שאלות כלליות על זכרונות DDR4+ דגמים מסויימים - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלות כלליות על זכרונות DDR4+ דגמים מסויימים

ORLY9992

Recommended Posts

1. בנפח 16 gb עדיף בפיצול של 2 *8GB  או  4*4GB  ? כי מצד אחד יש חסרון שפיצול ל4 ולא 2 תופס יותר מקומות בלוח אם . מצד שני למה   4*4GB  נוטים להיות יקרים יותר כי  מהירים יותר?

2. מבחינת CL נמוך ובכלל באופן כללי עדיף לקחת מהירות 2133 אבל שה CL נמוך והוא 14 או מהירות 2400 אבל עם CL15 

לצורך העניין למשל דגמים אלה  http://ksp.co.il/?list_compare=.31904..317623.

3. smalul נוכח נסיונך ותחום הזכרונות שזה אחד מההתמחויות שלך , חברת HyperX של KINGSTON היא הכי מומלצת בזכרונות מבחינתך ? כי יש עוד הרבה כמו CROSAIR , ועוד.

הרבה ממליצים במיוחד גם על GSKILL . ברור שזה גם תלוי בדגמים . אבל בשונה מרכיבים אחרים לזכרונות אין כמות רבה מידי של דגמים ולכל חברה יש את המגוון שלה. מה מומלץ מבחינתך ?

4. במידה וכן יש עדיפות לחברה כזו או אחרת ( בדגש על GSKILL במידה ויש לקחת אותה בחשבון לדעתך נוכח ההמלצות עליה )

יש דגם ב 16 GB שאתה ממליץ יותר מ-  http://ksp.co.il/?uin=31762  טווח מחיר עד 600 ש"ח ?

כי יש גם את GSKILL - http://ksp.co.il/?uin=31762  ויש עוד דגם מסויים של החברה בנפח הזה שאני לא מוצאת

CROSAIR-  http://ksp.co.il/?uin=26074  עם CL נמוך

ועוד....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. בנוגע למספר מודולי הזיכרון:

א. כאשר מדובר על מחשב בעל תושבת 115x ישנם 2 ערוצי , מה שאומר שמבחינת רוחב הפס לזיכרון ניתן לקבל 128 ביט לכל היותר כאשר נעשה שימוש בערוץ כפול (זה דורש 2, 3 או 4 מודולי , תלוי בתצורה ובנפח מודולי הזיכרון) ו-64 ביט בערוץ יחיד. כאשר מדובר על מחשב בעל תושבת High End כמו ה 2011-3, בד"כ יש תמיכה ב-4 ערוצי , כך שאם נעשה שימוש ב-4 מודולי ניתן לקבל רוחב פס של 256 ביט. באופן מעשי, לרוב השימושים כיום תוספת הביצועים הנובעת משימוש בערוץ כפול או בערוץ מרובע היא יחסית זניחה, כך שבד"כ מודול זיכרון אחד המאפשר עבודה בערוץ יחיד יספיק.

ב. כפי שכתבת, התקנת 4 מודולי זיכרון תגביל אותך יותר מבחינת יכולת שדרוג הזיכרון בעתיד - פשוט לא ישארו לך חריצי הרחבה לזיכרון פנויים ולכן כל שידרוג זיכרון ידרוש החלפה של מודול זיכרון אחד או יותר.

ג. ככל שיש יותר מודולי זיכרון כך העומס על בקר הזיכרון גדול יותר, שכן בסופו של דבר זהו עוד רכיב במערכת שדורש מתח.

ד. 2 מודולי זיכרון בנפח מסויים בד"כ עולים קצת יותר מאשר מודול זיכרון יחיד בעל נפח כפול, דבר שהוא כנראה נכון גם כאשר מדובר על 4 מודולי זיכרון לעומת 2 בלבד. אני יכול להניח שהדבר נובע מכך שעלות הייצור של 2 מודולי זיכרון גבוהה יותר (צריך עוד PCB, עוד SPD, עוד אריזה, הנפח הפיזי שזיכרון כזה תופס במחסן הוא פי 2 וכד').

באופן כללי, אם את לא צריכה רוחב פס גדול לזיכרון ככל האפשר (וזה מאד תלוי ביישומים שלך), אני הייתי ממליץ לבחור בתצורה הזולה יותר - מודול בודד או 2 מודול זיכרון לעומת 4 מודולים.

אגב, שימי לב שניתן למצוא כיום מודולי זיכרון DDR4 יחידים בנפח של 16GB כמו ה HX424C15FB/16 שנמכר בפלונטר ב-358 ש"ח (קישור). ניתן למצוא מודולי זיכרון בנפח של 16GB זולים יותר העובדים בתדר של 2133MHz.

