הסגנון החדש של ADATA: זיכרון עם קירור מים מובנה

לקחנו לסיבוב מיוחד בהחלט – ל-XPG D80 יש מאפיינים אסתטיים שונים משל כל השאר

בשלוש השנים האחרונות שינה שוק המחשבים השולחניים לאופנה חדשה. פלסטיק ופרקספקס זה לא מספיק – המשתמש רוצה מחשב שלא רק יהיה חזק אלא שגם יראה טוב. זה התחיל במארזים בעלי דלתות זכוכית, המשיך במאווררים שמכילים לדים צבעוניים ובקרי נורות והיום RGB נמצא פשוט בכל רכיב חומרה אפשרי. אפילו לכונני מסויימים היום יש נורות צבעוניות.


את המוצר בביקורת זאת ראינו כבר בתערוכת CES שהתקיימה בינואר. אב הטיפוס היה נראה מעט מוזר ומסקרן אך לא יפה במיוחד ולא משך יותר מדי תשומת לב. כעת, הזיכרון המתקדם לבוש היטב וכמוצר מוגמר נוחת בשווקים בכל העולם.

הכירו את XPG D80 – הזיכרון בעל הקירור הנוזלי

ישנם מספר גדול של דגמים לזיכרון זה מסוג DDR4. הוא מגיע בערוץ כפול (שני מקלות) או בערוץ מרובע לתושבות האקסטרים של אינטל ו-. הדגם שקיבלנו לביקורת מכיל שני מקלות, כל אחד בנפח של 8GB ובמהירות של 3600Mhz. מהירות זאת נחשבת למעט מהירה מדי עבור רוב פלטפורמות הקיימות, לכן אפשר להחשיב את הערכה בתור מתאימה בעיקר לאינטל.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


תזמוני הזיכרון הינם CL17-18-18-39. מדובר בתזמונים סבירים למדי, שכן חלק גדול מערכות 3600Mhz שקיימות מגיעות עם תזמונים של CL18-18-18-40 וצפונית לכך. כמו כן, חשוב מאוד לציין כי ADATA עושה שימוש ברכיבי הזיכרון המתקדמים ביותר בשוק כאן הידועים בתור B-die של . אלו הם השבבים המסוגלים להגיע למהירויות שוברות שיאים ויצרניות בוחרות בהן רק לערכות המתקדמות ביותר. שבבים אלו יחסית דחוסים ובפועל הם מודפסים אך ורק על צד אחד של כל מקל .

גוף הקירור של זיכרון זה מורכב מאלומיניום בצדדיו בצורת מניפה. חלקו העליון כולל נוזל. אותו נוזל קיים בכמות יפה בקפסולה השקופה שבחלקו העליון של הזיכרון. מתחת לקפסולה הזאת ישנה שורה של נורות לד צבעוניות שתראו בפעולה בהמשך הביקורת. חברת ADATA לא מציינת במפורש באיזה נוזל מדובר, אבל אם אני צריך לנחש, כנראה מדובר בנוזל דומה ל-Novec של חברת M3. מדובר בנוזל דמוי שמן צמחי שקוף. הוא אינו מוליך חשמל אך כן מוליך חום.


על נורות הזיכרון ניתן לשלוט בתוכנות לשליטת נורות של יצרניות לוחות האם השונות בניהן , אסוס ו-.

מערכת הבדיקה שלנו

  • Core 8700K 3.7Ghz
  • Gigabyte Z370 Ultra Gaming
  • ADATA SP610 512GB SSD

לפני כמה מבחני – הנה ה-D80 בתצוגת אופנה.

לפניכם עוד כמה סטילס ממערכת הבדיקות:

מדובר בהחלט בזיכרון יחודי במראה שלו. אור דרך הנוזל המיוחד נותן אסתטיקה שונה ממה שאנחנו בדרך כלל רואים מיצרניות הזיכרון השונות. מומלץ בהחלט למי שרוצה צבעים חיים יותר.

