תוכניות חינוכיות שגרמו הרבה נזק לילדים... - עמוד 8 - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

תוכניות חינוכיות שגרמו הרבה נזק לילדים...

Libby

Recommended Posts

פתיח:

מה קורה איתי? לי קוראים פלפלת

וזאת כפינה, כפית קטנה של פלא

הביטו מה עשתה לי כפית הפלא

אני כל כך קטנה, לכל אני מוכנה.

גם צופי שלי, והחורפן שלה

רוצים הם לבוא, רוצים הם לעזור

כן בואו איתי

כל ידידי, חברי הקטנים

פתאום כל כך גדולים, אילו הפתעות

הנה מר פלפל, רק הוא לא ידע, לא

את סוד הקסם כפית הקסמים הקטנה.

על פניו, אפשר לחשוב כי מדובר באישה תמימה עם כפית, אבל קריאה ברפרוף, אפילו לא בין השורות, מעלה מספר שאלות לגבי העובודת המצויינות בשיר, טיבה של אותה כפית ובעיקר החברים המעוניינים לעזור.

"מה קורה איתי?" נשמע כמו שאלה של מישהי שהרגע התעוררה מהנגובר או הנאה מסחררת אחרת. הבית למעשה נסגרת ברעיון מעגלי, שכן מה שקורה איתה זה שהיא מוכנה לכל. כולל לצופי והחורפן שלה, שתמיד שמחים לבוא ולעזור לנפלאות שכפית הפלא עושה לה.

"...כפינה, כפית קטנה של פלא" מה כ"כ פלאי בכפית מקבל תשובה בהמשך בעיקר לאור העובדה, שאסור כי מר פלפל ידע על קיומה - אולי כי מדובר בתחליף האולטימאטיבי ל"כלי" שלו. בעיקר כאשר נודע לנו בשיר הסגירה(להלן)

בהמשך, מצטרפים כל הידידים - שנראים "כ"כ גדולים". הטור מסתיים בביטוי הסתום "אילו הפתעות" הממשיך בגלישה ספרות עד לסוף הביטוי "הנה מר פלפל". מיד לאחר מכן, מצויין כי "רק הוא לא ידע" - הקורא נשאר במתח, ולמעשה יכול להבין לשני פנים: הוא לא יודע את תחליף הפלא הרוטט לאיברו או שהוא לא יודע על "פעילות הספורט הקבוצתית" הפרועה, שמתוארת בבטים הקודמים.

סגיר:

אני אישה קטנה מאוד ושמי פלפלת

יש לי כפית קסמים קטנה, כפית קסמים שובבה

והיא עושה לי לפעמים צרות כאלה

אבל אצלי בסוף הכל קורה רק לטובה.

זה מזל כל יום קורה לי איזה פלא,

פלא מסוכן ונהדר

אנשים אומרים עלי: "מה עם פלפלת?

יש בה, יש בה משהו מוזר"

בסוד ספרי לי, כפית קסמים שלי,

למה רק לי? למה, למה רק לי?

אני אישה קטנה מאוד ושמי פלפלת

יש לי כפית קסמים קטנה, כפית קסמים שובבה

והיא עושה לי לפעמים צרות כאלה

מזל שהכל קורה רק לטובה.

עצם קיומה של אותה כפית קסמים המספקת את יצרה של אותה אישה קטנה כבר ידועה מהבית הראשון. אולם, כאן מתווסף פרט נוסף השופך אור חדש על הנאמר בבית הראשון: "כפית קסמים שובבה", שעושה לה לפעמים גם צרות - ככל הנראה כאשר מר פלפל לא מבין למה כ"כ קשה לו לספק בחורה קטנה, שרגילה לאותה כפית קסמים ושאר חברים ע"מ לספק את יצרה(מצויין בשיר הפתיחה).

"הכל קורה רק לטובה" - זה ברור, כי עם כפית קסמיים כזאתי קשה שלא להגיע לסיפוק, בעיקר לאור המתואר בבית השניה.

