מהי מהירות הצמצם ה"סטנדרטית" שאתם משתמשים בה בד"כ ? - צילום דיגיטלי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מהי מהירות הצמצם ה"סטנדרטית" שאתם משתמשים בה בד"כ ?

Milford Cubicle

Recommended Posts

היי...

שמתי לב שכמות מאוד משמעותית מהתמונות שאני מצלם עם המצלמה שלי (אולימפוס 765) יוצאות מטושטשות..

הדגש הוא על "משפחתית" (נניח..), כלומר - של אנשים/דברים זזים ולא נוף/מקרו.

זה נראה לי מוזר כי התמונות צולמו במצב Auto (עצלנות שלי, סתם חוסר זמן להתעסק יותר מדיי עם כיוונים באירוע משפחתי כלשהו, או שפשוט הצלם היה מישהו שאין לו ממש מושג בכלום ובקושי מבין מה זה אומר "חצי לחיצה לפוקוס"..).

ואז עליתי על הסיבה!

מהירות הצמצם (shutter speed) במצב Auto היא שניה שלמה (?!). מסתבר, במבט לאחור, שזה פשוט איטי מדיי! עברתי למצב A/S/M (ידני מלא) והחלטתי להתפרע: העברתי את המהירות ל 1/1000 - ממש מדהים, התמונות תמיד (!) יצאו חדות להפליא! ניסיתי אפילו לצלם תוך כדי תנועה שלי ולהפתעתי התמונות נשארו חדות!

נשאלת השאלה, למה בעצם לא להיות תמיד על 1/1000 ? אני יודע שאחד החסרונות זה שזמן חשיפה קצר = אין הרבה אור, אבל את זה אפשר לפתור (בהנחה שמדובר בתנאים חשוכים יחסית) עם העלאת ה-ISO ואפילו, השם ישמור, להשתמש בפלאש במקרים קיצוניים...

האם יש עוד חסרונות שאני לא יודע עליהם, או שבתנאים סטנדרטיים עדיף לי תמיד להישאר במהירות צמצם גבוהה כזאת ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

העלאת ISO מעל ל- 100 תגרום לרעש ולגרעון.

תריס ממהירות 1/100 יספיק לתמונות חדות.

הפלאש במצלמות האלה בד"כ הורס את התמונה.

אני משתדל בד"כ לצלם מעל 1/100 (במידת האפשר)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא זכור לי שזה ציטוט שלי (:silly:) אבל תודה בכל אופן.. :)

עכשיו קורה לי משהו מוזר.. ניסיתי כל מיני דברים, ועכשיו פתאום התמונות שאני מצלם אפילו ב-1/100 באותם תנאים יוצאות חשוכות כמעט לחלוטין.. :-\

F=2.8

חשיפה=0.0 (exposure).. גם עליה למקסימום של 2.0 לא משנה כלום..

אני כרגע במצב הזה:

c765_rec_shutter.jpg

עם מהירות צמצם 1/100, F=2.8, exposure=0.0

A/S/M במצב S

In shutter speed priority you select the shutter speed and the camera selects the correct aperture. Select a fast shutter speed to freeze fast-moving subjects or use a slower shutter speed to capture flowing water or low-light subjects.

http://www.steves-digicams.com/2004_reviews/c765uz_pg3.html

פתאום מעבר למהירות צמצם של 1/2 שניה הוא "מתלונן" ומסמן לי אותה באדום (מהבהב במצב של חצי לחיצה)... :-\ (פלאש כמובן סגור)

זה ממש מוזר! קודם הוא צילם מצויין אפילו ב-1/1000 (בלי פלאש)! ועכשיו הכל חשוך לו.. מה אני מפספס ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מממ... בבית אבל האור דולק, החלונות פתוחים, והחדר מואר למדיי...

