לקחתי לניסוי את ה- Mozilla והאמת שזה אחלה נווט - עמוד 2 - רשתות ואינטרנט - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

לקחתי לניסוי את ה- Mozilla והאמת שזה אחלה נווט

udicol

Recommended Posts

אני נשאר עם ה IE הישן והטוב (עקב ניסיוני המר עם תוכנות אחרות >:( ) .

כן, האינטרנט אקספלורר ישן, אבל טוב? מה פתאום.

מוזילה עולה על אקספלורר בכל התחומים, ומתקדם ממנו בהרבה ברמה הטכנולוגית.

במוזילה יש לך מספר גדול של פיצ'רים שעושים אותו לדפדפן המתקדם ביותר כיום, למשל צפיה במספר אתרים במקביל תוך שימוש ב"טאבים" בחלון הדפדפן, משהו שאולי לא נשמע כלכך שימושי, אך אחרי שמתרגלים אליו אי אפשר להבין איך הסתדרת בלעדיו קודם.

בנוסף, מוזילה מציעה ניהול מתקדם של סיסמאות/הורדות/קוקיז, חיפוש טקסט במנועי חיפוש מתקדמים ישירות מה url bar או מדף האתר, הגדרות גמישות מאוד שנותנות לך לכוון את הדפדפן בדיוק לפי רצונך, למשל לחסום פופאפס, או נעילת הדפדפן עם סיסמא אישית ועוד אפשרות רבות אחרות.

בנוסף מוזילה מגיעה עם תוכנת דואר וקבוצות דיון, תוכנה להכנת אתרים, ספר כתובות ולקוח IRC.

בגלל שמוזילה היא תוכנת קוד פתוח, קצב ההתפתחות שלה גבוה בהרבה מאשר דפדפנים סגורים אחרים, פיצ'רים חדשים וטובים מתווספים ושימוש בטכנולוגיות ותקנים חדשים נכנסים בתדרירות גבוהה לדפדפן, מה שאי אפשר להגיד על אקספלורר, שהדבר היחידי שהשתנה בו בשנים האחרונות הם חורי חדשים.

מוזילה נצמד לתקנים העולמיים של ה W3C, ולכן כל אתר שנכתב לפי התקנים יראה מעולה במוזילה.

מוזילה הוא דפדפן קוד פתוח ולכן כל באג שמתגלה בו מתוקן הרבה יותר מהר מאשר בדפדפנים אחרים, לדוגמא ניקח באג שהתגלה לפני כמה חודשים שאפשר לאתרים לצפות בתוכן קבצים ותיקיות במחשב הלקוח, באג זהה התגלה באקספלורר ב 26 למארס השנה, אך עדיין לא תוקן, במוזילה הבאג תוקן 23 שעות לאחר דיווחו.

הסיבה שהרבה אנשים נשארים עם האקספלורר היא פשוט שהוא בא עם המערכת הפעלה שלהם והם מתעצלים\לא מודעים להורדה של טוב הרבה יותר, מתקדם הרבה יותר וחופשי.

עם גישה סגורה כזאת של להתקע על תוכנה מסויימת בגלל שהיא "ישנה" או בגלל ניסיון רע עם תוכנות אחרות, לא תגיע רחוק ולדעתי תפסיד הרבה.

קח לשבוע ניסיון את מוזילה, תשתמש בו כדפדפן ברירת המחדל שלך, תעבור על האפשרויות הרבות בתפריטים שלו, תכוון אותו לפי רצונך ותראה שלא תרצה להסתכל אחורה לעבר הדפדפן המיושן הזה שנקרא אקספלורר.

וואו , מה החמצתי כל השנים האלה!

אני טס להוריד את זה! ;D

עוד שאלה , יש שיפור משמעותי במשאבים שהתוכנה לוקחת מהמחשב (יחסית לתוכנת IE ) ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב נתקלתי בבעיה ראשונה (ולא אחרונה) : אתר חבר'ה זיהה את הנווט והקפיץ לי הודעה שהאתר אינו תומך בנווטים אחרים זולת I.E 5.0 ומעלה.

אתר נוסף שאינני זוכר את שמו לא נתן לי להמשיך ולנווט באתר.

כנראה ש-I.E יחזיק עוד זמן .

זו אכן בעיה, אבל לא בעיה של מוזילה, אלא בעיה של האתר שלא כתוב לפי התקנים ולכן אי אפשר לצפות בו מכל (שנכתב לפי התקנים),

במקרה אני מכיר את האתר שדיברת עליו ואני יכול להגיד לך שהוא עובד לי מעולה עם מוזילה בגירסאות האחרונות (לא ניסיתי עם גירסאות ישנות), כך שאני לא מבין את האינטרסט של האתר לכתוב שהוא ניתן לצפיה רק עם אקספלורר.

במקרים כאלה, במקום לרוץ חזרה לאקספלורר, כדאי לשלוח אימייל לבעל האתר ולדווח לו שהאתר נצפה טוב מאוד בדפדפן מוזילה וההודעה שלו מיותרת לגמרי.

ובמקרים אחרים, שבהם באמת האתר לא נצפה טוב עם מוזילה, כדאי לשלוח אימייל מנומס ומנוסח היטב לבעל האתר שיסביר לו שהאתר שלו לא כתוב לפי התקנים העולמיים והוא מאבד קהל גולשים שלא משתמש בדפדפן איכספלורר.

לדוגמא, אני מכיר אתר של חנות מחשבים בחיפה שבעל האתר שיכתב מחדש את האתר כדיי שיתאים לתקנים לאחר שקיבל פניה באימייל בנושא זה.

צודק בהחלט!

