ZAP ודומיו - כלי שימושי בידי הצרכנים או מנוף למשווקים ליצירת קרטל? - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ZAP ודומיו - כלי שימושי בידי הצרכנים או מנוף למשווקים ליצירת קרטל?

Dr. n00b

Recommended Posts

אני רק רוצה לציין שלא ממש עשיתי מחקר מקיף, ושאני מבסס את זה על השערות וניסיון אחרי מעקב אחרי מוצר בודד.

כדי שזה לא יהיה באויר, אני הולך לציין את הפרטים הספציפיים.

בזמן האחרון אני עוקב אחרי מחיר של מסך LCD ספציפי מתוצרת BENQ, דגם DV3250. מפרט מצויין, מחיר אטרקטיבי, יצרן מוכר ובעל ניסיון, שהפאנלים שלו נמכרים ממותגים תחת בין היתר..

בדקתי אותו בעצמי אצל היבואן, ומאוד התרשמתי מאיכות התמונה. אבל, השמועות באויר שצפויה ירידת מחיר דרסטית נוספת, אז החלטתי שכמה שבועות עיכוב לא יהרגו אף אחד. מה עושים? משתמשים בזאפ למעקב.

בוקר אחד (אהם.. אתמול) בעודי במחלקה ניגשתי לחדר רופאים ומתוך שעמום ניגשתי ובדקתי בזאפ איפה עומד המוצר. תה דה! המחיר ירד מ11,970 ל 11,545 (מתוכם 45 משלוח)!

חתיכת ירידה, אבל בחנות בודדת. והחנות? לא יאמן. פנדה. בפירוש לא החנות הזולה ביותר ברשת. הקלקתי - ואכן כך. כמובן, אם הם מרשים לעצמם למכור את המוצר בכזה מחיר, משווקים אחרים ישוו מחירים ואפילו יציעו תנאים אטרקטיביים לתשלום, הרבה יותר מאשר פנדה, לא? אלא שבערב כשבדקתי בבית אם אולי הזיתי, פנדה נעלמו מזאפ לחלוטין כחנות שמחזיקה את הדגם, ובבדיקה בפנדה עצמם, המחיר קפץ ל-11,990.

התחלתי להריץ ספקולציות: אופציה קיימת, והכי פחות פלילית, היא שפשוט חלה טעות בתמכור. האמת? קשה לי להאמין.

אופציה יותר הגיונית, זה שמישהו נקב במחיר שמשתלם לפנדה כמשווק לגבות (כי הרי תנאי התשלום שלהם מאוד לא נוחים, והם לא צריכים לשלם ריבית על תשלומים לחברות כרטיסי אשראי וכו', בערך 4%, שזה ההפרש במחיר...), ושהמחיר פורסם באותו בוקר, אלא שהם גילו כי בהשוואה הוא היה נמוך בהרבה ממחיר השוק, מה שהביא לעליה במחיר.

אופציה נוספת היא שהיבואן, שהוא בארץ כמעט תמיד נציגות היצרן, כופה איזשהו מחיר אחיד על המשווקים לצרכן.

האופציה שיותר מטרידה אותי היא האופציה השניה (שכן האופציה השלישית היא משהו מחוץ לשליטתנו, אין בה כל פסול שכן יצרנים שונים נוקבים מחירים קמעונאיים מומלצים שונים, והתחרות בינהם היא חופשית, כשסקר שוק מוטל על כתפי הצרכן, למצוא את החנות בה התנאים הם הטובים ביותר אחרי שהוא בחר בדגם).

בהרבה מוצרים שתחפשו בזאפ תשימו לב שהמחירים הם יחסית מאוד אחידים כשיש חנויות שמורידות את המחיר בשלושה שקלים, רק כדי לבלוט. והתחרות היא יותר על ביקורות השירות... פונקציה לא אמינה בבחירת מקום לקניה, שכן בקלות ניתן לזייף ביקורת.

מה שמביא אותי לשאלה: עד כמה משווקים מודעים לזאפ? עד כמה הם מתאימים עצמם לשוק בעזרת השירות הזה? עד כדי כך שנוצר קרטל?האם יכול להיווצר מצב בו כלי שנועד להקל על חיי הצרכנים יגרום לכך שירידות מחיר דרסטיות, וכן הלאה - יעלמו, ושהמלחמה בין המשווקים תהיה על מי יזייף יותר ביקורות חנות ויוריד את המחיר על מוצר מסויים בעוד שני שקלים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 31
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

משתתפים בולטים בדיון

בטח שמועדים לזאפ.

