FBS, סטפינג, מכפלה... סדר? - עמוד 3 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

FBS, סטפינג, מכפלה... סדר?

סער_שי

Recommended Posts

אתה לא יכול להעלות את הE6400 למכפלה של 9 מכיוון שהוא מכוון רק ל8.

ובקשר לE6400 מול E6300- כאשר המכפלה של המעבד גבוהה יותר אז כשאתה מעלה את הBUS באותה רמה אצל שניהם, המעבד עם המכפלה הגבוהה יותר יהיה במהירות גבוהה יותר.

לדוגמא: תעלה מ266 בBUS ל300 ותקבל בE6300 תדר של 2.1GHZ, לעומת זאת, E6400 יקבל תדר של2.4GHZ.

מסקנה: בלוח שמגביל או לא מגביל (כאשר הלוח מגביל אז המכפלה ממש חשובה) אתה מעלה עד למקסימום שאתה יכול עם הלוח וכאשר יש מכפלה גבוהה יותר- הגעת רחוק יותר עם התדר של המעבד.

מקווה שעזרתי לך להבין את העניינים :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 89
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

עזרת מאוד!!! סוף סוף העניינים קצת יותר בהירים. :yelclap:

כלומר, עדיף לי מעבד שעובד על BUS נמוך אבל שיש לו מכפלה יותר גבוהה מאשר ההיפך, נכון? (כלומר, עם תדר יותר גבוה תמיד זה בגלל מכפלה יותר גבוהה או שלחלק זה פשוט BUS יותר גבוה?)

אז עכשיו - איך אני יודע אם לוח מגביל או לא מגביל (על איזו ספציפיקציה להסתכל כשבוחנים את הפיצ'רים של הלוח?)?

(אגב, למה שמישהו ירצה להוריד את המכפלה?)

מצטער שזה נהפך קצת לנושא OC, אבל הנה אנחנו חוזרים - איזה ייתן לי את האופציות הכי טובות להאיץ את ה-BUS של המעבד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כולם עם מכפלה יותר גבוהה

כמו שאמר mppaz בד"כ מעבד עם מכפלה יותר גבוהה (מאותה סידרה) יהיה עדיף ל-OC

כי כל קפיצה של 1 בבאס היא קפיצה יותר גדולה בתדר הסופי (כל קפיצה כזאת היא תוספת של הערך של המכפלה לתדר הסופי, ז"א שתוספת של באס אחד ב-E6400 מוסיף לך 8MHz לתדר הסופי, ותוספת זהה ב-E6300 תתן לך רק 7MHz נוספים לתדר הסופי)

לגבי הלוח, לקרוא ביקורות לראות תוצאות ב-XtremeSystems

עד לאיזה באס הלוח מגיע

הורדת המכפלה מתבצעת כאשר הלוח לא מגביל בבאס (או לצורך העניין ב-HTT), והגעת לסוף היציבות של המעבד

זה לא חשוב באמת כי הורדה של 1MHz בבאס תוריד מקסימום 19MHz מהתדר הסופי, זניח לחלוטין

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בקשר לאיזה טוב יתן לך OC גבוה יותר- אין לי תשובה כי אני לא כל כך מבין כרגע בלוחות של הקונרו אך הרוב פה מצביעים על ה DFI Infiniti

וכן אתה צדקת במה שאמרת.

עדיף מעבד בבאס כמו אחרים אך שהמכפלה שלו יותר גבוהה וכך הוא מהיר יותר.

ולשאלתך האם מהירים מהבאס או מהמכפלה- זה שילוב של שניהם, כלומר יכול להיות באס נמוך יותר אך עם מכפלה גבוהה יותר ויכול להיות באס גבוה יותר אך עם מכפלה נמוכה יותר, got it?

נ.ב.

