פירוש רש"י לחומרת הפציעות של אנשי שייטת 13 בלינץ" שבוצע בהם - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

פירוש רש"י לחומרת הפציעות של אנשי שייטת 13 בלינץ" שבוצע בהם

dan79

Recommended Posts

לצערי אני יודע מה באמת מסתתר מאחורי התיאורים הבנאליים

של תיאור רמות הפציעה השונות כפי שנימסר לכם בתקשורת.

להלן המילון השלם:

"פציעה קלה"= כל פציעה בגפיים ,כול עוד הן לא נכרתו,לעולם תחשב כפציעה קלה,

גם אם מדובר בכדור קלאצ' שפגע לך בעצם של הרגל ופצפץ אותה לאלף עזאזל

כך שכולה מוחזקת בברגים מפלטינה ואתה צולע כול החיים שלך….

שימוש נכון בחוסם עורקים מאפשר לך בדרך כלל לשרוד עד קבלת טיפול רפואי.

"פציעה בינונית"= פגיעה בחלק הגוף המרכזי –בדרך כלל בבטן.

ללא פגיעה ,בלב,באבי העורקים,בצוואר ובראש.

כך שגם אם חלק גדול מהאיברים הפנימיים שלך כמו המעי נשפכו החוצה ,

והכבד והכליות שלך הפכו ל-"פירה" ולעולם לא יחזרו לתפקד כמו מקודם,

עדיין זה יחשב כפציעה בינונית.

פגיעה כזאת מחייבת טיפול רפואי דחוף .עיכוב של מספר שעות בפינוי יוביל לקריסת

מערכות כללית שאין ממנה חזרה.

"פציעה קשה"=בדרך כלל מדובר בפגיעה מסכנת חיים ,בלב, באבי

העורקים,בצוואר ,בראש או בכריתה של גפיים .

ללא טיפול מיידי בשטח ,המוות יגיע תוך דקות עד כחצי שעה (במקרה של פגיעה חודרת באחת הריאות).

רבים מהמקרים האלו מסתיימים בנזק מוחי בלתי הפיך ו\או בשיתוק מהצוואר ומטה או

של הגפיים התחתונות.

"פציעה אנושה"=תכלס מדובר בפציעה שהיא בדרך כלל סופנית ,והחייל ימות ממנה אחרי גסיסה

שתמשך מספר ימים ובמקרים נדירים כמה שבועות במצב של "קומה".

אנשי מחלקת הנפגעים בצבא וקצין העיר שבתוקף תפקידם להודיע למשפחות, מרבים להשתמש

במונח של "פציעה קשה" ,גם כדי לתאר נפגעים שבתכלס עברו "פציעה אנושה"

וזאת כדי לרכך את המהלומה והזעזוע הנפשי שצפויה למשפחות.

עכשיו אחרי שאתם יודעים באמת מה מסתתר מאחורי הקודים הסתמיים ,אתם כבר יכולים לבד

להבין את חומרת הלינץ' שעברו אנשי שייטת 13 :

1.השלכת חייל ( שהוכה בראשו באלות ברזל עד אובדן הכרה ) מגובה של 10 מטר על ראשו =ככול הנראה יגמור על כיסא גלגלים

משותק מהצוואר ומטה ו\או יסבול מנזק מוחי בלתי הפיך.

האשמים במעשה צריכים לקבל מאסר עולם על ניסיון לרצח.

2.חייל שחטף דקירות עמוקות בבטן, סביר להניח שיסבול כול חיו מנזק לאיברים פנימיים חשובים

כמו כבד\טחול \המעי וכיוצא בזאת.

3.חייל שגולגולתו נופצה על ידי מוטות ברזל =סיכוי גבוהה לנזק מוחי בלתי הפיך .

אותי מעניין ,אם מפקד חייל הים שפיקד אישית על המבצע ,היה שולח גם את בנו

למשימה כול כך מיותרת וחסרת כל טעם והגיון מבצעי מלבד שופוני כוחני ,

כאשר היה אפשר למנוע את הגעת המשט באלף ואחד אמצעים אחרים שלא חייבו

השתלטות על כלי השייט והיו מונעים את הפגיעה בכוחותינו ובטורקים הפנאטיים.

