נפילות מתח וקצרים במחשב - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

נפילות מתח וקצרים במחשב

Nightbeat

Recommended Posts

היי, כבר הרבה זמן יש לי מן קצרים כאלה במחשב. בזמן האחרון זה החמיר כי אני משתמש הרבה במזגן..

כל פעם שאני מחבר משהו לחשמל שיש לו מתג, ברגע שאני מפעיל אותו המחשב שלי יקפא ל2-3 שניות, והאוזניות שלי יתנתקו.

זה קורה לי למשל עם המזגן, לאחר כמה דקות שהוא פועל הוא נכנס למצב מנוחה, ואז אותו דבר. המתח בחדר נופל (האור מהבהב), והמחשב שלי שוב קופא ל2-3 שניות.. בנוסף אם אני משחק במשחק, הסאונד באוזניות יפסיק עד שאני אפעיל את המשחק מחדש.

אני זוכר שלקחתי פעם לTMS את המחשב ובדקנו אותו, אצלהם במעבדה זה לא קרה..

יש לי כמה שאלות, אם מישהו ידע לענות אני אשמח:

-הספק כוח שלי לא אמור לנתר את הנפילות מתח האלה? אני חושב שבתקע של הספק שמחברים לחשמל יש את הפין השלישי שנועד למנוע את הבעיות האלו. אולי אני טועה.

-האם אני צריך לקנות מגן ברקים או אל ספק?

-הנפילות שדיברתי עליהן יכולות לפגוע לי ברכיבים של המחשב?

-והאם אני צריך לקרוא לחשמלאי שיבוא לבדוק את החשמל אצלי בבית? מכיוון שזה קורה כמעט עם כל רכיב שאני מחבר לחשמל ויש לו מתג, לא רק המזגן..

תודה מראש!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הספק של המחשב הוא לא UPS. הוא מכיל קבלים לייצוב המתחים שהוא מקבל/מוציא אבל הקבלים האלה לא גדולים ואין בהם מספיק חשל כדיי "לגשר" בצורה יציבה מעל הפסקת חשמל ארוכה. כשאנחנו מדברים על מהירויות שבהם עובד מעגל של ספק, גם ה "הפסקת חשמל" של 0.5 שניה שקרתה בגלל שהדלקת מזגן היא דיי ארוכה

מכיוון שבמשך ההפסקת חשמל הספק לא מקבל מתח, ובקבלים שלו אין מספיק חשמל שיחזיק את המחשב במשך 0.5 שניה, אין לו ברירה - הוא לא יכול להמשיך לתת למחשב מתח יציב. יכול להיות שהחשמל שטעון בקבלים עדיין מספיק בצורה גבולית כדיי להחזיק את המחשב בלי שהוא יכבה, אבל עדיין יש נפילה שמורגשת על ידי המחשב

אבל הספק כן מתוכנן למצבים כאלה. יש לו יכולת להזהיר את יתר המחשב שמשהוא כזה קורה כדיי למנוע נזק לחומרה

איך זה אמור לעבוד :

בין הספק והלוח עובר חיבור של 24 חוטים. הרוב הם חוטים שמביאים מתחים ללוח, 2 הם חוטים לבקרה - 1 מהם מעביר את הפקודה לכיבוי והדלקה של הספק ו 1 הוא חוט בקרה בשם power good ("מתחים תקינים")

תחשוב שהספק כבוי. הוא מוציא 0V בכל החוטים חוץ מה stand by. הלוח נותן לו פקודה להדלקה, הספק נדלק ומוציא מתחים של 5V, 12V וכו. במציאות מתחים אף פעם לא קופצים בצורה ישרה מ 0 ל 5. המתח עולה בהדרגה, גם אם זה קורה במהירות. המתח יכול גם לעלות יותר מידי ואז לרדת למה שצריך. אם המחשב יתחיל לעבוד החל מהרגע הראשון שיש מתח כלשהוא יקרה מצב שהוא עובד על מתח שעדיין לא התייצב ויכול לקרות נזק

