ubuntu 10.10 המשתמש המתחיל? - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ubuntu 10.10 המשתמש המתחיל?

xpepx

Recommended Posts

שלום לכולם.

ראיתי לאחרונה את המערכת הזו ubuntu 10.10, ראשית רציתי לברר זוהי מערכת חינמית לחלוטין? ראיתי שניתנת להורדה מהאתר של החברה.

אין צורך לרישיון במערכת הזו?

ואיך בעצם מתרגלים למערכת כזו? הכל שונה ממה שרגילים במערכת חלונות.

איך אפשר לצור ממשק משתמש נוח יותר כמו "המחשב שלי" שירכז את הכוננים לפי סדר נורמלי.

האם קיימים ללינוקס עזרים חיונים שנותנים פתרונות לצרכי היומיום כגון: rar, media/music player, browser internet, viewer document, dictionary

ושאר הדברים הרגילים שעובדים איתם המשתמש הממוצא.

מהו הטרמינל בעצם? מה אפשר לעשות בתוכו ואיך אפשר ללמוד את הפקודות שלו ולאט לאט ללמוד את המערכת?

האם אפשר להתקין ubuntu במערכת שניה במחשב מסויים ולבחור העלאה מ-boot איזה מערכת רוצים?

האם הוא דורש מחיצה משלו בנפרד או שאפשר במחיצה אחת להתקין 2 מערכות?

איך אפשר להתקין שיהיה אפשר לכתוב בעברית? האם מגיע כדיפולט במערכת הזו? או שאפשר גם להתקין דפדפנים אחרים כגון chrome?

איפה במערכת הלינוקס אפשר לראות אם כל החומרה זוהתה כמו שצריך ולא חסר , הוספה והסרה של תוכניות. ובכלל טיפים למתחילים יש עוד המון מה ללמוד.

תודה רבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המערכת חופשית וחינמית לגמרי. אין הגבלות או עלויות מוחבאות

מתרגלים אליה כמו לכל מערכת אחרת (כמו חלונות)

בלינוקס מנהל המערכת מגדיר את הכוננים פעם אחת והמתמש לא מתעסק אם הכוננים, ולא צריך מקום כמו המחשב שלי

כוננים קשיחים מוגדרים לפי התפקיד שלהם. בוינדוס למשל אתה שומר את הקבצים שלך ידנית ב D במקום בדסקטופ. בלינוקס אתה מגדיר פעם אחת ש D הוא הדסקטופ, ומאז שומר בדסקטופ. מערכת ההפעלה תוודא אוטומטית שהקבצים מגיעים ל D (בלינוקס הכוננים מזוהים בצורה אחרת ולא C D וכו) - כך שאתה לא צריך גישה ישירה לכל כונן

אם אתה עדיין רוצה גישה לכונן מסוים (כמו לכונן של הוינדוס שמוגדר באותו מחשב) אתה יכול לעשות אליו קיצור דרך מהדסקטופ וכדומה

לכונני ודיסקים ניתן להגיע דרך ההודעה שקופצת כשאתה מחבר אותם למחשב וכדומה (שונה בדסקטופים שונים של לינוקס)

rar - קיימת תוכנה במערכת לפתיחת כל הקבצים כמו rar zip וכו. ניתן להתקין לתוכנה הזאת תמיכה ב rar zip וכו דרך מנהל ההתקנות של המערכת אם התמיכה לא היתה מותקנת מהתחלה

media player - קיימות תוכנות מדיה פלייר שונות, ניתן להתקין להם קודקים דרך מנהל ההתקנות של המערכת. הפלייר video lan אם הקודקים שלו קיים גם בלינוקס

internet - יש את כל הגלשנים הנפוצים חוץ מ explorer. יש גם גלשנים שהם של לינוקס כמו konqueror

doc viewer - מגיע מובנה במערכת

dictionary - קיים בכמה צורות - בודק איות מובנה בתוכנת אופיס, וידג'ט לדסקטופ וצורות אחרות

תוכנות אחרות קיימות (מותקנות במערכת או ניתן להתקין ממנהל ההתקנות). לפעמים תוכנה לא תומכת במשהוא ואז מתקינים גם את התמיכה דרך מנהל ההתקנות - למשל כדיי להתקין קודקים ל media player שיתמוך בקודק מסויים

הטרמינל (קונסול) מאפשר גישה ישירה לכל החלקים של מערכת לינוקס. זה מאפשר לעשות הגדרות שלא ניתן להגיע אליהם מהדסקטופ, לעשות פעולות מערכת מתקדמות (מהסוג של regedit בוינדוס וכו), ומאפשר לעשות דברים מתקדמים על ידי גישה ישירה לחלקים של המערכת (כמו להמיר סרטים אל ידיי שימוש ישיר בקודקים של המערכת בלי להוריד תוכנה מיוחדת להמרת סרטים)