לדוגמא:

*כבלי מתכת פשוטים שהיו מושלכים לים בכיוון התקדמות כלי השייט ,היו מסתבכים בפרופלור

ומשביתים את המנוע בצורה שיכלה לגרום לנזק בלתי הפיך לתמסורת.

*שיגור טורפדו ללא חימוש \חימוש מוקטן אשר היה פוגע ישירות במדחף ובמשטחי ההיגוי הסמוכים אליו.

*ניגוח האוניה בצידה באמצעות אחת מאוניות המשא של "צים" שאפשר הייה "לגייס" לצורך המבצע.

ועוד דרכים רבות שה-"יחידה לעבודות תת-מימיות" יכלה לעשות מבלי להטביע את האונייה

(יש להם שמסוגלים לחתוך פלדה מתחת למיים )

ואם כבר החליטו להשתלט על האונייה אז למה ללא קסדות (היו מונעות פגיעות ראש) ,

אפודי מגן (היו מונעים פגיעות סכינים),פיזור פלפל חריף

CS ,ירי כדורי פלסטיק, שימוש בשוקרים חשמליים והכי חשוב השלכת רימוני עשן למיסוך

בזמן ההשתלשלות מהמסוקים?

והכי חשוב מדוע בעת ביצוע הפעולה,לא היה חיפוי מסיבי של צלפים שהיה אפשר להציב על כלי

השיט והמסוקים שלנו, שיכלו לתת מענה ראשוני ומיידי במקרה של הסתבכות באמצעות ירי מדויק

אבל לא קטלני של כדורי גומי,פלסטיק ובמידת הצורך גם של תחמושת רגילה לרגלי הזבלים הטורקיים.

פשוט ביזיון שמצטרף לשורה ארוכה של בזיונות קודמים.

החיילים שלנו ראויים למפקדים יותר טובים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

:hizuk:

פיקוד עלוב ומפקיר ביותר.

לא היה את המודיעין מינימאלי שצריך להיות, אפילו שהם ראו מה מחכה להם לפני שהם ירדו לספיון,

מה הבעיה להציב 2 סוכנים על הספינה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טעות.

איבוד תפקודו של איבר כלשהו בגוף מעלה את הדרג לפציעה בינונית, אלא אם כן זו רק אצבע אחת ביד או ברגל, או איבוד השמיעה.

בד"כ גם לא מורידים מחשיבותה של פציעה אלא מוסיפים לה, כי על פצועים קל (כשקל זה שריטה או חתיכת זכוכית שנתקעה בגוף למשל) לא מדווחים אפילו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שניכם טועים, קל, בינוני, וקשה מדבר על היכולת להזיז את הפצוע, פצוע קל = יכול לזוז לבד, פצוע בינוני יכול לזוז עם עזרה ללא סיוע רפואי נוסף, פצוע קשה לא יכול לזוז ללא התערבות רפואית שטופת.

קרי אם נכרתה לך הרגל שמו לך חוסם עורקים שחסם את הדימום בצורה נורמאלית ואתה יכול לזוז ע"י השענות על מישהו אחר אתה פצוע בינוני, חטפת 4 כדורים לבטן through and trough ואתה יכול לנוע לבד אתה פצוע קל, יש לך ציפורן חודרנית שללא התערבות כרורגית מידית תגרום למוות או להתדרדרות במצבך אם ינסו להזיז אותך אתה פצוע קשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שניכם טועים, קל, בינוני, וקשה מדבר על היכולת להזיז את הפצוע, פצוע קל = יכול לזוז לבד, פצוע בינוני יכול לזוז עם עזרה ללא סיוע רפואי נוסף, פצוע קשה לא יכול לזוז ללא התערבות רפואית שטופת.