לפי הבנתי, על כל אדם שנכנס דרך זאפ לאתר של חנות כלשהיא, החנות משלם כמה שקלים לזאפ.

מה גם שהדרך שחנות תיכנס למאגר חנויות בזאפ היא ע"י הרשמה מיוחדת דרך האתר (אתה יכול לבדוק לבד בזאפ).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דבר ראשון, נראה לי שהחברות שמופיעות ב ZAP משלמות לשרות כסף PER CLICK או משהו כזה..

דבר שני, אני די בטוח שהמשווקים מודעים ל ZAP.. כמה זה מזיז להם, זה כבר תלוי במוצר ועד כמה הם יכולים להרשות לעצמם לגבות מחיר גבוהה (תלוי אם היבואן עמיד או לא).

דבר שלישי, יש הרבה מוצרים דווקא ב ZAP שיש טווח מחירים די גדול בין ה MIN ל AVG ל MAX שלהם...

דבר רביעי, לא נראה לי הגיוני שהדבר יצור קרטל כי אם כולם ימכרו באותו מחיר, תמיד יהיו אחד או בודדים שיורידו את המחיר בסכום (יחסית) ניכר, כדי להגדיל את המחירות משמעותית (בהתאם לכמה שעולה להם לייבא / לקנות כמובן) ... שהרי ככה מתנהג שוק תחרות משוכללת כפי שלומדים בכלכלה. (וכמובן שהורדת המחירים הזו תגרום בסוף להורדה אצל כולם)..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דבר שלישי, יש הרבה מוצרים דווקא ב ZAP שיש טווח מחירים די גדול בין ה MIN ל AVG ל MAX שלהם...

דבר רביעי, לא נראה לי הגיוני שהדבר יצור קרטל כי אם כולם ימכרו באותו מחיר, תמיד יהיו אחד או בודדים שיורידו את המחיר בסכום (יחסית) ניכר, כדי להגדיל את המחירות משמעותית (בהתאם לכמה שעולה להם לייבא / לקנות כמובן) ... שהרי ככה מתנהג שוק תחרות משוכללת כפי שלומדים בכלכלה. (וכמובן שהורדת המחירים הזו תגרום בסוף להורדה אצל כולם)..

זה האידאל, השאלה היא אם בפועל זה קורה, מה שלא כל כך נראה לי לגבי רוב המוצרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה פשט לא הבנת שזאפ כבר ממזמן לא עובד בחינם.

זאפ לוקח כסף מחנויות (בין אם זה במסלול של על כל הפניה כמה אגורות, ובין אם זה במסלול של "אם בוצעה קניה דרך הפניה אתה משלם אחוזים"), ולכן למשל חנויות רבות כבר לא משתתפות בזאפ. לא תמיד המחיר הנמוך בזאפ הוא המחיר הנמוך ברשת (למעשה כמעט תמיד לא, כאשר לחנויות הזולות אין רצון להפריש עוד אחוזים לזאפ), ולדעתי הוא רק כלי כדי לקבל מושג על כיוון המחירים - לא על המחיר הנמוך ביותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין לי צל של ספק לגבי מה שאמרת ......עוד דוגמא שאני יכול להביא מעצמי שרציתי לפרסם ביקורת לגבי השרות של חנות מסויימת (אני בטוח שכולכם יודעים כבר את שמה.....) והאתר עצמו לא פירסם אותה ........אלא פירסם רק שני ביקורות טובות עליה.......ורק שרשמתי ביקורת טובה על החנות (עם שם משתמש אחר כמובן....) פירסמו אותה......כנראה שבעלי החנויות משלמים לא מעט כסף לזאפ בזה אני בטוח..........אני חושב שפותח התראד צודק ב100% לגבי הקומבינות שעושים בעלי החניות בזאפ.........

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אכן אכן נושא כואב

פעם גם אני חשבתי את ZAP ואחד האתרים הזולים ברשת והוא אכן היה כזה (פעם) אבל כיום הוא עובד למען אצמו והרווח האישי שלו!

