מעוניין לדעת עוד כמה דברים לגבי לינוקס... - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מעוניין לדעת עוד כמה דברים לגבי לינוקס...

Recommended Posts

היי,

אחרי איזה עשר שנים טובות (מגיל 7, משמע היום אני בן 17) שאני חורש את המחשב (ומכך גם את הוינדוס) התחיל להימאס...

קיצר החלטתי לחדש ולנסות לעבור ללינוקס, או לפחות ללמוד עליה איך זה בנוי ואיך עובדים עם המערכת.

יצא לי לראות כמה פעמים את המערכת, אבל לא ממש להשתמש בה...

ולכן יש לי כמה שאלות:

א. מה ההבדל העיקרי בין וינדוס ללינוקס? ולמה אומרים שדווקא עדיפה על הוינדוס מלבד שזה קוד פתוח?

ב. לפי מה שאני יודע לא בנויה כמו וינדוס בגישה ל"מחשב שלי" ושם להארד דיסקים, תיקיות וכאלה... איך זה עובד שם?

ג. עוד דבר שראיתי ושמעתי עליו ועל שלפעמים צריך לקמפל דברים. אז מה זה "לקמפל"? מה הכוונה?

ד. תומכת ברשת ביתית עם אינטרנט?

ה. הבנתי שיש אפשרות להשאיר את הוינדוס יחד עם הלינוקס, שיהיה לי תפריט בחירה בזמן אתחול המחשב. אני צודק, נכון?

מידע בסיסי על המחשב:

אינטל 4 2.8

512 מגה זכרון

כרטיס של רילטק 8139

מודם טריון- כבלים.

תהיה לי תמיכה מלאה ללינוקס עם המחשב הנ"ל?

אני כרגע מוריד את הגירסה של מנדרייק 10.1 (3 דיסקים)- שמעתי שהיא טובה למתחילים.

אשמח לקבל עוד עצות והסברים לגבי לינוקס וכמובן אשמח אם תענו לשאלותיי

(ולאחר מיכן יבואו שאלות חדשות לגבי ההתקנה של הוינדוס וכל ה"בלאגן" הזה).

תודה.

:)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי, אני אענה לפי סדר.

אבל לפני שאני מתחיל לענות אם אתה להתנסות בלינוקס תנסה LIVE CD,

LIVE CD זו הפצת לינוקס שפועלת ישירות מהדיסק ללא התקנה, משמע אתה צורב את הדיסק מכניס אותו למחשב ומסדר שהמחשב שלך יעלה ממנו

והופ יש לך לינוקס, כמובן שזה לא יהיה כל כך מהיר כי אתה פועל מהCD וכל פעם שתעשה ריסט כל ההגדרות שעשית ימחקו, אבל זה טוב לנסיון

ועכשיו לשאלותיך.

א. יש אינספור הבדלים שאני לא אתחיל לפרט עכשיו, בעיקרון לינוקס היא מערכת הפעלה שונה ומשום כך תוכנות של לא יפעלו עליה, אז אפשר לחפש תחליף ללינוקס או גירסת לינוקס לתוכנה שאתה מחפש. ההבדל הכי גדול בעיקרון הוא שהמערכת קוד פתוח, משמע כל העולם יכול לראות את הקוד ולעשות בו שינויים

ב. שיטת המחיצות והספריות בלינוקס עובדת באופן שונה. אני לא רוצה להפיל עליך יותר מדי בהודעה אחת אז אני אסביר את זה בקצרה. בווינדוס לכל מחיצה יש אות. בלינוקס המחיצה נקראת /dev/hdXY ככה ש X הוא מספר הדיסק שלך וY היא מספר המחיצה. בלינוקס יש כמה משתמשים אבל יש 2 עיקריים שאתה צריך לדעת עליהם. המשתמש שלך, ומשתמש העל. למשתמש שלך יש רק אפשרות לכתוב לתיקיה שלך, שהיא /home/NisoComp למשל, תלוי איך קראת למשתמש. בצורה כזאת המשתמש הרגיל לא יכול לגרום נזק לשאר המערכת אלא רק נזק לעצמו. אם תרצה להתקין תוכנה מסויימת או לעשות שינויי מערכת גדולים תצטרך להחליף למשתמש העל. משתמש העל נקרא root ויש לו גישה בלתי מוגבלת למערכת. בגלל זה זה לא טוב לעבוד עליו יום יום אלא רק להתחבר אליו כשצריכים.