2. ערך ה CL וערכי התיזמונים בכלל הם יחסיים לתדר השעון בו עובד הזיכרון - ערכים אלו מתייחסים למספר מחזורי השעון הדרושים לביצוע פעולה מסויימת, כך שהזמן האמיתי למעשה תלוי בתדר העבודה של הזיכרון. אפשר לבצע את החישוב ולראות ש CL של 14 בתדר של 2133MHz פירושו זמן של 13.12ns ואילו CL של 15 בתדר של 2400MHz פירושו זמן של 12.5ns. זה אומר שזמן ביצוע הפעולה ש CL מתייחס עליה כאשר מדובר על ערך CL של 15 בתדר של 2400MHz הוא קצר יותר מאשר זמן ביצוע אותה הפעולה כאשר ערך ה CL הוא 14 ותדר הפעולה הוא 2133MHz, כלומר הזיכרון שעובד ב 2400MHz הוא מהיר יותר למרות שערך ה CL שלו הוא גדול יותר.

הערה: כפי שכתבתי לך בתגובה להודעה הפרטית ששלחת - מחירי הזיכרון שקישרת אליהם ב KSP הם מאד גבוהים, במיוחד לנוכח העובדה שניתן למצוא זיכרון זהה בפלונטר בכ-200 ש"ח פחות.

3. אני לא יכול להמליץ על חברה כזו או אחרת פשוט כי אין ממש הבדל - כל החברות מייצרות זיכרונות טובים ובד"כ נותנות עליהם אחריות לכל החיים, כך שזה ממש לא משנה איזו חברה מייצרת את הזיכרון. כל עוד אין לך דרישה לזיכרון העובד בתדר גבוה במיוחד, בעל CL נמוך במיוחד או שהוא מיועד להמהרה, אני לא רואה סיבה להשתגע ולקנות זיכרון יקר כאשר זיכרון זול יותר ייתן את אותם הביצועים בדיוק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה על כל ההסברים .

שאלה אחרונה בקשר לזה.

הבנתי שאין העדפה לחברה כזו או אחרת וכולם טובים, ובכל זאת בדקתי ויש 5 דגמים שאני מתלבטת ביניהם.

יש להם נתונים שונים ולכן אני לא יודעת איזה, אבל אלה ה 5 שהכי נראים לי מכל הדגמים שבדקתי.

כמובן שעדיף העובד בתדר גבוה ובעל CL נמוך, אבל רק מה 5 דגמים האלה.

מבין 5 דגמים האלה אתה היית לוקח :

http://ksp.co.il/?list_compare=.28208..31762..26074

https://www.ivory.co.il/catalog_compare.php?ids=17167,18280

שמות הדגמים שמופיעים בקישורים:

1.  Vengeance LPX 2x8GB 2400Mhz CL14 Kit

2.  G.Skill Ripjaws-4 2x8GB 2400Mhz CL15 Kit

3. HyperX FURY 2x8GB 2400MHz CL15 Kit

4. זכרון XPG Z1 DRAM 16GB 2400MHz

5.  זכרון Vengeance® LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 3200MHz

אל תשים לב למחיר שלהם. הבנתי שבפלונטר יותר זול. פשוט שמתי רק את הקישורים שתראה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קראתי את הדיון ויש לי שאלה :)

רשום שהמעבד תומך בזיכרון בתדר של 2133Mhz, אם אני מחבר תדר יותר גבוהה, המחשב יפעל כרגיל או שלא? אם כן, אז הוא לא ינצל את כל הכמות של הזיכרון?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ציטוט של KeepOuT

רשום שהמעבד תומך בזיכרון בתדר של 2133Mhz, אם אני מחבר תדר יותר גבוהה, המחשב יפעל כרגיל או שלא? אם כן, אז הוא לא ינצל את כל הכמות של הזיכרון?

טוב, זה לא בדיוק נושא הדיון הזה, ולמעשה היו דיונים בדיוק כאלו בעבר. ובכל זאת אני אענה לך - באופן רישמי המעבדים תומכים בתדר זיכרון של 2133MHz. ברגע שאתה מפעיל את הזיכרון בתדר גבוה מזה הדבר נחשב כהמהרה של בקר הזיכרון, עם כל הסיכונים הנילווים להמהרה (אי יציבות, אי יכולת לפעול כלל וכד'). באופן מעשי זה ממש לא משנה - ברוב המוחלט של המקרים (אם לא בכולם) בקר הזיכרון יעבוד עם זיכרון העובד בתדר הגבוה מ 2133MHz. האפשרות להפעיל את הזיכרון בתדרים גבוהים יותר תלויה גם בזיכרון עצמו אבל גם בלוח האם, ובעיקר בביוס. למעשה היו מקרים בתחילת דרכם של מעבדי ה Skylake שבהם בעיות תאימות עם הביוס גרמו לכך שהמחשב סירב לעבוד עם זיכרון הפועל בתדר הגבוה מ 2133MHz (המחשב לא איתחל כלל או שהוא היה נתקע).