ניתן להתקין את ביחד אם מערכת הפעלה אחרת. כדיי לעשות את זה תיצור מקום ריק בכונן שנמצא מחוץ לכוננים של וינדוס (כך שלינוקס יכול לעשות שם את הכוננים של עצמו) ותבחר את האפשרות המתאימה בהתקנה

ניתן להתקין את 2 המערכות באותו כונן (אם wubi) אבל זה יוצר בעיות בהמשך. תעשה מקום ריק בכונן ותן למערכת ליצור כונן חדש לעצמה (מערכת צריכה בדרך כלל 2 - 3 כוננים)

ניתן להתקין שפות וגלשנים שונים

חומרה מזוהה כמו שצריך - תצא מהנחה שכל החומרה מזוהה כמו שצריך, ואם משהוא לא עובד זה אומר שיש בעיה אם דרייבר

הוספה והסרה של תוכנות - בלינוקס יש מנהל התקנות להתקנה של תוכנות ודרייברים. אתה מחפש בו את התוכנה לפי שם ועושה install, והוא מוצא מאיפה להוריד + מוריד + מוודא שאין בעיות תאימות + מתקין וכו. לא מומלץ להתקין תוכנות בצורה עצמאית

ללינוקס יש כמה דסקטופים שונים. אתה יכול לבחור מהם את מה שהכי מתאים לך. בתור התחלה תנסה את הדסקטופים KDE ו Gnome

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלום איש המספרים.

מה זאת אומרת כוננים מוגדרים לפי התפקיד שלהם? נניח שיש 2 HDD קיימים עם גיבוי, איך הלינוקס ידע לתת להם "תפקיד"?

מזה מנהל ההתקנות הזה שחזרת עליו מספר פעמים? שם אפשר בעצם להוריד הכל אונליין?

איך אפשר לבדוק קישורית לאינטרנט לדוגמא פינגים וכו'? איפה מסתתר ה-cmd?

איפה אפשר ללמוד על נפלאות הטרמינל? וללמוד פקודות ושימושים?

ולמה הלינוקס צריך 2-3 כוננים? מה רע באחד שמוקצה לו?

איזה דסקטופ מגיע כדיפולט עם האבונוטו? ומאיפה מתקינים את KDE?

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הטרמינל זה כמו הCMD. שם אתה יכול לתת פינגים, טלנט וכו'.

הוא צריך כמה כוננים כי הוא שומר מחיצה לזכרון וירטואלי (swap)

ובדר"כ עושים הפרדה בין המחיצה של ה/root (המחיצה של המערכת) למחיצה של ה/home (המחיצה של המשתמש).

זה ד"א גם הכוונה ב"תפקיד" למחיצות.

יש לפעמים עוד כל מיני, או שאפשר לחלק את ה/home לעוד כמה. בעקרון בזמן ההתקנה אתה אמור לקבל פרטים על הכל.

מנהל ההתקנות זה בעצם אפליקציה שדרכה אתה מתקין/מסיר את כל התוכנות שאתה צריך.

הוא מחפש במאגרים מוגדרים מראש (repositories), ומשם הוא מוריד, מעדכן, ומסיר את התוכנות.

כמובן שאתה יכול להוסיף/להסיר repositories לפי הצורך.

איפה אפשר ללמוד על הטרמינל? בגוגל כמובן. חפש unix terminal, או terminal commands וכו' וכו'...

לא חסר מידע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה בוחר בהתקנה איך מגדירים את הכוננים

במחשב שלי יש לינוקס בלבד. הכונן הקשיח 160G מחולק כך :

145G - כונן לקבצים של המשתמש

13G - כונן למערכת הפעלה

2G - כונן לזיכרון וירטואלי

המחשב עולה מהכונן השני (של מערכת ההפעלה). אני משתמש אם המחשב רגיל, שומר קבצים בשולחן עבודה ובתיקיה שלי (home שהיא כמו my documents בוינדוס) וכו, לא חושב באיזה כונן הם נשמרים

כשהתקנתי א המערכת הגדרתי שהתיקיה שלי (כולל הדסקטופ) נמצאים בכונן הראשון ולא בשני. כל קובץ שמבחינתי נמצא בדסקטופ, מערכת ההפעלה מעבירה אותו אוטומטית לכונן הראשון בלי שאני אכנס לכונן בעצמי ידנית

הזיכרון הוירטואלי נמצא בכונן השלישי. בלינוקס אין pagefile.sys ו hiberfil.sys בכונן של מערכת ההפעלה אלא יש כונן נפרד שבו זה נמצא

אם אני מכניס או דיסק קופץ חלון כשה שממנו אני יכול לפתוח אותם (ונשאר איקון בפאנל שאני יכול לפתוח אותם ממנו / לעשות הוצאה בטוחה)

במחשב של משתמש אחר יש לינוקס ווינדוס, ובוינדוס יש כוננים C ו D. יש לו כמה כוננים L

C של וינדוס

D של וינדוס איפה שהוא שם את הקבצים שלו

כונן מערכת של לינוקס

כונן זיכרון וירטואלי של לינוקס

הוינדוס עולה מכונן C. בוינדוס יש כוננים C ו D של הוינדוס, ואי אפשר להגיע לכוננים של הלינוקס

