מה עדיף 2 מאווררים של 80 או אחד של 120? - עמוד 2 - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה עדיף 2 מאווררים של 80 או אחד של 120?

Jack_g

Recommended Posts

ברור שלמאוורר 80mm יש להבים קטנים יותר , אך מצד שני יש לו יותר להבים (כפול אנחנו מדברים על 2 80 לעומת 120 אחד)

וכן זה יותר רעש.

מתחת ל-45DB ?! תסלח לי....ה-SF2 בעוצמה מלאה פולט רעש של בערך 48DB , הרעש הזה פשוט בלתי נסבל !!!

פשוט ככה , בלתי נסבל , מאוורר שקט שקט נחשב ב-27DB ומטה...

34DB זה בסדר איכשהו...

אך תן לי לסכם את זה :

שני מאווררים של 80mm זה אומר -

1. שטח פנים 2*80 = 160mm וזה פחות השטח המת באמצע המאוורר...זאת אומרת נניח לרגע 140mm זה עדיין יותר מ-120mm שנוריד גם ממנו את השטח המת ונקבל בערך 110mm לעומת 140mm....מה יותר גדול ???????

2. הרעש של המאווררים , בניגד לשטח הפנים , לא מוכפל .

DB זה לינארי , כלומר 20DB זה לא כמו פעמיים 10DB....

כך שהרעש לא מוכפל , אבל דחיפת האוויר כן.

כנראה שלא נכחת במספיק שיעורי מתמטיקה,

הנתון 80 במאורר 80MM מתיחס לאורך הצלע.

שטח מרובע מחשבים אורך * רוחב.

ולכן על פי החישוב שטח פנים של שני מאוררי 80 = 2*80*80=12800

לעומת זאת שטח מאורר 120 = 120*120= 14400

שזה גדול יותר משני מאוררי 80

גם השטח המת במאורר 120 קטן יותר מפעמיים השטח המת בשני מאוררי 80.

עד כאן נכשלת במבחן. :)

אבל עזוב מחישובים מתמטיים זה לא בהכרך משקף את המציאות, חשוב יותר לבדוק את נתוני המאוררים.

יש הבדלים גדולים בנתוני דחיפת האוויר והרעש בין מאוררים שונים והדבר תלוי במהירות הסיבוב של המאורר,מבנה הלהבים, עובי המאורר (רוב המאוררים הם 25 מ"מ אבל החזקים יותר 35 מ"מ).

על הרעש שהמאורר מפיק משפיע גם סוג המיסב בו משתמשים במאורר וכמות הויברציות שהמנוע מייצר.

גם התדר שהמאורר מפיק משפיע עד כמה אנחנו נוכל לסבול את הרעש (מעבר לנתון הדציבלים), מאוררים המפיקים רעש בתדר גבוה יותר בדרך כלל מפריעים יותר מאשר רעש בתדר נמוך. באופן כללי (אבל לא תמיד) מאווררים קטנים יותר מפיקים רעש בתדר גבוה יותר וגם בדרך כלל מסתובבים במהירות גבוהה יותר.

חישוב פשוט כמו שטח פנים לא יתן לך מושג על יעילות המאורר כי החישוב הפשוט לא לוקח בחשבון את הגורמים הנוספים המשפיעים על תפוקת המאורר.

מאוררי 80 מ"מ יכולים להוציא בין 20 CFM במאוררים השקטים ועד 80 CFM במאוררים החזקים ביותר ו מאוררי 120 מוציאים בין 45 ועד 160 CFM במאוררים חזקים למחשב (יש ליבבית מאורר 120 * 38 ממ 220V שמוציא מעל 200 CFM :))

רוב המאוררים הג'נריים בגודל 80 מ"מ מוציאים בסביבות 30 CFM ודיי רועשים, מאורר 120 ג'נרי מוציא בין 60-80 CFM שזה בערך כמו

שני מאוררי 80 אבל הרעש בדרך כלל נמוך יותר ובתדר נמוך יותר. לכן צריך פשוט לבדוק את הנתונים או יותר טוב פשוט לנסות ולראות

מה יהיו ההבדלים בקירור בין שתי האפשרויות לעומת כמות הרעש.

לגבי מאורר ה SF2 אני מסכים כי המאורר הזה רועש בצורה בלתי רגילה גם במהירות הנמוכה ביותר שלו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי קיבלתי הטעות שלי הייתה שכתבתי את אורך הצלע ולא המשכתי בחישוב של שטח הפנים..

זאת הייתה הכוונה.

בקשר למאוורר SF2 ,על המהירות הנמוכה , אצלי לפחות לא שומעים אותו בכלל !

