בעיית פיצ' גבוה - מאוררים 120MM - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בעיית פיצ' גבוה - מאוררים 120MM

tamir245

Recommended Posts

שלום רב,

המפרט שלי הינו - CM690,Q9550,GA-EP45DSL.

לאחר שתפסתי קריזה וסידרתי את המאוררים במארז שלי נתקלתי במס' בעיות.

יש לי למעבד - MUGEN ומסתבר שהמאוורר עליו לא עובד,ניסיתי לחבר אותו לנק' אחרות ללא הצלחה,בנוסף הלהבים שלו בצורה ידנית מסתובבים בצורה די "קשה".האם מישהו יודע האם יש עליו אחריות?או האם ניתן לעשות איתו משהו?

לבינתיים שמתי את הS-FLEX 1200RPM על המוג'ן ומסתבר שהוא משמיע זמזום - פיצ' די גבוה ובלתי נסבל.

בדקתי שהוא יושב טוב ומחוזק לקירור ללא שינוי,איך אני מצליח להוריד לו RPM לכיוון ה600-700 אולי שם זה יפתר,לא הצלחתי דרך SPEEDFAN וET6.

לבינתיים ניתקתי אותו.

יש לי את הKAZE 140MM שמוציא אוויר מלמעלה,ואת הCM הסטנדרטי של המארז מלמטה שדוחף אוויר.

בנוסף,המאוורר האחורי(הסטנדרטי שמגיע עם המארז),שמכניס אוויר,משמיע גם זמזום,אבל קל יותר..האם יש משהו לעשות בנידון?

תודה,

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה אפשר לעשות:

נקה את המאוורר (שערות, לכלוך, אבק)

להוריד מהירות סיבוב (RPM)

רק אם זה מאוורר BALL BEARING יש שיטה לשמן את הציר שלו - נמצא מתחת למדבקה (אני אישית לא ממליץ, ניסיתי כמה פעמים ובסוף עשה יותר נזק מתועלת- אחד הפסיק להסתובב, אחר הושתק וגסס לאיטו. אבל אם גם ככה אין לך מה לעשות איתו - תנסה)

לקנות חדש (יש שקטים, יש חזקים, ויש את שניהם - ידועים כיקרים ;) )

המלצה שלי לזול ויחסית שקט מאיביי - REVOLTEC air guard

שקט מאוד ויקר - NOCTUA

שקט וחזק - silenx

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המאווררים עברו נקיון יסודי.

להוריד מהירות RPM - שאלתי כבר כיצד לבצע כי לא הצלחתי עפ"י המדריכים וכדו'..

לגבי סוג הBEARING - הSFLEX - מגיע עם ,המאוורר המקורי של המארז - לא יודע.

לפני שאני רץ להחליף 3 מאווררים(אני מחכה לתשובה לגבי המאוורר שלא עובד מהקירור על המעבד),הפיצ' הזה ניתן לפתירה בכלל ע"י נקיון או שימון?אני חושב שרק ע"י הורדת RPM אולי יקרה משהו...צריך עזרה.

תודה,

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המון נקודות:

איך להוריד מהירות -

יש בביוס בד"כ. בשביל הביוס שלך תצטרך לפתוח את החוברת שקיבלת עם הלוח אם / להוריד את החוברת מאתר היצרנית

אם לא תצליח למצוא לבד שאל פה בפורום בצירוף דגם הלוח אם שלך.

השינוי בביוס טוב אם אתה רוצה שזו המהירות שתפעל מיד עם הדלקת המחשב.

מה לא הצלחת בSPEED FAN ?

אגב שים לב שלוח האם לא תמיד תומך בשינוי המהירות של המאוורר בכל המחברים - שוב, תוכל לקרוא על זה בחוברת של לוח האם.

נסה לחבר את התקע לאחד השקעים המתאימים האחרים.

אפשר לראות טמפרטורות, מהירות סיבוב, לשלוט על מאווררים, להגדיר שליטה חכמה (לדוגמא אם טמפרטורה של רכיב עולה להגביר מאוורר מסויים וכו')

שימושי מאוד.

