שאלה תאורטית בנושא מסע בזמן - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה תאורטית בנושא מסע בזמן

דיוגנס

Recommended Posts

אני לא מבין גדול בקוי זמן ובפרדוקסים השונים, ואף אוסיף ואמר שאני כלל לא מאמין בשטות הזו שנקראת מסע בזמן, המימד הרביעי וכו...

אבל בכל זאת יש לי שאלה.

נגיד שעברתי תאונת דרכים, בעצם אבחר בנושא יותר אקטואלי למדינתנו: נחת עלי קסם, ובעקבות הפיגעה נאלצו לקטוע לי את יד ימין.

אני די בטוח שאוכל לתפעל מכונת זמן עם יד שמאל בלבד ( אני מאוד מוכשר, לפחות זה מה שאמא שלי תמיד היתה אומרת), לכן במקרה שאחזור לעבר, ואמנע מעצמי בדרך כלשהי את האירוע האם:

באותו רגע ששיניתי את המאורעות, ומנעתי מעצמי העבר את התאונה - ידי תופיע משום מקום, ואפילו הזיכרון שלי ושל מי שמכיר אותי בעתיד ישתנה וימחה כליל את דיוגנס יד מעץ.

או, שיווצרו שני קווי זמן מקבילים, באחד אני דיוגנס נשאר עם יד אחת, גם שאחזור לעתיד, וקו זמן אחר בו דיוגנס ניצל מהקסם ושתי ידיו שלמות.

תודה לעונים, אני יודע שלא מדובר במדע מדויק ( או בכלל), אבל אסתפק גם בתאוריות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 41
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

כל עניין המסע בזמן הוא "מדע ספקולטיבי". אף אחד לא יודע מה יקרה אם אי פעם יהיה מסע בזמן, אז כל סופרי המד"ב למיניהם מפתחים תיאוריות שונות בנוגע לזה.

שים לב שגם במקרה שלך ייתכן פרדוקס שהוא וריאציה על פרדוקס הסבא:

נניח שעברת תאונה ב-2005. עכשיו, ב-2008, נסעת ל-2005 ומנעת את התאונה, וחזרת ל-2008. איזה יופי, יש לך שתי ידיים.

אבל מה? הרגע בעצם איבדת את כל הזכרון שאי פעם היה לך מהתאונה הזו. ולכן, ב-2008 בכלל לא תדע שאתה צריך לחזור ל-2005 למנוע את התאונה.... אבל בעצם כבר מישהו מנע אותה? איך זה ייתכן?

יש לזה שני פתרונות: אחד הוא כמו שאמרת, שלמעשה כשנסעת לעבר אז עברת ליקום מקביל, וכל שינוי שתעשה בו לא ישפיע עליך.

האחר הוא שכתסע ל-2005, תשאיר לעצמך הוראות מדוייקות ("בשנת 2008 תסע לעבר בשביל לעשות X"), וכך תיווצר לך לולאת זמן יציבה (כלומר לולאת זמן שגרמה לעצמה, סטייל שליחות קטלנית).

בכלל, הקונספט של לחזור לעבר הוא בעייתי כשחושבים על עניינים של גורל ודטרמניזם. ברגע הנתון עכשיו, אני יושב במשרד לבד. נניח שאני מחליט שברגע שאני יכול להשתמש במכונת זמן, אני אחזור בדיוק לרגע הזה על מנת לומר לעצמי שלום. עצם זה שזה לא קרה (כלומר לא ראיתי את עצמי מהעתיד בא ואומר לי שלום), אומר שלמעשה בעתיד אני לא אוכל לעשות זאת. וכך גם שאם תעבור תאונה, ואין מי שיציל אותך - אז גם לא ייתכן שתנוע מהעתיד לאותו זמן להציל אותך, כי עובדה שזה לא קרה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קארל סאגאן התייחס לסוגית המסע בזמן בסדרה "קוסמוס", למרות שמדובר בסדרה ישנה מעט והמדע התקדם מעט, הספקולציות שלו עדיין תקפות.

מסע קדימה בזמן אינו בעיה - כולנו נעים קדימה בזמן. אדם X יכול לנוע קדימה מהר יותר בזמן ביחס לאדם Y אם ינוע קרוב למהירות האור בזמן ש-Y ישאר במנוחה ביחס אליו.

אחורה בזמן... אהם.... אחת הספקולציות המקובלות אומרות שגם אם תוכל לחזור לזמן, לא יהיה זה ציר הזמן שממנו הגעת (משהו ששניצל התייחס אליו ואני אפרט). הווה אומר אם דיוגנס של 2008 חוזר ל-2005, יווצר החל משנת 2005 ציר זמן חדש ומקביל לזה שממנו הוא בא. אם הוא ינוע קדימה בחזרה (לדוגמא - ימתין 3 שנים) הוא יגלה שהוא נמצא ב-2008 מאוד דומה, אבל לא זהה שממנה הוא בא. מאחר שמדובר בצירי זמן שונים, דיוגנס הנוסע בזמן (מ-2008) יכול להרוג את דיוגנס מ-2005 ועדיין להתקיים, משום שזה לא אותו אדם...

תאוריה זאת מאפשרת מסע אחורה בזמן אבל במקביל הופכת אותו למסע בכיוון אחד וחסר רלוונטיות לחלוטין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שניצל, אתה שוכח משפט בעל משמעות גדולה- "תמיד יש פעם ראשונה".

אם הזמן זורם בצורה מסויימת (באותו המימד), איך אנחנו יכולים לדעת שש'זמן' שלנו הוא לא הראשון?

