עזרה בהתקנת ubuntu - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עזרה בהתקנת ubuntu

ran_ga85

Recommended Posts

שלום,

אני מעוניין להתקין את הגירסא החדשה של . זאת פעם ראשונה שאני מתקין לינוקס על המחשב.

אני מתקין את הלינוקס לצד windows 7, במטרה שתהיה לי אפשרות לבחור על מי מהם לעבוד.

הבעיה שלי היא כזאת:

אני לא יודע איך לבצע את החלוקה (partition) עבור הלינוקס, ואני מפחד לפגוע במחיצה של הווינדוס. אני משתמש במחשב נייד עם ווינדוס מקורי, עם כונן recovery שיש עליו את ההתקנה של הווינדוס, והפחד שלי לעשות משהו לא נכון ולפגוע בווינדוס עצמו ולאבד את ההתקנה גם של הווינדוס.

בכלליות קראתי מדריך באנגלית באתר של אבל הוא היה לא ברור ולאהבנתי איך אני את החלוקה הזאת.

אשמח לקבל עזרה בעניין,

תודה, רן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש בעיה למחשבים שיש להם מחיצה מוחבאת כתחליף לדיסק התקנה אמיתי לוינדוס

האובונטו מחליף רכיב שנקרא bootloader מהאחד שמגיע אם המחשב (כלומר זה שמעלה את הוינדוס ומאפשר להיכנס ל recovery) לאחד של אובונטו שנקרא grub (שמראה תפריט אם להיכנס לוינדוס או ללינוקס

אבל הוא לא תמיד (לפי מה שאנשים כותבים ב http://ubuntu-il.org - פורום ישראלי ל אובונטו - הוא לא)

אם יש לך USB או כונן קשיח חיצוני (חיבור eSATA - יתרון מבחינת ביצועים), אתה יכול להתקין את המערכת לתוכו וכך היא תעבוד מהכונן החיצוני בלי לגעת בוינדוס שיש במחשב

כמה שיטות לעשות את זה : https://wiki.ubuntu.com/LiveUsbPendrivePersistent

מומלץ לנתק את הדיסק הקשיח מהמחשב (יש מכסה מלמטה) כדיי שלא תבחק בטעות להתקין לתוכו משהוא ולדפוק את ה boot loader (יתכן שבברירת מחדל הוא יתן להתקין דברים לדיסק הקשיח)

ניתן להתקין את אובונטו ללא התקנת boot loader (וכך להשאיר את ה boot loader המקורי של המחשב) ולהעלות אותו אם boot loader אל USB, או הוספה לתפריט מערכות הפעלה של הוינדוס

זה משהוא שאף פעם לא עשיתי (בניידים שהיו לי פשוט הייתי מעיף את הוינדוס לגמרי) ואני לא בטוח שהקובץ בוינדוס שאתה אמור לערוך במחשב שלך הוא סטנדרטי

אתה יכול (אם אתה רוצה להסתכן בכך שהדיסק התקנה של וינדוס יצא דפוק ואתה תיתקע) לצרוב מתוך המערכת שיש לך דיסק שחזור כדיי שתוכל לשחזר איתו בעתיד, ולהתקין רגיל

שים לב : המערכת החוקית שקנית (במיטב הכסף שלך) בדרך כלל (נבדק ב ו HP) מגבילה אותך לצרוב את הדיסקים פעם אחת, לאחר מזה האפשרות מבוטלת כדיי לא לאפשר לך לצרוב דיסקים ולחלק לכולם - כך שאם קורה משהוא לדיסקים או שהם לא נצרבו כמו שצריך הלך אליך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה על התגובה המפורטת!

אז קודם אני אסביר למה אני צריך לינוקס: אני סטודנט למדעי המחשב, ובקורס הנוכחי אנחנו עובדים עם שפות תיכנות כמו c++ / c shell וההרצה והקומפילציה צריכות להתבצע על שרתים מבוססי . אני מעדיף לבצע את הכתיבה והבדיקה של התכנות שאני כותב גם כן על , משום שהחלופות שווינדוס מציע לא מספיק אמינות, ומה שירוץ עליו לא תמיד ירוץ חלק ויעבוד על .

אני מכיר את האופציה של להריץ מ ועשיתי את זה תקופה, אבל זה לא מספיק משום שאני צריך להתקין המון תוכנות שאני עובד איתן!

