התשמע בקולי ותבצע את זממי ותיקח את האשמה עליך ? - עמוד 2 - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

התשמע בקולי ותבצע את זממי ותיקח את האשמה עליך ?

1immortal

Recommended Posts

אני לא אאמין לאף אחד ולא אעשה כלום שכת (או דת) כלשהי מטיפה לי אם לא אוכל לראות מה יוצא לי מזה.  הכל זה אינטרסים אישיים, ולסגוד למשהו\מישהו זה לא אחד מהאינטרסים שלי (אבל יש אנשים שזה כן אינטרס שלהם, אז לכת שלך יש עתיד  :smile1:).

לא הכל בעולם זה אינטרסים אישיים..יש אנישם בעולם הזה (לא הרבה אנשים וחבל...) שהם לא עושים דברים בשביל עצבם והם לא אגואוסטים ואונכיים...

ולפי דעתי אנשים שסוגדים או נותנים למישהו כבוד בלי שזה יהיה הדדי הם אנשים חלשים חסרי אופי...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הכל בעולם זה אינטרסים אישיים..יש אנישם בעולם הזה (לא הרבה אנשים וחבל...) שהם לא עושים דברים בשביל עצבם והם לא אגואוסטים ואונכיים...

ולפי דעתי אנשים שסוגדים או נותנים למישהו כבוד בלי שזה יהיה הדדי הם אנשים חלשים חסרי אופי...

כולם פועלים לפי אינטרסים אישיים, אלא אם הם אינם בריאים נפשית ומודעים למעשיהם. לא כל מעשה שמתבצע לפי אינטרסיים אישיים חייב לבוא לידי ביטוי בהתנהגות אגואיסטית ואנטי-חברתית, אבל כל התנהגות שנעשית במודע (ובתנאי שהאדם שפוי) מקורה באינטרס אישי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כולם פועלים לפי אינטרסים אישיים, אלא אם הם אינם בריאים נפשית ומודעים למעשיהם.   לא כל מעשה שמתבצע לפי אינטרסיים אישיים חייב לבוא לידי ביטוי בהתנהגות אגואיסטית ואנטי-חברתית, אבל כל התנהגות שנעשית במודע (ובתנאי שהאדם שפוי) מקורה באינטרס אישי.   

תגיד לי אתה אם בנאדם שמוכן למות בשביל חבר שלו זה אינטרס אישי?

או מישהו שסתם נוסע בכבישי ופתאום רואה מישהו שהוא לא מכיר ובחיים לא ראה וכנראה שגם לא יראה, תקוע בצד והוא הולך לעזור לו..מה האינטרס פה?

עומר...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב אני חייב להגיד לכם... אתם ממש פיספסתם את כל העניין לדעתי...

םפותח הנושא לא התכוון שהוא יבוא אליכם סתם ככה ברחוב ויגיד לכם מה לעשות ואתם אמורים לעשות בדיוק את זה....

זה היה יכול להיות דיון ממש מענייןם אם לא הייתם הורסים אותו...

אז בבקשה אולי עכשיו נחזור לדיון במקום לדבר שטויות?

אתה בן אדם ממש דתי ממש ממש דתי... הרב/כומר/וואטאבר אומר לך לעשות X וY היית עושה את זה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תגיד לי אתה אם בנאדם שמוכן למות בשביל חבר שלו זה אינטרס אישי?

או מישהו שסתם נוסע בכבישי ופתאום רואה מישהו שהוא לא מכיר ובחיים לא ראה וכנראה שגם לא יראה, תקוע בצד והוא הולך לעזור לו..מה האינטרס פה?

עומר...

כן, בנאדם היה מוכן למות למען חבר שלו אם הוא היה סובל קשות ומתענה רק מהמחשבה על כך? (הקרבת חייו למען חברו).

אדם שעוזר למישהו שתקוע בצד הכביש - עושה זאת למורות שהדבר גורם לו סבל נוראי? או שהוא עושה זאת כי כך הוא מרגיש טוב עם עצמו כי הוא עזר לאדם במצוקה? זה האינטרס.

נכון שהמקרה הראשון קיצוני יותר, אבל האם אדם יהיה מוכן למות למען נגיד אדם אחר שהוא אינו מכיר? או למען אדם שהוא מסוכסך עימו? לא.

