הנתונים שעשויים לחזות את מותו של הכונן הקשיח שלכם - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הנתונים שעשויים לחזות את מותו של הכונן הקשיח שלכם

SilentBob

Recommended Posts

חברת הגיבוי ברשת Backblaze חקרה נתוני ניטור SMART של 40,000 כוננים קשיחים ומציגה חמישה נתונים שעשויים לסייע לכם לגלות, בטרם עת, מתי הכונן שלכם יכשל

לכתבה: http://hwzone.co.il/%d7%94%d7%a0%d7%aa%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%a2%d7%a9%d7%95%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%97%d7%96%d7%95%d7%aa-%d7%90%d7%aa-%d7%9e%d7%95%d7%aa%d7%95-%d7%a9%d7%9c-%d7%94%d7%9b%d7%95%d7%a0%d7%9f/

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא חרטא. אבל אצלי הכול פשוט יותר. אני בודק את נתון 5 בלבד

0 - הדיסק תקין

עד 10-20 - הדיסק לקראת סוף החיים שלו. ניתן לסרוק איפה הם ולחלק מחיצות כך שהמקום הבעייתי לא יהיה בתחום של מחיצה, ואז הדיסק מספיק טוב למחשב "לא חשוב" (מחשב שמשמש לגלישה באינטרנט, לא מוחזק עליו מידע כלשהוא ולא תהיה לאף אחד בעיה אם הדיסק מת סופית תוך יום, חודש או חצי שנה)

מעל זה - כנראה שהוא ימות סופית תוך זמן קצר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממה שיצ לי לראות (בעיקר אם דיסקים של 40..160) דיסק שיש לו מספיק bad blocks לפעמים נתקע כשהוא מגיע אליהם. תריץ תוכנת סריקת bad blocks רגילה כמו badblocks, וכשההתקדמות שלה פתאום איטית והדיסק עושה רעשים, זה המקום הבעייתי

אם אתה לא רוצה להיות לייד המחשב - תכתוב סקריפט שמחלק את הדיסק למחיצות (נניח 10-20 מחיצות לוגיות) אם כלי כמו sfdisk, סורק כל אחת וכותב time stamps ללוג. אם יש מחיצה שלקח זמן חריג לסרוק אותה שם נמצא המקום הבעייתי (גם אם הסריקה עצמה לא מצאה כלום)

אם לא ניתן למצוא איפה ה bad blocks (הדיסק עובד "תקין" בכל השטח שלו), תחלק אותו למחיצות איך שבא לך

הנתונים האלה נקראים SMART

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממה שיצ לי לראות (בעיקר אם דיסקים של 40..160) דיסק שיש לו מספיק bad blocks לפעמים נתקע כשהוא מגיע אליהם. תריץ תוכנת סריקת bad blocks רגילה כמו badblocks, וכשההתקדמות שלה פתאום איטית והדיסק עושה רעשים, זה המקום הבעייתי
זה לא נשמע מדויק ולא אמין. מה גם שreallocated sectors לא מופיעים כלפי חוץ כbad blocks.
אני לא מבין למה זה טוב - ידע כל אחד שדיסק קשיח יכול להתאבד כל רגע נתון - יעשה גיבוי סדיר ואז הכל בסדר.
זה עוזר בעיקר בשביל מעקב. אם יש עלייה מתמדת במספר הreallocated sectors, זה כנראה אומר שיש בעיה גלובלית כלשהי בדיסק. זה אומר שגם אם הדיסק לא ייכשל טוטאלית (משהו שיכול לקרות פתאומית לכל דיסק בלי קשר לנתוני הSMART), עדיין ההתסברות לתקלה מקומית שתגרום להרס קבצים היא גבוהה מהרגיל, והפתרון הוא, כמו שאמר הבינארי - לא לאחסן עליו מידע קריטי, ובאופן כללי להיות מוכן להחליפו בהתראה קצרה.
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא מדויק ולא אמין, אבל השיטה הזאת בכל מקרה בסך הכול מיועדת לאפשר לנצל עוד קצת דיסק קשיח לא אמין. לא הולך, לא צריך, תחליף את הדיסק

הדיסק אכן מטפל ב bad blocks "בשקט" ולא מראה אותם למערכת ההפעלה. אם זאת ככל שהבעיה הולכת ומחמירה, זמן התגובה של הדיסק נהיה איטי בכל פעם שהוא מגיע לאזור הבעייתי - לפעמים מכיוון שיש שם blocks הוא עדיין לא ביצע עליהם reallocation אבל כן מתקשה לקרוא אותם. בסריקת bad blocks על דיסק בעייתי ניתן לראות שהוא מגיע למקום מסויים והבדיקה פתאום נתקעת ומתחילה להתקדם באיטיות, ובסוף לא מוצאת שגיאות. אבל המקום שבו הבדיקה נתקעה הוא בדיוק המקום שבו יש את הבעיה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כתבת שם שמדובר בחארטה. זהו שלא. הנתון הזה (וספציפית 5) קשור ישירות למצב של הדיסק הקשיח, ויכול להראות על בעיה לפניי שיש רעשים או איבוד מידע ממשי. רצוי שתבדוק מידי פעם ב SMART ולא רק תקשיב לרעשים

וגיבוי - חשוב בלי קשר, גם בדיסק חדש לחלוטין

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה גם, שגם רעשים הם חארטה. הדיסק הכי ישן שלי שעדיין בשימוש (איפשהו מ2001-2002) תקופה מסוימת היה משמיע חריקות מוזרות כל כמה זמן. מעולם לא היה בו אף bad sector.

הreallocated sector count זה כנראה מאפיין הSMART היחיד שבאמת שווה משהו ושיש להתייחס אליו. רוב הBIOSים יתריאו כשהוא יורד מתחת לסף המוגדר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 חודשים מאוחר יותר...

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...