ISO גבוה או פלאש חיצוני מוקפץ? הנה השוואה קטנה - צילום דיגיטלי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ISO גבוה או פלאש חיצוני מוקפץ? הנה השוואה קטנה

rangerman

Recommended Posts

ההשוואה הבאה בוחנת אפשרויות שונות לצילום בתאורת חדר חלשה. נקודת המוצא שלי היא שפלאש חיצוני מוקפץ בד"כ שימושי יותר בצילום בתוך חדר עם אור חלש מאשר ISO גבוה (להוציא מקרים שבהם רוצים לשמר אור קיים מיוחד). כדי להמחיש את ההבדל, ואת החשיבות הרבה של פלאש חיצוני, השוויתי בין DSLR עם ISO גבוה איכותי למדי לבין קומפקטית עם ISO נמוך בלבד - אבל עם חיצוני.

בשתי התמונות הראשונות אפשר לראות שימוש במצלמת ה-DSLR (מינולטה 7D) ללא פלאש חיצוני. בראשונה פלאש פנימי ישיר, בזו שאחריה שימוש באור החלש הקיים בחדר. בתמונה האחרונה אפשר לראות את התוצאה עם קומפקטית (אולימפוס C5060) ביחד עם חיצוני מוקפץ.

נתחיל מהשוואה של התמונות המוקטנות שממנה אפשר לקבל מושג לגבי איכות התאורה:

DSLR עם פנימי ישיר

7dpict3639histwb795si7.jpg

DSLR עם אור קיים חלש (ISO 1600 ב-EV 3)?

7dpict3636histwb795fv5.jpg

מצלמה קומפקטית עם חיצוני מוקפץ

c5060p3110009histwb795zt4.jpg

אפשר לראות מהתמונות שלמעלה, שזו עם הפלאש המובנה סובלת מתאורה נוקשה, לא טבעית ומלאת צללים חדים. שתי התמונות האחרות (אור קיים ב-DSLR ופלאש מוקפץ בקומפקטית) הרבה יותר נעימות לעין. מה שלא רואים בהן זה את ההבדל בחדות. התמונה עם האור הקיים צולמה בחדר עם מעט אור ובמהירות תריס 1/8 שניה (ובהשוואה הזו ללא מייצב תנועה). במהירות כה נמוכה רעידות היד גורמות לטשטוש ולאובדן פרטים. בשתי התמונות עם הפלאש (שצולמו אגב ב-ISO נמוך) אין בעיה כזו, מכיוון שההבזק המהיר עוצר תנועה בצורה אפקטיבית ביותר. הנה קרופים של 100% משלוש התמונות:

DSLR עם פלאש פנימי ישיר

7dpict3639histwbcrft0.jpg

DSLR עם אור קיים חלש (ISO 1600 ב-EV 3)?

7dpict3636histwbcrzz2.jpg

מצלמה קומפקטית עם פלאש חיצוני מוקפץ

c5060p3110009histwbcrnp5.jpg

המנצחת הברורה מההשוואה הזו היא המצלמה הקומפקטית עם הפלאש החיצוני. בתמונה שלה אין שום בעייה טכנית - התאורה טובה, יש פרטים לכל רוחב הפריים, הצבעים טבעיים, אין בעיית רעידות יד או טשטוש מתנועה. בקיצור, שום דבר להתלונן עליו. לעומתה, שתי התמונות מה-DSLR כמעט בלתי שמישות. בתמונה עם הפלאש הישיר ישנה תאורה מכוערת להפליא, ובתמונה עם האור הקיים השימוש ב-ISO הגבוה יוצר רעש בלתי מבוטל, וגרוע מכך - מהירות התריס הנמוכה טשטשה לחלוטין את הפרטים.

המסקנה פשוטה: לצילום בחדר באור חלש, פלאש חיצוני משמעותי יותר מאשר עם ISO גבוה - גם אם מדובר במצלמה קומפקטית שכוללת ISO נמוך בלבד. מעבר לכך, במקרה של מצלמה עם מייצב תנועה אבל ISO גבוה לא מספק הפער רק גדל, בגלל שהשימוש ב-ISO נמוך דורש מהירויות תריס עוד יותר נמוכות, דבר שהופך צילום אנשים ונושאים לא-דוממים אחרים למשימה כמעט בלתי אפשרית.

הערה: כדי שההשוואה תהיה מדוייקת ככל האפשר, כל התמונות עברו נירמול של איזון הלבן (WB) ושל הנקודה הבהירה בהיסטוגרמה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 53
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

תודה רבה על הניסוי המעניין.

הנושא מעניין אותי במיוחד שכן אני אשתייך בקרוב לקטגוריה השלישית של "קומפקטית" עם חיצוני מוקפץ.

אני מניח שהנושא צריך למצוא את דרכו לסטיקי :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה רק אני או שבתמונה השלישית יש הרבה יותר רעש מבראשונה?

רואים את זה בבירור בקרופ שעשית...בעיקר בין הגבעולים

מה שכן יש הבדל ברור בין התאורה...

בדוגמה הראשונה אפשר לראות שיצאו המון צללים ואזורים שחורים מתחת לפרחים

לעומת זאת עם הפלאש החיצוני רואים בבירור גם את אותם אזורים שעם ישיר היו יוצאים "אנמים" ובאופן כללי התאורה יוצאת הרבה יותר רכה כשהיא מוקפצת...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צדקתי...

פשוט הייתי מבולבל כי חשבתי שאת הראשונה הוא גם צילם ב ISO 1600 והתפלאתי איך היא עדיין נראית חלקה מרעשים ביחס לשלישית שצולמה על ISO 80...

