מה השתנה בטכנולוגיית המסכים בשנים האחרונות? - מסכי מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה השתנה בטכנולוגיית המסכים בשנים האחרונות?

nbav

Recommended Posts

שלום לכולם

לפני כמה שנים טובות קניתי מסך דק (כשהוא רק נכנס לשוק)

מאז הבנתי שיש שנכנסו כל מיני טכנולוגיות חדשות כמו

lcd (יכול להיות שזה דווקא היה בזמנו)

led

full hd

וכדומה

מישהו יכול לתת לי הסבר בנוגע לכל ואיזו עדיפה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

תוכל אולי לכוון אותי לאיזה מהם?

לא הצלחתי למצוא.

אולי הכוונה למדריך של המסכי lcd מ-2007 עם השני חלקים? (הוא עדיין עדכני?)

אם כבר, אז מה דעתכם על המסך הזה?

http://tms.co.il/product/7975

עריכה 2:

וגם בנוגע למסך הזה

מסך EX2220X LED 21.5" 5ms 1920x1080 DVI 1080P, יחידות 1

תודה מראש

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלום לכולם

לפני כמה שנים טובות קניתי מסך דק (כשהוא רק נכנס לשוק)

מאז הבנתי שיש שנכנסו כל מיני טכנולוגיות חדשות כמו

lcd (יכול להיות שזה דווקא היה בזמנו)

led

full hd

וכדומה

מישהו יכול לתת לי הסבר בנוגע לכל טכנולוגיה ואיזו עדיפה?

בגדול מסכי LCD הם מסכים שמשתמשים בטכנולוגיה של גבישים נוזליים המגיבים למתח חשמלי. הרעיון דומה לשעונים הדיגיטליים (או המחשבון) שם יש לך גביש שחור שמשנה את צבעו בתגובה לחשמל. הסידור הנכון של הארת אותם גבישים מאפשר בשעונים לייצר ספרה.

בגדול במסכי LCD, הרעיון הבסיסי הוא שיש לך פיקסל המואר באור קבוע, ומעליו ישנו פאנל המכיל את אותו גביש נוזלי המגיב לאור. בעת העברת מתח חשמלי הגביש הופך אטום ומסתיר את רכיבי הצבע בפיקסל ובכך מונע באופן חלקי או מוחלט את מעבר האור ובכך מאפשר לשנות את צבע הפיקסל מלבן מוחלט (= אפס חשמל) דרך הגוונים השונים עד שחור (= מקסימום חשמל).

מטבע השיטה כך גם החסרון הגדול שלה, הגביש הנוזלי אינו אטום לחלוטין ואור יכול לחדור דרכו במידת מה. ולכן נוצרת בעיה כאשר רוצים לקבל שחור מוחלט. הבעיה הזו גם קיימת כאשר רוצים לייצר ניגודיות צבעים טובה (אם גוונים שרצינו להסתיר עדיין חודרים אז הצבע המתקבל אינו מושלם וכאשר רוצים ניגודיות, קשה להשיגה).

קיימות טכנולוגיות רבות שמנסות לפתור ולשדרג במידה זו או אחרת את הבעיה הזו ובעיות נוספות כגון זוויות צפיה וכו'. לאחרונה הפנו אותי למאמר בנושא הטכנולוגיות שתוכל לקרוא כאן: http://www.pchardwarehelp.com/guides/lcd-panel-types.php

כאן נכנסת טכנולוגית ה- LED עליה שאלת. הרעיון הבסיסי של הטכנולוגיה היא ש- LED אפשר לכבות. וכאן יתכן שהידע שלי מוגבל, אך למיטב היכרותי עם הטכנולוגיה, נוצר שילוב בין היתרונות של ה- LCD אך עם יכולת לקבל שחור מוחלט (אם המנורה כבויה, בוודאי שאין זליגה). מתוך שכך מסכי LED נחשבים טנולוגיה עולה בתחום.

באשר לשאלת ה- HD, בגדול, פה מדובר בגודל הפיקסל. ברור שככל שהפיקסל יותר קטן כך ניתן להציג יותר פרטים (השוואה טובה לנושא - אותם מסכי חוצות שמשדרים פרסומות בכביש ומעוורים את הנהגים - כשתתקרב למסך תוכל להבחין בנקודות. בלי ספק שלא תרצה כזה מסך בבית כשאתה קרוב). במסכי מחשב נהוג להתיחס לגודל הפקסל (דוגמא שלקחתי מזאפ - גודל פיקסל של מסך הוא 0.265 מ"מ שכנראה נחשב סביר - תוכל לבדוק בעצמך).