האתר אכן נראה הייטב במוזילה , אבל אני לא בטוח שאימייל יגרום להם לשכתב את האתר מחדש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש פתרון לבעיה של אתרים שנראים טוב במוזילה, אבל מכילים סקריפט מטופש שפוסל שימוש בדפדפנים שאינם IE: התחזות.

תורידו את ה-Preferences Toolbar 2 מ-xulplanet.com, ופשוט תגדירו בו למוזילה שתתחזה ל-IE6 תחת WinXP. זה אמור לכסות את רוב האתרים הבעייתים.

ולאתרים שלא נראים טוב במוזילה, שלחו אימייל (כמו שאביב הציע).

הנה תמונת מסך של ה-Toolbar החדש, שימו לב לשליטה שהוא נותן על פרמטרים אחרים כמו הצגת , שימוש בסקריפטים ועוד:

2387265.png

אגב, שליטה דומה קיימת גם באופרה, אבל כשיש חינמי מעולה כמו מוזילה, אני לא רואה הרבה טעם לבחור במוצר הנורווגי.

Prog.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש פתרון לבעיה של אתרים שנראים טוב במוזילה, אבל מכילים סקריפט מטופש שפוסל שימוש בדפדפנים שאינם IE: התחזות.

תורידו את ה-Preferences Toolbar 2 מ-xulplanet.com, ופשוט תגדירו בו למוזילה שתתחזה ל-IE6 תחת WinXP. זה אמור לכסות את רוב האתרים הבעייתים.

זה אכן פתרון, אבל פתרון שלא חושב על העתיד לטווח רחוק,

אם תשתמש במוזילה ותזדהה בתור אקספלורר, זה אומנם יפתור לך את הבעיה זמנית (באתרים שאכן כתובים טוב אך משום מה מעדיפים לעשות סלקציה לגולשים), אך יעלה את הסטטיסטיקות של הדפדפן אקספלורר ויגרום לבעלי אתרים "לשים פס" על מיעוטים עם דפדפנים שונים, כמו מוזילה, ויתן להם תירוץ לא לכתוב אתרים לפי תקנים אמיתיים בעתיד.

ניקח את אתר חבר'ה למשל, אין להם בעיה של תקנים שם עד כמה שראיתי, אבל הם בכל זאת נותנים הודעת שווא לגולשים שלא מזוהים כאקספלורר, אם בעל האתר יבדוק בסטטיסטיקות שלו, ויראה ש- 99% אנשים משתמשים באקספלורר, במקום למשל 90%, בגלל ש- 9% החליטו לזייף את חותמת הדפדפן שלהם, מה ימנע ממנו מחר להוסיף קטעים באתר שלו שכתובים לפי ה"""תקנים""" של אקספלורר? הוא פשוט יגיד שרק אחוז אחד לא יוכל להשתמש בהם וזה לא כלכך נורא לדעתו.

ואז מה שקורה זה שגם אם תזייף את חותמת הדפדפן שלך, לא תוכל לצפות בקטעים שנכתבו במיוחד לאקספלורר מכיוון שהם לא לפי התקנים, ובעצם פגעת רק בעצמך.

בגלל זה אם אני נתקל באתר שלא כתוב נכון או עושה סלקציה, אני מעדיף לשלוח לבעל האתר דוא"ל מאשר להתחזות לדפדפן אחר, זה גם מביא את מוזילה ואת איבוד הגולשים הפוטנצאלים לתודעה של בעל האתר וגם לא מעלה לאקספלורר את הסטטיסטיקות לשווא, דבר שרק יפגע בך בעתיד.

אם כל אחד יעשה את זה כשהוא נתקל באתר כזה, בעלי האתר יקבלו מידי כמה שבועות כמה עשרות אימיילים כאלה - ויחשבו יותר טוב על הגולשים שהם מחמיצים וישנו את דרכם.

במקרה ואין ברירה אחרת חוץ מלזייף את שם הדפדפן שלי, אז אני עושה זאת ובמקביל מודיע על זה לבעל האתר כדיי שיהיה מודע לזה שיש גולשים שצריכים לעשות "טריקים מלוכלכים" בשביל לעקוף סלקציות מגוחכות.

בעניין מי ששאל על הבדלי ביצועים,

אין לי "חלונות" ולכן איני יכול להשוות עם אקפלורר, בפעם האחרונה שהשתמשתי במוזילה על זה היה בגירסאות לפני 1.0, והדפדפן היה קצת איטי. אך מוזילה שופר מאוד מאז, תוקנו דליפות , מנוע הצגת הדפים שופר ועוד דברים רבים שופרו על מנת הפעלה מהירה יותר של הדפדפן והצגת הדפים בו.

אני יכול להגיד לך שאצלי על הלינוקס הוא פועל מהר מאוד וראיתי גם כמה מבחני השוואה בינו לבין אקספלורר ובהם מוזילה ניצח עם הצגת דפים יותר מהירה.

בעניין הטעינה של המוזילה, יש בווינדוס אפשרות quick lunch, או משהו בסגנון, מה שמבטיח הפעלה מהירה הרבה יותר של המוזילה אם תפעיל את אפשרות זו.

אך גם בגירסאות ה pre-1.0 - הפער הטכנולוגי הרב לטובת מוזילה מול אקספלורר כיסה על בעיות "אכילת" המשאבים, שכבר תוקנו כמו שהזכרתי.

ול udicol - אולי אימייל אחד לא יגרום לבעל אתר לשכתב את אתרו, למרות שכבר ראיתי את זה קורה מספר פעמים, אך אם מספר גולשים ישלחו לו אימייל, אני בטוח שהוא לפחות יחשוב על זה, במיוחד במקרה של אתר חבר'ה ששם צריך רק להוריד את אזהרת השווא בכניסה לאתר ואין צורך לשכתב את כל האתר שכתוב בסדר ממה שיצא לי לראות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...