דרכים לפתרון בעיות בהפעלת/התקנת משחקי מחשב חלקים א-ג - משחקי מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

דרכים לפתרון בעיות בהפעלת/התקנת משחקי מחשב חלקים א-ג

Asaf-K

Recommended Posts

אני פותח דיון זה בתקווה לשפר את המצב שכרגע קיים מבחינת כלל משתמשי המחשב בארץ.

בתור אדם שעובד בחברה שמספקת תמיכה טכנית בהפעלת/התקנת משחקי מחשב ונחשף לרוב הבעיות שנתקל בהם המשתמש הביתי הממוצע כאשר הוא מנסה להפעיל את המשחק החדש שהוא רכש במיטב כספו (או לחלופין צרב והשקיע מקסימום במקרה הגרוע 2.5 שקל על דיסק ריק ;D ...לא שאני בעד התופעה הזאת....אבל זה המצב),

רצית להעלות פה כמה בעיות מאוד נפוצות, שביום תמיכה ממוצע אני נתקל בהם בממוצע משוכלל בערך 15000 פעם

(בממוצע זה אני לא מכליל את הבעיות הכי שכיחות של "אני לא מצליח להפעיל את המשחק בגלל שאין לי קיצור דרך על השולחן עבודה" או "לא התקנתי את המשחק ולכן הוא לא עובד"....הרי כולנו פה אנשים אינטיליגנטים...לא).

טוב...בואו ניגש לעיקרי הדברים.

הבעיות למעשה מחולקות לשלוש:

1) בעיות שנגרמות בגלל חומרה לא תקינה, או במקרה היותר נפוץ, חומרה תקינה אך לא עומדת בדרישות המשחק.

פירוט:

בסעיף זה לא נתייחס (שוב) לאלה שמנסים להפעיל משחקים כמו GTA3 על כרטיסי מסך של CIRRUS LOGIC 1MB .

הבעיה העיקרית בסעיף זה היא לא הזיכרון הכללי של המחשב או מהירות המעבד...את זה רוב האנשים יודעים לזהות בדרישות מערכת

בגב המשחק.

הבעיה העקרית היא כרטיס המסך...יש 9000 סוגים/יצרנים, יש מאיצי תלת מימד יש כאלה שלא, יש תומכים בT&L ויש כאלה שלא...בקיצור

בלאגן אחד גדול!!!

כאשר אתם רוכשים משחק שימו לב לכל הדרישות, גם לפריט השולי הזה הזה שנקרא כרטיס מסך.

הבהרה לגבי מה מאיץ ומה לא (בצורה הכי פשוטה שיש):

א) כל הכרטיסים מתחת ל 16MB אינם מאיצי תלת מימד.

ב) כל הכרטיסים של 16MB ומעלה נחשבים כמאיצים, אבל גם זה במגבלה מסויימת....מכיוון שרוב הכרטיסים של 16MB הם של VOODOO

והחברה שייצרה אותם (3DFX) כבר לא קיימת אז אין מעודכנים והתמיכה בDirectX נפסקה עם הופעתו של DirectX8.1

(כלומר משחקים שדורשים מאיץ תלת מימד ו DirectX8.1 לא יעבדו על כרטיסי VOODOO ולא משנה איזה VOODOO).

ג) כרטיסי מסך (שוב...שהם לא VOODOO ) עם 32MB זיכרון ומעלה, כולם מאיצים.

הערה:

יש משחקים שבצורה הכי קלה ונוחה מוסיפים חלק נוסף בדירשות המערכת על גב עטיפת המשחק, של כרטיסי מסך נתמכים ולא נתמכים.

משחקים אלה בדרך כלל בעלי דרישות קצת יותר גבוהות מהרגיל (ראו דוגמא של המשחק ספיידרמן החדש שלא עובד עם כרטיסי מסך

RIVA TNT 2 בגלל חוסר תמיכה בT&L...למרות שהכרטיס הוא מאיץ ולמרות שיש לו 32 MB זיכרון!!).

לגבי נושא החומרה שאינה תקינה...אין יותר מידי מה לפרט, ברגע שכרטיס מסך, זיכרון, מעבד, לא יהיו תקינים, המחשב באופן כללי יתפקד

בצורה לקויה....או שלא יתפקד כלל.