בבית השני, האישה בעלת התאווה הרבה מציין את מזלה הרב, שבכל יום קורה לה פלא(אולי מספר פלאים). אבל, כפי שניתן לראות מהגלישה של המשפט "פלא מסוכן ונהדר" הממשיך עד מילה "עלי", מדובר בחוויה מלאת סכנות, ונוצר חיבור לוגי בין "פלא מסוכן ונהדר" לבין "עלי", והקורה מדלג על המילים "אנשים אומרים", ולמעשה יכול להבין שהפלא המסוכן והנהדר קשורה לעלייה עליה. הסיטואציה עצמה גם מתארת את הרכילות הרבה המסתובבת באותה עיירה קטנה לגבי אותה אישה קטנה וכפית הכסמים, שככל הנראה ידידים רבים מעורבים במעלילותיה שלה וכפיתה היא - כולם, ככל הנראה למעט מר פלפל.

בית זה מסתיים בפניה נרגשת אל אינסטורמנט הפלא שלה, שתשתף אותה באותו סוד, ומדוע היא מוכנה לענג אך ורק אותה, באמצעות שאלה חוזרת: "למה רק לי, למה למה רק לי" - בין אם מסבל, ובין אם מהנאה.

בית האחרון הינו למעשה חזרה על הבית הראשון. זאת, במטרה להדגיש את העובדה שכל הצרות, והפלאים המסוכנים והנהדרים מסתיים רק בטובה. כלומר, בהנאה רבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 111
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

והיו סדרת כמו ריץ' רא'ץ שאין הרבה מה להוסיף עליהן, חוץ מלהדגיש המקומות החשובים:

העולם הוא כדור, זה ברור זה ברור,[מה בדיוק לקחתם?]

אבל מה? לא יודעים מה שיש בו בפנים.

לשם כך לשם כך לשם כך את הריץ'

את הריץ' רץ' נפתח

את הריץ' את הרץ'

את הריץ' רץ' נפתח

ונראה עולמות משונים

מה בריץ' מה ברץ

נסתכל מרחוק, מה שיש מה שיש בו בפנים

מה בריץ' מה ברץ

חידונים, ציורים, מכתבים ושירים

שכתבנו לבד, ונגיש פה מיד

לשם כך לשם כך לשם כך את הריץ'

את הריץ' רץ' נפתח

את הריץ' את הרץ'

את הריץ' רץ' נפתח

ונראה עולמות משונים

מה בריץ' מה ברץ

מה בריץ' מה ברץ

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כנסי ימפגרת מה זה השטויות האלה על שכונת התקוה יסתומה זה שגדלת ברמת אביב או אני לא יודע איפה זה לא אומר שבמקומות אחרים יש חיים בזבל את לא מכירה את השכונה הזאת בכלל אז מה את סתם כותבת דברים ימטומטמת הבעיה לא בסדרות האלה אלה הבעיה בך שאת חושבת עליהם דברים כאלה

ושכחתי שאבא שלך מפקל המשטרה עיון בתיקי המשטרה הבית של פיסטוק תחנת סמים בת כמה את 12? את יודעת בכלל מה זה סמים?נאיפה הבאת את זה שיש שם סמים דברים שאת לא יודעת אל תגידי סתם וגם אם יש שם סמים היום זה לא אומר שבזמן הסידרה היו סמים

אז תיצאי מהסרט שלך את חחיה בעולם משלך או שאת סתם ילדה קטנה שלא מבינה או שאולי את מבוגרת אבל לא בוגרת אם לא הבנת אז תשלחי לי הודעה בפרטי ואני יסביר לך יותר לאט

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כנסי ימפגרת מה זה השטויות האלה על שכונת התקוה יסתומה זה שגדלת ברמת אביב או אני לא יודע איפה זה לא אומר שבמקומות אחרים יש חיים בזבל את לא מכירה את השכונה הזאת בכלל אז מה את סתם כותבת דברים ימטומטמת הבעיה לא בסדרות האלה אלה הבעיה בך שאת חושבת עליהם דברים כאלה

ושכחתי שאבא שלך מפקל המשטרה עיון בתיקי המשטרה הבית של פיסטוק תחנת סמים בת כמה את 12? את יודעת בכלל מה זה סמים?נאיפה הבאת את זה שיש שם סמים דברים שאת לא יודעת אל תגידי סתם וגם אם יש שם סמים היום זה לא אומר שבזמן הסידרה היו סמים

אז תיצאי מהסרט שלך את חחיה בעולם משלך או שאת סתם ילדה קטנה שלא מבינה או שאולי את מבוגרת אבל לא בוגרת אם לא הבנת אז תשלחי לי הודעה בפרטי ואני יסביר לך יותר לאט

meds.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

משהו ששלחו לי ממש ממש מזמן:

כולכם בוודאי מכירים את השיר "יונתן הקטן" שיר ילדים חביב ותמים. האמנם?

