מוטל בספק שידור טקס הזיכרון לרבין בערוץ 2 - עמוד 2 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מוטל בספק שידור טקס הזיכרון לרבין בערוץ 2

infer73

Recommended Posts

תלמידים עושים עצומה בעד טקס ביום רבין.

אם המצב הזה היה קורה ביום השואה - האם אותה מחאה הייתה מתעוררת?

בבית הספר שלי(שאותו סיימתי כבר לפני מספר שנים), יום רבין תמיד היווה פתחון פה להשתלחות המורים השמאלניים כנגד הימין. יתרה מכך, בשנה מסויימת ביטלו את טקס יום השואה, אך את טקס יום רבין השאירו על כנו.

שהגיע "יום גנדי", לא הזכירו את המאורע אפילו. כשהתלוננתי, המחנך שלי בא אליי בטענות שאני מנסה לבזבז את זמן השיעור על דברים כאלה. בסופו של דבר, לאחר מחאה ממושכת, "זכינו" אני ועוד חבר להכין מערך שיעור על גנדי ועל פועלו.

ושלא תבינו אותי לא נכון - אני לא חושב שיש מקום לא ליום רבין ולא ליום גנדי. די לזילות השואה ומערכות ישראל.

למה צריך לעשות יום לבן אדם פאשיסט,שבגלל הדיעות שלו היה נפסל בחצי ממדינות העולם??

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הבנתי למה ציטטת אותי.. :-\איך?"לכאורה" חיוניים? אז אתה לא חושב שחופש הביטוי והדעה הם חיוניים. אני מבין.

אתה רומז גם, במקרה, שאולמרט הוא פאשיסט-גזען?

ד"א, לפסק לא לוקח הרבה זמן, אך בעזרת הפיסוק מבינים יותר טוב משפטים(במיוחד ארוכים) ואין כפלי משמעויות שלוקחים זמן לפיענוח.

והנה - עובדה שאתה מפנה ההאשמות כלפי צד אחד ומטיף גם לכיוון צד אחד "צמא דם" במפה המדינית - הימין.

כדאי שתפסיק להכליל, דמגוג. לא חסרים בחבורת השמאל אנשים צמאי דם, פושעים ורוצחים נתעבים.

ציטטתי אותך כי אתה העלית את שאלת הצדקת או אי הצדק הרצח עצמו כאשר ציינת דעתך כי הרצח לא היה מוצדק. האם לדעתך רצח ככלי פוליטי יכול להיות מוצדק? עצם המחשבה הזו , עצם העובדה ששאלה זו עולה מוכיחה את הכשל החינוכי והערכי. הכשל עליו אני מדבר הוא עצם העיסוק בשאלת צידוק רצח רבין או אי הצידוק שלו, ולא בשאלה האמיתית - רצח כשלעצמו ככלי במחלוקת פוליטית והאפשרות לכל דיכפין להחליט את מי לרצוח על פי השקפתו שלו.

איך הסיומת שלך מבהירה את הצורך ביום מיוחד? מכיוון שהיחודיות של הרצח הזה אינה בזהות האישית של הקורבן (יצחק רבין) אלא בזהות הממלכתית של המעמד (ראש ממשלה נבחר). כאשר נרצח אמיל גרינצוויג ע"י אחד ממתלהמי הימין בעת הפגנה, היה זה גם רצח פוליטי שהוזן ע"י הטפה מאד מסויימת, ובכל זאת אין לזכרו יום ונכון שכך, כי לא מדובר באישיות ממלכתית נבחרת. התחלת להבין את ההבדל?

הטיעון וההגדרה "ימין צמא דם" עלה בהודעה אחרת כאן של מילפורד, כאשר התלונן כי זו התרשמותו מהאשמה שמפנים כלפי הימין בעצם הדיון בענין רצח רבין. לדעתו (כפי שהתרשמתי מהודעתו) עצם העיסוק בנושא ויום הזכרון הם הפניית אצבע כלפי "הימין צמא הדם".

טוב, אם הוא מגדיר את הימין כגוף צמא דם, כנראה שהוא יודע על מה הוא מדבר............. ;D.. או שאולי פשוט מדובר בהרגשה ובתחושה כתוצאה מהפנית האצבע המאשימה, ואז צריך לברר מדוע אנשי הימין מיד מתחילים להתגונן כאשר עוסקים בנושא. אולי כי בכל זאת יש לאותם אנשים שעמדו על המרפסת בככר ציון ולאותם עסקני וסוחרי דת חלק כלשהו?