קרי אם נכרתה לך הרגל שמו לך חוסם עורקים שחסם את הדימום בצורה נורמאלית ואתה יכול לזוז ע"י השענות על מישהו אחר אתה פצוע בינוני, חטפת 4 כדורים לבטן through and trough ואתה יכול לנוע לבד אתה פצוע קל, יש לך ציפורן חודרנית שללא התערבות כרורגית מידית תגרום למוות או להתדרדרות במצבך אם ינסו להזיז אותך אתה פצוע קשה.

מאיפה הבאת את זה? מקור!

אגב המקור שלי זה קורס 60 (שהפך להיות קורס 180, אבל בכיף שלי) במד"א.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האם "פצוע אנוש" פירושו פצוע שתוצאתו מוות או רק פציעה קשה?

"אנוש" הוא דרגה אחת מעל "קשה מאוד", והוא מצביע על סכנת חיים מובקהת, אך גם בעברית וגם בתרגום לשפות אחרות הוא כולל סיכוי של החלמה. על פי מילון המונחים של צה"ל (1988) "פצוע קשה" הוא מי שנפגע באיברים פנימיים, ואין שם הגדרה ל"פצוע אנוש". יש לציין שבלשון הרפואית היבשה מתקיימים רק שלושה מצבי פציעה שבהם משתמש הסגל הרפואי: קל, בינוני וקשה, על פי מידת החומרה והסכנה לחייו ולבריאותו של הפצוע. שאר הביטויים מקובלים בציבור ובתקשורת.

++++++++++++++++++++++++++++++++

טראומה גופנית

מתוך , האנציקלופדיה החופשית

טראומה גופנית או פציעה היא מצב דינמי שבו הגוף מתמודד עם פגיעה שמקורה, בדרך כלל, חיצוני שארעה לאחרונה. חומרת הפציעה נמדדת על פי המידה בה היא מסכנת את החיים: פצוע אנוּש הוא מי שיש לו סיכוי גבוה למות בין אם יקבל טיפול רפואי בדחיפות ובין אם לא, פצוע קשה הוא מי שזקוק טיפול רפואי דחוף כדי להציל את חייו, פצוע בינוני הוא מי שסיכוייו לשרוד בלא טיפול רפואי דחוף הם בינוניים ופצוע קל הוא מי שלמרות פציעתו אינו בסכנת חיים. אין קשר בין חומרת הפציעה לבין חומרת הלקות שעשויה להיות לפצוע אחרי שיחלים. לדוגמה, מי שסובל מאיבוד דם חמור הוא פצוע קשה שעשוי להחלים לחלוטין עם קבלת טיפול דחוף. לעומת זאת, מי שנפגע בעיניו מרסיסים עשוי שלא להיות בסכנת חיים כלל אך להתעוור ולהיות בעל לקות קשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^

א. פצוע אנוש זה אדם שנניח איבד המון דם, חטף כדור לראש או ישירות ללב או משו בסגנון והסיכוי שלו לשרוד, גם עם טיפול רפואי קיים, אבל מאוד מאוד אפסי.

ב. ככל שאני יודע, רופאים בכלל לא משתמשים במונחים האלה (רק כדי להסביר לקהל הרחב במידה וצריך).

שניכם טועים' date=' קל, בינוני, וקשה מדבר על היכולת להזיז את הפצוע, פצוע קל = יכול לזוז לבד, פצוע בינוני יכול לזוז עם עזרה ללא סיוע רפואי נוסף, פצוע קשה לא יכול לזוז ללא התערבות רפואית שטופת.

[/quote']

ככל הידוע לי - פציעה קלה = אין סכנה מיידית לחיים, פציעה בינונית = קיימת סכנת חיים אך לא מיידית, פציעה קשה = סכנת חיים מידית, פציעה אנושה = הסיכוי של הבן אדם לשרוד אפסי (מקור - ידע שלי + הגדרות דומות בויקיפדיה בערך טראומה גופנית). בנוסף, בד"כ אחרי פציעה קשה לא רבים חוזרים לתפקוד מלא, ואחרי פציעה אנושה מספר האנשים שחוזרים לחיים נורמליים הוא אפסי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מבצע מטומטם !!

