מספר תהיות פוליטיות בסיסיות - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מספר תהיות פוליטיות בסיסיות

Guy King

Recommended Posts

מספר תהיות פוליטיות שיצא לי לחשוב עליהם לאחרונה:

מה זה בדיוק שמאל?    מה זה בדיוק ימין?

אדם שהוא ימני- במה הוא מאמין?  אדם שהוא שמאלני- במה הוא מאמין?

למה שמאל וימין?   למה לא כינויים אחרים?

למה השמאל הוא שמאל והימין הוא ימין ולא להפך?

מישהו יודע?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בארץ בימיינו יש שמאליים וימניים כפי שאמרת.

באופן כללי השמאל מאמינים כי ניתן להגיע להסכם עם הערבים, והפיתרון לכל הטרור הזה הוא לדבר איתם, להתפשר, לתת להם שטחים,

להיות טובים אליהם, לא להרוג ערבים ולא לפגוע בהם, לא לשלוח את צה"ל לפלישות בכפרים ערביים, אם יש פיגוע צריך להגיב באיפוק, ז"א לא להגיב...וכתוצאה מכך הערבים יראו שאנחנו לא עושים להם שום דבר רע, ויפסיקו עם הטרור.

הימניים חושבים הפוך. הם מאמינים שאסור למסור שטחים, ושהערבים לא מבינים מילים וניסיונות התדברות לא יעזרו. הם מאינים כי יש להגיב על פיגועים בכוח, למשל לפלוש לאותו כפר ולהרוס את הבתים, לנסות למצא מקומות שבהם מסתירים הערבים נשק, ולגרום לערבים להבין שכל פעם שהם פוגעים בנו, הם יפגעו לא פחות ואף יותר.

לפי דעתי הסובייקטיבית, הימין צודקים. לדעתי לו היינו ממשיכים בדרכו של יצחק רבין ז"ל, ארץ לא הייתה קיימת בימיינו.

ומה דעתך?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני יודע מה ההבדל בארץ בין שמאל לימין, אבל כידוע, גם בעולם יש תנועות שמאל ותנועות ימין והתנועות הללו קיימות מאות שנים. ובשאלות שלי התכוונתי להתייחס לשמאל ולימין העולמי באופן כללי.

אם למשל אני לוקח את נוורבגיה לדוגמה, שם אין בעיות עם ערבים אבל יש מפלגות ימניות ושמלאניות- איך זה יבוא לידי ביטוי? איך במקסיקו למשל זה יבוא לידי ביטוי? או למשל בליטא?

מה ההגדרה לשמאל ולימין במדינות הללו?

אין ניתן להבחין בין הגישות השונות שלהם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני רואה את השמאל בארץ כגוש נאיבי למדי, את הימין כמושחט. זה לפחות הפוליטיקאים. האנשים... זה לא משנה מה אתה, ימין או שמאל, מה שחשוב הוא שאיפה לצדק חברתי (בשבילי בכל אופן), הגינות, והגיון בריא.

...בסקר הזה אני יצאתי דארת' ויידאר ממלחמת הכוכבים. אני טוטאליטריסטית ואני לא מופתעת.

You are a

Social Conservative

(30% permissive)

and an...

Economic Liberal

(13% permissive)

You are best described as a:

Totalitarian

You exhibit a very well-developed sense of Right and Wrong and believe in economic fairness.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גרררררררררררררררררררררררר :pissed: :pissed: :pissed: אני דמוקרט איזו בושה :lol:

You are a

Social Moderate

(43% permissive)

and an...

Economic Liberal

(21% permissive)

Democrat

You exhibit a very well-developed sense of Right and Wrong and believe in economic fairness.

אני לייד דארט' וויידר, ועל הראש ממשלה הרוסי הזה, גרוצ'קוב או איך שלא קראו לו הזה השהיה בזמן משבר הטילים של קובה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

You are a

Social Conservative

(35% permissive)

and an...

Economic Liberal

(30% permissive)

Totalitarian

loc: (-57, -75)

modscore: (18, 21)

"I would dictate that... women are not allowed to drive LOL"

נחמד, אהבתי :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם נתייחס רגע לנושא המקורי של הת'רד:

מושגי השמאל והימין התחילו בבריטניה של המהפכה התעשייתית.

ה"שמאל" היו בד"כ אנשי מעמד הפועלים, סוציאליסטים וכדומה.

ה"ימין" היו השכבות העליונות השמרניות.

הרעיון של חילוק דעות פוליטיות לפי צדדים נבע פשוט ממקומות הישיבה של הצירים בפרלמנט הבריטי...

עריכה: בארטון, צרפת? בטוח?

ד"א, דווקא בישראל המצב הפוך: השמאל בד"כ מורכב מהאליטות העשירות (ומהתקשורת...), והימין מאכלס בד"כ את אנשי השכבות החלשות יותר...

(ככה ישראלים, תמיד הולכים הפוך...  :P).

אם אני טועה, או שפספסתי איזו עובדה הסטורית, אנא תקנו אותי...

נ.ב: איך המבחן הגיע שאני centrist?  :s05: :nixweiss: ::)

oh well...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם לדעתי בריטניה אבל זה לא מה שחשוב- שניכם צודקים שזה הוחלט לפי מקומות הישיבה בפרלמנט והדעות הפוליטיות.

בקשר לשאלה על נורבגיה- החוסר רצון להשיג הסכם של פשרה עם הערבים הוא ממש לא ההגדרה של הדעות הפוליטיות הימניות בעולם אלא רק  סעיף קטן שנובע מהדעות הכלליות שלהם. הימין מתאפיין בשמרנות (בעבר- שאיפה לשלטון מלוכני וכיום בקרבה לדת ובפלגים היותר קיצוניים אפילו התרחקות מהדמוקרטיה), בלאומנות (=שאיפה לשליטה של לאום אחד במדינה ודחיקת שאר הלאומים -בארץ הערבים- הצידה, זה עשוי להגיע אפילו לגזענות לפעמים כמו הנאצים או הפאשיסטים) ובליברליות (כמה שפחות התערבות של המדינה בכלכלה- פחות מיסים אבל גם פחות קצבאות ותמיכה מהמדינה, כמו באמריקה).

השמאלנים בעד עירוב של הלאומים (יכול להגיע להתבוללות שלמה כמו אירופה של המאות הקודמות), דמוקרטיה עדיפה על דת, סוציאליזם כלכלי (הרבה מיסים והמון קצבאות+תמיכה מלאה של המדינה באזרח הקטן, הקיצוניות- קומוניזם סטייל רוסיה של לפני כמה עשורים).   :sleep:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז בעצם כמעט אין אדם שהוא אתאיסט שמחזיק בדעות ימניות?

איך מוגדר אדם שמחזיק בשני דעות קיצוניות- ימנית קיצונית ושמאלנית קיצונית?  (למשל- אדם חרדי שהוא תומך נלהב של סוציאליזם כלכלי או להפך.),  האם לאנשים כאלו יש ייצוג ע"י מפלגות ספציפיות או שהם תומכי מרכז?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תראה, ההגדרות האלה הן כוללניות ומכלילות.

ברור שיהיו אנשים שיתאימו רק לחלק מהמאפיינים...

ואנשים כמו מי שציינת, במידה וקיימים, ובהנחה שיצביעו, כנראה יצביעו למפלגה שתייצג את מרבית הדעות שלהם, או למה שהקהילה שלהם תצביע, או שם יפעלו לפי אינטרסים אחרים...

נ.ב: כנראה שזה באמת היה צרפת... no biggie... :P

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...