2) אחרי שגילינו שהמחשב שברשותנו עומד בדרישות המשחק, נוכל לעבור לשלב הבא של הבעיות....בעיות הדרייברים.

פירוט:

זה נראה לי המקום המושלם להכניס סיפור קצר על שיחה שנהלתי לא מזמן עם לקוחה, בשביל לתת לכם הרגשה עם מה תומך צריך להתמודד

בכל יום עבודה...

אז ככה....רבע שעה לפני סיום יום עבודה מפרך של לקוחות עצבניים שצועקים עליך כדי לפרוק את העצבים שעשו להם בעבודה.מתקשרת בחורה

שאת עוצמת הצעקות שלה היה אפשר לשמוע +/- עד לאיזור ת"א, שלא נדבר על החדר התמיכה (התומך שישב לידי יכול להעיד הוא שמע

את כל מהלך השיחה...דרך האוזניה שדרך אגב היתה מוצמדת לאוזן שלי!!!!!). הבעיה שהלקוחה הציגה:"קניתי מחשב חדש ב9000 שקל, קניתי משחק ב 200 שקל בערך, ניסיתי להפעיל את המשחק על המחשב החדש שלי.....ו....הוא לא עובד!!!! אז רצתי לחנות להחליף אותו וברוב חוצפתו, שוב.המשחק לא עובד". אז העלתי בפניה את הסברה שאולי יש איזה שהיא בעיה במחשב (מה שעוד יותר הרגיז אותה...הרי המחשב חדש...מה כבר יכול להיות לא בסדר בו). שאלתי אותה מה בדיוק קורה, אם הבעיה בהפעלה של המשחק או בהתקנה ולמעשה את כל השאלות הרגילות שאני שואל כל לקוח.ממה שהבנתי ממנה, ברגע שהיא מפעילה את המשחק (MEDAL OF HONOR במקרה הזה) הוא נזרק החוצה לחלונות. לאחר בדיקה של המחשב שלה דרך הDirectX גיליתי שהכל למעשה תקין...חוץ מהדרייבר של הכרטיס מסך שהיה לא מעודכן.

הסברתי ללקוחה שהיא צריכה להוריד מהאינטרנט דרייבר לכרטיס מסך שלה ו....אז הגיע מפל השאלות:"למה לעדכן דרייבר?? הרי כל שאר המשחקים שקניתי כן עובדים...זה בעיה עם הדיסק (את מוזמנת לנסות את כל הדיסקים של המשחק מהחנות....אני מבטיח לך...שום דבר לא יעבוד). למה לא צרפו את הדרייבר למשחק אם יודעים שיש את הבעיה הזאת?? (ברור שהיצרנים של המשחק יכולים לצרף של 3000 סוגים של לדיסק של המשחק).לאחר שכל התשובות שסיפקתי לה לא מצאו חן בעיניה הפנתי אותה לאחראי שלי (שאמר לה כמובן את אותו הדבר) ולבסוף הדרייבר עודכן!!! המשחק כמובן עבד והכל הגיע לסיומו בשלום (האוזן שלי אם אתם שואלים

...עמדה בלחץ ולאחרונה אני גם קצת שומע בה!!!).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נחזור לעיניינינו....

למה חשוב לעדכן דרייבריים להתקני החומרה במחשב (כרטיסי קול, מסך וכו')?

הסיבה העיקרית: ניצול יכולות החומרה בצורה טובה יותר ומהירה יותר.

כלומר: משחקים ירוצו בצורה חלקה יותר מהירה יותר (לא תתקלו בתקיעות או בקטיעות...דברים יראו וישמעו יותר טוב מבעבר).

דבר נוסף שבגללו חשוב להתקין דרייבר מעודכן במחשב הוא התמיכה בDirectX.

כלומר: דרייבר ישן לא יזהה DX חדש ולהיפך, DX ישן לא יזהה דרייבר חדש.....מה שמביא אותנו לשילוב המנצח (מבחינת כל משחק היום בשוק)

של דרייברים מעודכנים וDX מעודכן.

איך יודעים עם יש בעיה עם הדרייבר או אם הDX??