במסכי טלווזיה נהוג לחשב כמות שורות שנכנסות ביחידת שטח. לצורך העניין 720 נחשב HD-Ready ו- 1080 נחשב HD מלא. רק אציין ואף אדגיש כי במסכי מחשב המושג HD אינו רלוונטי אלא כאמור גודל הפיקסל והרזולוציה אליה ניתן להגיע שלרוב עומדת על 1920X1080 (שזה באופן לא מפתיע כמות השורות ב- HD).

מקווה שתרמתי לך ולפורום המשובח הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בגדול מסכי LCD הם מסכים שמשתמשים בטכנולוגיה של גבישים נוזליים המגיבים למתח חשמלי. הרעיון דומה לשעונים הדיגיטליים (או המחשבון) שם יש לך גביש שחור שמשנה את צבעו בתגובה לחשמל. הסידור הנכון של הארת אותם גבישים מאפשר בשעונים לייצר ספרה.

בגדול במסכי LCD, הרעיון הבסיסי הוא שיש לך פיקסל המואר באור קבוע, ומעליו ישנו פאנל המכיל את אותו גביש נוזלי המגיב לאור. בעת העברת מתח חשמלי הגביש הופך אטום ומסתיר את רכיבי הצבע בפיקסל ובכך מונע באופן חלקי או מוחלט את מעבר האור ובכך מאפשר לשנות את צבע הפיקסל מלבן מוחלט (= אפס חשמל) דרך הגוונים השונים עד שחור (= מקסימום חשמל).

מטבע השיטה כך גם החסרון הגדול שלה, הגביש הנוזלי אינו אטום לחלוטין ואור יכול לחדור דרכו במידת מה. ולכן נוצרת בעיה כאשר רוצים לקבל שחור מוחלט. הבעיה הזו גם קיימת כאשר רוצים לייצר ניגודיות צבעים טובה (אם גוונים שרצינו להסתיר עדיין חודרים אז הצבע המתקבל אינו מושלם וכאשר רוצים ניגודיות, קשה להשיגה).

קיימות טכנולוגיות רבות שמנסות לפתור ולשדרג במידה זו או אחרת את הבעיה הזו ובעיות נוספות כגון זוויות צפיה וכו'. לאחרונה הפנו אותי למאמר בנושא הטכנולוגיות שתוכל לקרוא כאן: http://www.pchardwarehelp.com/guides/lcd-panel-types.php

כאן נכנסת טכנולוגית ה- LED עליה שאלת. הרעיון הבסיסי של הטכנולוגיה היא ש- LED אפשר לכבות. וכאן יתכן שהידע שלי מוגבל, אך למיטב היכרותי עם הטכנולוגיה, נוצר שילוב בין היתרונות של ה- LCD אך עם יכולת לקבל שחור מוחלט (אם המנורה כבויה, בוודאי שאין זליגה). מתוך שכך מסכי LED נחשבים טנולוגיה עולה בתחום.

באשר לשאלת ה- HD, בגדול, פה מדובר בגודל הפיקסל. ברור שככל שהפיקסל יותר קטן כך ניתן להציג יותר פרטים (השוואה טובה לנושא - אותם מסכי חוצות שמשדרים פרסומות בכביש ומעוורים את הנהגים - כשתתקרב למסך תוכל להבחין בנקודות. בלי ספק שלא תרצה כזה מסך בבית כשאתה קרוב). במסכי מחשב נהוג להתיחס לגודל הפקסל (דוגמא שלקחתי מזאפ - גודל פיקסל של מסך הוא 0.265 מ"מ שכנראה נחשב סביר - תוכל לבדוק בעצמך).

במסכי טלווזיה נהוג לחשב כמות שורות שנכנסות ביחידת שטח. לצורך העניין 720 נחשב HD-Ready ו- 1080 נחשב HD מלא. רק אציין ואף אדגיש כי במסכי מחשב המושג HD אינו רלוונטי אלא כאמור גודל הפיקסל והרזולוציה אליה ניתן להגיע שלרוב עומדת על 1920X1080 (שזה באופן לא מפתיע כמות השורות ב- HD).

מקווה שתרמתי לך ולפורום המשובח הזה.

במילה אחת

וואו :)

אז אני מבין שעדיף ללכת על הלד?

יש הבדל מבחינת הקרינה שהם פולטים ומבחינת נוחות קריאה ועייפות לעיניים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אל תתבלבל.