כתבתי: "שאלו שרואים עצמם כצמאי הדם שההטפה הזו מכוונת כלפיהם הם מהאגף היותר ימני... " וגו' אז אם הם רואים כך את עצמם כנראה שהם יודעים למה. וכן, אני חושב שגישתם זו מסוכנת לעתידה של מדינת . מי שמתחיל בדיון על הצדקת רצח רבין בגלל דרכו המדינית פותח פתח לחיסול מדינת בשרשרת רציחות של מנהיגים נבחרים, כי ברגע שהעיקרון נקבע נשארת רק שאלת המחיר.

ונדמה לי עד כה כי אין ספק בכך שהמתנגדים לציון ואיזכור רצח רבין באופן ממלכתי הם מאותו אגף ימני של המפה הפוליטית. האם אין זה נתון עובדתי שהמתנגדים ליום הזכרון והמעונינים בשיכחת המשמעות של רצח רבין הם מהאגף הימני של המפה הפוליטית?

העובדה היא כי מחוגי הימין עולה הטענה כנגד איזכור יום הרצח של יצחק רבין, ובמיוחד ההתנגדות לאיזכור ההסתה והשיסוי שניהל הימין כנגד רבין בחודשים שלפני הרצח. כנראה שהם יודעים למה וכנראה שהם מודעים לתרומה של ההסתה הזו.

ההגדרה "לכאורה חיוניים"עליה שאלת היא הציניות שבהגדרה, כיוון שאם ללמוד מתרומת מערכת החינוך (המשתקפת בהודעות שונות גם כאן בפורום וגם במקומות אחרים) הרי שמסתבר כי רק לכאורה חיוניים בעיני מי שאמון על הנחלת ערכי דמוקרטיה במערכת החינוך. כך גם "פסאודו דמוקרטיה למצער" כי לאור הנעשה היום דומני שמעטים במערכת הפסאודו-חינוכית מסוגלים לעסוק בנושא בכלל ובהיבטים אלו בפרט.

הדמגוג כאן הוא אתה, שבמקום לעסוק במה שהיה ובשאלה המרכזית שהעליתי כאן מקודם (רצח ככלי במחלוקת פוליטית והצדקת/אי הצדקת הרצח כטיעון בענין יום הזכון) בוחר להגיב במלים "לא חסרים בחבורת השמאל אנשים צמאי דם, פושעים ורוצחים נתעבים". תזכיר לי מתי ומי ומאיזה אגף פוליטי יצאו רוצחי אמיל גרינצוויג? מאיזה אגף פוליטי בדיוק יוצאים אלו שטוענים כי יש צידוק לרצח רבין וזה דבר שנכון היה לעשותו? מתי לאחרונה היה רצח פוליטי של מנהיג מאנשי הימין בישראל ע"י מאן דהוא המגדיר עצמו כשייך לשמאל בישראל, או המוגדר ע"י מישהו כשייך לשמאל ? למי בדיוק אתה מתכוון בדמגוגיה הזו שלך?

מדוע הזכרת את אולמרט לא הבנתי בדיוק.

ד"א תודה על הארתך את עיני באשר לתחביר הלקוי. מעולם לא טענתי לכתר כלשהו בתחום זה. תמיד אשמח ללמוד ממי ששולט בכך יותר ממני.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה צריך לעשות יום לבן אדם פאשיסט,שבגלל הדיעות שלו היה נפסל בחצי ממדינות העולם??

כבר אמרתי את זה למישהו בזמן האחרון..

מה יש לכם השמאלנים מהמילה פאשיסט?! כל הזמן פאשיסט, פאשיסט.

כל קשר בין הפשיזם לגנדי, או לליברמן, הוא מקרי.

תחזרו, בבקשה, לשימוש במילה "גזענות". אותה הייתם קרובים להבין.

לגבי נושא הדיון.

תודה לאל שמפסיקים עם הפסטירבין. מלבד זילות הרצח עצמו, היום משמש להטפה שמאלנית מזוויעה וגוזל מילדים את יכולת המחשבה וגיבוש הדעה העצמית. מכתה ב' אחותי הקטנה שומעת- שלום זה טוב- מלחמה זה רע- כולם צריכים לאהוב את השלום- כולנו רוצים את השלום- רבין היה מנהיג טוב- הסכמי אוסלו עשו רק טוב...

כו' וכו' כו' וכו'...

מזכיר את ההטפה מתוך שינה בספר brave new world מי שקרא, או את ההטפה הכללית ב-1984, מי שקרא גם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסתה לשמאל, לא טובה מהסתה לימין.

מעבר לכך, אין לי מה להגיב.

אם מישהו כאן באמת מאמין שלרבין צריך להיות יום ולגנדי לא, בגלל שהוא "פשיסט"(אני מניח שבביטוי "פשיסט" אתה מתכוון לכך שהוא דגל במשטר טוטליטארי דיקטטורי, ואם לא - אז כדאי שגם תפתח ספר היסטוריה בנוסף), אז שיהיה לו לבריאות. תגובה כזו, מבחינתי, אומרת דיה וכל טוקבק נוסף מצידי יהווה ירידה ברמה. אני לא מוכן לרדת לדיון נבוב שכזה, ואני חושב שלכולם ברור מדוע.