דבר ראשון נכנס לתוכנית הבדיקה של ה -DX (התחל - הפעלה - DXDIAG)

א) בעיות בדרייבר כרטיס מסך:

- הDX אמור לזהות כרטיס מסך אחד בלבד (אלא עם יש לכם כרטיס מסך ותוסף לכרטיס מסך, אותו תזהו ע"י הצצה אל גב המחשב שלכם,

שם תוכלו לראות כבל המחבר בין שני כרטיסים). אם אין לכם תוסף לכרטיס מסך ואתם מזהים שיש לכם בDX שני מתאמי תצוגה

(DISPLAY 1 DISPLAY 2 ) קיימת בעייה עם הדרייבר וצריך להתקינו מחדש.

הערה: ברוב הפעמים אחד משני מצבי התצוגה יהיה תואם לכרטיס מסך שלכם והשני יהיה זהה לו רק עם זיכרון של 0.5 מב או

פחות, או אחד יהיה תואם לכרטיס הנוכחי שלכם והשני תואם לכרטיס ישן שהיה מותקן במחשב שלכם.

- אם תעברו ללשונית התצוגה ותגלו שבמקום בו אמור להופיע הזיכרון של כרטיס המסך שלכם מופיע N/A או שלא מופיע כלום...יש בעיה

בדרייבר וצריך להתקינו מחדש

- אם כאשר אתם נכנסים לתוכנת הבדיקה של DX אתם מקבלים הודעת שגיאה שקשורה לDIRECT DRAW או DITRECT 3D

יש בעיה עם הדרייבר...וכן צריך להתקינו מחדש.

איך מזהים את גירסאת הדרייבר של כרטיס המסך?

בלשונית DISPLAY בתוכנית הבדיקה של הDX יהיו שתי מסגרות גדולה שהכותרת שלה DEVICE וקטנה שהכותרת שלה DRIVER

במסגרת הקטנה בשורה השניה יהיה כתוב VERSION....הארבע ספרות האחרונות ייצגו את גרסאת הדרייבר שקיימת אצלכם במחשב.

אם לדוגמה הדרייבר האחרון של הוא בגרסא 3082 אז 3082 יופיע בארבע ספרות האחרונות של ה VERSION.

בעת הפעלת משחקים, כאשר הדרייבר של כרטיס המסך לא מעודכן אתם עלולים להתקל בבעיות הבאות:

- משחק יעלה בצורה נורמלית לחלוטין, אך יזרק החוצה לחלונות בשלב זה או אחר של המשחק.

- תפריטי המשחק יעלו כרגיל אך בעת ניסיון התחלת משחק חדש המשחק יזרק החוצה לחלונות.

- המשחק יתקע ולא יגיב בעת הפעלתו.

- הגרפיקה במשחק תראה לא ברורה .

בעיות נוספות הקשורות למאפיני התצוגה שלכם:

רוב המשחקים היום עובדים בצורה הכי טובה על רזולוצית מסך של 800*600 ורמת צבע של 16 ביט, למרות שהנטיה במשחקים (החדשים בעיקר) היא לכיוון ה-1024*768 ורמת צבע של 32 ביט.

לא מומלץ לעבוד על רזולוציות ורמות צבע שונות מהשתיים המוזכרות

אם אתם נתקלים באחת מהבעיות המוזכרות למעלה, דבר ראשון שתעשו (לפני עדכון הדרייברים) זה לשנות את הרזולוציה ורמת הצבע לאחת

מן השתיים המומלצות.

אם אתם נתקלים במצב בו אינכם יכולים לשנות את רזולוציית המסך שלכם (למשל כאשר אתם מנסים ליצור מצב של רזולוציה 800*600

ורמת צבע של 16 ביט ובכל פעם שאתם בוחרים מצב של 16 ביט הרזולוציה אוטומטית יורדת ל640*480 או שהסקלה פשוט מקובעת

ולא ניתן להחליף רזולוציה בכלל) תאלצו להתקין את דרייבר כרטיס המסך שוב.

ב) בעיות בדרייבר כרטיס קול:

- אם אין לשונית SOUND בתוכנית הבדיקה של ה DX כרטיס הקול לא מוגדר טוב וצריך לעדכן את הדרייבר שלו.

- בלשונית SOUND יש בדיקה של הכרטיס קול (TEST DIRECT SOUND) תוכנה זו בודקת את כרטיס הקול ע"י השמעת דגימות קול

בפורמטים שונים. אם בבדיקה זו אינכם שומעים קול בחלק מהדגימות קיימת בעייה בדרייבר של כרטיס הקול וצריך לעדכנו.

