יום הזכרון לשואה - עמוד 2 - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

יום הזכרון לשואה

kdani

Recommended Posts

מהנצפה היום ברחוב בכלל וכאן בפורום בפרט, אני שוב משתכנע לגבי נכונות המשפט האומר שיצאנו ממצרים, אך נשאר להוציא את מצרים מתוכנו..

לגבי התגובה האחרונה.

הכל מותר.

רק מה-לולא ה"לאומניות" שלנו-העם לא היה שורד עד כה.

למה שמתי גרשיים-כי כל אחד יכול להיעשות יהודי.

רק לא צריך לחיות באשליה ולקרוא יהדות למה שזה לא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 78
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

רק לא צריך לחיות באשליה ולקרוא יהדות למה שזה לא.

השאלה מיהו יהודי היא שאלה שגם אנחנו לא מסוגלים לתת עליה תשובה קונקרטית שתהיה מקובלת

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%99%D7%94%D7%95_%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99

ההגדרה היא רחבה יותר

אני לא רואה שום בעיה בהגדרה של הזמים החילוניים\רפורמים\פרוגרסיבים - ועצם זה שהיום יש אנשים שמוכנים להגיד שאני כחילוני לא יהודי - מעציב עד כדי מעלה אצלי גיחוך.

אגב - ע"פי ההגדרה הדתית נטו אדם שנולד יהודי לא יכול לבטל יהדותו - גם אם יכריז על עצמו כבן דת אחרת (או אז יקרא מומר - אבל עדיין יהודי)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין ולא היה אף פעם בעיה.. 'מיהו יהודי' בדת. כל בן לאמא יהודיה הנו יהודי.

אלא שבגיור העניין שונה ותלוי בתהליך.

בכלל לדעתי זה הזוי לעסוק במיהו יהודי בפאן החילוני נטו. שכן מאבדים מהמסורה וכל אחד יעשה כדעתו,למשל..- יהודי כל מי שחי בארץ .

יש אנשים שדרך העצבים שלהם יגידו לדוגמא שאינך יהודי... אך אין להם שום בסיס הלכתי לדבר.

להגיד שאתאיסטים נרדפים כאן בארץ..אין לי אלא להביע שהרבה זמן לא ראיתי אדם קיצוני כזה.. שאפילו את היום השואה רוצה להשתיק.חוץ מזה יום השואה הוא היום הכי חזק לזכר השואה וכן להוכחה לשואה לכל הדורות. איאפשר ללהכניס לעם שלם אירוע שלא היה קיים כזכר . והרי זה ברור (לי) שעוד כמה דורות יהיו יהודים שיכחישו שואה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אזהרה - תגובה קצת ארוכה , למי שאין כוח להסטוריה אפשר לדלג...

אלה שלא לומדים מההיסטוריה נידונו לחיות אותה שוב ושוב.

ההסטוריה של העם היהודי מורכבת ומסובכת פי כמה מה-"בעיה הפלסטינית" שצצה פה ב-50 שנים האחרונות ומכל הבעיות האחרות בחברה ובמדינה שכ"כ מרגיזות אנשים בפורום הזה עד שהם מתנגדים בלי להבין לסוג הזה של חינוך הנוער והילדים בנושא השואה.

בלי להכנס ל(אי) נכונות של הטענות בסכסוך הנוכחי והמהלך המדהים ליצר הסטוריה שלא היתה קיימת (ועל הדרך להאשים את מדינת באפרטהייד ועוד כל מיני האשמות קשות) הבעיות שלנו כעם יהודי הרבה יותר גדולות מהסיפור הזה.

העם שלנו לא יכול ולא צריך להרשות לעצמו להתפס שוב "לא מוכן" וזה בכל מחיר. ולכן חשוב שכל ילד יהודי ילמד על השואה מגיל אפס. כל אחד ברמה שמתאימה לו.

זה לא סותר חינוך להומניות, חינוך לשוויון, דמוקרטיה, אזרחות טובה, ערכים ואפילו שלום עם שכננו.

אבל... התנאי הבסיסי לפני כל הערכים והאידאות זה שנבין שקיומנו בעולם תלוי אך ורק בנו, וביכולת שלנו למנוע שואה כזאת שוב.

כל תפיסה אחרת היא לא מציאותית. גם בתום מלחמת העולם הראשונה לא האמינו שתהיה מלחמת עולם שניה, והיום אף אחד לא מאמין שיכולה להיות שואה נוספת. (ודרך אגב מאז מלחמת העולם השניה היו לא מעט נסיונות לרצח עם, הן בארופה והן באפריקה, לא בהיקפים האלה, אבל זה עדיין קורה).

