איך יודעים אם כרטיס עבר OVERCLOCK ? - עמוד 3 - כרטיסי מסך - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איך יודעים אם כרטיס עבר OVERCLOCK ?

rinki

Recommended Posts

זה קורה גם בלי OC

בד״כ לכרטיסים שהמשחה הטרמית שלהם התייבשה והם עובדים לזמן ממושך (ברמה של חודשים) על טמפרטורה גבוהה

קורא גם בכרטיסי מסך וגם בלוחות אם, גם בנייחים וגם בניידים.

אם אתה מנטר את הטמפרטורות של הכרטיס ומקפיד לטפל בקירור כשצריך בין אם זה להחליף משחה טרמית או טיפול במאוורר או משהו אחר אז אתה יכול להימנע מזה או לפחות להקטין מאוד את הסיכוי שזה יקרה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 77
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

נכון, אבל תביא בחשבון שבדרך כלל כ מסך מתוכננים להיות כבר דיי על הקצה אם הקירור הקיים שלהם ובמהירות שבה הם מגיעים מהמפעל (סטוק או OC של יצרן הכ מסך, שהוא בדרך כלל דיי נמוך). לפעמים היצרן עושה טעות קטנה (למשל : הלחמת הכ מסך במפעל בטמפ' הלא נכונה) ויוצא שהכ מסך נמצא מעבר לנקודה של הנזק כבר בצורה שבה הוא מגיע חדש מהמפעל

מי שיודע איך לעשות OC נכון (כל הדברים שאמרת) לא יפגע בכ מסך. המשתמש שסתם מעלה קלוק ובודק שהכ עובד יציב, בדרך כלל יגיע לתחום של הנזק בדיוק בנקודה שבה הוא יכול בכלל להתחיל להרגיש הבדל או לפניי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הייתי משנה את ה ״בדרך כלל״ ל ״עלול״ כי אומנם זה קורה אבל זה לא נפוץ במיוחד. מה שגם אם זה בתקופת האחריות אין סיבה שזה לא יכוסה באחריות.

היתה תקופה לפני הרבה שנים שהיה חוסר מודעות בנושא ו OC יוחס כ״פעולת מחתרת״.. היום זה כבר לא כך, היום אתה יכול לראות פרסומת של שמראים סבתא שעושה oc בשביל להראות לך כמה זה פשוט ולדחוף אותך לעשות אז זה, יצרנים מוציאים תוכנות שבלחיצת כפתור אתה oc לכרטיס ומצרפים לך את זה בחבילת תוכנות שמגיעות עם הכרטיס עם חוברת צבעונית + שמראות לך איך להשתמש וכמה זה פשוט.

אני לא רואה סיבה להתייחס לזה כאל טאבו וגם אין סיבה שנזקי oc לגיטימי לא יכוסו באחריות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה צודק. אם זאת הרבה מהמקרים שמשתמשים משייכים ל "אין נזק" הם במציאות "נזק איטי מצתבר". בכללי, נזק למחשבים (ולא רק) הוא בדרך כלל תוצאה של הרס איטי של רכיבים, לא שריפה מוחלטת ופתאומית של רכיב

היצרנים יודעים את זה ויש להם ידע ניסיוני (שהם אספו במעבדות שלהם וכן מפניות לאחריות של משתמשים של מוצרים קודמים) של כמה זמן כ מסך יכול להחזיק בתנאים מסוימים כולל OC, גודל קירור וכו'. לעיתים הם בוחרים את הקירור וכו' כך שבתנאי מהירות סטוק או ה OC המותר לפי היצרן, הוא יחזיק למשך תקופת האחריות

אבל לפעמים הם לא עומדים גם בזה. למשל הגיעו אליי הרבה לוחות 775 שהממיר מתח שלהם הועלה על המוקד באיטיות - פשוט על ידיי שימוש במעבדים שצורכים הרבה חשמל על הלוח : pentium D, core 2 duo/quad מהסדרות הגבוהות. הלוח, לפי המפרט של היצרן, מתאים למעבדים האלה. הלוחות האלה לא היו באוברקלוק. במציאות ה שצרוב עליהם והציפסט אכן תומכים במעבד ובמהירויות ה bus שלו, אבל ממיר המתח שהיה על הלוחות האלה פשוט חלש מידי. ואני מתכוון ללוחות של חברות שנחשבות לטובות כמו (שלוחות ה 775 שלהם מהסדרות הזולות פשוט איומים)