דרך חוט ה power good הספק מדווח שהוא סיים "לעלות" ויש מתחים תקינים. כלומר כשהספק נדלק הוא מוציא מתחים, מחכה קצת כדיי לוודא שהם התייצבו ואז מדווח ללוח שהמחשב יכול להתחיל לעלות

במקרה של נפילת מתח כשהספק רואה שהקבלים מתרוקנים ועוד רגע הוא יקרוס, הוא מבטל את ה power good וכך "משתק" את המחשב. אם הספק חוזר למצב יציב הוא מאפשר שוב את ה power good. יש לוחות שימשיכו לעבוד מאותה נקודה ויש לוחות שיעשו הפעלה מחדש, בכל מקרה לא קורה מצב שבו הלוח משיך לעבוד על מתחים לא תקינים

הדרך שבה זה יכול לקרות בספקים זולים :

יש ספקים זולים (לא כולם, חלק קטן מהם) ש "משקרים" ב power good - הם מדווחים שהמתחים תקינים כל הזמן, גם כשהם לא (כי בחלק מהספקים הבדיקה של המתחים התקינים פחות מחמירה ולא מספיקה). אם קוראת נפילת מתח והספק מאבד יציבות הוא יכול להוציא למחשב נפילת מתח - לא בהכרח נפילה עד הסוף ל 0 - המתחים יכולים פשוט לרדת מתחת למה שהם אמורים להיות ולחזור, בלי שהספק בכלל ידווח ללוח על הבעיה. כשהלוח מנסה להמשיך על מתחים לא תקינים יכולה לקרות קפיאה, מסך כחול, הפעלה מחדש או כל תקלה אחרת

הפין השלישי בשקע הוא אדמה. הוא לא קשור להגנה מנפילות מתח - התפקיד שלו להגן עליך מהתחשמלות אם קוראת פריצה של בידוד של חוט מתח גבוה וכדומה (בין אם בספק של מחשב או כל מכשיר חשמל אחר). המתח זורם לאדמה דרך החוט ולא דרכך כשאתה נוגע במארז

אתה בהחלט צריך לקרוא לחשמלאי. התקלה במקרים האלה היא בדרך כלל חיבור לא תקין (בורג שלא מהודק טוב, מלט/אבק בניין שנתקע בתוך מפסק בלוח חשמל וכדומה) איפה שהוא בדרך בחיבור של הבית שלך - לפעמים אצלך בלוח (ואת זה מתקן החשמלאי) ולפעמים אצל חברת חשמל (החשמלאי אמור לזהות שהבעיה אצלהם ואז אתה קורא להם)

במקרה של חיבור כזה הסכנה העיקרית היא סכנת שריפה - חיבור כזה מתחמם ויכול לעלות באש, במיוחד כשהוא תחת עומס גבוה (מזגן, אטמור וכן הלאה), ובמצבים מסוימים (חיבור לא תקין על חוט ניוטראל ראשי) יכול לגרום למכשירי חשמל שונים לעלות באש ולגרום לשריפה

חיבור לא תקין יכול לגרום לנפילות מתח (כמו שקרה אצלך), נחשולי מתח (אם הוא מאבד מגע לרגע בזמן שמשהו כמו מזגן עובד), מתח גבוה/נמוך (אם הוא נמצא על חוט ניוטראל ראשי) - בקיצור, כל תופעה אפשרית החל ממה שקורה אצלך עכשו, או אלקטרוניקה שרופה, ועד למתח לא תקין בשקע שיכול לגרום לשריפת מכשירי חשמל "גדולים" כמו מקרר וכדומה

ספק של מחשב בנוי להזהיר את הלוח אם הוא מקבל נפילת מתח אחת, אבל הוא לא בנוי להחזיק נפילות מתח מהירות חוזרות, נחשולי מתח, מתח גבוה/נמוך וכו. אלה יכולים בקלות לשרוף את הספק וכשהוא נשרף הוא יכול גם לקחת איתו חומרה נוספת מהמחשב

אל תקנה מגינים וכו - תן לחשמלאי/חברת חשמל לסדר את הבעיה עצמה כמו שצריך (קח בחשבון שיכול לקחת כמה ביקורים שלו/של חברת חשמל עד לאיתור הבעיה ותיקון, אבל תתאמצו ותסדרו אותה בהקדם כי זה מסוכן)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האם אני צריך לקנות מגן ברקים או אל ספק?