ומה שבאמת מוזר לי שלפני כמה דקות זה צילם מצויין גם ב-1/1000.. חבל שלא שמרתי את התמונות, הייתי יכול להסתכל בכל הפרטים של ה-EXIF.. :-X

נראה לי שאני מפספס משהו.. יש עוד הגדרות כלשהן שעשויות להשפיע על זה ?

או שיש מצב שאני סנילי בטירוף וקודם זה היה עם ... :P

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפלאש (לכל פלאש) יש מהירות תריס שבה הוא מסתנכרן ומצלם.

אם תאמר למצלמה (אצלי זה ככה) לצלם במהירות תריס של 1/1000 עם ("Forced Flash") המהירות תריס תתקן את עצמה אוטומטית למהירות סינכרון של תריס- שהיא נמוכה יותר (אצלי זה 1/250 עד כמה שאני זוכר).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עצה ראשונה, אני בחיים לא מצלם במצב AUTO. אם יש אצלך מצב בשם P במצלמה הוא יהיה עדיף בהרבה ועדיין יהיה אוטומאטי, אך עדיף.

כמה דברים שלא הבנתי, כשהעברת את מהירות הצםצם ל-1\1000 אמרת שיצאו חדות לחלוטין, אבל האם הם יצאו חשוכות גם בהתחלה ? ISO לא יתן לך בהירות יותר או ברורות יותר אם התמונות חשוכות ממש, גם ISO400.

מאד משונה שהמצלמה כאילו נתקעת על מהירות של שנייה אחת במצב אוטומאטי, הדבר חייב להשתנות כל הזמן לפי מדידות האור של המצלמה, המיקום, ואפילו הזום, לכן מא דתמוהה שהמצלמה תקועה על שנייה אחת תמיד...

צילום קבוע במהירות של 1\1000 הוא לא פתרון, האם יש אצלך מצב P ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מאד משונה שהמצלמה כאילו נתקעת על מהירות של שנייה אחת במצב אוטומאטי, הדבר חייב להשתנות כל הזמן לפי מדידות האור של המצלמה, המיקום, ואפילו הזום, לכן מא דתמוהה שהמצלמה תקועה על שנייה אחת תמיד...

מה זה "תקועה" ? היא פשוט כל הזמן היתה על שניה כשאני הייתי פה, בחדר...

בהחלט יכול להיות שאם הייתי יוצא החוצה לאור שמש מלא זה היה משתנה, אבל מה שחשוב כרגע זה שבפועל הרבה תמונות יוצאות לי מטושטשות בגלל מהירות איטית מדיי, בכל מיני מקומות ותנאי צילום "רגילים למדיי"..

עצה ראשונה, אני בחיים לא מצלם במצב AUTO. אם יש אצלך מצב בשם P במצלמה הוא יהיה עדיף בהרבה ועדיין יהיה אוטומאטי, אך עדיף.

יש מצב P, מה זה עושה ומה ההבדל בינו לבין auto ולבין ידני מלא ?

כשהעברת את מהירות הצםצם ל-1\1000 אמרת שיצאו תמונות חדות לחלוטין, אבל האם הם יצאו חשוכות גם בהתחלה ?

זהו, שככל שאני חושב על זה יותר, יש מצב שפשוט הייתי סנילי וזה היה עם . כי אח"כ ניסיתי שוב עם 1/1000 (וגם 1/100...) עם והתמונות יצאו מוארות וחדות (ב-1/1000 זה יצא חד אפילו כשממש ניערתי את היד כמו חולה פרקינסון.. זה ממש מגניב)..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשאתה מצלם במצב אוטו אבל בלי המצלמה אוטומטית בוחרת חשיפה ארוכה יותר.. שניה נשמע לי מוגזם מאוד אבל בסביבות ה1/50...

אם תצלם עם במצב אוטו החשיפה תהיה הרבה יותר קצרה....

הצמצם תמיד על F2.8?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה זה "תקועה" ? היא פשוט כל הזמן היתה על שניה כשאני הייתי פה, בחדר...