היה יכול להערך אחרת .. כמו שאמרת ..

הרסו את החיים של החיילים המסכנים . :-\

זה התפקיד של חיילים. הצבא מסכן את החיילים כדי להגן על האזרחים. הם עשו את העבודה שלהם.

בגלל שאנחנו הצבא ההומני בעולם אנחנו מסכנים את החיילים שלנו יתר על המידה. יש שיטות צבאיות שהסיכון בהן קטן אבל התוצאות שלהן קטלניות יותר.

אפשר במקום חיילים לאסוף נרקומנים , אנסים,ורוצחים וכו להלביש אותם במדים ולזרוק אותם על המתפרעים המוסלמים. ככה אנחנו נסכן אנשים שרוב הציבור לא מזדהה איתם (הבעיה שזה קצת לא חוקי). ככה נקבל על איך פעילי השלום האילו רוצחים חיילים . אחרי שהם יהרגו איזה 100 אנשים נתחיל לירות , נהרוג 9 ואז נגיד - הם הרגו לנו יותר - הם אשמים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הפרשנות הזו לא רלוונטית, מי שקובע את חומרת הפציעה הוא הרופא בשטח, בהתאם למכלול נתונים (היכולת לטפל בשטח, התפקוד של הפצוע, כמות הפצועים' וכו'), ובלי שום קשר להגדרות היבשות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הפרשנות הזו לא רלוונטית, מי שקובע את חומרת הפציעה הוא הרופא בשטח, בהתאם למכלול נתונים (היכולת לטפל בשטח, כושר התפקוד של הפצוע, כמות הפצועים' וכו'), ובלי שום קשר להגדרות היבשות.

לא דיברתי על הגדרות הרופא בשטח.

גם לא דיברתי על הגדרות החובש .

טעות.

איבוד תפקודו של איבר כלשהו בגוף מעלה את הדרג לפציעה בינונית, אלא אם כן זו רק אצבע אחת ביד או ברגל, או איבוד השמיעה.

בד"כ גם לא מורידים מחשיבותה של פציעה אלא מוסיפים לה, כי על פצועים קל (כשקל זה שריטה או חתיכת זכוכית שנתקעה בגוף למשל) לא מדווחים אפילו.

אגב המקור שלי זה קורס 60 (שהפך להיות קורס 180, אבל בכיף שלי) במד"א.

גם לא גם לא הגדרות של מ"ער (מגיש עזרה ראשונה)

האם "פצוע אנוש" פירושו פצוע שתוצאתו מוות או רק פציעה קשה?

"אנוש" הוא דרגה אחת מעל "קשה מאוד", והוא מצביע על סכנת חיים מובקהת, אך גם בעברית וגם בתרגום לשפות אחרות הוא כולל סיכוי של החלמה. על פי מילון המונחים של צה"ל (1988) "פצוע קשה" הוא מי שנפגע באיברים פנימיים, ואין שם הגדרה ל"פצוע אנוש". יש לציין שבלשון הרפואית היבשה מתקיימים רק שלושה מצבי פציעה שבהם משתמש הסגל הרפואי: קל, בינוני וקשה, על פי מידת החומרה והסכנה לחייו ולבריאותו של הפצוע. שאר הביטויים מקובלים בציבור ובתקשורת.