ובקשר לנושא של הת'רד - אל תיקחו את זה קשה כל-כך, השאלה היא באמת האם אתם באמת כל-כך צייתנים וכנועים שתעשו מה שיגידו לכם בתנאי שהדובר הוא אדם בעל כוח רב העומד במרכז אמונתיכם? הכותב של החדר סתם מגולמן, זה לא מפחיד, זה פתאטי. :smile1:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, בנאדם היה מוכן למות למען חבר שלו אם הוא היה סובל קשות ומתענה רק מהמחשבה על כך? (הקרבת חייו למען חברו).

אדם שעוזר למישהו שתקוע בצד הכביש - עושה זאת למורות שהדבר גורם לו סבל נוראי?  או שהוא עושה זאת כי כך הוא מרגיש טוב עם עצמו כי הוא עזר לאדם במצוקה? זה האינטרס.

נכון שהמקרה הראשון קיצוני יותר, אבל האם אדם יהיה מוכן למות למען נגיד אדם אחר שהוא אינו מכיר?  או למען אדם שהוא מסוכסך עימו?  לא.

לא נכון אני מכיר מישהו שעזר למישהו שהיה מסוכסך איתו...לא ברמה של למות בשבילו אבל ברמה של להציל אותו ממכות וכאלה דברים....

ואתה דיברת על אינטסים אישיים לא על אינטרסים כלליים שנגיד זה לתרום לחברה זה לא אינטרס אישי...זה כן אינטרס אבל לא אישי זה לא לדאוג לעצמך שיהיה לך רק טוב עם עצמך ואם אתה אומר שמישהו עושה משהו שהוא תרומה לחברה והוא עושה אתזה כדי שיהיה לו רק טוב עם עצמו או שלו יצא מזה משהו עדף שלא יעשה...אבל אם אתה אומר שהאינטרס האישי בלעזור למישהו שאתה לא מכיר זה שיהיה לך הרגשה טובה עם עצמך זה סתם התחכמות....

עומר...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא נכון אני מכיר מישהו שעזר למישהו שהיה מסוכסך איתו...לא ברמה של למות בשבילו אבל ברמה של להציל אותו ממכות וכאלה דברים....

כאשר האיש הזה עשה זאת הוא הרגיש כבוד עצמי, תחושת אצילות (שהוא מציל את אויבו) ואולי כך הוא רצה לפתוח פתח לסיכוי חדש ליישוב הסכסוך.

ואתה דיברת על אינטסים אישיים לא על אינטרסים כלליים שנגיד זה לתרום לחברה זה לא אינטרס אישי...זה כן אינטרס אבל לא אישי זה לא לדאוג לעצמך שיהיה לך רק טוב עם עצמך ואם אתה אומר שמישהו עושה משהו שהוא תרומה לחברה והוא עושה אתזה כדי שיהיה לו רק טוב עם עצמו או שלו יצא מזה משהו עדף שלא יעשה...אבל אם אתה אומר שהאינטרס האישי בלעזור למישהו שאתה לא מכיר זה שיהיה לך הרגשה טובה עם עצמך זה סתם התחכמות....

זאת לא התכחמות. אתה פשוט מניח שכסף=אושר, שבעצם הוא רק אמצעי לכך (נגיד - יש לך כסף= אתה יכול לטוס לחופשה בקריביים=אתה מאושר. כסף ששוכב סתם לא מביא הרבה אושר, למעט אולי תחושת הצלחה). אתה טוען שאם אתה עוזר למישהו אחר הרי שמבחינה אישית הפסדת, כי בזבזת את זמנך על עזרה למישהו אחר בלא שקיבלת על כך תשלום נגיד. אבל אם עשית המעשה גורמת לך לתחושה טובה ולהרגשה טובה הרי שייתכן שזה עדיף, במקום נגיד לקבל 100 שקל, שאיתם לא תצליח לקבל את התחושה הזאת.

מעשה כזה גורם למספר תחושות חיוביות שהאדם קיווה להישגן בתת-מודע וייתכן שהוא אכן השיג אותן - הוא תופס עצמו כאדם חיובי וטוב העוזר לזולת והוא תופס עצמו כבעל ידע וכאדם נדיב משום שעזר לאחר.