ולכן, אם אתה יושב במשרד לבד, ונורא משעמם לך, ואף שניצל מהעתיד לא בא לשעשע אותך, מי אמר שלא תיזכר בזה ב2047, תעשה שימוש במכונת הזמן המשוכללת-עד-כאב שעל פרק זרועך (מראה גם שעה, מדוייקת) ותלך לשעש את עצמך במשרד?

ואגב, אם תעשה את זה, תזהיר קודם. כדי שכולנו נוכל לצאת מהיקום לפני...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ולכן, אם אתה יושב במשרד לבד, ונורא משעמם לך, ואף שניצל מהעתיד לא בא לשעשע אותך, מי אמר שלא תיזכר בזה ב2047, תעשה שימוש במכונת הזמן המשוכללת-עד-כאב שעל פרק זרועך (מראה גם שעה, מדוייקת) ותלך לשעש את עצמך במשרד?

אבל עובדה שזה לא קרה. שהרי אם בשנת 2047 אני אחליט לבקר את עצמי ב-2008, הרי אני צריך עכשיו לראות את עצמי מהעתיד כאן. אחרת, יצרתי פרדוקס, ויש הרבה תיאוריות על איך ניתן למנוע אותו (אחת מהן ציינתי לעיל, אחרת היא שהיקום איכשהו ימנע ממני לבקר את עצמי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל אתם מעלים השערות על מסע עצמי בזמן.

ונניח שמישהו שקרוב אליכם חוזר בזמן כדי להציל אותכם!

כאן תווצר לולאה יציבה גם כן.

השאלה מה קורה כשהמישהו הזה חוזר לעתיד(ההווה שלו). את מי שהוא הציל יהיה בעתיד ואז מה.? אם המישהו הזה הרג אותו אז הוא לא יוכל להציל את ההוא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנושא הזה מזכיר לי סרט פעולה ממש קטלני עם ג'ט לי למי שמכיר קוראים לסרט "האחד" או "TheOne" באמת סרט טוב למי שלא ראה ממליץ ליראות ולמי שכן ראה ממליץ ליראות אותו שוב :xyxthumbs: באמת סרט חזק אלכתי ליראות אותו שוב :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אישית חושב ש"טיים קופ" של וואן דאם הרבה יותר טוב..!

וחוץ מזה אם תחזור לעבר למה שתרצה לחזור להציק לעצמך? אני הייתי חוזר הרבה יותר אחורה ובטעות דורך על הצורת חיים הראשונה ואז הייתי חוזר להווה לראות אם משהו מגניב קרה :smile1:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל אתם מעלים השערות על מסע עצמי בזמן.

ונניח שמישהו שקרוב אליכם חוזר בזמן כדי להציל אותכם!

כאן תווצר לולאה יציבה גם כן.

השאלה מה קורה כשהמישהו הזה חוזר לעתיד(ההווה שלו). את מי שהוא הציל יהיה בעתיד ואז מה.? אם המישהו הזה הרג אותו אז הוא לא יוכל להציל את ההוא.

בהתבסס על אותו רעיון ספקולטיבי למסע בבזמן שהעלתי לפני כן:

אתה יושב לך במשרד, פתאום צץ מולך אדם ודוחף אותך הצידה שניה לפני שהשותף הפסיכי שלך לקוביה משליך עליך מהדק סיכות קטלני ובכך מציל אותך. מתברר לך שאותו אדם הוא אחיך שבא מהעתיד. אבל מה, הוא עכשיו תקוע בציר הזמן הזה (ביחד עם הכפיל הצעיר יותר שלו). בציר הזמן המקורי שלו, אתה עדיין תהיה מת. למעשה השינוי היחיד שהתרחש הוא שאותו אדם (האח העתידני שלך) עבר מציר זמן אחד לשני. אין כאן שום סתירה או פרדוקס, הוא אמנם הציל את חייך, אבל באותה מידה זה היה יכל להיות סתם אדם מהרחוב שנכנס פתאום למשרד.

אותו אדם מהעתיד אמנם יהיה זהה לחלוטין לכפיל שלו מבחינה גנטית, אולם מאחר שאנחנו יותר מאשר סך הגנים שלנו הוא יהיה למעשה אדם אחר (השנים שחלפו הפכו אותו לכזה - בדיוק כמו שאדם X של יום א' הוא לא אותו אדם X של יום ב').

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יושב לך במשרד, פתאום צץ מולך אדם ודוחף אותך הצידה שניה לפני שהשותף הפסיכי שלך לקוביה משליך עליך מהדק סיכות קטלני ובכך מציל אותך. מתברר לך שאותו אדם הוא אחיך שבא מהעתיד. אבל מה, הוא עכשיו תקוע בציר הזמן הזה (ביחד עם הכפיל הצעיר יותר שלו). בציר הזמן המקורי שלו, אתה עדיין תהיה מת. למעשה השינוי היחיד שהתרחש הוא שאותו אדם (האח העתידני שלך) עבר מציר זמן אחד לשני. אין כאן שום סתירה או פרדוקס, הוא אמנם הציל את חייך, אבל באותה מידה זה היה יכל להיות סתם אדם מהרחוב שנכנס פתאום למשרד.

אחי, אני בעבודה עכשיו והסתכלתי על זה שיושב איתי בקוביה...

בקיצור, לקחתי לו את המהדק!

חח

:)

רעיונות יפים. מה הפיסיקה אומרת על זה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...