++++++++++++++++++++++++++++++++

טראומה גופנית

מתוך , האנציקלופדיה החופשית

טראומה גופנית או פציעה היא מצב דינמי שבו הגוף מתמודד עם פגיעה שמקורה, בדרך כלל, חיצוני שארעה לאחרונה. חומרת הפציעה נמדדת על פי המידה בה היא מסכנת את החיים: פצוע אנוּש הוא מי שיש לו סיכוי גבוה למות בין אם יקבל טיפול רפואי בדחיפות ובין אם לא, פצוע קשה הוא מי שזקוק טיפול רפואי דחוף כדי להציל את חייו, פצוע בינוני הוא מי שסיכוייו לשרוד בלא טיפול רפואי דחוף הם בינוניים ופצוע קל הוא מי שלמרות פציעתו אינו בסכנת חיים. אין קשר בין חומרת הפציעה לבין חומרת הלקות שעשויה להיות לפצוע אחרי שיחלים. לדוגמה, מי שסובל מאיבוד דם חמור הוא פצוע קשה שעשוי להחלים לחלוטין עם קבלת טיפול דחוף. לעומת זאת, מי שנפגע בעיניו מרסיסים עשוי שלא להיות בסכנת חיים כלל אך להתעוור ולהיות בעל לקות קשה.

וגם לא על פי מילון המונחים של צה"ל (1988) או ויקיפדיה

אני דיברתי על התיאורים הבנאליים

של תיאור רמות הפציעה השונות כפי שנימסר לכם בתקשורת.

אני חוזר ואומר דיווחי התקשורת ולא שום דבר אחר ,

ואלו נוטים בדרך כלל להמעיט מחומרת הפציעות מסיבות

שונות ומשונות, חלקן מוצדקות לחלוטין ,על מנת לרכך את המהלומה

שהציבור ובעיקר משפחות הניפגעים מתקשים לעכל.

, חטפת 4 כדורים לבטן through and trough ואתה יכול לנוע לבד אתה פצוע קל

חמוד, ראית פעם פתח יציאה של קליע קלאצ' ??

אם חטפת 4 כאלו במרכז המסה בבטן אתה יכול לנוע רק לכיוון אחד , למטה ,

ויש לי חדשות בשבילך ,אתה כבר לא פצוע מאמי ,אתה ז"ל !!

אתה יכול לשכוח מהבטן שלך מפני שמרבית האברים בתוכה ,או ליתר דיוק מה שנישאר מהם

יותזו החוצה על האדמה ,וכול זה, עוד לפני שהספקת לנחות עלייה.

שדה הקרב המודרני זה בית מטבחיים במלוא מובן המילה.

היום האיסורים על שימוש בנשק כימי\ביולוגי \אטומים די משעשעים אותי,

אפשר לחשוב שדמו של חייל בן 18 הוא פחות אדום מזה של בן-ישיבה מתחזה או של שרמוטה

שעשתה נישואים פיקטיביים כדי לחמוק מגיוס (בר רפאלי לדוגמא)

או שמוות ממטען חלול ששרף אותך חי בתוך הטנק ,הוא יותר הומאני מכוויות של פיצוץ אטומי.

במובן מסוים אני "שמח" שהמלחמה הבאה ,בזכות עשרות אלפי הטילים,תהיה ככול הנראה מאוד

שוויונית וכל האזרחים, כולל בני משפחות הפוליטיקאים שיזמו אותה ,הג'ובניקים התל-אביביים

הפרזיטים החרדים,והכלבות הפמינאציות (שמרביתן רוצות להיות טייסות ,אבל לא לשרת ביחידות קרביות )

צפויים לטעום מקצת מהגיהינום שאני וחלק מחברי זכינו לעבור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דן נא להירגע,אני כן יכול להגיד לך שהיום כשבאתי לבקר חברים שלי שנפצעו לא ראיתי מישהו שלא יוכל לחזור לשרת בזמן הקרוב,כולל הבחור שנפצע בינוני ומפקד הכוח. קשה/קל וכו' זה אולי כתוב במילון,אבל כל תיאור במדיה מעוות את זה. תעשה סטטיסטיקה של כמה פצועים אנוש ראית במבזק בוואי נט וכמה סיימו כברי מינן,הרפואה לא רעה היום. אני מודע היטב אחרי עזה שפציעה בינונית יכולה להיות גם ללא רגל,אבל זה למזלנו לא המצב בפציעות של לוחמי השייטת.

לבריאות לכולם, ודן,אתה זקוק לייעוץ עם פסיכולוגית יחסים דחוף.

