מייצב או לא מייצב, זאת השאלה! - צילום דיגיטלי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מייצב או לא מייצב, זאת השאלה!

udist

Recommended Posts

כבר הרבה זמן שאני מברר אילו תכונות חשובות במצלמה ואילו פחות...

אז כבר הגעתי למסקנה שלכל אדם העדפות משלו וכן שמתאימה לו.

אבל נושא אחד נשאר אצלי בלי מענה...

מצד אחד, ברוב (אם לא בכל) התראדים פה, כאשר ממליצים לאנשים על קניית מצלמה/עדשה, מייצב תמונה הוא פקטור רציני ומשמעותי שגם בלא מעט עדשות מעלה את המחיר בצורה דרסטית.

ומצד שני, אני קורא את המאמר הבא של אורן:

http://boren.sent.com/photography/articles/IS/

ומבין שמייצב תמונה זה פיצ'ר מוגבל ושלא באמת משנה את התמונה למעט טווח קטן של פתיחות תריס.

אז אורן (וכל השאר ;) )-

1. האם המאמר ישן?

2. האם המייצבים השתפרו?

3. והכי חשוב, האם זה פקטור בעת קנייה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מהירות סינכרון מבזק קצרה או לא, זאת השאלה!

גוף אטום לאבק ולחות או לא, זאת השאלה!

או במילים אחרות, מדובר בתכונה מועילה, אבל אתה לא יכול להחליט אם היא "שווה" או לא מבלי להתייחס לכלל התכונות של המצלמה או לדרישותיך כצלם.

מייצב תמונה מסוגל לקזז כ-2 סטופים (פלוס-מינוס) מרעד היד של הצלם וזה הכל. הוא כמובן לא יכול להקפיא תנועה (תמונה ב-1/20 של נושא בתנועה עדיין תראה מטושטשת גם עם המייצב הטוב בעולם) ולא משפר את איכות התמונה משום בחינה אחרת. יש למייצב יתרון חשוב בעת צילום נושאים סטטיים יחסית (נופים, טבע דומם, אנשים יושבים או עומדים) במהירויות סגר שבין 1/5 (לבעלי יד יציבה) ל-1/60. אם אתה משתמש במצלמה שלך בסטודיו עם תאורה מבוקרת או מצלם כל היום נופים מעל חצובה יציבה ועם מחשף בשלט רחוק, מייצב תמונה יעניין אותך כשלג אשתקד.

דוגמא מהעולם האמיתי: לקאנון A720 יש מייצב, לפוג'י F40 אין, אבל אם נתייחס רק לשתי המצלמות האלו, המייצב של ה-A720 לא נותן לה יתרון של ממש. 2 הסטופים הנוספים שאתה מקבל בזכות המייצב מתקזזים עם 2 הסטופים שאתה מקבל ב-F40 בזכות הרעש הנמוך ב-ISO גבוה. וכפי שכבר כתבתי מעלה, מייצב לא מסוגל להקפיא תנועה. נניח שאתה מצלם ילד קופץ על טרמפולינה בחצר בשעת ערביים, אתה מכוון את ה-A720 ל-ISO200 ומצלם, אתה נזקק למהירות סגר 1/20, המייצב מתמודד היטב עם רעד היד, אבל הילד הקופץ יצא מטושטש לחלוטין. בפוג'י אתה מעלה ל-ISO800 (שייתן איכות דומה) ומצלם ב-1/80 שמקפיאים את התנועה באופן מספק.

כך שאתה יכול להבין שלמרות שמדובר בתכונה מועילה למדי, אין אתה יכול להתייחס אליה בנפרד מהמכלול של שאר תכונות המצלמה והדרישות שלך ממנה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ומבין שמייצב תמונה זה פיצ'ר מוגבל ושלא באמת משנה את התמונה למעט טווח קטן של פתיחות תריס.

נכון, אבל כשמצלמים באותו טווח מהירויות תריס הוא שימושי מאוד.

