העוצמה השקטה: כרטיס מסך Sapphire RX 5700 XT Pulse בביקורת • HWzone
מחשביםכרטיסי מסךביקורותכתבות נבחרות

העוצמה השקטה: כרטיס מסך Sapphire RX 5700 XT Pulse בביקורת

מבחני הביצועים וסיכום

בואו ונתמקד במה שמציע ה-Pulse מתחת למכסה עם הסרת הברגים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אם יש משהו שמקבל אצלי הרבה נקודות הוא יכולת קלה של תחזוקה והחלפת חלקים לכרטיס מסך. לוקחת את העניין מאוד ברצינות. המאוררים ניתנים להסרה והחלפה בקלות על ידי תושבת חשמלית ובורג בודד. אין צורך לפתוח את כל הכרטיס או לחשוף חלקים רגישים על מנת להחליף מאוררים. ניתן לעשות זאת בקלות על ידי שחרור בורג והסרה קלה של המאוורר.

גוף הקירור לליבה הגרפית כולל חמישה צינורות עשויים נחושת בציפוי ניקל ומניפות אלומיניום רבות.

כך נראה גוף הקירור כאשר הוא מנותק מהליבה. כל הצינורות באים במגע עם משטח נחושת אחד שצמוד לליבה עם משחה תרמית.

על הזיכרון הגרפי ומייצבי המתח ישנה פלטה נפרדת להולכת חום שמקבלת אוויר מהמאווררים. העיצוב הזה גם הוא מאוד ידידותי למודינג במידה ומשתמשים רוצים להשתמש בקירור מים או כל אחד על הליבה עצמה.

מבחני הביצועים

מערכת הבחינות שלנו מריצה התקנה נקיה של 10 בגרסת 1903 העדכנים יחד עם כל עדכון אפשרי לכל דרייבר מערכת.

בחינות כרטיסי המסך נעשות על בסיס פלטפורמת Z390 של אינטל ושימוש במעבד Core i9 9900K שנכון להיום עדיין נחשב למוביל בין כל המעבדים השולחניים בביצועי הגיימינג ובדחיפת כרטיסי מסך אל הקצה, גם אם זה באחוזים בודדים לעומת התחרות. על הקירור מופקד ה-Noctua NH-D15 האגדי.

לוח האם נשאר ה-Z390 Aorus Pro הנהדר, והזיכרון הוא ה-D80 2X8GB DDR4 3600Mhz של ADATA. ספק הכח למערכת הוא ה- HX 1050W, שעל אף שעברו עליו כמה שנים, הוא מתפקד בצורה נהדרת.

את המשחקים השונים בחנו בשתי רזולוציות שונות הנחשבות לנפוצות ובעיקר מיועדות לסוג החומרה שבביקורת. FullHD 1,920×1,080 ו-WQHD 2,560×1,440 הן רזולוציות פופולאריות במיוחד במסכי 22-27 אינצ' כיום, יחד עם התוספת של היכולת להציג ב-120-240 פריימים לשניה בעיקר לצרכי גיימינג תחרותי.

הבדל הביצועים בפועל בין עיצוב ברירת המחדל לדגם ה-Pulse עומד על 1-2% לרוב, וזה דפוס שיחזור על עצמו בכל מבחני הביצועים במשחקים:

כפי שאתם רואים, ההבדלים היחסית לא גדולים בביצועים נשמרים לאורך כל הבחינות. הסיבה לכך היא שתדר הפעולה בפועל לא נמוך משמעותית בגרסת ברירת המחדל.

בעוד שגרסת ברירת המחדל של פעלה בתדר של כ-1880Mhz לליבה הגרפית גם תחת מאמץ ממושך, ה-Pulse של לרוב פעל בתדר של כ-1925Mhz. כמכלול רכיבים, זה פשוט הופך את כרטיס המסך למהיר יותר ממש במעט.

ההבדל הגדול מגיע כאן, ביכולת הקירור. בשביל להבין כמה יותר יעיל קירור ה-Pulse מקירור ברירת המחדל של , כיוונו את עוצמת הרעש המירבית שנמדדת ל-40dBA במודד הרעש שלנו ובדקנו איזה טמפרטורות מקבלים.

Edge Temp היא הטמפרטורה הגבוהה ביותר שנמדדת בליבה הגרפית על כל שטחה. ההבדל בטמפרטורה הזאת הוא לא פחות מעצום, 87 מעלות צלזיוס לעומת 68 מעלות צלזיוס בטמפרטורת חדר של 26 מעלות צלזיוס. טמפרטורת הזיכרון הגרפי בעת מבחן מאמץ דומה למדי, שכן שני הכרטיסים מקררים ביכולת דומה. בפועל, מחוץ למבחן מאמץ ספציפי לזיכרון, טמפרטורת הפעולה שלו לא עוברת את רף 85 מעלות צלזיוס.

חשוב לציין שכל זאת, בעוד הכרטיס של אפילו מציג צריכת חשמל מעט גבוהה יותר. צריכת החשמל המירבית של המערכת בעת משחק נמדדה ב-322W AC. ההמלצה שלי למערכת שכזאת תהיה ספק כח איכותי המתאים ל-550W של צריכת חשמל. אפשר גם לעלות ל-600-650W, שכן הפרש המחירים בדרך כלל עומד על כמה עשרות שקלים.

סיכום

לסיכום, אני חושב שהתוצאות מדרבות בעד עצמן. תמורת 10 דולר בלבד נותנת סטנדרט חדש שצריך לעמוד בו מבחינת יכולות לדגם ה-RX 5700 XT. ידוע לי שיש דגמים אחרים בשוק שמציגים קירורים בעלי יכולת דומה לכל היותר ומבקשים פרימיום רציני הרבה יותר.

הגישה של עבור תחזוקת הכרטיס והפשטות שבפירוקו היא גם משהו שאני מרגיש שיש צורך להדגיש. החלפת מאווררים הוא משהו שבהרבה דגמי כרטיסי מסך משתמשים היו צריכים לעשות אחרי כמה שנים. במקום לבוא בגישה של "המאווררים שלנו איכותיים מאוד, אין צורך לבלדאוג להחלפה", מייצרת מנגנון שבו הזמנה והחלפה של מאווררים תקולים יכולה להיעשות בקלי קלות וללא פגיעה באחריות.

בכנות, כשדמיינתי לעצמי דגם Pulse של כרטיס מסך חם שכזה, חשבתי שאולי בתג של 409$ אנחנו לא נקבל מתקדם באמת, אלא משהו מעט צנוע יותר כמו שראינו בדגמי Pulse קודמים. ה-Pulse הזה מאוד דומה ל-Nitro של דגמי RX 500, וזה מעולה. אני רק יכול לתאר לעצמי כמה מפלצתי דגם ה-Nitro יראה כשיושק בקרוב.

בחירת העורך – RX 5700 XT Pulse 8GB

לא נותר לי הרבה מאשר לתת המלצה חמה לדגם הזול, הקריר והשקט של , ה-Pulse. הוא הופך לסטנדרט חדש וברירת מחדל שצריך להתחשב בה כשחושבים על RX 5700 XT. דגם ברירת המחדל הופך ללא רלוונטי ולא קיים מבחינתי עבור משתמשים.


תגיות

2 תגובות

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close