את האופציה של הארד דיסק חיצוני לא הכרתי, וזה נשמע מעניין :)

איך אני עושה את זה? זה יתאים לצרכים שלי? זה יעבוד מספיק מהר?

יש לי כונן חיצוני בנפח של 1 טרה.

מה דעתך?

שוב תודה, רן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עצה נוספת שהמליצו לי, אולי תוכלו להגיד לי מה דעתכם עליה, היא להשתמש בתכנה כדוגמת magic partition של norton, כדי ליצור מחיצה חדשה, ופשוט לבחור בה בהתקנה.

נשמע אמין מספיק?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לשימושים שלך, ובהנחה שיש לך מעבד מודרני ומספיק - אני הייתי מתקין את הלינוקס על מכונה וירטואלית (למשל עם VirtualBox). תכונות הוירטואליזציה של המעבדים בימינו מורידות את הבעיה של ביצועים, אין את הסיכון שבהתעסקות עם מחיצות ואין צורך להפעיל מחדש את המחשב כדי לעבור בין מערכות הפעלה.

כמובן שיש גם את החסרונות (למשל תמיכה בהאצה גרפית רחוקה מלהיות מושלמת) אבל זה לא אמור להפריע לשימושים שצויינו, ואם לא מרוצים תמיד אפשר לחזור לאפשרות של התקנה אמיתית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נבהיר שוב את הבעיה :

למערכת הפעלה יש רכיב שנקרא boot loader. זה תוכנה קטנה שנכתבת להתחלה של הדיסק הקשיח (לפניי המחיצה הראשונה). התפקיד שלה הוא לקרוא מהמחיצה את הקבצים של מערכת ההפעלה ולהריץ אותם

כלומר המחשב עולה כך : ביוס --> בוט לואדר --> מערכת הפעלה

ניתן גם לשלב בוט לואדרים כך שיריצו אחד את השני

וינדוס מגיע אם בוט לואדר משלו שנקרא NTLDR, ויודע להריץ וינדוס בלבד + להריץ בוט לואדר נוסף בתנאים מסוימים

לינוקס מגיע אם בוט לואדר שנקרא grub (קיימות כמה וריאציות שלו, ובעבר היה גם אחד בשם lilo), שיודע להריץ כמו גדולה של מערכות הפעלה שונות

כשמתקינים לינוקס במחשב רגיל (שהוינדוס הותקן בו מדיסק ולא מכיל מחיצת שחזור), הלינוקס מתקין את grub לדיסק הקשיח במקום ה loader הרגיל של וינדוס, וכך יכול לעלות בעצמו. ניתן להוסיף את וינדוס ל grub כך שבמקום לעלות ישר מערכת הפעלה הוא יראה תפריט שבו ניתן לבחור איזה מערכת הפעלה רוצים

מערכות כמו אובונטו מזהות את וינדוס ומאפשרות גישה אליו מה grub אוטומטית, במערכות לינוקס אחרות ניתן להוסיף את הוינדוס ל grub ידנית

במחשב נייד שיש בו מחיצת שחזור, ה boot loader שמגיע כבר מהתחלה אם המחשב הוא לא סטנדרטי - הוא מעלה את וינדוס מיידית בדרך כלל, אבל אם לחצת אל מקש של recovery וכו אז הוא יעלה במקום זאת את המערכת של השחזור (בדרך כלל גם היא גרסה כלשהיא של וינדוס שהותאמה במיוחד להיות מערכת שחזור)

הבעיה היא שמערכת השחזור לפעמים צריכה לעלות בצורה מיוחדת כלשהיא, וגם אם מוסיפים אותה ל grub היא לא עובדת כמו שצריך

כלומר מה שיכול לקרות (והכי סביר שכן יקרה) אם תתקין אובונטו הוא, שתוכל להיכנס לאובונטו או לוינדוס, אבל לא תוכל להיכנס יותר למערכת של השחזור כי ה grub לא יצליח להפעיל אותה. יתכן שניתן יההי להגדיר אותו כך שהוא יעלה אותה, וייתכן שלא

מניסיון שלי מערכת Arch שמותקנת אל דיסק חיצוני (USB2) עובדת במהירות טובה מאוד ולא מרגישים משמעותית שהיא עובדת מדיסק חיצוני