- אם כאשר אתם נכנסים לתוכנת הבדיקה של DX אתם מקבלים הודעת שגיאה שקשורה לDIRECT SOUND

יש בעיה עם הדרייבר וצריך להתקינו מחדש.

- משמאל ללחצן ה-TEST DIRECT SOUND ישנה סקלה של HARDWARE ACCELERATION שבברירת המחדל שלה היא במצב

FULL. אם במהלך משחק תתקלו בעיות קול כגון: קול מקוטע או קול שנשמע בצורה לא ברורה. נסו להוריד סקלה זו שלב שלב כלפי מטה

ותבחנו כיצד המשחק מגיב לכל ירידה (ברוב הפעמים המצב של NO ACCELERATION פותר בעיה זו אך מומלץ לבדוק בכל זאת גם את

הרמות שמעל). גם במצב זה קיימת אפשרות שעידכון דרייבר יפתור בעיה זו (ללא צורך בשינוי האצת החומרה בכרטיס).

ג) בעיות בDX (לא כל-כך נפוץ...לכן לא ארחיב יותר מידי):

כאשר אתם מנסים להפעיל משחק מסויים ואתם מקבלים את ההודעה:

"The Filename.icd File Is Linked to Missing Export Dinput.dll"

או כל הודעה דומה עם הקובץ Dinput.dll, קיימות שתי אפשרויות:

- DX פגום.

- גירסאת DX ישנה.

בשני המקרים חובה להתקין DX מחדש (בגירסא העדכנית כמובן).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

3) החלק השלישי יוקדש לבעיות הקשורות למערכת ההפעלה:

- בהתקנת משחקים במערכת הפעלה WIN 98 מתקבלת ההודעה הבאה:

Unhandled Exception

Error: 0x80070725

Description: Incompatible version of the RPC stub.

Setup will now terminate

בעייה זו נגרמת כתוצאה מהתקנת תוכנה מסויימת שהחליפה מספר קבצי DLL במערכת ההפעלה וגרמה לערבוב בין גרסאת הDLL של

התוכנה לגירסאת הDLL של מערכת ההפעלה.

כדי לפתור בעיה זו צריך להתקין את הקובץ mcrepair.exe מהקישור הבא:

http://download.microsoft.com/download/msninvestor/patch/1.0/win98/en-us/mcrepair.exe

- הודעת שגיעה : (Error installing Ikernel.exe (0x any number

בד"כ ניתן לפתור בעיה זו ע"י הפעלת המחשב מחדש, הסרת המשחק והתקנתו בכונן ברירת המחדל (....C:\PROGRAM FILES).

אם הבעיה לא נפתרה אז להוריד ולהתקין את הקובץ instmsia.exe מהקישור הבא:

http://www.tgame.co.il/index.asp?mode=file&id=161

- התנגשויות חומרה (מקש ימני של העכבר על המחשב שלי - מאפיינים - והקשה על לשונית מנהל התקנים או מקש ימני של העכבר על המחשב

שלי - מאפיינים - חומרה - מנהל התקנים בחלונות XP ו 2000):

אם מופיע במנהל ההתקנים (DEVICE MANAGER) על אחד מרכיבי החומרה סימן קריאה או סימן שאלה, ז"א שאותו רכיב חומרה לא

מותקן או לא מותקן כראוי.

התנגשויות חומרה אלו יכולות לגרום לבעיות שונות בהפעלת משחקים. ממולץ לפתור אותן ע"י התקנת הרכיב כראוי.

מספר הצעות כלליות:

1) מחקו את תכולת ספריית WINDOWS/TEMP לעיתים קרובות.

2) תבצעו SCANDISK ו DEFRAG כל חודש.

3) תבצעו UPDATE כל תקופה מסויימת או מתי שהWINDOWS מבקש.

4) התחל - הפעלה - MSCONFIG -איתחול/הפעלה - הורדת כל הV חוץ מINTERNAT.EXE וSYSTEM TRAY - אישור - RESTART

דבר זה סגירה של כל הישומים שפועלים אוטומטית בעת הפעלת הWINDOWS .

יצא לי להתקל מספר פעמים במשחקים שלא עבדו כתוצאה מפעולה של תוכנות שעבדו ברקע והפריעו למשחק לעבוד!!

5) תשמרו על לפחות 400 מב פנויים על כונן C.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...