בהחלט יכול להיות שאם הייתי יוצא החוצה לאור שמש מלא זה היה משתנה, אבל מה שחשוב כרגע זה שבפועל הרבה יוצאות לי מטושטשות בגלל מהירות איטית מדיי, בכל מיני מקומות ותנאי צילום "רגילים למדיי"..

יש מצב P, מה זה עושה ומה ההבדל בינו לבין auto ולבין ידני מלא ?

זהו, שככל שאני חושב על זה יותר, יש מצב שפשוט הייתי סנילי וזה היה עם . כי אח"כ ניסיתי שוב עם 1/1000 (וגם 1/100...) עם והתמונות יצאו מוארות וחדות (ב-1/1000 זה יצא חד אפילו כשממש ניערתי את היד כמו חולה פרקינסון.. זה ממש מגניב)..

קשה לי להאמין שהיא הייתה על שנייה כל הזמן, זה אמור להשתנות כל הזמן לפי האור שהוא קולט גם אם זה יהיה 1\1 או 1\2 תמיד אתה צריך לראות שינויי בזמן אמת לכן כן נראה לי שהיא תקועה או משהו מוזר אחר...

מצב P הוא עדיף יותר בגלל הגמישות שלו, אני עדיין מחפש כתבה בנושא אבל זכור לי שקראתי על הנושא כשמצב האוטומאט פחות גמיש מבחינת תיכנות למצבי אור שונים וקשים יותר, נסה ותראה.

אין סיכוי שתצלם ב-1\1000 במקום 1\1 בלי פלא שבשניהם ותצא אותה תמונה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מהירות הצמצם (shutter speed) במצב Auto היא שניה שלמה (?!). מסתבר, במבט לאחור, שזה פשוט איטי מדיי!

אין מושג כזה "מהירות צמצם". המונח הנכון הוא "מהירות תריס". "צמצם" הוא רכיב אחר שנמצא בעדשה ומווסת את כמות האור שחודרת למצלמה. יש מצלמות (ליתר דיוק עדשות) שבהן הצמצם הוא גם התריס, אבל גם שם משתמשים במונחים שציינתי ולא ב"מהירות צמצם". אגב (ATTN: Chevy), בעדשות שבהן הצמצם והתריס הם רכיב אחד, מהירות סנכרון הפלאש שווה למהירות התריס המקסימלית.

אם המצלמה מנסה לצלם במהירות כל כך איטיות כדאי שתנסה להעלות את ה-ISO ל-400 ושתתאמץ להיות כמה שיותר יציב. אחרי ניקוי רעשים במחשב תוכל להגיע לתוצאות מצויינות.

עברתי למצב A/S/M (ידני מלא) והחלטתי להתפרע: העברתי את המהירות ל 1/1000 - ממש מדהים, התמונות תמיד (!) יצאו חדות להפליא!

כמו שאמרת, זה בגלל הפלאש. אני בטוח גם שהתאורה שקיבלת יצאה מכוערת להפליא.

נשאלת השאלה, למה בעצם לא להיות תמיד על 1/1000 ?

כי מלבד צילום באור יום, תמונות במהירות כזו ייצאו כהות מדי.

או שבתנאים סטנדרטיים עדיף לי תמיד להישאר במהירות צמצם גבוהה כזאת ?

תן למצלמה להחליט על המהירות ועל הצמצם (מצב P) ושים לב בחצי-לחיצה מה היא בוחרת. אם המהירות מאוד איטית תעלה את ה-ISO בעצמך. אם היא גבוהה (למשל באור יום) תוריד את ה-ISO למינימום שבו עדיין המהירות סבירה.

בבית זה באמת דיי בעייתי וצריך .

גם בבית עדיף לצלם בלי , אבל צריך להתאמץ להיות יציב (ולהשען על מה שאפשר) כדי לקבל תוצאות טובות. מצד שני, עם ישיר התאורה כל כך מכוערת שבעצם אין תוצאות טובות לעולם. שווה להתאמץ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...