היום פשוט יותר לעשות OC, אבל עדיין פשוט באותה מידה לשרוף חומרה אם סתם מעלים דברים בלי לחשוב ולבדוק את התוצאות (טמפרטורות וכו). אוליי אפילו פשוט יותר - כי GPU בדרך כלל מחזיק מעמד בסביבות 100C, אבל כדיי לשבור הלחמות יכול להספיק גם 80C או פחות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אף רכיב לא מחזיק לנצח ו OC מאיץ את השחיקה

עם זה אני מסכים

אך ברוב המקרים לחומרה יקח ככ הרבה זמן עד שהרכיב יתקלקל ברמה שהחומרה כבר לא תהיה רלוונטית

עם זאת יש גם מקרים שהחומרה תתקלקל בתקופת האחריות ואז מממשים אחריות כי זה מכוסה

אך יש גם מקרים שהחומרה מתקלקלת אחרי תקופת האחריות כשהיא עדיין בשימוש ומי שלא יודע לטפל בזה בעצמו או שזה מגיע למצב שזה לא ניתן לטיפול, לוקח את הסיכון.

אבל המקרים האלו פחות נפוצים אם תיקח את סה״כ הכרטיסים שעברו oc לעומת סה״כ המקרים שזה קרה (לאף אחד אין נתונים כאלו אבל השערה מושכלת)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נניח שיש צורת נזק A וצורת נזק B

במצב מושלם, צורת נזק A תקרה אחריי 20 שנה ו B לא תקרה לעולם

ב OC קטן, צורת נזק A תקרה תוך 5 שנים ו B עדיין לא תקרה לעולם

ב OC קצת יותר מידי גדול, צורת נזק B תקרה תוך שנה ותקדים את A

לזה הכוונה ב "התחלה של נזק". יש סוגים של נזק שקורים תוך תקופת זמן כלשהיא תלויה במאמץ, ויש צורות נזק שפשוט לא קורות בתנאים מסוימים אבל קורות תוך תקופה לא ארוכה בתנאים שונים בקצת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בצורת נזק אני מניח שאתה מתכוון לשחיקה

אם כן אנחנו מדברים על אותו דבר ואין לזה מתכון או תוכנית תוך כמה זמן יקרה מה אם עשיתי ככה וככה

וגם אין ודאות שיקרה משהו כמו שאין ודאות שלא יקרה כלום

ללא oc אתה ממזער את הסיכוי

עם oc אתה מגביר אותו אבל כשגם כך הסיכוי נמוך גם אחרי שתגביר אותו הוא ישאר נמוך

תראה, נראה שאנחנו פחות או יותר מסכימים חוץ מזה שאתה טוען שהסיכוי יותר גבוה ממה שאני טוען

לא יהיה סוף לדיון ואני מניח שלא תצליח לשכנע אותי כמו שאני כנראה לא אצליח לשכנע אותך

אני מניח שאתה מדבר מניסיון כמו שאני מדבר מניסיון, פה נשאר לכל אחד להחליט עם מי הוא מסכים ואם הוא רוצה\מוכן לעשות oc או לא

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא אנחנו לא

יש שחיקה של ה GPU עצמו, שבדרך כלל ב "נזקי OC" חושבים רק עליה. אלא מה, היא צורת נזק A. זה נזק שקורה בדרך כלל לאט מאוד ואם לא מתחילים לעלות לרכיב מתח יותר מידי, הנזק הזה לא יקרה במשך הזמן שהחומרה נמצאת בשימוש. הקשר לרמת ה OC כאן הוא ישיר ומתון

יש נזקים אחרים כמו שבירת הלחמות, שריפת קבלים וממירי מתח וכו. אלה דברים שבכללי פשוט לא אמורים לקרות, אבל אם מגיעים לטמפ' קצת יותר מידי גבוהה הם קורים ומהר יותר מהשחיקה של ה GPU. הקשר לרמת ה OC ולדברים כמו התחממות ואיכות הספק הוא חד. בתחום מסויים הנזק הזה לא קורה (וניתן לעשות OC בתחום הזה, ואוליי OC לא קטן אם משפרים וכו' ועדיין כמעט בטוח שהנזק לא יקרה), בתחום קצת יותר גבוה הוא קורה ובסיכוי גבוה

זה סוג הזנקים שבגללם חומרה שעברה OC מקבלת את ההתייחסות שהיא מקבלת בקניה מיד שניה / פניות לאחריות וכו'

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מכיר קטגוריות של נזק A ונזק B.. או שזה לצורך הדיון?