אני לא בטוח ואשמח גם אם יתקנו אותי אך לדעתי עדיף מעבד בבאס גבוה יותר עם מכפלה נמוכה יותר מאשר מעבד עם באס נמוך יותר ומכפלה גבוהה יותר (שניהם כמובן באותו התדר) כי כך מהירות התקשורת גבוהה יותר...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נ.ב.

אני לא בטוח ואשמח גם אם יתקנו אותי אך לדעתי עדיף מעבד בבאס גבוה יותר עם מכפלה נמוכה יותר מאשר מעבד עם באס נמוך יותר ומכפלה גבוהה יותר (שניהם כמובן באותו התדר) כי כך מהירות התקשורת גבוהה יותר...

לאוברקלוק למשל עדיף מעבד E4300 (באס 200 מכפלה 9) על פני E6300 (באס 266 מכפלה 7)

כי כל הלוחות מסוגלים להגיע ל-266 באס, מה שמביא לתדר של 2400MHz (כמובן בהנחה שהמעבד מסוגל לכך)

לאיזה קונרו יש את המכפלה הכי טובה

Core 2 Duo X6800 מכפלה 11

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה שליאור אומר, בעצם, זה שככל שמתקדמים בדגמים - המכפלה שלהם גדלה, ולא ה-BUS. לפיכך ככל שהמעבד יותר מהיר ככה גם ניתן לעשות לו OC יותר טוב (כי ההאצה מוכפלת). נו, אבל זה די ברור. לא הבנתי למה מכך יוצא שה-6400 משתלם מאוד, אולי פחות מה-6600 (משתלם יותר, לא יותר טוב), ולמה בעקבות זאת מומלץ ה-6400 על ה-6300?

ה-E 4300 יוצא עוד כמה חודשים ואין לי זמן להמתין עד אז, אז שיהיה לבריאות למי שמחכה. מה שכן, אני מאוד בספק אם הוא היה מסוגל להגיע לבאס גבוה במיוחד. אחרת לא יהיה כדאי לקנות שום מעבד אחר אלא פשוט לקנות את זה ולהאיץ לו את הצורה, כי המכפלה שלו יותר גבוהה מה-6400. בטח הוא באיכות הרבה פחות טובה ולכן יהיה יותר קשה להאיץ אותו.

מה אתם אומרים על ה-DS3 של GIGA שהמליצו לי בפורום OC? לפי זאפ זה בינתיים הלוח 965 היחיד שנמכר בינתיים בארץ ובפורום OC אמרו שהביצועים שלו מצויינים. הוא עולה בסביבות 1000 ש"ח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה שליאור אומר, בעצם, זה שככל שמתקדמים בדגמים - המכפלה שלהם גדלה, ולא ה-BUS. לפיכך ככל שהמעבד יותר מהיר ככה גם ניתן לעשות לו OC יותר טוב (כי ההאצה מוכפלת). נו, אבל זה די ברור. לא הבנתי למה מכך יוצא שה-6400 משתלם מאוד, אולי פחות מה-6600 (משתלם יותר, לא יותר טוב), ולמה בעקבות זאת מומלץ ה-6400 על ה-6300?

כי הלוח מגביל אותך ב-OC, בבאס אם להיות ספציפי, ולכן עם מעבד עם מכפלה גבוהה יותר תגיע לתדר יותר גבוה על אותו הלוח

ה-E 4300 יוצא עוד כמה חודשים ואין לי זמן להמתין עד אז, אז שיהיה לבריאות למי שמחכה. מה שכן, אני מאוד בספק אם הוא היה מסוגל להגיע לבאס גבוה במיוחד. אחרת לא יהיה כדאי לקנות שום מעבד אחר אלא פשוט לקנות את זה ולהאיץ לו את הצורה, כי המכפלה שלו יותר גבוהה מה-6400. בטח הוא באיכות הרבה פחות טובה ולכן יהיה יותר קשה להאיץ אותו.