למאוורר שקשה לו להסתובב - ברור שהורדת RPM לא תועיל בשום צורה, כי אתה מקטין את המתח, מה שאומר שלמאוורר יש פחות "כוח" להסתובב.

לגבי החלפת 3 מאווררים: מה שהמלצתי לך באיביי עלה לי 6 דולר ליחידה כולל משלוח, ככה שזה לא יעשה לך חור בכיס. אחלה מאוורר ביחס לכסף.

לגבי שימון:

כן יכול להיות שהפיצ' הגבוה מגיע מהציר.

שים לב ששימון של מיסב מסוג sleeve פשוט יהרוס את המאוורר. (יש שם גריז וברגע שתפתח אותו ייכנס לכלוך - סוף הציר)

לא רלוונטי לSFLEX כי שם יש מיסב FDB (אל תפתח - אין לך שום סיכוי להתעסק עם המנגנון הפנימי)

למאווררים, כמו לכל מכשיר, יש נתון שנקרא MTBF: זמן ממוצע בין תקלות. כמה זמן המאוורר הזה כבר פעל ? אולי הגיע לסוף חייו ?

150,000 שעות לSFLEX

50,000 שעות ל BALL BERING

20,000 שעות לSLEEVE

בכל מקרה:

תענה לשאלות הבאות כשהמאוורר לא קרוב לשום דבר אחר (אתה מחזיק אותו ביד ומחבר ללוח אם, ללא הפרעות לזרימת האוויר או משהו שנוגע בו)

האם הוא פועל חלק ?

עושה רעש ?

צריך "דחיפה" קלה עם האצבעות כדי שיתחיל להסתובב ?

האם כשאתה מכוון את המאוורר לכיוונים שונים (שיוציא אוויר למעלה, למטה, לצדדים וכו...) הצליל שאתה שומע משתנה ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הורדת מהירות - עברתי על החוברת של הלוח + בדקתי בביוס ולא מצאתי שום אופ' לשחק עם המאווררים אלא רק לשנות אופצ' על הCPU_FAN שלא עזר להוריד את הזמזום של הSFLEX.

השתמשתי בSPEEDFAN בצירוף המדריך מהסטיקי אבל לא הצלחתי להגיע למצב של הורדת מהירות באופן ידני.

קושי להסתובב - ציינתי זאת לגבי המאוורר של המוג'ן שהוא לא עובד בחיבור ללוח או ספק וכשאני מסובב את הלהבים שלו ידנית אז אני מרגיש בקושי יתר מאשר המאווררים האחרים(כשהם כבויים כמובן...).

החלפת מאווררים - נשקול זאת כאופ' אחרונה.

שימון - לא רלוונטי.

זמן פעולה - המאוורר האחורי המקורי של המארז(CM690) - תשעה חודשים.

הSFLEX - משהו כמו 4 חודשים.

SLIP STREAM(זה הדגם שמגיע עם המוג'ן כמדומני) - 9 חודשים.מסתבר שלא עובד כבר זמן מה.

יכול להיות שהפיצ' מגיע בגלל מיקום לא מתאים?אני יודע לפחות שזה די נפוץ במארז הנ"ל אם שמים את המאוורר על הדלת,אבל הSFLEX יושב על המוג'ן + האחורי מכניס אוויר ונמצא במיקום המקורי.(רק הפכתי אותו).

תודה,

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוא נעשה סדר -

פיצ' -

תוריד רגע את המאוורר מהמעבד ותראה האם זה מהמאוורר (מכאנית) או מזרימת האוויר במאוורר או מזרימת האוויר מהמאוורר על גוף הקירור

עוד אופציה - ויברציות של המאוורר שנוגע במתכת.

(היה לי מאוורר חזק שהיה שקט מאוד SILENX, אבל הייתי חייב להוריד לו מהירות כי הרוח שהוא עושה על סנפירים קטנים של גוף עשתה שריקה קלה)

עד שלא תעשה "ניסוי" ותבדוק את מה שאמרתי קשה יהיה לנחש מאיפה זה מגיע. מה שכן זה פתיר.