כאשר PCB מתחמם הוא מתרחב וכמו כן החורים שתופסים את ההלחמות מתרחבים וההלחמות מתרופפות

אין קשר ישיר ל OC, יש קשר ישיר לחום

אבל זה צריך לקרות לזמן ארוך מאוד

אז בין אם אתה ב OC ובין אם לא, אם הקירור לא מתפקד כמו שצריך אז המכה תקדים לבוא.

בד״כ מוצר לא עובד במאמץ מלא 24/7 כך שאם OC מחמם את ה PCB מעט יותר זה לא יהיה הגורם לשבירת ההלחמות, זה רק יקדים במעט את מה שהיה קורה כך וכך

בשביל לשרוף קבלים וממירי מתח אתה צריך להתעסק במתחים של הכרטיס, רוב הכרטיסים לא פתוחים למשחק עם המתחים ואלו שכן מוגבלים מבחינת הטווח.

אפשר לעקוף את זה בכל מיני דרכים אבל זה כבר OC למתקדמים ולא על זה מדובר כאן.

ספק לא טוב מסכן חומרה בין אם היא ב OC ובין אם לא.

אם לא תשחק במתחים ובהספק הכרטיס לא יצרוך יותר מהמקסימום המוצהר ולזה היית צריך להיות ערוך כשקנית את הכרטיס גם אם לא תכננת OC

אני לא מכיר את ההתייחסות שחומרה מקבלת כיד שניה, מנגד יש פרנויידים בכל תחום אז זה לא מפתיע שיש אנשים שזה מפריע להם.

מבחינתי אם יש אחריות אז במקרה הגרוע אני אממש אותה, חוץ מזה לא אכפת לי מה עשית עם הכרטיס לפניכן כל עוד הוא שלם ותקין פיזית וכל עוד לא צרבת קושחה אחרת ממה שהיצרן מפיץ.

אני גם בודק שאין סימנים שהקירור פורק (לא אכפת לי אם הוא פורק או לא, אכפת לי שניתן לשים לב לכך)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לצורך הדיון

תחשוב על A בתור נזק שתמיד קורה ולוקח לו זמן ארוך לקרות, שמתקצר בצורה מתונה ככל שה OC גבוה יותר. גם ב OC דיי גבוה, זמן A הוא בסדר גודל של שנים

B הוא נזק של הרס רכיבים ממאמץ יתר. הוא לא אמור לקרות אם עושים OC נכון (קירור טוב יותר וכו) אבל כשעושים OC של יותר מ 10% בלי לחשוב על דברים כמו , הוא מתחיל להיות משמעותי. וזה בגלל שהרבה חומרה שכביכול בנויה ל OC לא באמת בנויה להחזיק בכל התחום הזה, והמשתמש צריך לדעת מה הוא עושה ולא סתם להזיז את הכול למעלה בתוכנה של ה OC

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל יש עוד גורמים בדרך, אתה לא תצליח להגיע ל OC יותר מידיי גבוה בלי להעלות מתחים ואנחנו מדברים על OC פשוט אז יש גבול לכמה תצליח להגיע בלי זה.

מבחינת , כשהחום עולה מידיי הכרטיס נכנס ל thermal throttling

ומוריד קצבי שעון ומתחים, כלומר זה איזשהו מערך הגנה ששומר שלא תעשה שטויות.

*אגב, יש לי ניסיון לא קטן ב OC ועד היום בכרטיסי מסך הייתי נשאר עם הקירור שהגיע (בהעדפה חזקה לקירורי רפרנס) ודואג להחליף את המשחה הטרמית בלבד.

עוד לא היה לי כרטיס שלא הגיע לתוצאות מכובדות בטמפרטורות סבירות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש מעט מאוד הגנה קיימת מפני נזקים איטיים מצתברים למיניהם. ה throttling למשל תמנע מצב שהמשתמש שורף את ה GPU תוך יום, אבל לא מצב שהוא הורס ממיר מתח תוך חצי שנה. באחריות המשתמש לא לסחוט יותר מידי מכ מסך שלא יכול לתת את זה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם זה מגובה באחריות וזה אכן מגובה באחריות אז היצרן צריך לדאוג להגנות כמו שצריך, זאת לא אחריות המשתמש.

על כל מקרה צריך הספק גבוה ומתח גבוה ברמה חריגה בשביל לגרום לו להישרף ככ מהר, צריך יותר מסתם OC בשביל זה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...