בכל אופן השוואה מצויינת... ממחיש חזק עד כמה חיצוני חשוב בתאורה חלשה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה רק אני או שבתמונה השלישית יש הרבה יותר רעש מבראשונה?

מה שאתה רואה זה פרטים בקיר, לא רעש. הנה קרופים נוספים שיעזרו לך להבין את זה:

DSLR - חלק מהקיר מואר, חלקו מוצל, אבל בכל האיזורים הוא מטושטש מדי מכדי שניתן יהיה להבחין בפרטים:

post46741173581857dv1.jpg

קומפקטית - כל הקיר מוצל, אבל אפשר לראות את הטקסטורה שלו:

post46741173581850oi9.jpg

הנה עוד קרופ של הקומפקטית, מאיזור בהיר יותר:

post46741173582794ka2.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יופי של השקעה , אבל -

מה עם עדשות עם צמצם גדול? 1.8 למשל ..גם פותר חלק מהבעיה.

דיאסלר עם יתן את התוצאות הכי טובות (חיצוני הכוונה)-ומוזר שלא הכנסת גם אותו למשוואה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תאורה היא בין הגורמים הכי משפיעים בצילום .. בטח שיותר משפיע מחיישן (לא בהרבה) יותר איכותי.

אבל אני חושב שהיה תורם גם להוסיף דיאסלר עם רק כדי לראות את ההבדלים באיכות התמונה, סה"כ דיאסלר עם בהשוואה הזו זה הפתרון הכי טוב ..חבל להשמיט אותו סתם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה עם עדשות עם צמצם גדול? 1.8 למשל ..גם פותר חלק מהבעיה.

א. אין עדשות זום עם צמצם 1.8

ב. כל הפואנטה בהשוואה היא להראות שבמחיר של DSLR עם עדשת קיט אפשר להשיג קומפקטית עם מוקפץ ולקבל תוצאות טובות יותר. ברגע שעלית למחיר של עדשה עם צמצם מהיר פרצת את התקציב. בהרבה.

דיאסלר עם יתן את התוצאות הכי טובות (חיצוני הכוונה)-ומוזר שלא הכנסת גם אותו למשוואה.

התוצאות עם DSLR ופלאש חיצוני יכולות להיות מעט יותר טובות (ב-ISO נמוך ההבדלים קטנים), אבל ההשוואה מתייחסת לאופציות שעומדות מול חובב מוגבל-תקציב. אם מסירים את נושא העלות מסדר היום אפשר הרי להתייחס גם לפתרונות כגון תאורת סטודיו, אבל התועלת מהשוואות כאלה תהיה קטנה לבאי הפורום הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הבנתי מה הקשר לעדשות זום .. ניקון 1.8 50 עולה פחות מהקיט 18-55, והאיכות של התמונות שלה ללא לא יתקרבו ברמה שלהם לכל קומפקטית בשוק כרגע.

הבנתי את המטרה של ההשואה וזה באמת עוזר לאנשים שמתלבטים בין דיאסלר קיט לP&S מתקדמת עם , לדעתי עדין עדיף דיאסלר לצלם שרוצה להתפתח בתחום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הבנתי מה הקשר לעדשות זום .. ניקון 1.8 50 עולה פחות מהקיט 18-55, והאיכות של התמונות שלה ללא פלאש לא יתקרבו ברמה שלהם לכל קומפקטית בשוק כרגע.

לקנות עדשת 50 מ"מ במקום עדשת הקיט זה רעיון רע, ולא ניתן להכניס את שתי העדשות בתקציב של קומפקטית עם פלאש חיצוני.

הבנתי את המטרה של ההשואה וזה באמת עוזר לאנשים שמתלבטים בין דיאסלר קיט לP&S מתקדמת עם פלאש, לדעתי עדין עדיף דיאסלר לצלם שרוצה להתפתח בתחום.

רוב "צלמי-המשפחה" לא מחפשים להתפתח בתחום. הם מחפשים את הפתרון הכי כלכלי שייאפשר להם לקבל את התמונות הכי טובות של המשפחה (והחברים) שלהם. הפתרון הזה הוא קומפקטית עם מוקפץ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רוב "צלמי-המשפחה" לא מחפשים להתפתח בתחום. הם מחפשים את הפתרון הכי כלכלי לקבל את התמונות הכי טובות של המשפחה (והחברים) שלהם.

אני חושב שהמשפט הזה חזק ביותר ואני מסכים עם כל מילה בו. :xyxthumbs:

P&S טוב + חיצוני טוב משומש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ושכחתי לציין שאני ממש לא מסכים עם האמירה הזו: "האיכות של התמונות שלה ללא לא יתקרבו ברמה שלהם לכל קומפקטית בשוק כרגע". אם יהיה לי זמן אני אעלה דוגמה שמראה שבתנאים האלה עדשת 50 מ"מ עדיין לא תתקרב לתוצאה של הפלאש המוקפץ. בכל מקרה, הבעיה העקרית שלה היא אורך המוקד שמקביל לטלה מתון של 75 מ"מ. כמעט לא שמיש לצילומים בתוך הבית, מלבד לפורטרטים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לצלם משפחתי באמת זה הפתרון הטוב ביותר...לא טענתי אחרת.

ולא הבנתי מה הקשר מוקפץ לעניין האיכות האופטית של העדשה - ה50 1.8 מציעה איכות אופטית שאין לאף עדשה במחיר הזה , גם לא פי 2 מזה ובטח שלא למצלמת P&S מתקדמת.

התאורה יכולה להיות יותר טובה אבל החדות לא תשתנה.

זה שהטווח לא פרקטי זה כבר נושא אחר...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...