ואני מדבר על הכי נמוכה 1500RPM....

בכלל!

בקשר למאווררים - לפותח התראד הייתי ממליץ לבדוק בעצמו , מניסיון שלי , 2X80 יותר טוב מאחד של 120 וזה גם יותר הגיוני.

עריכה : והחישוב של שנינו לא ממש נכון , אחרי הכל מאורר עצמו הוא עיגול , ולא ריבוע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אומר 120, עזבו שטח, עובדה שמאורר 80 אחד גנרי כמה שיהיה יותר טוב מאפילו שלוש מאוררי 40 מ"מ חזקים ככל שיהיו...

מאורר 120 גנרי לרוב עושה מעל 80 CFM בעוד שמאורר גנרי עושה לרוב 30-35 מאקסימום כלומר עדיף את ה120!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מאוורר ג'נרי של 120MM יביא לך 80CFM (יש אחד בזיגזג או ב-PCH ב-50 ש"ח אם אני לא טועה...), אם אתה רוצה שתיים של 80, אז לא נראה לי שג'נרים יגיעו לרמה כזאת, והרעש שלהם יהיה גדול יותר

לי יש את המאוורר הזה:

http://www.globefan.com/12025.htm

רוב הזמן הוא בסביבות ה-2400RPM, ולפי הטבלה זה בערך 80CFM. זה גם מתאים למאווררי 120MM אחרים שראיתי.

אתה יכול לקנות גם שני SF2 שיכולים להגיע ל-100CFM במהירות בינונית, אבל עולים 80 כל-אחד, תעשה את השיקולים שלך ותחליט מה אתה מעדיף.

אני מביא לך 80 שקל אתה מארגן לי מאורר 80 ממ שעושה 100CFM במהירות בינונית?

כי לפי מיטב ידעתי (ואני יודע) הוא עושה 75CFM במהירות הכי גבוה

http://www.thermaltake.com/products/dcfan/a1357.htm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יכול לקנות גם שני SF2 שיכולים להגיע ל-100CFM במהירות בינונית, אבל עולים 80 כל-אחד, תעשה את השיקולים שלך ותחליט מה אתה מעדיף.

הוא אמר ששנים כאלה יכולים ביחד להגיע ל100

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למאוורר 120 מ"מ יש פוטנציאל לספק יותר אויר בפחות רעש מאשר שניים של 80 מ"מ, אבל צריך להשוות נתונים מציאותיים ולא תיאורטיים.

מה שכן ההפרש במחיר בין 80 ל 120 הוא מצחיק, בסביבות 20 שקל (80 לעומת 100 אם מדברים על מאווררים איכותיים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למאוורר 120 מ"מ יש פוטנציאל לספק יותר אויר בפחות רעש מאשר שניים של 80 מ"מ, אבל צריך להשוות נתונים מציאותיים ולא תיאורטיים.

מה שכן ההפרש במחיר בין 80 ל 120 הוא מצחיק, בסביבות 20 שקל (80 לעומת 100 אם מדברים על מאווררים איכותיים).

אין נתונים מציאותיים כי אתה לא יכול למצוא דפי נתונים של מאווררי 120ממ כנ"ל גם 80ממ כף שאפשר רק ורק להעריך את כמות הCFM שהם נותנים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לג'נריים אי אפשר למצוא נתונים, למאווררים איכותיים אפשר.

קח את שני המאווררים האלו של אנטק

80mm 30Db 34CFM

http://www.antec-inc.com/pro_details_cooling.php?ProdID=77054

120mm 44Db 105CFM

http://www.antec-inc.com/pro_details_cooling.php?ProdID=76007

המאוורר של ה120 מזרים פי 3 יותר אויר, אבל מרעיש גם הרבה יותר.

מצד שני אפשר בטח להאט אותו למהירות שיזרים כמו שני מאווררי 80 מ"מ כאלו ולא שלושה ואז הוא גם ירעיש כמוהם.

או את המאווררים של אנרמקס:

http://www.enermax.com.tw/uc-8fab.htm

ה 120 מ"מ מוציא 31Db ב 2300rpm ומזרים 95CFM במצב הזה.

ה 80 מ"מ מוציא 31Db ב 2800rpm ומזרים 37CFM במצב הזה.

ז"א שבאותה רמת רעש ה 120 מ"מ מזרים פי 2.6 יותר אויר, שזה 30% יותר מאשר שניים של 80 מ"מ.

ואחד של 120 אפילו עולה פחות משניים של 80 ככה שמרויחים מכל הבחינות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...