אין סיבה שהוא לא יוכל להגיע לבאס גבוה, אחרי הכל כמות האנשים שעושים OC היא אפילו לא אחוזון בודד מהקונים

מה שכן אפשרי והעליתי את האופציה כבר, היא שה-E4300 בנוי מפיסת סיליקון יותר מלוכלכת ואינו מסוגל להגיע לבאס של 266

אבל ה-D805 לימד אותנו שהסיכויים לכך נמוכים

מה אתם אומרים על ה-DS3 של GIGA שהמליצו לי בפורום OC? לפי זאפ זה בינתיים הלוח 965 היחיד שנמכר בינתיים בארץ ובפורום OC אמרו שהביצועים שלו מצויינים. הוא עולה בסביבות 1000 ש"ח.

975X עדיף על 965P בכל יום

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן כן, אני יודע - וה-DFI INFINITY גם עולה 1000 ש"ח ולכן עדיף...

הבעיה שאני לא יכול לקנות את ה-DFI. מה הלוח המשתלם הבא בתור?

בכלל - המלצות על לוחות אם (מלבד ה-DFI) לא שמעתי כאן בכלל.

אה, ותודה :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא יודע למה אמרו לי שה-6400 יותר טוב ל-OC מאשר ה-6300, בגלל שיש לו מכפלה יותר גבוהה. זה שיש לו מכפלה יותר גבוהה אומר שהוא יותר מהיר, זה הכל. מה הקשר בין מכפלה ל-OC?

אז אני מבין ש-OC הוא קפיצות לפי מכפלות. כלומר - אני יכול להאיץ את ה-6400 למכפלה 9 ואז לקבל עוד 266MHZ. נכון? או שבעצם OC זה להעלות את הBUS?

למרות שפחות או יותר ענו לך, אני אנסה להבהיר את הנושא:

OC נעשה ל-3 רכיבים במחשב - 1. המעבד 2. הלוח 3. הזיכרון. כאשר עושים OC, בד"כ מגדילים את תדר ה BUS, מה שגורם להאצת כל 3 הרכיבים האלו:

1. המעבד - תדר המעבד הוא תוצאת מכפלה של ה BUS ומכפלת המעבד. כאשר מעלים את תדר ה BUS, תדר המעבד גם כן עולה.

2. הלוח - הלוח פועל בתדר ה BUS, ולכן כאשר מגדילית את התדר ה BUS, הרכיבים שעל הלוח עצמו (ובעיקר - הגשר הצפוני), יעבדו מהר יותר. ההשפעה של האצת הלוח בלבד היא דיי זניחה.

3. הזיכרון - קיים יחס בין התדר הזיכרון לתדר ה BUS. יחס זה הוא למעשה המחלק (רק במעבדי INTEL, במעבדי זה סיפור אחר). היחס הוא יחס ישר, כלומר, ככל שה BUS עולה, תדר הזיכרון עולה גם כן.

כל אחד מהרכיבים הנ"ל יכול להגביל אותך ב OC - לכל רכיב יש תדר מקסימלי שבו הוא מסוגל לעבוד. כדי להתגבר על ה"מגבלות" האלו, צריך לגרום לרכיב ה"מגביל" לעבוד בתחום התדרים שבו הוא פועל כראוי. איך עושים את זה - ע"י שינוי המכפלה והמחלק.

המכפלה, למרות שברוב המיקרים נעולה כלפי מעלה, ניתן להוריד אותה לערך קטן יותר (עד ערך מינימלי). למה זה טוב? במידה והמעבד הוא שמגביל אותך מבחינת ה OC, מורידים את המכפלה ואז ממשיכים להעלות את ה BUS. כך ניתן להאיץ את הזיכרון והלוח בלי שהמעבד יגביל אותך. לדוגמא:

מעבד E6300 עובד ב BUS של 266MHz עם מכפלה של 7, מה שנותן לו תדר של 1862MHz. אם המעבד מגביל אותך ב BUS של 300MHz, כלומר המעבד לא מסוגל לעבור תדר של 2100MHz (מכפלה 7 ו BUS של 300MHz, זאת כמובן רק דוגמא), אבל שאר הרכיבים שלך (הלוח והזיכרון) מסוגלים לעבוד בתדר גדול יותר, מה שאתה עושה הוא להוריד את המכפלה של המעבד ל 6 (אני חושב ש 6 היא מכפלת המינימום), ואז המעבד יוכל "לסחוב" BUS של 350MHz (תדר מקסימלי של 2100MHz ומכפלה של 6, נותנים תדר BUS מקסימלי של 350MHz - חילוק פשוט). ככה הצלחת "להרוויח" עוד כמה MHz עבור הלוח והזיכרון.

עכשו, למה זה עדיף שהמכפלה תהיה כמה שיותר גדולה - 2 סיבות:

1. ככל שהמכפלה גדולה יותר, ההשפעה של תדר ה BUS על המעבד גדולה יותר, מה שאומר שהשפעת תדר ה BUS על הלוח והזיכרון קטנה יותר, ובכך הסיכוי שהלוח והזיכרון יגבילו אותך קטן יותר. לדוגמא:

אם הלוח לא יכול "לסחוב" תדר BUS של יותר מ 320MHz, אבל המעבד והזיכרון כן, עבור מעבד בעל מכפלה נמוכה, למשל ה E6300 עם מכפלה של 7, אתה תקבל תדר מעבד מקסימלי של 2240MHz, אך עבור מעבד בעל מכפלה גדולה יותר כמו ה E6600 עם מכפלה של 9, אתה תקבל תדר מעבד של 2880MHz.

2. מכפלה גדולה יותר יכולה לתת לך טווח תדרי BUS גדול יותר, וזאת מכיוון שיש יותר "מדרגות" שעבורן ניתן לקבוע את המכפלה. זאת אומרת שאם המעבד מגביל אותך בתדר גבוה, אבל הלוח הזיכרון יכולים לעבוד עם תדר BUS גדול יותר, ניתן להוריד את המכפלה, ולהעלות שוב את תדר ה BUS. לדוגמא:

למעבד E6600 יש מכפלה של 9, מה שאומר שניתן לבחור מכפלה בין 6 ל 9 (שוב, אני לא בטוח אם 6 היא מכפלת המינימום), בעוד שלמעבד ה E6300 יש מכפלה של 7, מה שאומר שניתן לבחור מכפלה בין 6 ל 7 (2 אפשרויות). כך ניתן להתגבר על הגבלת ה OC במידה והמעבד הוא זה שמגביל אותך, כפי שהסברתי למעלה.

עכשו, מאד לא סביר שתגיע למצב שבו גם הלוח, גם המעבד וגם הזיכרון עובדים בתדר המקסימלי שלהם, ולכן תצטרך להתפשר בשלב מסויים - ללכת על התדר המקסימלי של המעבד, של הזיכרון או של הלוח (ה BUS). בכל מקרה, אתה תעשה "ויתור" כלשהו.

עכשו, המחלק עושה דבר דומה עם הזיכרון - ביחס 1:1, הזיכרון עובד באותו תדר כמו ה BUS, וביחס 1:2, שהוא המקסימלי למיטב הבנתי, הזיכרון עובד פי 2 יותר מהר מתדר ה BUS (אין שום קשר כרגע ל , הכפלת התדר הזו נעשית בתוך הזיכרון, אני מדבר כרגע על התדר "אמיתי", לא על התדר האפקטיבי). בין 2 הערכים הנ"ל יש עוד מספר ערכים, ובכך ניתן להפעיל את הזיכרון בתדרים שונים כדי להתגבר על מגבלות של תדרים מקסימלים, בדיוק כמו במכפלה.

אני מקווה שעכשו הנושא ברור, כי יותר טוב מזה אני לא חושב שניתן להסביר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, זה הכי טוב שניתן להסביר וזה גם מספיק כי הבנתי הכל!

