משמעות אי ניצול הרזולוציה המירבית של המצלמה - צילום דיגיטלי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

משמעות אי ניצול הרזולוציה המירבית של המצלמה

zoozoo

Recommended Posts

שלום חברים,

רזולוציית המצלמה הנוכחית שלי (Canon SX30IS, אבל אני חושב לשדרג ל- Mirrorless) היא 14MP.

באופן רגיל, אני לא נזקק לרזולוציה המירבית, ובשביל לחסוך במקום במחשב (יש לי עשרות אלפי , אם לא יותר מזה) הורדתי את הגדרות הצילום הרגילות במצלמה למחצית מזה.

השאלה שלי היא האם למצלמה יש דרך כלשהי לנצל את הרזולוציה הנמוכה לשיפור הרגישות שלה (אני לא מבין גדול, אבל אני יודע שפחות פיקסלים על שטח חיישן נתון נותנים רגישות יותר גבוהה לאור)?

הניחוש שלי הוא שלא, כי מספר הפיקסלים בחיישן הוא עדיין 14M, וחלק פשוט "מכובים" או לא מנוצלים, אבל חשבתי שאולי בכל זאת יש דרך "חכמה" לנצל את המידע הנוסף שבפיקסלים אלה, כדי לשפר את איכות תמונת המקור.

מישהו מבין בזה? יודע איך מבוצע תהליך הורדת הרזולוציה כאשר הוא מבוצע כבר במצלמה (בשונה באשר בתוכנת עיבוד אח"כ)? לא מצאתי על זה הרבה מידע.

השאלה מעניינת במיוחד לא רק לגבי המצלמה שלי (שהיא פשוטה יחסית), אלא גם לגבי מצלמות איכותיות עם חיישן גדול (SLR או מירורלס איכותיות), שאולי יודעות לנצל את הפיקסלים באופן "חכם" גם כשלא מצלמים ברזולוציה מלאה.

תודה מראש לכל העונים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעיקרון, בתהליך ה DOWNSAMPLING שעושה המצלמה כשאתה משתמש בפחות פיקסלים אתה מקבל גם הפחתה בכמות הרעשים.

השאלה העיקרית האם היא עושה את זה באלגוריתם מייטבי, או שצילום ברזולוציה מלאה ואז הפחתה בפוטושופ (לדוגמא), ייתנו לך אולי ייתרון קל.

קשה לדעת, היות וזה ספציפי לכל מצלמה, ואני אישית לא בדקתי את זה אף פעם כי אני תמיד מצלם ברזולציה מיטבית (לדעתי עלות האחסון כיום זניחה ביותר כולל גיבוי).

שווה לך לעשות ניסוי, צלם את אותה תמונה פעמיים, פעם ברזולוציה מירבית, ואז ברזולוציה שאתה רגיל אליה, ולאחר מכן נסה לקחת את זו שצילמת ברזלוציה מירבית, להפחית אותה בפוטושופ ולראות האם מתקבלת תמונה שאתה מרוצה ממנה יותר ממה שקיבלת ישירות מהמצלמה (הימור שלי - במקרה שלך - ההבדל הוא זניח).

ולשאלתך המקורית - פוג'י פיתחו של חיישן שעונה בדיוק על הצורך שלך, קוראים לזה EXR, והוא מאפשר לצלם בחצי-רזולוציה ולהגביר רגישות לאור או טווח דינאמי.

בפועל - ההבדל לדעתי לא כזה גדול, והמצלמות הטובות באותה קטגוריה של פוג'י נותנות ביצועים דומים יחסית בלי EXR.

ועוד משהו - החיישן הזה (EXR) למיטב ידיעתי לא קיים בDSLR.

יש המון אלגוריתמים של DOWNSAMPLING, לכולם יתרונות וחסרונות, ואם יש לך פלט RAW מהמצלמה - כנראה שבעיבוד על מחשב תשיג את התוצאות המיטביות בעת ההפחתה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוא אני אחסוך לך כמה חיפושים-

כן - יש דרך. הניחוש שלך נכון.

קוראים לזה pixel binning (בין מלשון סלים)

יש מצלמות שממשות את זה כבר בקושחה. אפשר לעשות את זה בתוכנה.

רציתי לכתוב כזה פעם. התעניינתי, קראתי, עשיתי ניסויים. יש תרד חפירה שלי בדי ספוט אם עדיין לא מחקו אותו

-- נמצא :

http://d-spot.co.il/forum/index.php?showtopic=228648&st=30

http://d-spot.co.il/forum/index.php?showtopic=246794

בשורה התחתונה:

אתה לא מעלה את רגישות הסף ככה שאתה תקוע עם שחור מוחלט אם זה מה שצולם.

כדי לא לאבד טווח דינאמי תצטרך כנראה לכתוב את התוכנה מאפס (לקרוא פיקסלים ולעשות חשבון בעצמך ולא להשתמש בAPI בשביל הפעולות)

קל לכתוב כזה לקבצים סטנדרטים. BMP, JPEG, אפילו RAW שיש לו גישה.

התוצאות לא רעות.

למצלמה שלי היה ספציפית היה קשה - אז לא כתבתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...