תחת הנחה שלרוב האנשים אין כסף "לסדר את מערכת החשמל" (אדרבה למצוא טכנאי טוב שיאבחן את התקלה, בהנחה שלא מדובר בהון עקב תשתית), כן. אל פסק לא יסדר אותה אבל ימנע ממך להרגיש את התופעות על בשרך במחשב. אישית ממליץ על APC

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, לא משנה באיזה שקע, גם אם זה יהיה מחובר בצד השני של החדר תהיה נפילה

ותודה על ההודעה המפורטת.

אני היום אברר לגבי חשמלאי נראה מה הבעיה וכמה יעלה כל העסק הזה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איזה סוג של תאורה יש לך ? ליבון ? (אם לא, אתה יכול להחליף לליבון בשביל בדיקה ?)

כשאתה מדליק את המזגן האור בחדר נופל לרגע. האם כשהמזגן עובד האור נשאר לדלוק קצת יותר חלש ? האם גם אור בחדרים אחרים בבית מושפע באותה צורה ? האם האור בחדר שלך / חדרים אחרים מושפע גם מהדלקה של בוילר או דברים אחרים שלוקחים הרבה חשמל ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מאז ומתמיד השתמשתי בליבון

האור לא עובד חלש כשהמזגן פועל, רק כשהוא נכנס למצב מנוחה או ברגע שאני מדליק אותו אז האור מהבהב אבל זה הכל (זה מה שגורם לבעיה במחשב)

אני חושב שהבעיה אצלי בחדר ספציפית, כי בשאר החדרים זה לא קורה

בנוסף בעבר המחשב לא היה מוכן להדלק כשהייתי מחבר אותו אצלי בחדר, אבל בחדרים אחרים היה נדלק בלי בעיה.. אולי זה קשור?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תנסה לראות אם יש ירידה קטנה באור כשאתה מדליק את המזגן ועלייה בחזרה כשאתה מכבה אותו. זה לא שניתן לראות שהאור חלש, ניתן לראות עלייה / ירידה קטנה כשמדליקים או מכבים משהוא שלוקח הרבה חשמל

לתנור חימום (מפזר חום / דריאטור / וכו) אין התנעה של מנוע גדול כמו שיש למזגן לכן איתם לא תראה נפילה באור לשנייה בזמן ההדלקה כמו שקורה במזגן, אבל כן ניתן לראות את הירידה/עלייה באור שאמרתי - אם היא קורה - ואפילו יותר בבירור. אם תנסה להדליק/לכבות אותו בחדרים שונים ולראות איך הוא משפיע על האור באותו חדר / בחדרים אחרים (שנמצאים על מפסק אחר בלוח חשמל), ניתן להתחיל לנחש מכאן איפה בדיוק הבעיה נמצאת - יכול להיות חיבור בעייתי ויכול להיות חוטים דקים בקירות (אבל בהרבה בתים ישנים יש חוטים דקים וזה ברוב המקרים לא גורם לבעיות כמו שלך, כך שכנראה שיש לך יותר מסתם חוטים דקים). אם למשל החדר שלך (כשאתה מדליק את התנור בו) מושפע יותר מחדרים אחרים (כשאתה מדליק את התנור בהם), יש סבירות גבוהה יותר שהבעיה בחדר, בדרך מהלוח חשמל לחדר, או במפסק של החדר בלוח חשמל

מחשב יכול לא לרצות להידלק מסיבות שונות, לא בהכרח בגלל אותה בעיה של הנפילות מתח (בזמן שאתה לא מדליק דברים יש מתח מלא והמחשב כן אמור להיות יכול לעבוד)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...