בהצלחה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דן נא להירגע,אני כן יכול להגיד לך שהיום כשבאתי לבקר חברים שלי שנפצעו לא ראיתי מישהו שלא יוכל לחזור לשרת בזמן הקרוב,כולל הבחור שנפצע בינוני ומפקד הכוח. . אני מודע היטב אחרי עזה שפציעה בינונית יכולה להיות גם ללא רגל,אבל זה למזלנו לא המצב בפציעות של לוחמי השייטת.

תודה לאל שזה ניגמר כך ולא יותר חמור.

אולם המקרה הזה הוא "היוצא מהכלל שמעיד על הכלל" ,

אני לא מכיר הרבה חברה ביחידות אחרות שהיו יוצאים ממצב כזה עם נזקים פיזיים מועטים יחסית, בהתחשב בנסיבות.

(במיוחד אותו אחד שגם חטף דקירה עמוקה בבטן, גם הוכה עד אובדן הכרה וגם הושלך על ראשו ,לסיפון התחתון מגובה 10 מטר).

קשה/קל וכו' זה אולי כתוב במילון,אבל כל תיאור במדיה מעוות את זה. תעשה סטטיסטיקה של כמה פצועים אנוש ראית במבזק בוואי נט וכמה

סיימו כברי מינן,הרפואה לא רעה היום.

לא הכול זה שחור ולבן.

הרבה פעמים מוות עדיף על חיים עם מוגבלות קשה,נכות וסבל מכאבי תופת על בסיס יום-יומי.

נראה לי שאתה לא מודע כול כך לסיבוכים הרפואיים של פציעות קלות ובעיקר בינוניות\ קשות.

חלק מהסיבוכים קורים זמן רב אחרי שמשתחררים מבית החולים במצב טוב לכאורה.

הם קורים בניתוחים(שמטרתם היא שיחזור ושיקום) לא מוצלחים שמביאים יותר נזק מתועלת \זיהומים שחוטפים תוך כדי ההליך הכירורגי

או בזמן ההתאוששות בבית החולים \והחמרה במצבם של האיברים שנפגעו (במיוחד של איברים פנימיים שספגו טראומה כתוצאה מהדף רב).

על כל אחד שאתה מכיר, שהשתקם יפה ויצא במצב סביר אחרי שעבר פציעה רצינית ,אני יכול להביא לך דוגמא הפוכה.

אני לא צריך את YNET כדי לדעת גם את ההשלכות ארוכות הטווח וההשפעה על החיים,

מפני שאני רואה את זה תכלס מול העיניים שלי בכל פעם שאני מגיע ל-"בית הלוחם".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא צריך את YNET כדי לדעת גם את ההשלכות ארוכות הטווח וההשפעה על החיים,

מפני שאני רואה את זה תכלס מול העיניים שלי בכל פעם שאני מגיע ל-"בית הלוחם".

בגלל זה ההטבות שמקבלים נכי צה"ל מהמדינה מאוד משמעותיות והצבא מנסה לווסט יותר כספים בדרך חוקית לאנשים שנפגעו במהלך פעילות צבאית ופחות כספים לאנשים שנפגעו בפעילות אזרחית (תאונת דרכים למשל) .

התפקיד של החיילים הוא להגן על המדינה גם במחיר החיים שלהם ולמדינה יש אחריות כבדה כלפיהם לפצות אותם . אי אפשר להשאיר אזרחים חשופים לאיומים כי יש להם משפחות וילדים. החיילים רובם לא נשואים ובשיא היכולת הפיזית והקוגנטיבית שלהם. יש גם לחיילים המון אמצאים להגן על עצמם בניגוד לאזרחים .אין לנו ממש ברירה אלה לסכן חיים של חיילים אבל לפעמים שהסיכון גבוה מדי. לפחות הם שלחו יחידה מיוחדת שהם יודעים בוודאות שהם הולכים לקבל את העבודות בסיכון הכי גבוה יותר מחייל סדירים אחרים (הם לפעמים נכנסים לעורף האוייב עם קשר מינימאלי עם הבית).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...