אז נכון שמנצלים את זה לפעמים למטרות פופוליסטיות, אבל צריך להסתכל מעבר לדמגוגיה של ראש ממשלה כזה או אחר.

המצב כפי שאנחנו מכירים אותו היום יכול להשתנות בן רגע. האיסלם הקיצוני במצריים ובסורייה בשיתוף חזבאללה וסיוע בליסטי אירני יכול ליצר מציאות חדשה ברגע. הזוי ? לפני שבוע אולי כן, השבוע אנחנו ראינו את מדינת צפון קוריאה מאיימת על ארה"ב בלא פחות מנשק גרעיני (!)

ומה היתה התגובה האמריקאית - הנמכת הלהבות, ואמונה שאין סיכוי שהם יעשו את זה כי זו תהיה התאבדות. האו"ם ? דממה. (שימו לב שלאחרונה החלו לדבר על הסגת כוחות "השלום" של האום מהגבול הסורי עקב חוסר יציבות שם).

וזה מחזיר אותי למשפט הראשון - מי שלא לומד את ההסטוריה נידון לחיות אותה שוב ושוב... (ולמי שלא מבין - הכוונה לחוסר הרצון של האמריקאים להתעמת עם הגרמנים בתחילת המלחמה).

וכבר היו מהלכי התאבדות כאלה בהסטוריה, מלחמת העולם ה-II כמעט חסלה את גרמניה, דוקטורינת הלחימה הסובייטית חסלה כמה מליוני רוסים (תזכורת - בתחילת המלחמה היתה בכלל ברית בין רוסיה לגרמניה).

אולי במהלך דומה תהיה מתקפה כלל ערבית נגד העם היהודי. כדי שיהיה לנו את החוסן והעוצמה להיות מוכנים לכך (ובעצם המוכנות כנראה למנוע את זה) חייבים לזכור וללמד את השואה.

כדי שכל יהודי בעולם ידע שבמקרה הכי גרוע, יש לו חוף מבטחים אליו יוכל להגיע ללא כל תנאי - חייבים לזכור וללמוד את השואה.

כדי שנוכל להיות יחד - אנשי "מרץ" ו-"הבית היהודי" באותו גדוד, נלחמים כתף אל כתף... חייבים לזכור וללמוד את השואה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מסכים לחלוטין. הבעיה שהיום הזה כבר לא מוקדש ללמידה ולזכרון, אלא להתבכיינות, הבעת רחמים עצמיים ולתירוץ הלאומנות הקיצונית שצצה פה.

מה הקשר בין לשים נר נשמה\טלאי צהוב כתמונת פרופיל אל השואה?

מה הקשר בין טקסים טרחניים, משעממים, חסרי מעוף ובעצם חסרי כל אמירה וטעם אל למידה ואל זכרון?

מה הקשר בין לשדר "שירים עצובים" כל היום ברדיו לבין למידה וזכרון?

מה הקשר בין משלחות לפולין של ילדים טיפשים, בכיינים ומפונקים, שטסים בשביל "להיות קולים", לבין למידה וזכרון?

וכן הלאה.

באופן כללי האווירה היא "אוי, בואו נהיה נורא עצובים עכשיו ונגיד דברים רבי משמעות, כי אם אתה לא עצוב ואם אתה לא מבלבל את המוח עם אמירות רבות משמעות אתה לא יהודי\ציוני\טוב לבב". זה דבילי.

אני לא צריך להיות עצוב בשביל לזכור את השואה ואני לא צריך לזיין ת'שכל על איזה ניצול שואה שריגש אותי בשביל לזכור את השואה. אני לא עצוב היום ואני לא רוצה להיות עצוב היום. זה דבילי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא מובן מדוע זה מפריע. יום עצוב אז שומעים מתאימה.יותר נכון אתה לא חייב לשים. תמונה של נר נשמה או טלאי .נר נשמה -לזכרם . טלאי- כזכר ואולי גם להיות גאה כיהודי חי בעבר הווה ועתיד .

למידה צריכה להעשות כל השנה ולא ביום אחד.

אדם שקורא ולומד ועוד על העם שלו ולא מרגיש איזו עצבות על מה שקרה- צריך לבדוק את עצמו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מפריע לי כי זה דבילי. זה פופוליסטי. זה הופך נושא חשוב לרדוד. אמיתי ולמידה אמיתית לא משיגים על ידי ביצוע פעולות רדודות כאלו. ואילו כל אלו שעושים את זה מתיימרים להיות אלו ש"זוכרים".

מה זה "עצוב אז שומעים מתאימה". אתה קם היום בבוקר ופתאום אתה "עצוב"? נו באמת.

