תכני חינוך לקורס קצינים - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

תכני חינוך לקורס קצינים

sagi_10

Recommended Posts

ערב טוב לכולם,

לאחר חיפוש ברשת ומציאת תכנים לא אחידים אשמח אם יעלה ויבוא אדם היודע על מה הוא מדבר ויסביר לפחות מבחינת תכני חינוך,מה צריך לדעת כדי להיות מוכן לקורס קצינים.

אם תוכלו לפרט על מה נבחנים ואולי אפילו לזרוק איזה מסמך טוב המרכז את החומר אני אהיה אסיר תודה לעד,ומעבר לו~

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא יודע להפנות אותך באופן ספציפי למקור חומר אלא למה שלדעתי צריך להיות

ראשית - מוזיאן צהל בגבול תל אביב יפו - אני מכיר את המקום אישית כי אישתי היתה מצוות המדריכות בו - יש להם הרכה טובה וממצה ודבר זה מצוין כ"תרבות יום א".

מה עוד צריך:

1. היסטוריה של העם והמדינה בדגש על מלחמת העצמאות\ששת הימים ומלחמת הכיפורים

2. הבנה של טוהר הנשק - הגם כי מנסים לפמפם את הנושא בכל מצב גם ככה - יש הרבה אנשים שעדיין לא מבינים אותו

3. הבנה של איפה אנו נמצאים ומה היכולות שלנו - לא אנחנו לא "הצבא הכי חזק בעולם" וכל האויבים שלנו טיפשים ובכל מלחמה אנחנו ננצח - לדעתי הגאוותנות הזו תעלה (אם לא כבר עלתה) לנו בהרבה חיי אדם.

4. סקירה של צבאות ערב מבחינת תודעת אויב - לדעת סד"כ, יחידות מיוחדות ותוכניות אופרטיביות (ובמיוחד קרב הבקעה סורי).

5. הבנה של ערך הפיקוד על אנשים שהם בגיל כמעט כמו שלך ועם לא מעט בעיות אישיות לפעמים - לדעת לפקד אבל גם להיות קשוב.

בהצלחה,

גבריאל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל תודה רבה על התשובה :xyxthumbs: אבל כנראה שלא הייתי מספיק ספציפי,אני התכוונתי לתכני חינוך בנושאי היסטוריה צבאית והרחבה על נושאים אלו.

אתה חושב שאתה הולך לווסט פוינט? אין לי מושג לאיזה מגמה של הקורס אתה הולך (קרבי,תומכ"ל או עורפי) אבל לכולם יש בוחן חינוך קצר שהוא בחזקת חייב לעבור (אחרת עשויים לנפותך). הבוחן הזה הוא כל מה שתצטרך לדעת במסגרת ה"חינוכית". נכללת בו היסטוריה בסיסית של המדינה (מתי היתה מלחמה X,מי היו הנשיאים רמטכלים בכל מלחמה וחרטט בסגנון),גיאוגרפיה פשוטה (מפה אילמת ואיפה בגדול נמצאים ישובים בארץ)

וכל מיני פיסות טריוויה על אישים במדינה אירועים ואנקדוטות על צה"ל. זה פשוט מאוד, ואין מה להתרגש מזה כי בקורס נותנים ספר ללמוד ממנו וזה ממש ממש לא מסובך בלשון המעטה.

נ.ב. אני מקווה שאתה לא חושב בטעות שאתה הולך לנתח תמרוני כוחות ודברים בסגנון,כי אם כן תתפכח,אין זמן בקורס לזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לימוד התכנים הרלוונטים לבה"ד 1 מתבצע בהכנה (ולכן היא נקראת כך), ככה שאין לך מה להתכונן מראש. בהכנה אתה תקבל חוברת עם כל החומר שיש לדעת לקראת הבוחן כניסה בבה"ד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה שואל אותי מה צריך ללמוד בנושאי היסטוריה אזי אני אגיד דווקא מנקודת כשל מחשבתית:

קו מז'ינו

קו בר לב (ובכלל כישלון הקונספציה של יום כיפור)

הפלישה לאיטליה שנכשלה (במלחמת העולם השניה)

וכיוב

אלה הם מקרים קלאסיים שבהם מחשבה מקובעת וחשיבת יחד גרמו למפלה צורבת (במקרה של יום כיפור לא מפלה אלא מלחמה קשה מאוד)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בניגוד לתגובות האחרות שקיבלת, אני אדבר מניסיון:

1. זמני כהונה של כל הנשיאים, ראשי הממשלה והרמטכ"לים (מי היו, לפי הסדר, ובאילו שנים). את זה חובה לשנן ולדעת בע"פ.

2. ביוגרפיה מקוצרת של כל אחד מהם (נגיד מה הדברים הבולטים שעשו צבי צור או אפרים קציר במהלך חייהם - לאו דווקא בעת כהונתם).

3. מלחמות - כל המבצעים שהיו במלחמות, זמני המלחמות, רקע לפרוץ המלחמה, תוצאות כלליות וכד'

4. מבצעים עיקריים - אנטבה, סבנה, אביב נעורים, אופרה, ענבי זעם, חומת מגן - רקע, שנה, משתתפים, תיאור המקרה וכד'.

5. מוסדות עיקריים לפני קום המדינה - ההגנה, אצ"ל, לח"י, השומר, אגודת , ניל"י, חובבי ציון, ההסתדרות, מפא"י, בית"ר וכד' - שנת הקמה של כל אחת מהם, אישיים עיקריים בהקמת והנהגת התנועות הללו, מה מטרות כל תנועה, מה כל תנועה השיגה.

6. אישיים בולטים (ולא ראשי ממשלה, נשיאים או רמטכ"לים) - הרצל, ז'בוטינסקי, ארלוזורוב, חנה סנש, אחד העם, הרב קוק, ביאליק וכד'.

7. השואה - סקירה קצרה של הגורמים לפרוץ השואה, ליל הבדולח, מחנות ריכוז, פרטיזנים, קאפו, יודנראט, יד ושם, מרד הגטאות.

8. אירועים לפני קום המדינה - הסזון, אירועי תרפ"ט, כל העליות (הראשונה עד החמישית), השבת השחורה, ועדת פיל וכד'..

הכי הרבה חומר יש על סעיפים 2-3 שכתבתי. אם אתה רוצה להתכונן, אני ממליץ לך פשוט לקרוא את הערכים בויקיפדיה על כל הנושאים האלו ולהתחיל לשנן את השנים (ומי היו) כל הרמטכ"לים, הנשיאים וראשי הממשלה.

כל שאר הדברים שאמרו/יאמרו לך - לא רלוונטים. לא נוגעים בדברים כמו מלחמות העולם הראשונה או השנייה (אלא אם קשור לשואה). מתעסקים כמעט אך ורק בדברים הקשורים למדינת ולעם היהודי.

* זה נושא החינוך בהכנה. חוץ מזה לומדים גם על , ניווטים, עזרה ראשונה ועוד..אבל זה לא נכלל תחת קטגוריות "חינוך".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...