אין סיבה שלא יהיה ניצול של כל הזיכרון כל עוד אתה משתמש במערכת הפעלה של 64 ביט (במערכת הפעלה של 32 ביט אתה מוגבל לבערך 4GB של פיזי).

ציטוט של ORLY9992

מבין 5 דגמים האלה אתה היית לוקח :

http://ksp.co.il/?list_compare=.28208..31762..26074

https://www.ivory.co.il/catalog_compare.php?ids=17167,18280

שמות הדגמים שמופיעים בקישורים:

1.  Vengeance LPX 2x8GB 2400Mhz CL14 Kit

2.  Ripjaws-4 2x8GB DDR4 2400Mhz CL15 Kit

3. FURY 2x8GB DDR4 2400MHz CL15 Kit

4. זכרון Z1 DRAM 16GB DDR4 2400MHz

5.  זכרון Vengeance® LPX 16GB (2x8GB) DDR4 DRAM 3200MHz

אני מניח שאת לא מתכננת לזיכרון, אז העובדה שיש לזיכרונות גופי קירור כאלו או אחרים לא ממש אמורה להשפיע על הבחירה שלך (אני בטוח שחלקם יותר יעילים מאחרים, אבל לא בדקתי את זה). אני מניח גם שלא משנה לך באיזו ערכת צבעים מדובר (שחור או אדום במקרה הזה). בכל המקרים מדובר על ערכת בנפח של 16GB המורכבת מ-2 מודולים בנפח של 8GB כל אחד, אז גם זה לא מהווה שיקול.

דברים שכן יכולים להוות שיקול:

א. המחיר - אני הייתי קונה את הזיכרון הכי זול, פשוט כי אני לא ממש צריך מהיר במיוחד. אני לא יודע אם זה המצב אצלך.

ב. גודל גוף הקירור של המעבד - אם יש לך גוף קירור גדול למעבד ואת קונה בעל גופי גבוהים, יכול להיות שאחד "יפריע" לשני, כלומר תהיה בעיה להתקין את הזיכרון ביחד עם גוף הקירור.

ג. זמן האחריות - לרוב הזיכרונות יש אחריות לכל החיים, אבל שימי לב שבאייבורי נותנים רק 3 שנות אחריות (זה מתייחס לזיכרונות XPG Z1 ו Vengeance LPX העובד בתדר של 3200MHz). באופן מעשי זה לא ממש חשוב פשוט כי זיכרונות כמעט ולא מתקלקלים, אבל תמיד רצוי שתהיה אחריות ארוכה ככל האפשר.

ד. תדר העבודה - אם כל הזיכרונות עולים אותו הדבר, אז כמובן שהייתי מעדיף את הזיכרון שמסוגל לעבוד בתדר הגבוה יותר. במקרה הזה הייתי בוחר בזיכרון Vengeance LPX שנמכר באייבורי ועובד בתדר של 3200MHz. האם את צריכה רוחב פס כזה לזיכרון? אני לא יודע, אבל רוב המשתמשים כנראה יוכלו להסתדר מצויין גם עם זיכרון העובד בתדר של 2133MHz, כלומר עם רוחב פס קטן יותר.

ה. התיזמונים - אם כל הזיכרונות עולים אותו הדבר ועובדים באותו התדר, הייתי בוחר בזיכרון בעל התיזמונים ההדוקים ביותר. זה דיי פוסל את ה Z1 כי כל הזיכרונות שבחרת עובדים בתדר של לפחות 2400MHz עם תיזמונים של 15-15-15 לכל היותר והזיכרון הזה עובד עם תיזמונים של 16-16-16 בתדר של 2400MHz.

ו. מתח העבודה - אני הייתי מעדיף להשתמש בזיכרון העובד במתח כמה שיותר נמוך פשוט כי זה יוצר "פחות עומס" על בקר הזיכרון. במקרה הזה, כל הזיכרונות עובדים במתח של 1.2V, מלבד ה Corsair Vengeance LPX העובד בתדר של 3200MHz שעובד במתח של 1.35V. כמובן שאין בעיה עם מתח כזה - בקר הזיכרון מסוגל לעבוד עם מתח של 1.35V שכן הוא תוכנן לעבוד גם עם זיכרון DDR3L, שזהו מתח העבודה ה"טבעי" שלו.

לאור כל זאת, הייתי בוחר בזיכרון הזול ביותר, שהוא כנראה ה FURY או בזיכרון המהיר יותר, שהוא ה Corsair Vengeance LPX העובד בתדר של 3200MHz.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...