מה זה "נר נשמה לזכר הנרצחים"? תעשה לי טובה. מי שמת - מת. זה אפילו לא מכוון לבן אדם מסויים (אם זה כן, אז מילא, עוד לפחות סוג של יש לזה איזו משמעות). מה, אתה פתאום זוכר את הרצחים כי מישהו תקע נר נשמה וירטואלי בפרופיל שלו? אני בספק אם תגיד שכן וגם אם תגיד את זה, אתה משקר גם לי וגם לעצמך.

להיות גאה בהיותי יהודי? מה זה משנה אם אני גאה בזה או לא? השגתי את זה? התאמצתי בזה? לא. אמא שלי ילדה אותי ונהייתי יהודי. בזה מסתכם ה"הישג" של היותי יהודי (וסבבה, איבדתי את העורלה שלי בשביל זה).

למידה בהחלט צריך לבצע כל השנה. אבל מן הסתם ביום הזה, אפשר לרכז מאמצי לימוד. לכן עשו יום כזה. (אפשר באותה מידה גם להגיד שלזכור צריך כל הזנה).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"להנציח"? אני מעדיף את המונח "לזכור".

לקיים דיונים על הנושא. לפרסם תכנים נורמלים ושאינם סופר-ממוחזרים באמצעי התקשורת. לקיים טקסים בודדים ונורמלים ולא מליון טקסים דביליים. זהו. לא צריך לעשות מליון שטויות בשביל "לזכור".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא רואה סתירה במעשה א' לב'. אתה יכול להגיד שצריך יותר להשקיע ביום הזה בלימוד עשיר . העם ביום הזה נחשף למאורע ..זה לא שאתה עצוב כמו תינוק. מספיקה תמונה .. קריאה או כל דבר הקשור שיעורר אצלך עצב לאסון של עמך.

כמו שאמרתי ...אתה יכול לשים מה שאתה רוצה וגם אני.אך רשות השידור רוצה ביום הזה להציג דברים באותו נושא. ברדיו אני מאמין שחלקם לא עובדים אז שמים שירים, מה ישימו שירי טרנס :facepalm: .

להגדרתך מי שמת -הוא מת. שאר האנשים מאמינים ואם יש משהו שמסמל לזכרם-ינהגו בו .

זכר אינו משנה אם נר אמיתי או תמונה. כל עוד זה מוסיף לך ליום -מה טוב.

להיות גאה שאתה יהודי, כן. ..שסביבך יש כל כך הרבה שונאים. אתה לא צריך להיות גיבור בשביל זה ... כמו ששונאים אותך בלי שום סיבה (כל פעם סיבה שמנוגדת לאחרת ::) ).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השאלה מיהו יהודי היא שאלה שגם אנחנו לא מסוגלים לתת עליה תשובה קונקרטית שתהיה מקובלת

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%99%D7%94%D7%95_%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99

ההגדרה היא רחבה יותר

אני לא רואה שום בעיה בהגדרה של הזמים החילוניים\רפורמים\פרוגרסיבים - ועצם זה שהיום יש אנשים שמוכנים להגיד שאני כחילוני לא יהודי - מעציב עד כדי מעלה אצלי גיחוך.

אגב - ע"פי ההגדרה הדתית נטו אדם שנולד יהודי לא יכול לבטל יהדותו - גם אם יכריז על עצמו כבן דת אחרת (או אז יקרא מומר - אבל עדיין יהודי)

ברור שיהודי הוא זה שנולד לאם יהודיה.

אבל מושג יהדות הוא לא לאום אלא דת.

א. ישנו מושג הנקרא "גיור".

ב. ישנו מושג הנקרא "תינוק שנשבה".

ג. ישנו מושג הנקרא "תשובה".

וכהנה וכהנה

יהודי שאינו מקיים מצוות הוא כן יהודי. רק הוא יהודי חילוני שאינו מקיים מצוות וזה לא מצב סטטי (!) .

יהודי אף פעם לא במצב סטטי.

זה כמו בנסיעה על אופניים: אם קשה-עולים, אם קל-יורדים, אם עוצרים-נופלים.

אגב, בקישור שהבאת מופיעים עיקרי האמונה. טוב לעיין ולהפנים..

עד כאן ה-holywar שלי להיום.

מאחל לכולם ושלום ושנזכה לראות גאולה שלמה בקרוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה הבעיה בהגדרה רקורסיבית?

כמו בעית הביצה והתרנגולת, ה' ברא את\התפתח אבולוציונית מייצור אחר התרנגולת. או במקרה של היהודים, בני ישראל\יעקב שירדו מצרימה

וחזרו ליישב את כנען.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...