גם אם לא תצליח להוריד מהירות דרך הלוח אם יש קונקטורים שתפקידם להוריד חשמלית את המהירות (תוכל לייצר אחד כזה בקלות אם יש לך ידע בסיסי באלקטרוניקה, או לקנות מוכן בשקלים בודדים. זה רק נגד על אחד החוטים)

שנה זה זמן קצר לתקלת מאוורר.

עצה כללית - אם יש לך מאוורר ששואב מלמטה דאג שיהיה לו פילטר למטה כי הוא שואב פנימה גם את כל הלכלוך - שהורג מאווררים וסותם היטסינקים.

לגבי המאוורר שלא מסתובב:

האם הוא לא מסתובב בכלל ? או שמסתובב לבד ונדמה לך שהסיבוב "קשה" ?

או שלא "מתניע" וצריך להתחיל לסובב עם האצבע ואח"כ ממשיך ?

אני גם בגישה של "אם זה מקולקל, בוא נראה אולי אני אצליח לתקן את זה" כי זה כיף.

מצד שני - תהיה בטוח שהזמן שתשרוף על זה + התוצאות העלובות שתוציא (להחיות אותו לעוד חצי שנה) לא שוות את הטירחה שלך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פותח התרד בכל הנוגע לרעש..קיימת האפשרות שזה פשוט רעש יניקה/דחיפה של האוויר..הורדה של RPM תועיל בהורדת הרעש..אבל ל אתעלים אותו (עד רמה מסוימת)...

ובכל הנגוע לשליטה ? פעלת לפי המדריך בסטיקי ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לאחר שישבתי קצת בצורה יותר ממוקדת על העניין...

בלוח קיימים 2 נק' בלבד בעלות SPEED CONTROL שהן- CPU_FAN+SYS_FAN2.

בנוסף יש עוד PWR_FAN+SYS FAN1 - שהן ללא הSC.

אז לסיכום החיבורים לפי מאווררים -

SYS FAN2 - מאוורר 120MM מקורי של המארז תחתון + פילטר.

PWR FAN - מאוורר 140MM עליון מוציא של KAZE MARU.

SYS FAN1 - מאוורר 120MM אחורי מכניס מקורי של המארז.

CPU FAN - מאוורר 120MM על המוג'ן SFLEX 1200RPM.

חיבור לספק - מאוורר 120MM קדמי מקורי של המארז.

מסתבר שהאחורי "המזמזם" מחובר לנק' שלא ניתן לשנות בה RPM לכן האופצ' הינה או להחליפו לגמרי או לשנות אותו לכיוון הוצאת אוויר מהמארז(אני מניח שאז פחות ירעיש) או לחבר אותו לSYS FAN2 ואז יהיה ניתן לשלוט עליו.

כרגע אחבר שוב את הSFLEX ולבדוק האם ניתן לפתור את הזמזום שלו ע"י הורדת מהירות.

חוץ מזה,האם יש איזשהוא אביזר שמאפשר לי שליטה על כל המאווררים בלי קשר לזה שהם מחוברים לנק' ללא SC?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שמח שמצאת את הבעיה. :yelclap:

בקשר למאווררים, שוב לא ענית על אף אחת מהשאלות... אז אני יורד מהסיפור הזה של לרדת לשורש הזימזום.

ולמה שאתה מחפש קוראים FAN BUS. תגגל או תחפש בזאפ. אפשר גם לבנות אחד.

אבל ברור לך שהפתרון ההגיוני למצב הוא לחבר את המאוורר שאתה רוצה להשקיט לחיבור שמאפשר זאת נכון ?

תבלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי המאוורר שלא עובד - שלחתי אותו למימוש אחריות(הגיע יחד עם המוג'ן).

לגבי שאר המזמזמים - אין לי כרגע כ"כ זמן להתחיל לפרק ולבדוק אותם היות שאני צריך את המחשב עובד לעת עתה,אני מאמין שעד סופ"ש יהיו לי תוצאות בעניין.

לגבי הFAN BUS - לזה התכוונתי ראיתי את הפאנל של SCYTHE ועוד כמה..זה נכון שכל הפתרון הוא לחבר את הבעייתי/ם לנק' שניתן לשלוט עליהם,אני צריך עוד קצת זמן לשחק עם זה..

תודה על העזרה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...