המסכים שכתוב עליהם LED בימינו הם מסכי LCD שהחליפו להם את התאורה האחורית מפלורוסנט לLED, והייתרונות שלהם מסתכמים בצריכת חשמל נמוכה יותר וביכולת לייצר מסכים דקים יותר.

הLED שהוא דיבר עליו זה משהו אחר לגמרי, שנפוץ כיום בעיקר במסכי טלפונים סלולאריים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במילה אחת

וואו :)

אז אני מבין שעדיף ללכת על הלד?

יש הבדל מבחינת הקרינה שהם פולטים ומבחינת נוחות קריאה ועייפות לעיניים?

תודה,

שמחתי לתרום את חלקי, אך אני אצטרף להודעה של yonizaf על דברים שלמדתי אחרי שכתבתי את מה שכתבתי. מסתבר שהמושג הנכון למה שתיארתי תחת הכותרת LED הוא - מנגנון המאפשר כיבוי והדלקה של נורת הלד ואז באמת לקבל גווני שחור ולבן חד משמעיים. למרבה הצער זו עדיין יקרה ולא נמצאת עדיין במיינסטרים.

כרגע מסכי ה- LED משמעם שהם משתמשים בתאורת LED מאחורי פאנל ה- LCD.

עם זאת, דעתי היא שעדין עדיף ללכת על תאורת LED שכן היא חסכונית בחשמל, המסך עצמו דק יותר ואם מותר לי לנחש (לא מידע קונקרטי אלא מהקשה) מעצם טיבו של ה-LED - מחזיקה זמן רב יותר.

לפיכך, תעשה את שיקולי העלות/תועלת שלך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היות ודברים נאמרו, הנה התייחסות לכמה מהם:

"מסך דק" (כמו שקראת לו) הוא מסך LCD..

התאורה האחורית של מסך כזה היא CCFL (פלואורסצנטית) שלאחרונה היא מוחלפת בתאורת LED שיכולה להביא מספר יתרונות יחסיים (בהירות/ חיסכון באנרגיה/ אריכות ימים/ ..).. תאורת הלד יכולה להיות בכלל מסגרת (נקראת Edge LED) ואז יתרונה יהיה בדקות העיצוב..

הרעש שמלווה את הלד, גדול ברמות מיתרונותיה בפועל.. ושלא תחשוב שמדובר בסתם אמירה שלילית.. למשל, חדישה, מעוצבת להפליא ויקרה להחריד, עם שלל רכיבים וטכנולוגיות שחלקם אפילו תורם באמת לאיכות התצוגה, משווקת תחת השם "טלוויזית לד".. למה? כי זה פשוט מוכר!

ללא קשר לסוג התאורה, ישנו סוג פאנל.. הבסיסי זה TN וה-"מתקדמים" יותר הם VA ו-IPS (ונגזרותיהם) שמציעים שיפור באיכות ובדיוק הצבעים, בניגודיות/בשחור (בעיקר ה-VA) ובזוויות הצפיה (בעיקר ה-IPS)..

רזולוציה של מסך היא מספר הפיקסלים (הנקודות שמייצגות את התמונה) לרוחב ולגובה.. אותה הרזולוציה על שטח גדול יותר (לצורך העניין הרבה יותר, שלא להיכנס למושגים נוספים כמו תת, צורת וגודל פיקסל) תניב נקודות גדולות יותר המצריכות מרחק צפיה גדול יותר על מנת שהתמונה תיראה חלקה ולא "מפוקסלת".. HD (או HD Ready) ו- FHD (או Full HD) הם שמות לרזולוציות נתונות שאומנם רלוונטיות יותר לתכני (שידור/סרטים) אך גם לתכני מחשב, שם הרזולוציה מגדירה לך את שטח העבודה שיכול לעבור גם את ה- 1920X1080 (ה-FHD)..

אחר: במיוחד שאתה מחפש לקנות מסך, קרא בפורום על מנת שתדע להגדיר את הדרישות שלך (גדלים, דגמים, ארגונומיה, חיבורים ואחרים..)!!

מקווה שעזרתי

;)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על העזרה

בנוגע לכמות של האחר

מדובר בכמות מידע ענקית, עד שאני אספיק ללמוד את זה אני אצטרך עוד מחשב חדש :)

רק כדי לחדד, המסך שלי הוא בערך בן 6 שנים ומאז אני ממש לא מעודכן

ככה שאני מנסה להקרוא דברים ופחות או יותר לא מבין כלום

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...