1. האם המאמר ישן?

לא, המאמר עדיין אקטואלי.

2. האם המייצבים השתפרו?

לא באופן משמעותי.

3. והכי חשוב, האם זה פקטור בעת קנייה?

בעיני זה בהחלט פקטור חשוב בעת הקנייה. עם זאת, להגיד שמייצב תמונה הוא "הכרחי" זה סילוף של המציאות. הוא "שימושי מאוד", אבל במשך שנים רבות הסתדרו בלעדיו, וימשיכו להסתדר בעתיד. מה שכן, אם הוא לא מייקר את הקנייה (ובפנטקס, ואולימפוס הוא לא מייקר את הקנייה), אז אני לא רואה שום סיבה לא להנות ממנו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מאמין שמייצב הוא רלוונטי לכל צלם..

אתה יכול לצלם בלי מייצב .. אין עם זה שום בעיה..

כמו שאמרו לפני כמה זמן..

פעם צילמו ללא מייצב והיום זה גם אפשרי התוספת של מייצב היא לא רעה אבל לא הכרחית..

תעשה את השיכולים שלך..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דוגמא מהעולם האמיתי: לקאנון A720 יש מייצב, לפוג'י F40 אין, אבל אם נתייחס רק לשתי המצלמות האלו, המייצב של ה-A720 לא נותן לה יתרון של ממש. 2 הסטופים הנוספים שאתה מקבל בזכות המייצב מתקזזים עם 2 הסטופים שאתה מקבל ב-F40 בזכות הרעש הנמוך ב-ISO גבוה. וכפי שכבר כתבתי מעלה, מייצב לא מסוגל להקפיא תנועה. נניח שאתה מצלם ילד קופץ על טרמפולינה בחצר בשעת ערביים, אתה מכוון את ה-A720 ל-ISO200 ומצלם, אתה נזקק למהירות סגר 1/20, המייצב מתמודד היטב עם רעד היד, אבל הילד הקופץ יצא מטושטש לחלוטין. בפוג'י אתה מעלה ל-ISO800 (שייתן איכות דומה) ומצלם ב-1/80 שמקפיאים את התנועה באופן מספק.

אני מבין אותך, אבל מבחן המציאות הוא קצת שונה...

כמו שאתם בטח מבינים אני חובבן ומדבר על מצלמות קומפקטיות, וגודל חיישן שמתמודד בצורה סבירה עם ISO גבוה ניתן למצוא רק בפוג'י הנ"ל ובפוג'י F100.

אז לדעתי, מבחן יותר אמיתי הוא בין המצלמות עם המייצב ובלעדיו, דווקא בגלל הקושי של הקופקטיות להתמודד עם ISO גבוה.

עריכה: עכשיו אני נזכר שגם TZ5 מתמודדת יפה עם ISO גבוה, כמו שהכתיר אותה אורן למלכת הISO הגבוה החדשה...

כך שאתה יכול להבין שלמרות שמדובר בתכונה מועילה למדי, אין אתה יכול להתייחס אליה בנפרד מהמכלול של שאר תכונות המצלמה והדרישות שלך ממנה.

ולכאן בדיוק אני מכוון, מדוע הדגש על המייצב חוזר פעמים רבות ותופס משקל כבד יותר (לדעתי) כאשר ממליצים כאן על מצלמה/עדשה??

ועוד שאלה, בתור הצלם החובב שמכוון את המצלמה הקופמפקטית שלו על מצב אוטומטי, באילו מצבי צילום תבחר המצלמה את טווח מהירויות התריס שבו מייצב התמונה כן בא לידי ביטוי?

(ורק לצורך העניין, הזמנתי השבוע את הTZ5 של פנסוניק, אם זה משנה לתשובה במובן כלשהו...)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז לדעתי, מבחן יותר אמיתי הוא בין המצלמות עם המייצב ובלעדיו, דווקא בגלל הקושי של הקופקטיות להתמודד עם ISO גבוה.