שים לב שאני מתכוון לזה שאתה מתקין את המערכת מה CD לדיסק החיצוני, לא מכין אותו אם אימג' כמו שאתה עשית ל . כלומר המערכת תהיה מהירה יותר, תיקח פחות זיכרון, תוכל התקין בה תוכנות ולשנות / לשמור דברים והם יישארו לפעם הבאה

מה שכן, היא פשוט תיקח הרבה יותר מקום בכונן החיצוני - תצתרך לתת לה מחיצה של 10GB בערך + מחיצת SWAP של 1GB (אפשר להסתדר בלי אבל לא תמיד). זה לא מה שקורה ב שאתה עשית מאימג' / ב CD כי שם מוותרים אל כל היתרונות האלה כדיי שהמערכת תהיה כמה שיותר קומפקטית ותוכל בכלל להיכנס בדיסק של 700MB (CD)

הבעיה היא לא המחיצה (אובונטו יודעת לסדר לעצמה מחיצה בלי לפגוע בוינדוס) אלא הבוט לואדר המיוחד שמאפשר כניסה למחיצת השחזור, ו partition magic (או כל תוכנת מחיצות אחרת) לא קשורה לבוט לואדר

אז האפשרויות :

להתקין בכל מקרה, ולוותר אל כניסה למחיצת השחזור (אתה יכול לצרוב דיסקים לשחזור לפניי, אבל הם יכולים להיפגע והמערכת בדרך כלל תינעל אוחריי צריבה אחת ולא תאפשר לך לצרוב יותר דיסקים כדיי לא לאפשר לך ליצור הרבה עותקים)

לגבות את כל הכונן ואת הבוט לואדר המקורי (למשל אל ידיי dd), ולהיות יכול לשחזר אותו כך. יכול לחייב יותר ידע בלינוקס והכרה של כלים כמו ntfsclone ו dd

להתקין ל או חיצוני

להתקין ללא בוט לואדר, ואז לערוך את הבוט לואדר של וינדוס כדיי לאפשר כנוסה לאובונטו דרך התפריט של וינדוס

להתקין במכונה וירטואלית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עכשיו הבנתי סופית את הבעיה, תודה רבה על ההסבר!

אם ככה אני מתלבט כרגע באמת בין עבודה עם דיסק חיצוני, שאני מעדיף פחות כי זה לא נוח להסתובב עם דיסק קשיח חיצוני ביומיום כשאני עובד עם המחשב בטכניון למשל ולא בבית.

והאופציה השניה היא התקנה ללא בוטלואדר, ואז לערוך את הבוטלואדר של ידנית.

איך אני עושה את האופציה של התקנה ללא בוטלואדר?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תחפש בגוגל boot with ntldr - אבל תשם לב שרוב מה שניתן למצוא לא ממש עדכני

אני מקווה גם שאובונטו לא ישר מתקינה grub בלי לשאול - אני לא זוכר איך זה היה בפעם האחרונה שבדקתי לפניי חצי שנה +-

חוצמזה אם אתה בטכניון אמורה להיות שם קבוצת שמתכנסת כל שבוע ביום מסויים באחד מהחדרים בטאוב 3 - תוכל לשאול אותם - תחפש "חייפוקס", אני חושב שתוכל ליצור איתם קשר דרך whatsup.co.il

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא יודע - יתכן שכן או שלא

כשאני מתעסק אם המחיצה הזאת המחשב של מישהוא אז אני לא צורב בכלל את הדיסקים אלא מגבה את הכונן כולו אם dd, כך אני אוכל להחזיר אותו למצב המקורי בצורה שמבחינתו הדיסקים עדיין לא נצרבו. כמו כן אתה יכול לצרוב את הדיסקים ואז לשחזר את ה dd והמחשב לא ידע שהם נצרבו ולא יחסום את האפשרות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תוכנה שמשכפלת את התוכן השלם של הדיסק כמו שהוא, ביט לביט

היתרון - שכפול מוחלט

הבעיה - לוקח מלא מקום. במקרה שלך יספיק נניח 10MB מההתחלה של הדיסק (כולל את הבוט לואדר) + מחיצת השחזור (אם היא מספיקה כדי לשחזר את הוינדוס ממצב שהכונן מפורמט לגמרי), אבל גם זה בטח יקח 10-20GB. לעותק dd מלא הבעיה יותר גדולה - אם יש לך כונן של 320GB שמתוכם תפוס 10GB, הגיבוי יהיה קובץ אחד של 320GB

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...