מבחני הביצועים – מהיר לעומת איטי

לפניכם כמה ממבחני הביצועים שערכנו לזיכרון הזה. השוואנו את המהירות בה הוא מגיע לאחרות וסטנדרטיות יותר בשוק.

לחץ להגדלה
לחץ להגדלה

אלו הם שני הפרופילים המובנית בזיכרון המדובר. האחד כולל מהירות הרצה של 3600Mhz והשני 2667Mhz עם ערכים מתאימים. במבחן ביצועי הזיכרון של AIDA64 ניתן לראות את הבדלי המהירות שבין שני המצבים הללו. מהירות הקריאה במצב המהיר היא 50GB לעומת 37GB "בלבד" במצב של 2667Mhz. זמן הגישה בין המעבד לבין הזיכרון הינו 49 ננו-שניות במצב המהיר ו-53.7 ננו-שניות במצב האיטי יותר.

לצורך השוואה כך נראה זיכרון במהירות בסיסית של 2133Mhz ותזמוני CL15-15-15-35 סטנדרטיים לחלוטין. מהירות הקריאה יורדת לכ-31GB לשניה וזמן הגישה גדל ל-61.4 ננו-שניות.

מבחן הדחיסה המובנה של Winrar מעולה להמחשת הבדלי מהירויות בין ובין זיכרונות שונים. המבחן הבא הוא למעשה משחק שרץ על הליבה הגרפית המובנית של מעבד ה- 8700K שברשותינו.

מתוך סקרנות הרצתי את המבחן הזה. מבחן זה כולל הרצה של המשחק V על הגדרות מינימאליות ברזולוציית FullHD. אני חייב להודות באופן כללי שאני מופתע מרמת האופטימיזציה המדהימה שעשו למשחק. איכות התמונה אמנם מעט נמוכה ממה שתראו בקונסולת 4 (אך גבוהה מזאת של 3, חשוב לציין) אך המשחק הינו שחיק למדי מבלי להשתמש בכרטיס מסך חיצוני כלל.

עם מהיר בהחלט שהחווייה השתפרה לטובה. אני לא מצפה מאף קורא להריץ מערכת עם זיכרונות כה מתקדמים וללא כרטיס מסך, אך זה ניסוי שרציתי לערוך מזה זמן רב ולשתף אתכם. כמובן שכשלעבדכם הנאמן יהיו מערכות מבוססות שבבים גרפיים מובנים רציניים יותר – הנושא יבדק שוב לעומק.

לסיכום

ברור שהדגש שבסדרת הזיכרון הללו היא האסטתיקה המיוחדת. ה-D80 הוא קיט שמיועד לאניני טעם שרוצים יופי לצד מהירות עם שבבים מובחרים שיוכלו להמהיר עוד יותר, סופר-מתקדם שאמנם לא בהכרח זקוקים לו אך טוב שיש וכמובן נורות ה- המכשפות.

העלות היא לא זולה במיוחד בהשוואה למקלות רגילים אך נמוכה מהתחרות. בעל מאפיינים דומים במהירות של חברות מתחרות כמו ה-Trident-Z יעלה לכם כ-255 דולרים. הערכה של מתומחרת בכ-235 דולרים בלבד. כך, אתם משלמים על חומרה דומה, עם מראה שונה מחיר מעט נמוך יותר. לא רע, לא רע בכלל.

זיכרון למחשב – XPG SPECTRIX D80 3600Mhz

זוכרים את המדליות הללו? החלטנו שהן יעשו קאמבק. אנחנו אוהבים קצת צבע בפרסים שלנו ולמדליות הללו מורשת רבה עם מגוון מוצרים. ניתן בשמחה לזיכרון הזה את פרס המומלץ שלנו עם כוכבית. ספקטרום ההמלצה לערכת הזיכרון הוא לאלה שמעוניינים בשילוב של מהירות, עיצוב ויכולות פוטנציאליות. אם אתם אלו שעונים בהנהון לשלושת אלה – יש לכם את המלצתנו.