נגיד סתם שמישהו עוצר מכונית לידך בעיר מגורך לידך ושואל אותך - "איפה נמצא רחוב X?", ונגיד שאתה יודע. למה שתסביר לו? למה שלא תגיד לו "לא יודע" ותפטור אותו מעלייך? משום שזה דורש ממך מאמץ קל ביותר (לחשוב קצת ולהסביר 5-15 שניות) ומשום שהתמורה, גם אם היא קטנה - הרי שיש לה ערך כלשהו (אתה מרגיש כאדם טוב כי עזרת לאדם אחר שהיה בצרה, ואתה גם מרגיש מועיל). כנ"ל נגיד אם אתה יושב באוטובוס מלא, עולה אדם בן 80 בערך לאוטובוס, ואתה קם ונותן לו לשבת. מה יצא לך מזה? מה שיצא זה שאתה מרגיש שאתה אדם חיובי, טוב ומתחשב וערכך עולה בעינייך. אם החלטת לשבת - כנראה שמבחינה אגואיסטית יותר חשוב לך להרגיש בנוח בזמן נגיד 10 דקות הנסיעה ולעזאזל הזקן שאתה לא מכיר מאשר להרגיש שאתה טוב ומתחשב, גם אם זה "במינון" קטן יחסית.

עכשיו - אדם שפוי יעשה משהו שלא ייתן לו רווח חומרי, רוחני (אם הוא מאמין) או רגשי? אני בטוח שלא.

זה מזכיר לי פרק בחברים שג'ואי אמר לפיבי שאין מעשה שהוא לא אנוכי...

פיבי לא הצליחה להוכיח שאין כזה דבר :)

בלי קשר לחברים, האמת שזאת שאלה פילוסופית עמוקה וחכמה ביותר, כאשר ככל הידוע לי כיום רוב הפילוסופים שהפכו בדבר נוטים לדעה שכל מעשה (שפוי! כי המעשים הלא-שפויים הם היוצאים מהכלל, ואני מדבר לא-שפוי באופן מבוהק, כאשר האדם שעשה את המעשה אפילו לא מודע למעשיו) נובע מאינטרסים אישיים אי-אלו ואחרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חבוייה פה שאלה פילוסופית עמוקה בהרבה, והיא האם יש באפשרותינו בכלל לקבוע כי ישות כלשהי היא almighty.

הרי בסופו של דבר אנחנו לא יכולים לדעת בוודאות מוחלטת שהמחשבות שלנו לא עברו מניפולציה ע"י יישות חזקה יותר מאיתנו - אבל עדיין איננה almighty.

אפילו אם נזניח את אי הוודאות לגבי שפיותינו האישית והיכולת שלנו להאמין לחושינו, מה יהיה המבחן שיקבע כי הישות אכן almighty ?

פשוט אין לבני אדם את הכילים הדרושים בכדי לבחון את הקביעה הזו.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

Arthur C. Clarke, "Profiles of The Future", 1961 (Clarke's third law)

English physicist & science fiction author (1917 - )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב אני חייב להגיד לכם... אתם ממש פיספסתם את כל העניין לדעתי...

םפותח הנושא לא התכוון שהוא יבוא אליכם סתם ככה ברחוב ויגיד לכם מה לעשות ואתם אמורים לעשות בדיוק את זה....

זה היה יכול להיות דיון ממש מענייןם אם לא הייתם הורסים אותו...

אז בבקשה אולי עכשיו נחזור לדיון במקום לדבר שטויות?

אתה בן אדם ממש דתי ממש ממש דתי... הרב/כומר/וואטאבר אומר לך לעשות X וY היית עושה את זה?

התורה אומרת שאם איש ה' שולח אותך לעשות משהו בניגוד למצוות וחוקי ה' ואתה עושה את זה אז אתה האחראי היחיד פה! אין דין שליחות לעברה, כלומר, אתה השליח של עצמך ואתה תאכל את החרא אם תעשה את מה שיגידו לך כי אתה טיפש דפוק חסר השכלה ומפגר ובנוסף לכל זה אתה אוכל בתחת ונטייה לשים ערק בפי הטבעת והכנסת מקל אוזניים לאוזן ואז הכנסתו עד הסוף כי יש משהו שתוקע בפנים ע"י נתינת מכה למקל בעזרת הפעלת לחץ על הקיר בעזרת המקל.

ד"א, בקשר לאינטרסים? יש המון אנשים שהקריבו את החיים שלהם כדי להציל מישהו ואני לא חושב שהם עשו את זה בשביל של האינטרס של להרגיש טוב עם עצמו. חשוב על זה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...