הלינוקס עולה מהכונן של המערכת לינוקס. לא מוגדר כונן לינוקס נוסף, כלומר מה שהמשתמש שומר בדסקטופ מהלינוקס נשמר בתיקיה בכונן של הלינוקס

בדסקטופ של הלינוקס יש קיצורי דרך לכוננים C ו D של הוינדוס. ניתן להיכנס אליהם וזה כמו שנכנסים לכוננים האלה מהוינדוס

כונני / דיסקים / וירטואלי עובדים באותה צורה כמו במחשב שלי

מנהל ההתקנות הוא תוכנה שאיתה מתקינים או מוחקים תוכנות אחרות

כדיי להתקין תוכנות בלינוקס לא מורידים install.exe אלא הולכים למנהל ההתקנות, מחפשים ברשימה את התוכנה שרוצים להתקין, ולוחצים התקנה. מנהל ההתקנות ימצא בעצמו מאיפה להוריד את התוכנה, אם יש לה עדכונים, אם היא צריכה שיהיה מותקן עוד משהוא, אם יש לה בעיות תאימות אם תוכנות אחרות וכו. הוא גם עוקב אחריי מה שהוא התקין, כך שאם אתה מוחק תוכנה הוא מוודא שהיא נמחקה באמת עד הסוף ושהמחיקה לא תיצור בעיות לתוכנה אחרת

ניתן להגדיר במנהל ההתקנות מקומות שבהם ניתן לחפש תוכנות להורדה. למשל אם יש באינטרנט שרת לא רשמי של תוכנות לאובונטו, ניתן להגדיר את המערכת שתוכל לחפש תוכנות גם בשרת הזה. כך מנהל ההתקנות מאפשר לך לקבל את כל היכולות שלו גם אם תוכנות שלא נמצאות בשרתים הרשמיים של אובונטו

ניתן להתקין תוכנות ידנית אל ידיי הורדה והתקנה של קובץ, אבל זה לא מומלץ כי זה עוקף את ההגנות שמנהל ההתקנות נותן לך. אתה יכול להרוס דברים במערכת אם ההתקנה תעשה בעיות או שיש לתוכנה בעיות תאימות אם המערכת

הטרמינל של הוא כמו cmd. כדיי להיכנס אליו תמצא terminal או console בתפריטים (לפעמים החלון לא שחור אלא בצבעים אחרים, זה לא משנה)

יש מדריכים באינטרנט לשימוש אם הטרמינל. משתמש מתחיל לא צריך את הטרמינל בדרך כלל

לינוקס יכולה לעבוד אם כונן אחד אבל זה לא מומלץ. המינימום שניתן לעבוד איתו בצורה מלאה הוא 2 כוננים :

כונן למערכת ההפעלה ולקבצים של המשתמש

כונן לזיכרון וירטואלי, במקום הקבצים pagefile.sys ו hiberfil.sys שבוינדוס נמצאים באותו כונן אם המערכת

מומלץ שיהיו 3 כוננים - כך שהקבצים של המשתמש נמצאים בכונן שונה ממערכת ההפעלה (כמו שמומלץ לעשות C ו D בוינדוס) - כמו במחשב שלי למעלה

ניתן לעשות כמה כוננים שרוצים כדיי להפריד חלקים של מערכת ההפעלה לכוננים אחרים. בשרתים למשל, ניתן לעשות כוננים נפרדים ללוגים ולתיקיית temp כדיי שלא יהיו באותו כונן אם המערכת הפעלה. במחשב ביתי ניתן לעשות כונן נפרד לתיקיה של ה emule כדיי שהוא לא יוכל למלא את הכונן הקשיח ולתקוע את המחשב

אובונטו מגיע אם gnome. קובונטו מגיע אם kde. ניתן להתקין באובונטו את kde (בנוסף ל gnome) וההיפך אל ידיי מנהל ההתקנות, ואז לבחור לאיזה אתה רוצה להיכנס מהחלון של שם משתמש סיסמא

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא. לינוקס משתמשת בסוגים מיוחדים של קבצים (כמו sockets) שלא ניתן לשמור ב NTFS. יש כאלה גם בתיקיית home של המשתמש

ניתן להגדיר את כונן ה NTFS להיות תיקיה בתוך ה home שלך. למשל יש לך תיקיה ב home או בדסקטופ והיא הכונן NTFS

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נכון.

העניין הוא שבשפת הדיבור, לרוב מתייחסים למחיצה ככונן (לפחות בעבודה עם ווינדוס).

כונן C, כונן D, נקראים ככה גם אם הם על אותו הארדיסק - אף אחד לא אומר "מחיצה C שלי מלאה, מזל שיש לי מחיצה D לשמור שם נתונים" :silly:

אבל בהחלט יש מקום להדגיש, אין שום בעיה שזה יהיה אותו כונן פיזי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...