תמונות בפייסבוק - לא סיפור חדש אבל רצוי לדעת - צילום דיגיטלי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

תמונות בפייסבוק - לא סיפור חדש אבל רצוי לדעת

fungiman

Recommended Posts

מרבית המחפשים פה עצות לגבי מצלמות לאחרונה מציינים שהשימוש העיקרי של המצלמה יהיה "להעלות לפייסבוק"

רק רציתי להזכיר שפייסבוק שומרים לעצמם את הזכות לעשות שימוש מלא בכל חומר שאתם מעלים לאתר, הווה אומר - להשתמש בו לפרסומים שלהם, לפרסום של חברות הקשורות להם או אפילו למכור את החומר לצד ג', מבלי לבקש את רשותכם וכמובן מבלי לשלם לכם אגורה שחוקה כתמלוגים.

אישית, מאחר שאני לא רוצה שתמונות אישיות שלי שאני מעלה לרשת ירעו בשדות זרים מבלי שתהיה לי שליטה על כך, אני מפרסם אותם באתר שמכבד את זכויות היוצרים של החברים בו ומסמן אותן כ-all right reserved.

סתם נקודה למחשבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פשוט לקרוא בקפדנות את הסכם השימוש של כל אתר. למיטב הבנתי ולפי הסכם השימוש שלהם, פליקר שומרים על זכויות היוצרים, אבל זהו אתר שצריך לשלם בו (כ-100 ש"ח לשנה וכמובן שצריך כרטיס אשראי בינלאומי או חשבון paypal) על מנת להשתמש בו כראוי. מצד שני, אין מתנות חינם - רוב האתרים החינמיים כוללים בתוכם מילכוד כזה או אחר.

לציין שפייסבוק לא לוקחים את הזכויות באופן אקסלוסיבי (אתה עדיין יכול לעשות עם התמונות שלך איזה שימוש שתרצה גם אחרי שהעלת אותם לשם), אלא רק שומרים את הזכות לעשות כל שימוש שיראו לנכון בחומר (במסגרת החוק). לפי הבנתי - אם אתה מעלה תמונה באיכות נמוכה לפייסבוק, הזכות שלהם היא רק לחומר שהעלת אליהם ואין להם כל יכולת לטעון לזכות שימוש בחומר האוריגינלי באיכות גבוה שנשמרה אצלך או כל יכולת למנוע ממך (או לדרוש נתח מהרווחים) לעשות כל שימוש עם החומר המקורי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

בגלל זה לא מוציאים החוצה מהמחשב, וזה לא משנה לאיזה אתר ומה הסכם השימוש שלו (שהוא יכול לשנות תמיד + אנשים צד-ג' לא מתעניינים בו), ללא חתימה. עדיף אחת בוטה שקשה להסיר בקלות, אם מדובר בתמונות בעלות ערך רב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התמונות האלה נשמרות ברזולוציה ואיכות נמוכה... כל ניסיון להגדלה מעבר להדפסה סטנדרטית לא יצלח.

אני לא הייתי מוטרד מזה.

ואם איזו חברה כן עושה בזה שימוש, נגיד לבאנרים באינטרנט, אז זה לא שהם ישלמו לך כי הם חייבים את התמונה הבלעדית שלך. הם פשוט ייקחו אחרת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בגלל זה לא מוציאים החוצה מהמחשב, וזה לא משנה לאיזה אתר ומה הסכם השימוש שלו (שהוא יכול לשנות תמיד + אנשים צד-ג' לא מתעניינים בו), ללא חתימה. עדיף אחת בוטה שקשה להסיר בקלות, אם מדובר בתמונות בעלות ערך רב.

מה שמגן עליך זאת לא החתימה אלא החוזה וחוק זכויות היוצרים.

הבעיה שלך היא בעיקר עם גופים מסחריים שיעשו שימוש בחומר שלך לעשיית רווחים שלא כדין (לא ממש מעניין אותך סטודנט אנונימי ששילב תמונה שלך במצגת).

צלמים בעבר לא חתמו על התשלילים שלהם, הם פשוט שמרו את הזכויות עליהם (או אותם פיזית). באותה המידה, תשמור את הזכויות על קובץ ה-RAW שלך (ואת הקובץ עצמו - שהוא ההוכחה החותכת שאתה היוצר של התמונה).

לחתימה על ה-JPEG אין שום משמעות, אתה יכול לחתום ולכתוב Copyright כמה שאתה רוצה, אם אתה משתמש בפייסבוק (וחתום על ההסכם שימוש שלהם) ומעלה את התמונה לשם, הם יכולים לעשות בה כל שימוש מסחרי שהם ירצו ולשמור את הרווחים לעצמם.

התמונות האלה נשמרות ברזולוציה ואיכות נמוכה... כל ניסיון להגדלה מעבר להדפסה סטנדרטית לא יצלח.

אני לא הייתי מוטרד מזה.

רזולוציה מספיק טובה לפרסום בעיתון לדוגמא (עיתון נייר או online). הרבה מאוד עם ערך מסחרי רב הן ברזולוציה כזאת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לחתימה על ה-JPEG אין שום משמעות, אתה יכול לחתום ולכתוב Copyright כמה שאתה רוצה, אם אתה משתמש בפייסבוק (וחתום על ההסכם שימוש שלהם) ומעלה את התמונה לשם, הם יכולים לעשות בה כל שימוש מסחרי שהם ירצו ולשמור את הרווחים לעצמם.

נכון, אבל זה לא מקנה להם את הזכות לשנות אותה (כלומר להוריד את החתימה) וכנראה שעם החתימה שלך הם פשוט לא ישתמשו בה.. ואם כן - יותר טוב לך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם אני שמצלם המון כתחביב (ופעם בשביל כסף), נזהר מזה מאד.

יהיה לי כואב לראות תמונה שצילמתי מתנוססת באיזה פרסומת מבלי רשותי ומבלי שקיבלתי על זה תשלום.

בגלל זה, אני מקפיד להעלות את הגלריות שלי באיכות ירודה וברזולוציות נמוכות. כך, אנשים בפייסבוק יכולים להתרשם מהתמונה, אך לא יוכלו להשתמש בה למטרות אחרות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

אני בכלל לא בעד להעלות גלריות לרשתות חברתיות (כמו facebook).

אני מעלה לשרת הפרטי שלי ומפרסם לינק במקומות הנחוצים. ככה זכויות היוצרים נשארות אצלי ואף אחד לא יכול לעשות שימוש בתמונה הזו ללא רשותי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...