בעל VA נמוך יותר ובכך חוסך לי כסף. השאלה שנשאלת בכמה זה מתבטא, כלומר אם נאמר למערכת ממוצעת/בינונית עם ספק מסוים (בעל יעילות טובה נגיד 75%) ללא PFC, הייתי צריך 650VA (והיו לי כ- 10 דקות זמן סוללה) אז כמה VA יחסכו לי ע"י הוספת APFC לאותו הספק (ובהנחה שאני מקבל את אותם עשר דקות כמובן).

אני לא מצפה לחישוב מדויק רק סדר גודל שאני אבין מוחשית אם יש לכך הצדקה מבחינתי או לא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במערכות ללא PFC הערך הוא 60% או 0.6

אם נתונה לנו מערכת שצורכת 300W אמיתיים ומלאים (שזה מערכת עם כרטיס מסך חזק מאוד וזללני מאוד ומעבד ממוצע +)

ללא PFC כלשהו נצטרך 500VA אך ורק למחשב

עם PFC אקטיבי ויעילות של 75% נצטרך רק 400VA!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עכשיו זה כבר הרבה יותר מובן. תודה.

ד"א עכשיו שהחכמתי ממך, נדמה לי (רק נדמה) שיש לך טעות קטנה. אם לפי הדוגמא במערכת עם APFC ידרשו (404VA = 300W/(0.75*0.99, אזי במערכת ללא APFC ידרש VA ע"פ החישוב הבא:(667VA = 300W/(0.75*0.6 ולא 500VA. (הרי גם בספק ללא APFC קיים אחוז יעילות, ולשם השוואה נכונה, צריך שגם הוא יהא בעל 75% יעילות, שאותה לא לקחת בחשבון אם הבנתי נכון).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז משהו לא מובן לי. אם אתה אומר שה-0.6 הוא אחרי חישוב עם יעילות, אז גם ה-0.99 הוא אחרי חישוב עם יעילות? הרי שניהם מדדים לאותו פרמטר שהוא ה-PF.

"1. תלוי בערך ה-Power Factor Corrector שיש בספק כוח בהיעדר כזה ערך ה-PF עומד על כ-0.6 (או 60%), זה אומר כ-40% איבוד זרם"

איפה אני טועה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...