או כמעט הכל. לגבי הזכרונות - של 677 הוא שמכפיל באס של 333 ב-2? לא הגיוני כי באס 333 בלוח אם זה די הרבה לפי מה שהבנתי. אלא אם לא הבנתי נכון. גם לא נראה לי הגיוני שזיכרון 800 זה הכפלת באס של 400. הרי לוחות מעטים מגיעים ל-400.

אז על איזו ספסיפיקציה בעצם אני מסתכל כשאני רוצה לבחור זיכרון? אם אני רוצה לעשות מקסימום תיאום בין הלוח\מעבד\זיכרון - איך אני בודק כמה באס הזיכרון שלי יכול "לספוג" כדי שהוא לא יפגום לי ב-OC? באיזה נתון מדובר?

אני פשוט לא רוצה שבסוף הבחירה בזיכרון תתקע לי את ה-OC (מה שבכלל לא ידעתי שקורה, עד עכשיו).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הזיכרון הבסיסי שמתאים למעבדי הקונרו הוא זיכרון שעובד ביחס 1:1 מול ה BUS. ה BUS במעבדי הקונרו הוא 266MHz, ולכן זיכרון כזה יהיה בתדר של 533MHz (התדר האמיתי של הזיכרון הוא 266MHz, והתדר האפקטיבי הוא 533MHz כי מדובר בזיכרון DDR) הזיכרון המקסימלי שיכול לעבוד בלוחות האלו הוא זיכרון שעובד ביחס 1:2 מול ה BUS, כלומר זיכרון בתדר של 1066MHz (תדר אמיתי - 533MHz, תדר אפקטיבי - 1066MHz). אני לא בטוח בכלל שקיימים זיכרונות כאלו.

עכשו, אם אתה שם זיכרון בתדר 667MHz עבור מעבד קונרו, היחס בין BUS ל תדר הזיכרון יהיה 266:333 או 4:5. זאת בהנחה שהזיכרון מוגדר לעבוד כזיכרון 667MHz. עכשו, אם תגדיר אותו כזיכרון 533MHz, היחס יהיה 1:1. למה שתרצה להגדיר זיכרון 667MHz כזיכרון 533MHz? בגלל שאם אתה רוצה לעשות OC, אתה עכשו יכול להעלות את תדר ה BUS עד ל 333MHz לפחות מבלי שהזיכרון יהיה מה שיגביל אותך, שהרי הזיכרון יכול לעבוד בתדר של 333MHz ב 100%. אני מקווה שעכשו זה יותר ברור.

בקשר לזיכרון ה בתדר 800MHz - היחס (או המחלק) יהיה 2:3 (266:400). שוב - אם תגדיר את הזיכרון כך שהוא יעבוד ביחס 1:1, אז תוכל להעלות את ה BUS עד ל 400MHz מבלי שהזיכרון יהיה זה שיפריע לך. מכיוון שרוב הלוחות לא יגיעו בכלל ל BUS של 400MHz, ואתה עדיין רוצה לנצל את הזיכרון עד המקסימום, אתה תצטרך להגדיר את המחלק ביחס שונה, כלומר לא 1:1 או 2:3 (שהוא היחס המקסימלי עבור 800MHz במהירות סטוק). זה בסה"כ עניין של ניסוי וטעייה עד שאתה את התדרים המקסימליים של כל רכיב, ומשם - זה עניין של חישוב מתמטי פשוט כמו שהדגמתי לך כאן (וגם קודם).

היחס הזה, אגב, סה"כ אומר בכמה MHz עולה תדר הזיכרון כאשר מעלים את תדר ה BUS. יחס של 2:3 אומר שעל כל הגדלה של 2MHz של ה BUS, תדר הזיכרון יגדל ב 3MHz.

וטיפ קטן - כדי לחשב את היחס הזה מהר, פשוט תכפיל את 2 התדרים ב 3 ותעגל את המספרים. למשל - 266:333 יהפוך ל 800:1000, וניתן לראות מייד שהיחס הוא 4:5.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...