המבחן האמיתי הוא איזו בתקציב נתון מתמודדת הכי טוב עם אור חלש, והאם הפתרון שלה אפקטיבי לצילום נושאים שונים, כולל נושאים בתנועה. התשובה היא שמצלמה עם חיישן גדול תספק ברוב המקרים תוצאה טובה יותר (בתלות בעיבוד התמונה ובצמצם המקסימלי שלה).

עריכה: עכשיו אני נזכר שגם TZ5 מתמודדת יפה עם ISO גבוה, כמו שהכתיר אותה אורן למלכת הISO הגבוה החדשה...

מלכת ה-ISO למצלמות עם חיישן x.‏1/2. ה-ISO הגבוה של מצלמות עם חיישן גדול יותר, כמו ה-F40 וה-F100 עדיין טוב יותר משל ה-TZ5.

ולכאן בדיוק אני מכוון, מדוע הדגש על המייצב חוזר פעמים רבות ותופס משקל כבד יותר (לדעתי) כאשר ממליצים כאן על מצלמה/עדשה??

כי הוא אכן יתרון כבד משקל. מבין הפיצ'רים שמבדילים בין מצלמות בתקציבים דומים, מייצב הוא אחד הפיצ'רים היותר משמעותיים. הדברים הנ"ל לא משנים את העובדה שהוא לא "הכרחי".

ועוד שאלה, בתור הצלם החובב שמכוון את המצלמה הקופמפקטית שלו על מצב אוטומטי, באילו מצבי צילום תבחר המצלמה את טווח מהירויות התריס שבו מייצב התמונה כן בא לידי ביטוי?

בעיקר בתנאי תאורה חלשים ולאחר שביטלת את הפלאש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המבחן האמיתי הוא איזו בתקציב נתון מתמודדת הכי טוב עם אור חלש, והאם הפתרון שלה אפקטיבי לצילום נושאים שונים, כולל נושאים בתנועה. התשובה היא שמצלמה עם חיישן גדול תספק ברוב המקרים תוצאה טובה יותר (בתלות בעיבוד התמונה ובצמצם המקסימלי שלה).

מלכת ה-ISO למצלמות עם חיישן x.‏1/2. ה-ISO הגבוה של מצלמות עם חיישן גדול יותר, כמו ה-F40 וה-F100 עדיין טוב יותר משל ה-TZ5.

F100 של פוגי הצליחו לשים חיישן גדול בקומפקטית קטנה - 1/1.6

אני אישית ויתרתי על עם חיישן גדול יותר (ז"א פוטנציאל לתמונות טובות יותר) לטובת עם זום גדול יותר פנסוניק TZ5.

STEIN - אני מצליח להבין את החששות שלך לפני רכישה של חדשה, אני הייתי באותה דילמה. לאחר שהלכתי לחנות צילום והחזקתי ביד גם את הפוגי F100 וגם את הפנסוניק TZ5 החלטתי ללכת על הפנסוניק (הפוגי היתה יותר מדיי קטנה בשבילי - מצלמת כיס אמיתית שנתנה לי הרגשה של שברירית)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

STEIN - אני מצליח להבין את החששות שלך לפני רכישה של חדשה, אני הייתי באותה דילמה. לאחר שהלכתי לחנות צילום והחזקתי ביד גם את הפוגי F100 וגם את הפנסוניק TZ5 החלטתי ללכת על הפנסוניק (הפוגי היתה יותר מדיי קטנה בשבילי - מצלמת כיס אמיתית שנתנה לי הרגשה של שברירית)

פחות חששות, יותר מתוך עניין!

כבר הזמנתי את המצלמה שבוע שעבר ועם כל ההתעסקות התחיל לעניין אותי כל העסק...

אז תיהיה בטוח שאני ארכוש מתישהו בשנים הקרובות DSLR, מיד אחרי שאני אקנה אופניים עם שיכוך מלא ורקטה נורמלית לטניס! 8)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...