ג. אם אתה יודע דבר או שניים בתיכנות אתה יודע שכל תוכנה נכתבת בשפת תיכנות שזאת שפה שבני אדם יכולים לקרוא. אחרי שסיימנו לכתוב את התוכנית צריך להעביר אותה לשפה שהמחשב יודע לקרוא. הפעולה הזאת נקראת לקמפל. בווינדוס בדרך כלל לא יוצא לך לקמפל דברים כי כל התוכנות שלך באות כבר בשפה שהמחשב מבין. בלינוקס בגלל שהקוד הוא פתוח וכולם רשאים לראות אותו לפעמים אתה תוריד את התוכנה במצב של שפה שאתה יכול להבין, ותצטרך לקמפל אותה בשביל להפעיל אותה. אני מניח שזה נשמע קצת מפחיד אבל באמת שזה לא מסובך, מה גם שברוב ההפצות יש תוכנות שמגיעות במצב שהמחשב יכול להבין ואתה לא צריך לקמפל אותם.

ד. תלוי בסוג החיבור שלך, בעיקרון לינוקס תומכת ברוב המודמים ושיטות החיבור שנמצאות בישראל, לגבי הכבלים אני לא ממש בטוח אבל אני חושב שאפשר למצא מדריך שיעזור לך להתחבר עם המודם שלך. בקשר לרשת, בלינוקס יש תוכנה שנקראת SAMBA והיא מאפשרת לך לשתף קבצים ברשת ביחד עם מחשבים שמריצים ווינדוס

ה. כן, כשאתה מתקין לינוקס אחד הדברים שנחוצים לעליה של הלינוקס הוא מנהל האיתחול. יש 2 סוגים של מנהלים, הישן יותר שנקרא lilo , שסביר להניח שלא תשתמש בו והחדש שנקרא grub. אני לא אפרט מה ההבדל כי זה לא רלוונטי. מנהל האיתחול מציג לך תפריט כשאתה מפעיל את המחשב בו הוא נותן לך לבחור איזה מערכת הפעלה אתה רוצה לעלות. תלוי לפי איזה לינוקס אתה מתקין, במהלך ההתקנה סביר להניח שההתקנה תזהה שיש לך ותסדר לך את מנהל האיתחול בהתאם, אם זה לא יקרה תצטרך לסדר אותו בעצמך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה רוצה להתקין את מנדרייק, אז מומלץ קודם כל להתנסות עם Mandrake Move שזו גירסה של מנדרייק שרצה מה-CD. למיטב ידיעתי, Mandrake Move עולה כסף, כך שאתה יכול להתנסות עם Live-CD של הפצה חינמית אחרת. KNOPPIX Live-CD זה גירסה מאוד ממומלצת להתרשמות, הוא מזהה את רוב (אם לא את כל) הדרייברים שלך, מאפשר לך לגלוש באינטרנט ולהתרשם מהממשק ומתוכנות רבות שמצורפות אליו ללא צורך בהתקנה.

מעבר לכך ש- זה קוד פתוח, הוא עדיף על Windows, מאחר שהוא אמור להיות הרבה יותר יציב מ-Windows (אין לי עדיין התנסות עם הפצה של Windows שמותקנת במחשב). בנוסף לכך, רוב התוכנות שמיועדות ללינוקס הן בחינם. לכל תוכנה (כמעט) שמיועדת ל-Windows יש תוכנה מקבילה וחינמית שמיועדת ל-.

בכל הפצה של לינוקס, הכוננים מסודרים בצורה שונה. ישנן הפצות של לינוקס בהן הכוננים מסודרים בתוך "המחשב שלי" כמו ב-. במנדרייק, המחשב שלי נקרא Home.

קימפול של תוכנה פירושו הפיכת קוד מקור של תוכנה לקובץ שניתן להרצה באמצעות מהדר (Compiler).

בכל ההפצות של Linux שניסיתי להריץ דרך ה-CD, לא הייתה לי שום בעייה לגלוש באינטרנט באופן מיידי ללא שום הגדרות (אני משתמש בנתב ADSL). כמו כן, לינוקס זיהה את כל ההתקנים שלי, ולא הייתי צריך להתקין לשום התקן חומרה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היי,

קודם כל סליחה שאני מגיב אחרי כ"כ הרבה זמן, פשוט לא יצא לי ממש לגעת במחשב בזמן האחרון (מבחנים, בגרויות וכו'.)

קראתי את התגובות, תודה רבה על ההרחבה וההסבר.

אני אתקין באמת בחופש, עוד שבועיים ככה. כרגע אין לי ממש זמן להתעסק עם זה,

אז באותו הזמן זה יהיה יותר אקטואלי אני מניח לגבי הבעיות שבטח יווצרו לי, ואז אני אבקש את עזרתכם שוב.

:-)

אז תודה רבה,

ואפשר לנעול.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...