נכון מאוד שמס שחנויות אשר מורידות מחירים לרגע ונעלמות ברגע אחריו שערוריתי ובילתי מובן לנו כצרכנים

אני חושב שאנו זקוקים למקור מידע אמין אשר יפעל לטובת הצרכן ולא לטובתו האישית(עד כמה שאפשר)את הרעיון המקורי של ZAP

אולי נוכל ליצור קומץ של אתרים זולים מישלנו ולשתף בו את הקהילה שלנו ואולי בעזרתה נוכל להפוף את הדבר"מאגר הקניות הזולות"

אם הדבר אינו אפשרי במיסגרת האתר אני בטוח שהדבר תמיד יוכל להיתבצע בכל זאת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין לי צל של ספק לגבי מה שאמרת ......עוד דוגמא שאני יכול להביא מעצמי שרציתי לפרסם ביקורת לגבי השרות של חנות מסויימת (אני בטוח שכולכם יודעים כבר את שמה.....) והאתר עצמו לא פירסם אותה ........אלא פירסם רק שני ביקורות טובות עליה.......ורק שרשמתי ביקורת טובה על החנות (עם שם משתמש אחר כמובן....) פירסמו אותה......כנראה שבעלי החנויות משלמים לא מעט כסף לזאפ בזה אני בטוח..........אני חושב שפותח התראד צודק ב100% לגבי הקומבינות שעושים בעלי החניות בזאפ.........

תפסיק לבלבל את השכל, יש בזאפ הרבה ביקורות רעות על חנויות.

כנראה שאתה פשוט לא יודע את ההבדל בין ביקורת לבין השמצה, וזאת כבר בעיה שלך...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבלבל שום שכל ! עובדה שהיום התקשרתי לזאפ ורק אחרי שהתקשרתי ושאלתי למה הביקורת לא הועלתה לאתר ,הם יעלו את הביקורת.........

אז אתה מנהל של האתר .....מה אתה מרגיש?

ישר לבוא ולהאשים ,זה לא דרך של מנהל.......ובטח ובטח לא גישה של מנהל אתר.........והביקורת שלי על החנות הזאת בטח ובטח לא הייתה השמצה ,מה שכן אני ממליץ לך זה להיכנס לזאפ קטגורייה או כל קטגורייה אחרת ולהסתכל שם כמה ביקורות טובות וכמה ביקורות רעות (אולי אולי ביום טוב תמצא שם איזה 3-4 גג של ביקורות של איחור בהזמנה או משהו כזה......)אני בטוח שכל חנות לא הייתה רוצה שצרכן כמוני וכמוך שמחפש מוצר מסויים יראה ביקורת על זה שלקוח של החנות לא קיבל מוצר כלשהו שהזמין....... :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

די... בסוף יוצא ש ZAP כן בסדר ?

קיצר, נראה לי לגיטימי לקחת כסף מהחנויות.. אני לא מכיר שירות דומה חינמי שלא לוקח..

ומה לעשות, ZAP לא מתחייב למחיר הכי זול, אם כי יש לא מעט מוצרים שאכן יש שם מחירים די זולים (יחסית למקומות אחרים)..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם כך זה הרבה יותר גרוע ממה שחשבתי וכנראה שאני נאיבי ברמות מסוכנות.

מה שאתם מתארים הוא ניגוד אינטרסים מובהק ואמור למנוע מזאפ לפרסם את עצמם כנותני שירות, והופך אותם אוטומטית לכלי פרסומי ותו לא.

וזה מאוד מאוד מוזר, כי לא חסר לאתר כזה דרכים להרוויח כסף מפרסום שאינו סמוי, כמו לגבות כסף מיבואנים על מתן שטח להצגת דגם ספציפי בקטגוריה... כלומר, אם אתה מחפש טלויזית LCD לדוגמא, ואני יבואן , אני משלם כסף לזאפ כדי שזאפ ישימו את הדגם שלי בקטגוריית "featured product" ויציגו אותו ראשון בחיפוש, וכן הלאה, או אפילו יציגו אותו תחת "מוצר דומה" כשאני מסתכל על טלויזיות אחרות בטווח מחיר דומה. ככה האובייקטיביות של האתר לא נפגמת והם ממשיכים לעשות כסף.

תחשבו על זה כמו דפי זהב (שהם בבעלות זהה), כל האינסטלטורים קיימים, חלק פשוט משלמים על שטח מודעה יותר גדול.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...