ואם תקראו את הודעתי ממקודם תבינו למה אני דוגל בשני ימי חשובים בלבד(השואה ומערכות ישראל למי שתוהה), ללא ימי לאיש אחד כזה או אחר, שנרצח מסיבות כאלו ואחרות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם מישהו כאן באמת מאמין שלרבין צריך להיות יום ולגנדי לא, בגלל שהוא "פשיסט".......

לרבין כן, לרחבעם זאבי לא, לא בגלל השטות הזו על היות זאבי פאשיסט (הוא לא היה, וקורבנות טירור ערבי יש רבים הוא לא היה יחודי בכך) אלא בגלל היחודיות של רצח רבין.

לא בגלל האיש הפרטי (למרות שלדעתי תרם למדינת ישראל ולתקומתה יותר מהמלעיזים נגדו גם יחד) אלא בגלל הממלכתיות של התפקיד.

איזכור אישי למנהיג זכאי לדעתי רק בן גוריון, בגלל היחודיות של הקמת המדינה ואישיותו המיוחדת.

בענין רבין , לא יום לאיש הוא החשוב אלא מדובר בשאלה הרבה יותר קריטית לעתיד המדינה: שימוש ברצח ככלי במערכה פוליטית. הצידוק והתקפות של רצח בידי כל מי שחושב שהקורבן לא מקיים את האג'נדה בה מאמין הרוצח והגננים האידאולוגיים שלו.

בכך היחודיות המצדיקה התיחסות שונה.

מסכים איתך בהחלט בענין חשיבות ויחודיות יום הזכרון לשואה ולגבורה ויום הזכרון לחללי מערכות , כעומדים בפני עצמם ומעבר לכל דבר אחר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה מתחילה כאשר במקום באמת לשים דגש על עניין הפגיעה בדמוקרטיה באמצעות רצח נוצר פולחן אישיות סביב המנהיג ודרכו המדינית. תשמע עד כמה שזה לא נעים לשמוע רבין הוא לא הפוליטיקאי\מנהיג הראשון שנרצח בגלל שמישהו התנגד לדרך שלו וגם לא האחרון, כך שאין טעם להקדיש יום שלם רק לו. במקום כל הקרקס שיש היום רצוי לשלב בתוכניות הלימודים של בתי הספר התיחסות לנושא של רצח פוליטי ולאו דווקא תוך התמקדות במקרה שלנו אלא בכלל לאורך ההיסטוריה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה מתחילה כאשר במקום באמת לשים דגש על עניין הפגיעה בדמוקרטיה באמצעות רצח נוצר פולחן אישיות סביב המנהיג ודרכו המדינית. תשמע עד כמה שזה לא נעים לשמוע רבין הוא לא הפוליטיקאי\מנהיג הראשון שנרצח בגלל שמישהו התנגד לדרך שלו וגם לא האחרון, כך שאין טעם להקדיש יום שלם רק לו. במקום כל הקרקס שיש היום רצוי לשלב בתוכניות הלימודים של בתי הספר התיחסות לנושא של רצח פוליטי ולאו דווקא תוך התמקדות במקרה שלנו אלא בכלל לאורך ההיסטוריה.

מסכים, זו הנקודה העיקרית המייחדת רצח רבין מכל רצח אחר. אינני מקבל את הנחתך שבמערכת החינוך יש בכלל היכולת לעסוק ולדון בשאלות עקרוניות שכאלו. ה "מקרה שלנו" , כפי שאתה מכנה זאת, כן חשוב לצורך התמקדות בו בגלל שמה שקורה למדינה שלנו חשוב (לי על כל פנים) יותר ממדינות אחרות וגם בגלל האפשרות של רוב עצים שיסתירו את העיקר.

הבעיה היא שכל איזכור של הרצח מוביל מיד לשאלות על צידוק הרצח וההתגוננות עצמית של

אותם אלו שההסתה שלהם איפשרה את הטרנספורמציה שהובילה לרצח.

פולחן אישיות כשלעצמו הוא דבר לא חיובי, זכור ממשטרים לא סימפטיים (שבהם בעיקר היה נפוץ המונח "בוגד" וגם "אויב העם" למתנגדים פוליטיים-אידיאולוגיים). תזכירו לי בדיוק באיזה מרכז צועקים "מלך ישראל" למנהיג מפלגה? זה לא המלך העירום שאחר כך החליטו שהוא "מושחת" כשלא מצא חן בעיניהם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...