כולכם שמעתם אותו, שמעתם את המסרים האלימים שהוא מעביר, שמעתם את הסתירות הפנימיות, שמעתם את קולה של אי-השפיות. שמעתם ושתקתם.

אני החלטתי: לא עוד!

אחת ולתמיד נחשוף את האמת שמסתתרת מאחורי השיר הזה.

למי ששכח, אני מצרף פה את המילים:

יונתן הקטן

רץ בבוקר אל הגן

הוא טיפס על העץ

אפרוחים חיפש.

אוי ואבוי לו לשובב

חור גדול במכנסיו

מן העץ התגלגל

ועונשו קיבל.

למראית עין, שיר ילדים רגיל. אך במציאות, זהו שיר מחתרתי גס ובוטה המעביר מסרים אלימים ומעודד סטיות מיניות ופדופיליזם. כמו-כן, השיר מעודד אלימות פיסית ומילולית ונשירה מבית-הספר בגיל צעיר.

לא מבינים איך כל זה קשור?

מיד תבינו.

נתחיל בשורה הראשונה.

כבר בשתי המילים הראשונות אפשר להבין עד כמה השיר הזה הוא שערורייתי ואכזרי. שימו לב, השורה הראשונה רומזת כי יונתן הוא קטן. למי קוראים "קטן"? לאנשים מוגבלים מבחינת גובה. מ?ש?מ?ע, נמוכים בצורה דראסטית. האם זה יפה להגיד דבר כזה לבן אדם נמוך? האם לא מספיקות לו הצצות חטופות במראה כל בוקר כדי לראות שהוא נמוך ושונה? האם צריכים להעיר לו על כך באופן כה גס ובוטה? כמשתמע מהשאלות האלו, כבר בהתחלה השיר מעודד אי-קבלת השונה, (במילים של מורים) ואלימות כלפי גמדים (במילים של אנשים רגילים).

נעבור לשורה השנייה.

רץ בבוקר אל הגן. למה הא צריך לרוץ אל הגן? בימינו, כל ילד זכאי לאפשרות לצאת מהבית בשעה סבירה, ללכת בקצב נורמלי ולהגיע לגן בזמן. מדוע יונתן צריך לרוץ אם כן? מהשורה הזאת ניתן להסיק את המסקנות הבאות:

א. אביו של יונתן מכה אותו בבקרים ולוקח לו זמן לחבוש את הפצעים. לכן הוא מאחר.

ב. אמו של יונתן זונה, ולפעמים בבוקר, כשהוא כבר מחוץ לבית, הוא מחליק על קונדום/מזרק משומש נופל ונחבל. לוקח לו זמן להתאושש, וזה מוסיף עוד לאיחור שלו.

כל זאת מראה שיונתן חי בבית קר ומתנכר ועל כן יגדל ויהיה קרימינל מסומם בדרגה זו או אחרת. שימו-לב כיצד החברה הרסה את כל סיכוייו של יונתן לחיים טובים, כבר בגילו הרך.

זה מביא אותנו לשורה הבאה.

יונתן בחר לטפס על העץ בדרכו לגן. איך זה שהוא כ"כ מאחר עד שהוא צריך לרוץ, אבל יש לו זמן מספיק לטפס על העץ? לפיכך, אנחנו רואים כי החינוך שספג יונתן גרם לו לזלזל במערכת החינוך, ולכן לא אכפת לו להפסיד שעה או שעתיים כל יום מהזמן בו הוא אמור להתחנך בגן הילדים. כך הוא יגדל להיות תלמיד גרוע ומופרע, ולבסוף ינשור מבית-הספר התיכון (אם יגיע אליו בכלל). ואיך בכלל צוציק שכמותו יודע לטפס על עץ? לא עדיף שהוא ישב בבית ויצפה בטלוויזיה החינוכית במקום להתרוצץ כל היום בחוץ ולטפס על עצים? בושה וחרפה. ולמה אמרים ה-עץ, ב-ה"א הידיעה? זה אומר שמדובר פה בעץ מיוחד. האם זהו העץ תחתיו נוהגים ילדי השכונה להתכנס בערבים ולעשן בסתר? או שמא יותר גרוע, להסניף, או להזריק? לשיפוטכם.

נעבור לשורה הבאה.

אפרוחים חיפש. ממתי אפרוחים גדלים על עצים? גוזלים אכן נמצאים על עצים, אבל אפרוחים לא. זה גורם לנו להבין שהאפרוחים היו רק תירוץ עלוב. יונתן חיפש על העץ את השקית המלאה בהרואין שהשאיר שם יום קודם לכן. האפרוחים הם רק תירוץ, כאמור, ומכיוון שיונתן המסכן לא זכה לחינוך הולם, הוא אינו יודע שאפרוחים אינם חיים על עצים. קיימת גם האפשרות שהכוונה פה היא לסמים קשים אחרים (כינוי הרחוב הסלנגי לסמים הוא "אפרוחים", כידוע).

ובאמת, אוי ואבוי לו לשובב.

אני לא רוצה לתאר לעצמי איזה עונש יבחרו הוריו הפרימיטיביים של יונתן להנחית עליו לאחר מה שתגלו בשורה הבאה. האם הם ינעלו אותו בלילה מחוץ לדירה? יחטיפו לו מכות? יאנסו אותו? יתלו אותו הפוך על עץ? ימכרו אותו לישמעאלים? שימו-לב, להוריו של יונתן יש דמיון מפותח והם לא יהססו להשתמש באחד מהעונשים לעיל, או ביותר גרועים. מי יודע...

וליונתן יש חור גדול במכנסיו. כבר בגילו??? יונתן מעודד ילדים לשתף פעולה עם פדופילים. מי יודע עד כמה גדול החור במכנסיו של הילדון. האם החור מקדימה או מאחורה? או שמא הפדופיל שביצע בו את זממנו בחר בשני הכיוונים יחדיו?

מצמרר.

מן העץ התגלגל.

ככה מתנערים מאחריות? פתאום, בלי כל קשר לשורות הקודמות, יונתן מחליט לחזור למוטב, לרדת מן העץ וללכת לגן. אבל מה, יונתן הזה סטייליסט הוא לא יורד מהעץ בדרך המקובלת, הוא מתגלגל בקלאסה. ואני שואל אתכם, האם זה בריא לילדים בגילו של יונתן להתעסק בזוטות כמו התנהגות סטייליסטית מופגנת?

ועונשו קיבל.

על העונשים האיומים כבר פירטנו די והותר. אני חושב שאתם מבינים אילו כיווני מחשבה מפתחים הוריו כאשר הם חושבים על עונש הולם בשבילו.

כפי שראיתם היום, שירי ילדים תמימים הם לא בהכרח כמו שהם נראים.

אם אתם הורים מתחילים, תנו לי לעוץ לכם עצה: שמרו על ילדכם הקטן מכל משמר ואל תלמדו אותו את השיר הזה!!!

תרשה לי לחלוק עליך, אני חושב שאפשר לפרש את השיר הזה בצורה מעט שונה. יונתן - יכול להיות שם פרטי לכל דבר. אבל "קטן" יכול להיות כינוי למאפיונר או לסתם עבריין בקרב ברנז'ה. כמו-כן, מי אמר שהוא רץ לגן ילדים? כתוב שהוא רץ בבוקר אל הגן, ולא מצויין איזה... יכול להיות ומדובר בגן-העצמאות? גן-החשמל? הסתכלות על הגן בצורה זאתי, יכול להסביר יותר טוב מדוע הוא רץ אליו, שכן הוא פשוט חייב על הבוקר איזה מנה טריה של אפרוחים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...